مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
پوست
پاکسازی و آبرسانی پوست

۹ مرحله روتین پوست مختلط برای شب و روز + نکات روتین انواع پوست مختلط

فهرست مطالب

روتین مراقبت از پوست مختلط (combination skin) کمی چالش‌برانگیزتر از سایر انواع پوست است. شما ابتدا باید بدانید که پوست مختلط چه ویژگی‌هایی دارد. علاوه بر این ممکن است شما یک پوست مختلط دهیدراته و کم آب داشته باشید یا پوست شما مختلط و جوش‌دار یا یک پوست مختلط و لکه‌دار باشد. در هر صورت بلد بودن بهترین روتین برای پوست مختلط مناسب روز و شب برای داشتن یک پوست مختلط سالم و شاداب ضروری است. در این مقاله سایت صندلی ما ابتدا به شما ویژگی‌های پوست مختلط را می‌گوییم و سپس بهترین روتین روزانه و شبانه پوست مختلط برای زنان و مردان را به شما آموزش می‌دهیم.

پوست مختلط چیست؟

پوست مختلط (combination skin) یا پوست ترکیبی یک ویژگی مشخص دارد: در افرادی که پوست مختلط دارند ناحیه T صورت  (بینی، چانه و پیشانی) پوست چربی دارد و پوست خشک در قسمت V صورت (گونه‌ها و فک) است. در افراد با پوست مختلط قسمت چرب پوست معمولا منافذ بازی دارد و جوش می‌زند. این در حالی است که قسمت خشک دهیدراته (خشک و کم آب) پوسته پوسته می‌شود و خشک است.

پوست مختلط چه مشخصاتی دارد؟

 • ناحیه T‌ چرب است؛
 • گونه‌ها خشک و کم آب است؛
 • منافذ پوست ناحیه T به وضوح بزرگ شده است؛
 • جوش سر سیاه یا سرسفید در ناحیه T؛
 • تغییرات پوست بر اساس آب و هوا؛
 • پوسته پوسته شدن یا لکه‌های خشک روی گونه‌ها و پوست اطراف چشم؛
 • شوره سر؛
 • آکنه و خشکی همزمان پوست.

چگونه پوست مختلط را تشخیص بدهیم؟

برای این‌که تشخیص دهیم پوست ما مختلط است یا خیر یک آزمایش ساده وجود دارد. ابتدا با یک شوینده ملایم پوست خود را بشویید و با یک دستمال خشک و تمیز پوست خود را خشک کنید.۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس پوست خود را بررسی کنید. اگر پوست ناحیه T چرب و باقی نقاط پوست خشک بود به این معنی است که پوست شما مختلط است.

چه عواملی باعث پوست مختلط می‌شوند؟

 • ژنتیک؛
 • هوای سرد یا گرم؛
 • آب و هوای مرطوب یا خشک؛
 • تغییرات هورمونی (مثلا در زمان بارداری، پریود یا مصرف داروهای هورمونی)؛
 • محصولات آرایشی اشتباه یا ترکیب اشتباه آن‌ها با هم.

بهترین روتین مراقبت از پوست مختلط و دهیدراته برای روز و شب

با میسلار واتر آرایش خود را پاک کنید (در شب)

این مرحله برای روتین پوستی مختلط و دهیدراته در شب است، چون طبعا صبح که از خواب بیدار می‌شوید آرایش ندارید. پس برای شروع یک روتین مناسب پوست مختلط در شب ابتدا پوست خود را با یک میسلار واتر مخصوص پوست مختلط و پد پنبه‌ای پاک کنید. برای پاک کردن آرایش چشم هم از پاک‌کننده دو فاز چشم استفاده کنید.

صورت خود را با شوینده مخصوص پوست مختلط بشویید (روز و شب)

بعد از پاک کردن آرایش به طور کامل از روی صورت باید با یک شوینده مخصوص پوست مختلط (فوم، ژل یا مایع) صورت خود را بشویید. برای آبکشی صورت حتما از آب ولرم استفاده کنید چون آب سرد یا آب داغ مشکلات پوستی را تشدید می‌کنند.

(افرادی که پوست مختلط دارند، مثل انواع پوست خشک و پوست چرب، باید یک بار صبح بعد از بیدار شدن از خواب و یک بار شب قبل از خواب پوست خود را با شوینده مناسب پوست خود شسته و سایر مراحل روتین مراقبت از پوست را انجام دهند).

پوست را با تونر مناسب پوست مختلط پاک کنید (روز و شب)

در این مرحله از روتین پوستی مختلط در شب و روز باید از تونر استفاده کنید تا باقی‌مانده آلودگی‌ها از روی پوست و منافذ آن پاک شوند. برای این کار از یک تونر مخصوص پوست مختلط و یک پد پنبه‌ای استفاده کنید. تونر پوست مختلط باید بدون الکل باشد تا ph پوست را متعادل و تنظیم کند. بهترین تونر برای پوست مختلط تونرهای حاوی هیالورونیک اسید هستند که پوست را هم آبرسانی می‌کنند.

از سرم یا کرم آبرسان استفاده کنید (روز و شب)

بعد از پاک کردن صورت با تونر از یک سرم، کرم یا ژل آبرسان استفاده کنید تا خشکی پوست شما برطرف و پوست آبرسانی شود.

از یک کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید (روز و شب)

بعد از استفاده از آبرسان صبر کنید تا آبرسان جذب پوست شود. سپس از یک کرم مرطوب‌کننده مناسب پوست مختلط استفاده کنید تا آب در پوست به اصطلاح قفل شود و در سلول‌های پوست گیر بیفتد. بهتر است کرم مرطوب‌کننده شما بدون چربی باشد تا ناحیه T به خاطر چربی که دارد جوش نزند.

کرم دور چشم بزنید (روز و شب)

یک قدم مهم در بهترین روتین پوست مختلط در روز و شب استفاده از یک کرم دور چشم مناسب سن و مشکلات پوست شماست. کرم دور چشم چین و چروک، تیرگی و خشکی پوست اطراف چشم را برطرف کرده و باعث جوانسازی پوست دور چشم می‌شود. کرم دور چشم را با نوک انگشت و به‌صورت ضربه‌ای از سمت داخل به بیرون دور چشم بزنید. بهتر است از نوک انگشت وسط برای این کار استفاده کنید تا ضربه‌ها ملایم باشند.

کرم ضد آفتاب بزنید (روز)

یک مرحله مهم روتین پوست مختلط استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب پوست مختلط ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل است. بهتر است ضد آفتاب شما SPF حداقل ۳۰ داشته باشد و حاوی عنصر روی (زینک) باشد.

از ماسک استفاده کنید (۱ الی سه بار در هفته)

یک روتین مراقبت از پوست مختلط که باید به‌صورت هفتگی انجام شود استفاده از ماسک صورت است. برای تمیز شدن منافذ باز پوست و رفعی خشکی پوست مختلط و همچنین کنترل چربی پوست بهتر است یک ماسک صورت مناسب پوست خود را انتخاب کنید. بهتر است هر هفته بعد از یک لایه‌بردار ملایم پوست از ماسک مغذی استفاده کنید. اما روش لایه‌برداری پوست مختلط چیست؟

لایه‌برداری پوست مختلط (۱ الی سه بار در هفته)

همان‌طور که گفتیم پوست مختلط در ناحیه T چرب است و ممکن است جوش بزند. برای رفع جوش و آکنه پوست مختلط بهتر است در هفته ۱ الی سه بار یک لایه‌برداری ملایم انجام دهید. برای پوست مختلط بهتر است از یک لایه‌بردار ملایم حاوی اسید لاکتیک استفاده کنید. لاکتیک اسید نوعی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) است که پوست را لایه‌برداری کرده و سبب یکدست شدن آن می‌شود.

اگر پوست شما جوش و آکنه دارد از لایه‌بردار فیزیکی استفاده نکنید؛ بهترین لایه‌بردار برای شما شیمیایی است. لایه‌بردار حاوی اسید لاکتیک را روی پوست تمیز بمالید و با انگشتان دست ماساژ دهید. بهتر است بعد از تونر زدن لایه‌برداری را انجام دهید و بعد از لایه‌برداری از ماسک و سپس آبرسان و مرطوب‌کننده خود استفاده کنید.

آرایش مناسب پوست مختلط

برای آرایش پوست مختلط بهتر است از مواد آرایشی سبک و بر پایه آب استفاده کنید. مواد آرایشی بر پایه چربی باعث جوش زدن صورت شما می‌شوند.

بهترین روتین پوستی مناسب پوست مختلط و لکه‌دار

ممکن است پوست شما هم مختلط و هم لکه‌دار باشد. برای کاهش لکه‌های پوست در روتین روز و شب پوست مختلط این موارد را رعایت کنید:

 • از کرم‌ ضدلک زیر نظر پزشک متخصص پوست استفاده کنید.
 • بهترین لایه‌بردارها برای پوست مختلط کرم‌های لایه‌بردار BHA هستند که حاوی اسید سالیسیلیک بوده و با از بین بردن لایه شاخی پوست، پوست را یکدست می‌کنند.
 • از تونرهای حاوی ویتامین سی که لکه‌های پوستی را کمرنگ می‌کنند استفاده کنید.
 • بهترین میسلار واتر برای شما میسلار واتر حاوی ویتامین C‌ است.
 • از کرم ضد آفتاب حاوی ضد لک استفاده کنید.
 • بهتر است از یک کرم مرطوب‌کننده و آبرسان روشن‌کننده پوست در روتین مراقبت روز و شب خود استفاده کنید.
 • آب کافی بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارد.

بهترین روتین مراقبت از پوست مختلط و جوش‌دار

پوست مختلط در ناحیه T چرب است و احتمال اینکه در این ناحیه سر و کله انواع جوش سر سیاه و جوش سر سفید پیدا شود زیاد است. پس برای روتین پوست مختلط و جوش‌دار موارد زیر را رعایت کنید:

 • به هیچ عنوان به جوش‌ها دست نزنید و آن‌ها را تخلیه نکنید.
 • از یک شوینده ملایم پاک‌کننده ضد جوش و آکنه که خاصیت ضد باکتریایی داشته باشد، سولفات و پارابن نداشته باشد و خاصیت درمان کومدون و آبرسانی داشته باشد استفاده کنید. این مدل شوینده‌ها می‌تواند به تنظیم چربی بیش از حد در ناحیه T کمک کند.
 • از تونرهای مخصوص پوست چرب که چربی پوست را کنترل می‌کنند و حاوی مواد آبرسانی مثل عصاره آلوئه‌ورا هستند استفاده کنید.
 • از کرم ضد آفتاب مناسب پوست مختلط و بدون چربی استفاده کنید که جوش‌ها تحریک نشوند.
 • از لایه‌بردارهای حاوی اسید سالیسیلیک و نیاسینامید استفاده کنید. لایه‌بردارهای حاوی سالیسیلیک اسید محلول در روغن بوده و علاوه بر لایه‌برداری پوست به کاهش آکنه، شفاف نگه داشتن منافذ، از بین بردن سلول‌های مرده پوست و پاک کردن عمقی منافذ برای جلوگیری از آکنه و جوش، نتایج عالی خود را روی پوست شما نشان می‌دهند. همچنین نیاسینامید دارای خواص ضد باکتریایی است که به درمان آکنه کمک می‌کند، با خواص ضد التهابی خود به کاهش التهاب و قرمزی کمک می‌کند و جوش‌ها را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که این ماده برای درمان هایپرپیگمانتاسیون پوست بسیار مفید است.
 • از کرم‌های مرطوب‌کننده حاوی پپتید استفاده کنید. پپتید یکی از ترکیبات فوق‌العاده برای درمان آکنه با خواص ضد میکروبی قابل‌توجه برای مبارزه با پروپیونی باکتریوم (باکتری‌های مولد آکنه) است. پپتیدها به تسکین التهاب، تعادل تولید چربی سبوم، ترمیم آسیب‌های پوستی و کاهش جوش و آکنه کمک می‌کنند. این کرم‌ها همچنین خاصیت آبرسانی دارند و به حفظ رطوبت در پوست شما کمک می‌کنند.
 • آب کافی بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.

سخن پایانی

اگر پوست شما در برخی نقاط چرب و در بعضی نقاط خشک باشد پوست شما ترکیبی یا مختلط است. روتین پوستی مختلط کمی چالش‌برانگیز است چون هم باید چربی پوست را کنترل کنید و هم مراقب باشید تا قسمت‌های خشک بیش از این دهیدراته نشود. ما در این مقاله بهترین روتین پوستی مختلط را برای شما مرحله به مرحله و با جزییات توضیح دادیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید