مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

دلیل استفاده از رول ضد تعریق و مزایای آن

فهرست مطالب

 افرادی که ساعات زیادی را در بیرون از منزل هستند، معمولاً بیشتر عرق می‌کنند و بدنشان بو می‌دهد. این بوی بد می‌تواند روی روابط اجتماعی و اعتمادبه‌نفس تأثیر بدی داشته باشد. از طرف دیگر، اگر لباس‌ها تیره‌رنگ باشند، در صورت عرق‌کردن شوره‌های سفیدی روی لباس دیده می‌شود که ظاهر ناخوشایندی دارد.

برای برطرف‌کردن این مشکل، رول یا مام ضد تعریق روانه بازار شده است. یکی از مهم‌ترین مزایای مام ضد تعریق این است که منافذ پوست را پر می‌کند و برای ساعت‌ها جلوی خروج عرق را می‌گیرد. اگر قصد خرید رول‌های ضد تعریق را دارید، اما مزایا و معایب استیک ضد عرق و نحوه استفاده از آنها را نمی‌دانید، با این مطلب از صندلی همراهمان شوید.

 استیک زیر بغل چیست و چه تفاوتی با مام دارد؟

 استیک زیر بغل محصولی است که برخلاف مام، جامد بوده و حالت صابونی شکل دارد. با کشیدن این استیک روی پوست، احساس مطبوع و خوبی خواهید داشت. ازآنجاکه مواد آن سفیدرنگ است، باید مواظب باشید که به لباس مالیده نشود. این محصول با ایجاد یک‌لایه محافظتی روی سطح پوست، منافذ پوست را می‌بندد و مانع از عرق‌کردن زیاد می‌شود. علاوه بر این، چون از مواد آنتی‌باکتریال تشکیل شده، در صورت استفاده باکتری‌های پوست را از بین می‌برد؛ بنابراین، یکی از مزایای استیک ضد تعریق این است که کمک می‌کند در طول روز، با خیال راحت به فعالیت‌هایتان ادامه دهید.

 اگر نمی‌دانید بین استیک ضد تعریق و مام ضد تعریق کدام‌یک را انتخاب کنید، باید بگوییم این مورد کاملاً سلیقه‌ای است. مام‌های ضد تعریق بعد از استفاده حس خیس و لزج مانندی به پوست زیر بغل می‌دهند که باعث نرم‌شدن پوست و درخشان شدن آن می‌شود؛ اما برخی، این حس را دوست ندارند.

 استیک‌های ضد تعریق به دلیل جامد بودن، خشک هستند و لباس را هم خیس نمی‌کنند؛ اما ممکن است پوست برخی از افراد به این خشکی واکنش نشان دهد. علاوه بر این، اگر استیک به لباستان برخورد کند، باعث ایجاد لکه‌های سفید خواهد شد.

 مزایای استیک و مام ضد تعریق

 استیک‌ها و مام‌های ضد تعریق دارای مزایایی هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 کنترل میزان ترشحات عرق زیر بغل

 ازآنجاکه پوست زیر بغل غدد تعریق زیادی دارد، در این قسمت فرد زیاد عرق می‌کند. یکی از بهترین راه‌های کنترل عرق و جلوگیری از بوی بد آن، خرید و استفاده از استیک ضد تعریق است. استیک‌های ضد تعریق باعث می‌شوند غدد عرق تا مدتی فعالیت نداشته باشند و پوست زیر بغل خشک باقی بماند.

 جلوگیری از بوی بد عرق

 یکی از مهم‌ترین مزایای مام ضد تعریق و استیک این است که جلوی ایجاد بوی بد عرق را می‌گیرد. عرق به‌خودی‌خود هیچ بویی ندارد، اما وقتی از منافذ پوست خارج می‌شود و در معرض باکتری‌ها قرار می‌گیرد، بوی بدی پیدا می‌کند؛ اما ازآنجاکه محصولات ضد تعریق دارای رایحه هستند، بعد از استفاده بوی خوشی خواهند داشت.

 جلوگیری از خارش زیر بغل

 در صورت استفاده از تیغ و سایر وسایل اصلاح، ممکن است پوست زیر بغل خشک شده و دچار خارش شود. مام‌های ضد تعریق به دلیل مرطوب بودن باعث می‌شوند از خارش زیر بغل پیشگیری شود.

بیشتر بخوانید: بادی اسپلش چیست

 روشن‌شدن رنگ پوست

 ترکیبات به‌کاررفته در استیک‌ها و مام‌ها، باعث روشن‌شدن پوست زیر بغل شده و تیرگی و کدری آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 افزایش اعتمادبه‌نفس

 یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای مام ضد عرق و استیک این است که اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد؛ زیرا جلوی ایجاد بوی بد عرق را می‌گیرد و کمک می‌کند با اعتمادبه‌نفس کامل در جمع حاضر شوید.

 خاصیت آنتی‌باکتریال

 از مزایای استیک ضد عرق هم می‌توان به خاصیت آنتی‌باکتریالی آن اشاره کرد. بعد از تماس استیک با پوست، باکتری‌ها نابود شده و پوست تمیز و پاکیزه می‌شود.

 خیس نشدن لباس‌های روشن

 اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که همه لباس‌هایتان غرق عرق می‌شود و این موضوع برایتان بسیار ناخوشایند است، می‌توانید از استیک ضد عرق استفاده کنید. این محصول با کنترل میزان تعریق، جلوی خیس شدن لباس‌هایتان را می‌گیرد.

 معایب استیک و رول ضد تعریق

 در کنار مزایای مام ضد تعریق و استیک، این محصولات دارای معایبی هم هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 احتمال ایجاد آلرژی در بدن

 یکی از مهم‌ترین معایب رول ضد تعریق، احتمال ایجاد آلرژی است. ممکن است بدن شما به یک یا چند مورد از ترکیبات تشکیل‌دهنده این محصولات واکنش نشان دهد و این واکنش به‌صورت آلرژی پوستی بروز کند. برای مثال ممکن است بعد از استفاده از مام دچار ورم پوستی، درد در ناحیه زیر بغل، قرمزشدن پوست، لکه‌های خشک، سوزش شدید و غیره شوید.

 علت اصلی ایجاد چنین مشکلاتی، وجود آلومینیوم در مام است. آلومینیوم کلراید ماده‌ای است که غدد تعریق را برای مدتی فلج کرده و عملکرد این غدد را متوقف می‌کند.

 شیمیایی بودن رایحه‌های مورد استفاده در مام‌ها و استیک‌ها

 رایحه‌هایی که برای رفع بوی بد عرق در مام‌ها و استیک‌ها استفاده می‌شود، شیمیایی بوده و ممکن است بدن شما به این مواد واکنش خوبی نشان ندهد.

 مسدودکردن تمامی بخش‌های پوست

 همان‌طور که توضیح دادیم، ترکیبات به‌کاررفته در مام‌های ضد تعریق و استیک‌ها، برای مدتی غدد عرق را فلج می‌کنند و منافذ روی پوست را می‌بندند تا عرق نتواند خارج شود؛ اما علاوه بر منافذ پوست، ممکن است جلوی خروج سلول‌های مرده و رسوبات بدن نیز گرفته شود و پوست فرصت بازسازی و پاک‌سازی خود را پیدا نکند.

 وجود فتالات در مام‌های زیر بغل

 یکی دیگر از معایب رول ضد عرق، وجود فتالات است. فتالات نوعی ماده روغنی بدون رنگ بوده که برای ایجاد چربی و روانی در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه میزان فتالات به‌کاررفته شده در مام‌های ضد عرق کم است، اما سمی است و در صورت استفاده مداوم می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 جلوگیری از تعریق سالم پوست

 درست است که تعریق آزاردهنده است، اما منافذ پوست برای این منظور طراحی شده‌اند. غدد عرق وظیفه خنک‌کردن بدن را بر عهده دارند و درصورتی‌که بسته شوند، گرما درون بدن باقی خواهد ماند. پوست باید نفس بکشد و مام، جلوی این عملکرد را می‌گیرد.

 احتمال ایجاد آسم

 یکی دیگر از معایب مام ضد تعریق، احتمال ایجاد آسم است. فتالات و چند ماده مضر دیگر که در ترکیبات مام ضد عرق به کار برده می‌شوند، احتمال بروز آسم را افزایش خواهند داد. اگر بعد از استفاده از مام، احساس تنگی نفس داشتید، هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

 احتمال ابتلا به مشکلات هورمونی

 برخی از برندهای مام و استیک، دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند باعث بروز مشکلات هورمونی شوند. یکی از این ترکیبات، ماده تریکلوزان است که باعث می‌شود استیک، آنتی‌باکتریال شود. تریکلوزان خیلی راحت جذب پوست شده و می‌تواند روی هورمون‌های بدن تأثیر بگذارد. یکی دیگر از ترکیبات مضر به‌کاررفته در محصولات آرایشی و بهداشتی پارابن است که می‌تواند به‌راحتی هورمون‌های بدن را تحت‌تأثیر قرار دهد.

 نحوه استفاده از محصولات ضد تعریق

 نحوه استفاده از استیک و مام زیر بغل بسیار شبیه به هم بوده و شامل مراحل زیر می‌شود:

  • بعد از اینکه پوست را شستید، آن را کاملاً تمیز و خشک کنید. این کار باعث می‌شود محصولات ضد تعریق جذب بهتری داشته باشند.
  • در صورت استفاده از مام، قبل از استفاده آن را تکان دهید، اما در صورت استفاده از استیک، نیازی به این کار نیست.
  • استیک یا مام را به‌خوبی به پوست زیربغلتان بمالید تا همه قسمت‌ها کامل پوشانده شوند.
  • کمی صبر کنید تا این محصولات جذب پوست شوند و بعد، لباس بپوشید.

 بهترین زمان استفاده از مام و استیک ضد تعریق، موقعی است که تازه از حمام بیرون‌آمده‌اید و پوستتان تمیز و خشک است. قبل از خواب هم زمان خوبی برای استفاده از محصولات ضد تعریق است؛ چون فرصت کافی را دارند تا به‌خوبی اثر کنند.

 جمع‌بندی

 در این مطلب از صندلی، در مورد معایب و مزایای مام ضد تعریق و استیک صحبت کردیم و گفتیم کدام‌یک بهتر است. هر دوی این محصولات برای جلوگیری از عرق‌کردن ساخته شده‌اند. مام، باعث ایجاد حس رطوبت و خنکی روی پوست می‌شود، اما استیک جامد است و منافذ غدد عرق را می‌بندد. درنهایت، تصمیم با شماست که کدام‌یک را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید