مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
میکاپ
میکاپ با گریم

تست حیوانی لوازم آرایشی

فهرست مطالب

مصرف لوازم آرایشی توسط بانوان و استفاده آنها توسط آقایان در برخی از کشورها مثل کشورهای آسیایی شرقی مانند کره جنوبی، چین و ژاپن بسیار رایج است. از آنجا که این محصولات ارتباط مستقیم با پوست و سلامت آن دارند، تولیدکندنگان برای اطمینان از ایمن بودن آنها ازمایش‌ها و تست‌های مختلفی را انجام می‌دهند و متاسفانه یکی از این تست‌ها روی حیوانات انجام می‌شود که با نقد و نکوهش افراد بسیاری در جوامع مختلف خصوصا دوستداران حیوانات مواجه شده است. از این رو ما در ادامه این مطلب از صندلی به بررسی تاریخچه، مزایا و معایب و جزئیات بیشتری درباره محصولاتی می‌پردازیم که تست حیوانی روی آنها انجام می‌شود و در مورد تست کرولتی فری که جایگزین این آزمایش است نیز صحبت می‌کنیم.

تست حیوانی لوازم آرایشی چیست و چرا انجام می‌شود؟

تست حیوانی لوازم آرایشی آزمایش این محصولات روی حیوانات برای ارزیابی ایمنی آنها است. این آزمایش‌ها معمولاً شامل قراردادن محصولات روی چشم، پوست یا دهان حیوانات، یا تزریق آنها به داخل بدن آنها می‌شود. هدف از این آزمایشات، تعیین اینکه آیا محصولات آرایشی برای انسان بی‌خطر هستند یا خیر. بااین‌حال، در سال‌های اخیر، انتقادات زیادی از تست حیوانی محصولات آرایشی مطرح شده است. منتقدان این آزمایشات معتقدند که این کار غیراخلاقی است. آنها همچنین استدلال می‌کنند که روش‌های جایگزینی برای تست حیوانی وجود دارد که می‌توانند به همان اندازه دقیق باشند.  

تاریخچه تست کرولتی فری

در مقابل تست حیوانی لوازم آرایش، آزمایش کرولتی فری (cruelty free) مطرح شد. این روش به تستی گفته می‌شود که روی حیوانات انجام نمی‌شود. این مدل، جایگزینی برای آزمایش‌های سنتی روی حیوانات است که در آن‌ها، حیواناتی مانند موش، خرگوش، سگ و میمون، برای آزمایش محصولات آرایشی، بهداشتی، دارویی و سایر محصولات، مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

آزمایش کرولتی فری، اولین‌بار در دهه ۱۹۲۰ توسط گروهی از فعالان حقوق حیوانات در انگلستان مطرح شد. این گروه، معتقد بودند که آزمایش روی حیوانات، غیراخلاقی و غیرضروری است. در آن زمان، آزمایش روی حیوانات، تنها روشی بود که برای تست ایمنی و اثربخشی محصولات، وجود داشت. در دهه ۱۹۷۰، جنبش حقوق حیوانات در سراسر جهان، به‌ویژه در ایالات متحده، گسترش یافت. این جنبش، باعث شد که آگاهی مردم نسبت به آزمایش روی حیوانات، افزایش یابد. در نتیجه، بسیاری از شرکت‌ها، شروع به استفاده از روش‌های جایگزین کردند.

در دهه ۱۹۹۰، لوازم آرایشی بدون تست حیوانی به طور فزاینده‌ای محبوب شد. این محبوبیت، به دلیل عوامل مختلفی مانند افزایش آگاهی مردم نسبت به حقوق حیوانات، پیشرفت‌های علمی در زمینه توسعه روش‌های جایگزین برای آزمایش لوازم آرایش و فشار گروه‌های فعال حقوق حیوانات، بود. در سال ۱۹۹۸، انگلستان، اولین کشوری بود که آزمایش روی حیوانات را برای محصولات آرایشی، ممنوع کرد. این اقدام، باعث شد که سایر کشورها نیز، شروع به حرکت در این مسیر کنند.

تست حیوانی لوازم آرایشی روی چه حیواناتی و چگونه انجام میگیرد؟

تست حیوانی لوازم آرایشی روی حیوانات مختلفی از جمله خرگوش، موش، خوکچه‌هندی، میمون و سگ انجام می‌شود. مهم‌ترین دلایل استفاده از این حیوانات عبارت‌اند از:

 • خرگوش: خرگوش‌ها به دلیل شباهت پوست و چشمانشان به انسان، به طور گسترده‌ای در تست‌های لوازم آرایشی استفاده می‌شوند
 • موش: موش‌ها به دلیل ارزان‌بودن و سهولت نگهداری، در بسیاری از آزمایش‌های علمی از جمله تست‌های لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند
 • خوکچه‌هندی: خوکچه‌های هندی به دلیل شباهت پوستشان به پوست انسان، در برخی تست‌های لوازم آرایشی استفاده می‌شوند
 • میمون: میمون‌ها به دلیل شباهت ژنتیکی‌شان به انسان، در تست‌های لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند
 • سگ: سگ‌ها نیز به دلیل شباهت رفتاری‌شان به انسان، در برخی تست‌های لوازم آرایشی استفاده می‌شوند

این تست‌ها روی حیوانات به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برخی از رایج‌ترین روش‌های تست عبارت‌اند از:

 • تست چشمی Draize: ماده آرایشی مورد آزمایش به چشم خرگوش ریخته می‌شود. میزان تحریک‌پذیری و التهاب چشم خرگوش در طول ۲۱ روز بررسی می‌شود
 • تست حساسیت پوستی: میزان حساسیت‌زایی ماده آرایشی با ایجاد خراش‌های کوچک روی پوست خرگوش و مالیدن ماده آرایشی روی آن بررسی می‌شود
 • تست سمیت حاد: در این تست، ماده آرایشی مورد آزمایش به طور خوراکی، استنشاقی یا پوستی به حیوانات داده می‌شود. میزان سمیت ماده آرایشی با بررسی عوارض جانبی آن در طول چند روز یا چند هفته بررسی می‌شود
 • تست سمیت مزمن: در این آزمایش مانند مورد قبل ماده آرایشی مورد آزمایش به طور خوراکی، استنشاقی یا پوستی به حیوانات وارد می‌شود. میزان سمیت ماده آرایشی با بررسی عوارض جانبی آن در طول چند ماه یا چند سال بررسی می‌شود
 • تست جهش‌زایی: میزان جهش‌زایی ماده آرایشی با بررسی تغییرات ژنتیکی در سلول‌ها بررسی می‌شود

 مزایا استفاده از تست حیوانی لوازم آرایشی

هنوز هم برندهای بسیاری از تست حیوانی لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنند. از دید آنها این مدل از آزمایش چنین مزایایی دارد:

 • اطمینان از ایمنی محصولات آرایشی برای انسان: این آزمایش‌ها می‌توانند به شناسایی مواد سمی یا تحریک‌کننده‌ای که ممکن است باعث آسیب به پوست، چشم یا سایر اندام‌های بدن شوند، کمک کنند
 • حفظ کیفیت محصولات آرایشی: این تست به اطمینان از کیفیت و یکنواختی محصولات آرایشی کمک می‌کند. این آزمایش‌ها به شناسایی مواد ناخواسته یا ناپایدار در محصولات آرایشی کمک می‌کنند
 • حمایت از مصرف‌کنندگان: این تست به حمایت از مصرف‌کنندگان کمک می‌کند. این تست‌ها برای اطمینان از اینکه محصولات آرایشی برای استفاده ایمن هستند، کاربردی به نظر می‌رسند

 معایب استفاده از تست حیوانی لوازم آرایشی

بااین‌حال آزمایش روی حیوانات برای ارزیابی ایمنی محصولات بهداشتی و آرایشی معایبی دارد. یکی از اصلی‌ترین معایب این تست‌ها این است که می‌تواند باعث درد و رنج حیوانات شود. حیواناتی که در تست‌های لوازم آرایشی استفاده می‌شوند اغلب تحت آزمایشات متعدد قرار می‌گیرند که باعث آسیب یا حتی مرگ آنها شود.

مورد دیگر این است که تست حیوانی ممکن است به طور کامل ایمنی محصولات آرایشی برای انسان را تضمین نکند. این تست‌ها فقط بر روی حیوانات انجام می‌شوند و ممکن است نتایج آنها برای انسان‌ها قابل‌تعمیم نباشد.

علاوه بر این، آزمایش حیوانی لوازم آرایشی ممکن است هزینه بر باشد. شرکت‌ها باید هزینه‌های انجام تست‌ها و همچنین نگهداری و پرورش حیوانات آزمایشگاهی را پرداخت کنند.

روش‌های جایگزین به‌طورکلی به دودسته تقسیم می‌شوند :

 1. in vitro که در آزمایشگاه و بر روی سلول‌ها، بافت‌ها یا اندام‌های کشت شده انجام می‌شوند
 2. in silico که از مدل‌های کامپیوتری برای شبیه‌سازی اثرات مواد شیمیایی بر روی بدن استفاده می‌کنند

 آیا تست حیوانی لوازم آرایشی غیرقانونی است؟

به‌صورت کلی باید گفت بله! این قانون در کشورهای مختلف تصویب شده است. برای مثال در انگلیس غیرقانونی است. این قانون از سال ۱۹۹۸ در این کشور اجرا شده است و شامل تمام محصولات آرایشی، از جمله محصولات مراقبت از پوست، مو، ناخن، عطر و ادکلن می‌شود. ین قانون از سوی سازمان حفاظت از حیوانات (RSPCA) و سایر سازمان‌های حامی حقوق حیوانات حمایت می‌شود. این سازمان‌ها معتقدند که تست حیوانی غیرضروری و ظالمانه است و روش های جایگزینی برای تست لوازم آرایشی وجود دارد که دقیق‌تر و قابل‌اعتمادتر هستند.

روش های جایگزین برای تست لوازم آرایشی شامل آزمایش‌های سلولی، آزمایش‌های بافتی، آزمایش‌های کامپیوتری و آزمایش‌های روی حیوانات غیر پستاندار مانند ماهی و پروانه است. محققان معتقدند این روش‌ها به‌طورکلی دقیق‌تر و قابل‌اعتمادتر از تست حیوانی هستند و به حیوانات آسیب نمی‌رسانند.

در سال‌های اخیر، تعداد کشورهایی که تست حیوانی لوازم آرایشی را ممنوع کرده‌اند، افزایش یافته است. جالب است بدانید که در حال حاضر، بیش از ۴۰ کشور در سراسر جهان این آزمایش را ممنوع کرده‌اند و محصولات آنها با لوگو کرولتی فری تولید می‌شود.

 این کشورها عبارت‌اند از:

 1. اتحادیه اروپا (۲۷ کشور)
 2. سوئیس
 3. اسرائیل
 4. هند
 5. نیوزیلند
 6. استرالیا
 7. کره جنوبی
 8. تایلند
 9. اندونزی
 10. سنگاپور
 11. برزیل
 12. مکزیک
 13. آرژانتین
 14. کلمبیا
 15. پرو
 16. شیلی
 17. اروگوئه
 18. پاراگوئه
 19. بولیوی
 20. اکوادور
 21. پاناما
 22. کاستاریکا
 23. گواتمالا
 24. هندوراس
 25. السالوادور
 26. نیکاراگوئه
 27. بلیز
 28. جامائیکا
 29. ترینیداد و توباگو
 30. باربادوس
 31. آنتیگوا و باربودا
 32. دومینیکا
 33. سنت لوسیا
 34. سنت وینسنت و گرنادین
 35. گرنادا
 36. سنت کیتس و نویس
 37. سنت مارتین
 38. سنت پیر و میکلون

 کدام برند ها از تست حیوانی لوازم آرایشی استفاده میکنند؟

در سال ۲۰۲۳، برخی از برندهای لوازم آرایشی همچنان از تست حیوانی برای محصولات خود استفاده می‌کنند. این برندها معمولاً در کشورهایی مستقر هستند که قوانین تست حیوانی را برای محصولات آرایشی الزامی می‌دانند، مانند چین، روسیه، هند و برزیل. برخی از برندهای لوازم آرایشی معروف که هنوز هم از تست حیوانی استفاده می‌کنند عبارت‌اند از:

 • لورال
 • مک
 • استی لادر
 • کریستین دیور
 • لانکوم
 • شانل
 • ایو سن لوران
 • نیوا
 • گارنیه

همچنین ممکن است محصولات خود را برای فروش در کشورهایی که تست حیوانی را ممنوع کرده‌اند، از طریق یک شرکت واسطه که آن تست را انجام می‌دهد، عرضه کنند. برخی از برندهای لوازم آرایشی که محصولات خود را در هیچ کشوری تست نمی‌کنند، عبارت‌اند از:

 • ناتورا سیبا
 • فرانسیس کانکورد
 • بیل بیلاند
 • بورژوآ
 • کوتی
 • نیوآ (برخی از محصولات)

این برندها معمولاً از روش های جایگزین تست حیوانی برای آزمایش محصولات خود استفاده می‌کنند، مانند تست پوستی روی داوطلبان انسانی یا تست سلولی.

 تفاوت محصولات وگان با کرولتی فری

در نگاه کلی محصولات وگان و کرولتی فری هر دو از محصولاتی هستند که در فرآیند تولید آنها از محصولات حیوانی استفاده نمی‌شود. بااین‌حال، تفاوت اصلی بین این دو نوع محصول در این است که محصولات وگان کاملاً گیاهی هستند، درحالی‌که محصولات کرولتی فری ممکن است حاوی مواد مشتق شده از حیوانات باشند، اما در فرآیند تولید آنها از حیوانات زنده استفاده نمی‌شود.

ویژگیمحصولات وگانمحصولات کرولتی فری
مواد تشکیل دهندهکاملاً گیاهیممکن است حاوی مواد مشتق شده از حیوانات
فرآیند تولیدبدون استفاده از حیوانات زندهبدون استفاده از حیوانات زنده در فرآیند تولید
نمونه‌هاشکلات با شیر گیاهی، ماست با شیر سویا، پنیر با شیر نارگیلشکلات با شیر خشک، ماست با کازئین، پنیر با ژلاتین

جمع‌بندی

در این مطلب از صندلی با تست حیوانی محصولات آرایشی آشنا شدیم. همچنین دانستیم که روش‌های کرولتی فری با تولید محصولاتی مانند ریمل بدون تست حیوانی چه کمک بزرگی به طبیعت کرده‌اند. نظر شما در این باره چیست؟ چه محصولات و برندهایی را می‌شناسید که با جدیت cruelty free را پیگیری می‌کنند؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید