مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چگونه از وز شدن موها جلوگیری کنیم؟

فهرست مطالب

زمانی که رطوبت مورد نیاز موها تامین نشود و آنها بیش از حد خشک باشند، حالت طبیعی و اصلی خود را از دست می‌دهند و به صورت زبر و به اصطلاح وز روی سرتان رشد می‌کنند. این اتفاق یا به صورت ناگهانی یا به تدریج رخ می‌دهد.
علت وز شدن مو ناشی از عوامل مختلفی مانند ژنتیک، تغذیه نامناسب، استرس، بیماری‌های مزمن، تغییرات هورمونی، عوامل محیطی، مصرف داروهای خاص یا عوامل دیگر باشد. در برخی موارد، وز شدن موی سر  ممکن است موقتی باشد و رفع شود؛ ولی در برخی موارد دیگر احتمال دارد نشانه‌ای از مشکل جدی‌تر مانند آلوپسیا (بیماری افتادن مو) باشد. در هر صورت، مشاوره با یک پزشک متخصص مو و پوست برای تشخیص دقیق علت و درمان وز شدن مو در مردان و زنان، مهم است.
در این مقاله از صندلی برایتان در این مورد صحبت کرده‌ایم و روش‌هایی را معرفی می‌‌کنیم که با رعایت آنها از وزن شدن موهایتان جلوگیری کنید.

علت وز شدن مو چیست؟

علت وز شدن مو ناشی از یک مورد نیست. درواقع وزی موها مسئله‌ای پیچیده است که ممکن است به عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، عوامل هورمونی، استرس، بیماری‌های پوستی، تغذیه نامناسب و مصرف داروها برگردد. در کنار مواردی که نام بردیم، عوامل زیر از مهم‌ترین دلایل وز شدن مو هستند که لازم است برای داشتن موهایی سالم، صاف، براق و قوی آنها را درنظر بگیرید.

شستن موها با آب داغ

شستن موها با آب داغ یکی دیگر از عواملی است که باعث وز شدن موها می‌شود؛ اما این اتفاق به صورت مستقیم و به طور مستقل برای همه افراد صادق نیست و تاثیر آن ممکن است با توجه به شرایط مختلف فردی متفاوت باشد. در ادامه دلایلی را که ممکن است با شستن مو با آب داغ باعث وز شدن موها شود، بررسی می‌کنیم.

 1. خشک کننده پوست و مو: آب داغ به مرور زمان روغن‌ها و چربی طبیعی مو و پوست را از بین می‌برد و باعث خشکی آنها می‌شود. خشکی موها نیز باعث آسیب و ضعف در ریشه‌های مو می‌شود که از مهم‌ترین دلایل وزی موهاست
 2. تحریک فولیکول‌های مو: آب داغ فشار و تحریک زیادی روی فولیکول‌های مو اعمال می‌کند، به‌ویژه زمانی که موها مرطوب هستند. این تحریک به ضعیف‌شدن و آسیب‌دیدگی ریشه‌های مو کمک می‌کند که در نتیجه موها از ریشه آسیب می‌بینند و به صورت پراکنده و بدون حجم و ناسالم رشد می‌کنند
 3. ضعیف‌شدن ساختار مو با حرارت: آب داغ ساختار موها را ضعیف می‌کند، زیرا حرارت زیاد می‌تواند باعث آسیب به لایه‌های محافظتی مو شود که در صورت تداوم، وزی مو را درپی دارد
 4. استفاده از شامپوهای قوی با مواد شیمیایی سنگین: بسیاری از افراد هنگام استحمام از آب داغ استفاده می‌کنند و موهایشان را با شامپوهای سنگین و حاوی مواد شیمیایی قوی می‌شویند. این شامپوها مواد شیمیایی سنگین و مضر دارند که با ترکیب آب داغ بیشتر به موها و پوست آسیب می‌رسانند و به ریشه، ساقه و ساختار مو صدمه جدی وارد می‌کنند

به طور کلی، استفاده از آب داغ و شامپوهای شیمیایی به صورت مداوم و بدون توجه به شرایط مو و پوست، ممکن است باعث آسیب رساندن به موها و در نتیجه وزی در آنها شود. بهتر است هنگام شستن موها از آب ولرم یا سرد استفاده کنید و از شامپوها و محصولات آرایشی با مواد نرم‌کننده و مرطوب‌کننده استفاده کنید تا به جلوگیری از وز شدن مو بعد از شستشو در حمام کمک کنید.

 تاثیر سشوار و انواع وسایل حرارتی

استفاده از وسایل حرارتی مانند سشوار، به دلیل حرارتی که به موها وارد می‌کنند، باعث تغییر در ساختار موها می‌شود که در نتیجه وزی موها را درپی دارد. درواقع سشوار یکی از رایج‌ترین وسایل حرارتی استفاده شده برای خشک کردن موهاست. حرارت ایجاد شده توسط این دستگاه می‌تواند باعث از دست دادن رطوبت موها و به دنبال آن وزی موها شود. همچنین، استفاده از سشوار به صورت مداوم و با دماهای بالا روی ساقه، ریشه و ساختار آن تاثیر منفی می‌گذارد و سلامت آن را تهدید می‌کند.
دیگر وسایل حرارتی که برای آرایش مو استفاده می‌شوند مانند اتو مو، فرکننده‌های مو، برس‌ها و وسایل حرارتی صاف‌کننده و حالت‌دهنده مو و… اگر به صورت مداوم و روزانه استفاده شوند، خشکی و از دست دادن رطوبت طبیعی مو را درپی دارد. زمانی که این اتفاق بیفتد، شما شاهد وز شدن موهای خود خواهید بود.

البته می‌توانید برای جلوگیری از وز شدن موها و آسیب‌دیدگی بیشتر آنها، اجازه دهید موهای خیستان با گذشت زمان خشک شود و از حوله استفاده کنید. البته از وسایل حرارتی با دمای پایین و به دفعات مناسب و معقول هم می‌توانید استفاده کنید تا قدم بزرگی در حفظ سلامت موهایتان بردارید.

شانه کردن نامناسب

شانه کردن نامناسب مو، به ویژه زمانی که موهایتان خیس است آن هم با برس‌هایی که تارهای مو را می‌کشند، و شانه‌ کردن‌هایی که با فشار زیاد همراه است، باعث وزی موها می‌شود.
شما خوب می‌دانید که اگر موهایتان وز شود، حالت طبیعی و حجم خود را از دست می‌دهند. در این صورت آنتی‌استاتیک موهایتان افزایش پیدا می‌کند و تارهای موی شما به صورت غیرمنظم از ریشه‌ها رشد کرده و روی سرتان قرار می‌گیرند.
در این وضعیت شما باعث شده‌اید که لایه بیرونی موهایتان خراش ببیند و در نتیجه ریشه موهایتان آسیب پیدا کند. پس حتما شانه زدنتان اصولی و بدون فشار باشد، برس‌هایی استفاده کنید که مناسب موهای شما باشند، موهایتان را نکشند و دندانه‌های نرم داشته باشند و همچنین زمانی که موهایتان را خشک کردید و رطوبت اضافی آنها را گرفتید، شروع به شانه زدن کنید.

شستن بیش از حد مو

همه می‌دانیم که شستن موها به طور معمول برای حفظ بهداشت و تمیزی موها انجام می‌شود، اما شستن موها بیش از حد ممکن است به آنها آسیب برساند و باعث وز شدنشان شود.
اگر موهای خود را بیش از آنچه نیاز دارند بشویید، روغن‌های طبیعی خود را که باعث می‌شوند آنها نرم و لطیف بماند، از بین می‌روند. پس باعث خشکی و ضعیف‌شدن موها و درنتیجه وز شدنشان می‌شوید.
همچنین شستن بیش از حد مو می‌تواند پوست سر را تحریک کند و باعث تولید بیش از حد روغن مویی شود که ممکن است موها را سنگین کند و به وز شدن آنها منجر شود.
این مورد را هم فراموش نکنید که استفاده از شامپوها و مواد شوینده قوی یا شستن مو با آب گرم بیش از حد نیز به ساختار موها آسیب می‌رساند و باعث وز شدن آنها می‌شود.

جنس مو ها

جنس موها هم نقش مهمی در وز شدن آنها ایفا می‌کند. موهای نازک‌تر و ضعیف‌تر معمولاً مقاومت کمتری در برابر عوامل مختلف آسیب‌زا دارند و به طور طبیعی سریع‌تر وز می‌شوند. موهای ضخیم‌تر معمولاً مقاومت بیشتری دارند و به طور کلی کمتر به وز شدن متمایل هستند.
همچنین، موهای خشک و آسیب‌دیده هم معمولاً به نسبت موهای سالم، راحت‌تر وز می‌شوند، زیرا کمترین تحریک یا آسیب می‌تواند به آنها صدمه برساند و ساختار آنها را تضعیف کند. و اما موهای چرب هم ممکن است به دلیل تولید بیش از حد روغن مویی که روی سطح پوست و مو وجود دارد، سریع‌تر سنگین شده و وز شوند.

کمبود کدام ویتامین ها باعث وز شدن موها میشود؟

کمبود ویتامین‌های مختلف احتمال وزی شدن موها را افزایش می‌دهد. در این صورت برای آنکه مانع از این اتفاق شوید، بهتر است ابتدا بدانید که چه ویتامین‌هایی اگر به میزان مناسب تامین نشوند، موهایتان وز می‌شود.

 • کمبود ویتامین A خشکی پوست سر را تقویت می‌کند
 • کمبود بیوتین معمولاً باعث ضعف و شکنندگی موها می‌شود که به نوبه خود ممکن است منجر به وز شدن آنها شود
 • کمبود ویتامین D نیز می‌تواند به وز شدن موها و حتی ریزش آنها منجر شود
 • ویتامین E نقشی اساسی در حفظ سلامتی موها دارد و کمبود آن خطر ضعف و وز شدن موها را تقویت می‌کند
 • کمبود ویتامین C هم احتمال دارد باعث ضعف موها و وز شدن آنها شود؛ زیرا این ویتامین نقشی مهم در تقویت موها و حفظ سلامتی آنها ایفا می‌کند

روش های جلوگیری از وز شدن موها

تا به این قسمت از مقاله بیشتر در مورد علت وز شدن مو صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهیم روش‌هایی را معرفی کنیم که با کمک آنها بتوانید از این اتفاق جلوگیری کنید:

 • هرگز با آب بسیار داغ حمام نکنید؛ سعی کنید با آب سرد و ولرم موهایتان را بشویید
 • برس مناسب موی خود را استفاده کنید
 • موهای خیس را شانه نزنید
 • تغذیه سالمی داشته باشید
 • به دفعات مناسب موها را بشویید
 • از ماسک‌های نرم‌کننده، آبرسان و تقویت‌کننده مو استفاده کنید
 • نوک موهای خود را مرتب کوتاه کنید تا موخوره نگیرید
 • نرم‌کننده مویی استفاده کنید که نیازی به آبکشی نداشته باشد
 • موهای خود را روغن‌تراپی کنید

چگونه وز موها را از بین ببریم؟

برای آنکه وز موهای خود را از بین ببرید پیشنهاد می‌کنیم حتما ویتامین مورد نیاز پوست و مو را مصرف کنید. در قسمت‌های قبل توضیح دادیم کمبود چه ویتامین‌هایی باعث وزشدن موها می‌شوند. حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا پس از بررسی وضعیت شما، مشخص شود کدام ویتامین را نیاز دارید تا مصرف کنید.
شامپوی موی خود را تغییر دهید. ممکن است شامپوی مناسبی استفاده نکرده‌‌اید که باعث خشکی پوست سر و موهایتان شده است و آنها را آسیب‌پذیر و در نهایت وز کرده است. همچنین دفعات شستشوی موی خود را کاهش دهید. اگر زیاد حمام می‌روید، اول ببینید که جنس موهایتان خشک است یا چرب و سپس با توجه به آن، از دکتر متخصص پوست و مو مشورت بگیرید که با توجه به جنس موهایتان چندبار در هفته نیاز به شستوی آنهاست.

جمع‌بندی


در این مقاله از صندلی در مورد علت وز شدن مو صحبت کردیم. توضیح دادیم که درواقع وزی مو حالتی است که موها رطوبت کافی خود را از دست داده‌اند و حالتی خشک دارند؛ در نهایت تارهای مو به صورت آزاد و غیرمنظم، بدون حالت و معمولاً بدون حجم روی سر قرار می‌گیرند؛ پس لازم است تا مواردی که از وز شدن آنها جلوگیری می‌کند را درنظر بگیریم.
از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم. لطفا اگر شما هم از وزی موهایتان رنج می‌برید و راهکاری برای رفع این مشکل دارید، حتما با ما و کاربران صندلی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید