مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

علت و روش های درمان سیاهی زیر چشم

فهرست مطالب

سیاهی زیر چشم زمانی اتفاق می‌افتد که پوست زیر هر دو چشم تیره‌تر از حد معمول می‌شود. معمولا این مشکل زمانی که خسته هستید، بیشتر به چشم می‌خورد. تیرگی زیر چشم دلایل زیادی دارد؛ اما نمی‌تواند نشانه یک مشکل پزشکی باشد و نباید نسبت به آن نگران بود. برخی از افراد احتمالا به دلایل زیبایی، به دنبال برطرف کردن این مشکل باشند. اگر شما از وجود سیاهی زیر چشم خودتان ناراحت هستید، این مقاله را از دست ندهید؛ چراکه در ادامه این مقاله از صندلی ابتدا به مهم‌ترین دلایل این مشکل پرداخته‌ایم. سپس در ادامه انواع درمان و پیشگیری سیاهی اطراف چشم بررسی شده است.

منظور از سیاهی زیر چشم چیست؟

سیاهی زیر چشم بدین معنی است که ناحیه زیر چشم تیره به نظر می‌رسد. این بخش باتوجه‌به رنگ طبیعی پوست ممکن است به‌صورت سایه‌های آبی، بنفش، قهوه‌ای یا سیاه ظاهر شود. تیرگی زیر چشم احتمالا شما را خسته یا مسن‌تر از آنچه هستید، نشان دهد.

علل بروز سیاهی زیر چشم ها

زیر چشم انسان به دلیل انقباض رگ‌های خونی که منجر به سیاهی یا نازک شدن پوست اطراف چشم می‌شود، ممکن است تیره‌تر به نظر برسد که به دلایل زیادی ایجاد شود. در زیر به مهم‌ترین علل سیاهی اطراف چشم اشاره کرده‌ایم.

کم‌ خوابی

خواب زیاد یا کم‌خوابی ممکن است باعث تیرگی و رنگ‌پریدگی پوست شود. در نتیجه کم‌خوابی، رگ‌های خونی و بافت‌های تیره زیر پوست بیشتر خودشان را نشان می‌دهند. همچنین کم‌خوابی ممکن است منجر به تجمع مایع در زیر چشم‌ها شود که در نتیجه آن به‌صورت پف‌کرده به‌نظر می‌سرد.

افزایش سن

یکی از دلایل شایع سیاهی دور چشم، بالارفتن سن و پیری است. با افزایش سن، پوست زیر چشم شروع به شل‌شدن و نازک‌شدن می‌کند؛ بنابراین رگ‌های خونی زیر پوست بیشتر مشخص می‌شوند. این شرایط می‌تواند ظاهر زیر پوست را تیره کند. همچنین پیری ممکن است بخش‌های توخالی به نام پارگی ایجاد شود.

کم خونی

کم‌خونی زمانی اتفاق می‌افتد که سطح گلبول‌های قرمز خون کمتر از حد طبیعی باشد. این مشکل می‌تواند باعث احساس سرگیجه، ضعیف، سبکی سر، تنگی نفس و خستگی شود. مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۵۰درصد شرکت‌کنندگان مبتلا به سیاهی اطراف چشم، کم‌خونی داشتند. اما هنگامی که کم‌خونی آن‌ها درمان شد، بسیاری از افراد گزارش دادند که سیاه‌ بودن زیر چشم‌شان از بین رفته است. اگر کم‌خونی دارید، احتمالا متوجه شوید که پوست شما رنگ‌پریده‌تر از حد معمول است و ممکن است زیر چشمانتان حلقه‌های تیره وجود داشته باشد.

خستگی چشم ها

خستگی چشم‌ها می‌تواند تاثیر مستقیمی روی تیرگی اطراف چشم داشته باشد. وقتی که افراد خسته می‌شوند، عروق ناحیه چشم‌ها بزرگ‌تر می‌شود. این موضوع باعث افزایش تجمع خون در زیر چشم می‌شود و سیاهی زیر چشم را به همراه دارد.

عوامل ژنتیکی

چندین مطالعه مختلف نشان داد که ژنتیک ممکن است در ایجاد سیاهی دور چشم نقش داشته باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ارتباط قوی بین تیرگی اطراف و سابقه خانوادگی برای ۶۳درصد شرکت‌کنندگان وجود دارد. این شرایط می‌تواند یک ویژگی ارثی باشد که در اوایل دوران کودکی دیده می‌شود. با گذشت زمان، سیاهی دور ممکن است روشن یا تیره‌تر شوند.

آلرژی

واکنش‌های آلرژیک و خشکی چشم احتمالا باعث سیاهی زیر چشم شود. هنگامی که یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شما هیستامین آزاد می‌کند تا با مهاجم مبارزه کند. این شرایط ممکن است باعث خارش، قرمزی و پف چشم شود. خاراندن خارش پوست باعث التهاب، تورم و شکستگی رگ‌های خونی می‌شود و در نتیجه به رنگ‌دانه‌های پس از التهاب منجر خواهد شد.

کم آب بودن بدن

کم‌آبی ممکن است به ایجاد سیاهی دور چشم منجر شود. هنگامی که بدن به‌خوبی هیدراته نمی‌شود، پوست زیر چشم شروع به کدرشدن می‌کند و چشمان به‌صورت گودافتاده به نظر می‌رسند. این شرایط به دلیل نزدیکی چشم‌ها به استخوان زیرین است.

نور موبایل و کامپیوتر

خیره‌شدن به صفحه تلویزیون یا کامپیوتر برای مدت طولانی ممکن است چشم‌ها را تحت‌فشار قرار دهد. این نوع خستگی می‌تواند رگ‌های خونی اطراف چشم را بزرگ کند و به طور بالقوه باعث سیاهی اطراف چشم‌ ها شود.

رژیم غذایی

برخی از موارد در سبک زندگی، مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل هم ممکن است با تیرگی زیر چشم مرتبط باشند. رژیم غذایی فقیر در مواد مغذی ممکن است به سلامت پوست آسیب بزند و در نتیجه احتمال سیاه‌شدن زیر چشم افزایش پیدا کند.

 قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرارگرفتن طولانی در معرض نور خورشید ممکن است باعث ایجاد حلقه‌های سیاه زیر چشم شود. این مشکل به‌عنوان پیگمانتاسیون پس از التهاب شناخته می‌شود. آفتاب بیش از حد ممکن است ملانین منبع اضافی تولید کند. ملانین رنگ‌دانه‌ای است که به پوست رنگ می‌دهد. سپس بدن این ملانین اضافی را در زیر چشم ذخیره می‌کند و در نتیجه رنگ‌دانه هایپرپیگمانتاسیون ایجاد می‌شود.

روش های درمان سیاهی زیر چشم

برای آنکه بتوانید سیاهی اطراف و زیر چشم را برطرف کنید، نیاز است تا درمان‌های مختلف را با مشورت پزشک انجام دهید. در این بخش شما را با انواع درمان‌ها آشنا می‌کنیم.

درمان های خانگی

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا از شر سیاهی اطراف چشم خلاص شوید. درمان سیاهی زیر چشم در خانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بیشتر بخوابید: سعی کنید هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید تا از ایجاد تیرگی در اطراف چشم جلوگیری کنید
 • بالش‌ بیشتری استفاده کنید: برای اینکه از جمع‌شدن مایعات زیر چشم در شب جلوگیری کنید، سر خود را با چند بالش اضافی بالا ببرید. البته این شرایط احتمالا به پف‌کردگی کمک کند
 • کمپرس سرد: برای کمک به کوچک‌شدن رگ‌های خونی گشادشده، کمپرس سرد را روی چشم‌های خود قرار دهید. این کار می‌تواند پف پلک و ظاهر سیاه را کاهش دهد
 • خیار: برش‌های خیار را روی چشم‌های خود قرار دهید. این کار می‌تواند به رفع پف‌کردگی کمک کند؛ چراکه خیار سرشار از آب و ویتامین C است
 • چای کیسه‌ای: چای کیسه‌ای سرد را زیر چشم خود قرار دهید. چای می‌تواند گردش خون را افزایش دهد؛ چراکه چای حاوی کافئین و آنتی‌اکسیدان است
 • صورت: ماساژ صورت شامل ماساژ دور چشم می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند
 • آرایش: از کانسیلر زیر چشم و زیر چشم استفاده کنید تا رنگ پوست‌تان را با هم ترکیب کنید و سیاهی را بپوشاند

درمان های کلینیکی

اگر قصد دارید سیاهی اطراف چشم خود را سریع و برای همیشه از بین ببرید، با پزشک مشورت کنید؛ چراکه آن‌ها می‌توانند باتوجه‌به وضعیت شما، بهترین درمان را معرفی کنند. گزینه‌های درمانی کلینیکی برای سیاهی زیر چشم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لایه‌برداری شیمیایی: لایه‌برداری شیمیایی از اسیدهای آلفا هیدروکسی برای کاهش رنگدانه زیر چشم استفاده می‌کند
 • لیزر درمانی: روش‌های لیزری می‌توانند به جوان‌سازی و سفت‌شدن پوست کمک کنند
 • پرکننده‌های بافت: پرکننده‌های تزریقی مانند ژل هیالورونیک اسید می‌توانند حجم را افزایش دهد و به صاف‌شدن پوست شما کمک کنند
 • جراحی پلک: در روشی به نام بلفاروپلاستی، چربی و پوست اضافی از ناحیه چشم برداشته می‌شو.
 • تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): این تزریق می‌تواند پوست اطراف چشم را ترمیم کند و سرعت رشد رگ‌های خونی و کلاژن و پوست را بهبود ببخشد

دارو درمانی

اگر با درمان‌های خانگی سیاهی زیر چشم برطف نشد و تمایلی به انجام درمان‌های کلینیکی نداشتید، می‌توانید درمان‎های دارویی را در اولویت قرار دهید. این درمان‌ها شامل موارد زیر است:

 • کرم‌های موضعی: کرم‌های سفید‌کننده می‌توانند برای کاهش سیاهی دور چشم مفید باشد. هیدروکینون، ترتینوئین یا ترکیبی از هر دو از جمله کرم‌های موضعی موجود در بازار هستند. برای اینکه بتوانید اثر کرم‌ها را مشاهده کنید، باید حداقل ۲ ماه به‌صورت مرتب استفاده کرد
 • کوجیک اسید: تحقیق‌ها نشان داده است که کوجیک اسید در درمان سیاهی دور چشم موثر است. این ماده کاملا طبیعی است که از دو گونه قارچ به دست می‌آید. البته عوارض جانبی این ماده می‌تواند شامل درماتیت تماسی و قرمزی پوست باشد
 • اسید آزلائیک: اکثر افراد احتمالا از اسید آزلائیک برای درمان تیرگی زیر چشم استفاده کنند. در مورد مصرف این دارو نگران نباشید؛ چراکه استفاده طولانی‌مدت از آن بی‌خطر است
 • ویتامین C موضعی: پژوهش‌های مختلفی به بررسی اثرات لوسیون ۱۰درصد ویتامین C در درمان سیاهی دور چشم، طی ۶ ماه پرداخته‌اند. نتایج این تحقیق‌ها نشان داد که این لوسیون در رفع تیرگی اطراف چشم موثر است

چه کسانی بیشتر در معرض عارضه سیاهی زیرچشم ها هستند؟

سیاهی زیر چشم، افراد را در هر سنی، نژاد و جنس تحت تاثیر قرار می‌دهد. کلیه پوست‌ها می‌توانند سطوح مختلفی از تیرگی زیر چشم را نشان دهند. سیاهی اطراف چشم در گروه‌های خاصی از افراد شایع‌تر است. این گروه‌ها عبارت‌اند از:

 • افرادی که مسن هستند
 • کسانی که سابقه خانوادگی سیاهی اطراف چشم دارند
 • افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند

چگونه می توان از سیاه شدن زیر چشم پیشگیری کرد؟

همیشه نمی‌توان از سیاهی زیر چشم جلوگیری کرد. اما افراد می‌توانند باتوجه‌به تغییرات در سبک زندگی از بروز سیاهی دور چشم جلوگیری کنند. این تغییرات عبارت‌اند از:

 • برنامه خواب خود را تنظیم کنید: به‌موقع بخوابید و مطمئن شوید که هر شب حداقل هفت ساعت می‌خوابید
 • استرس خود را کاهش دهید: راه‌های سالمی مانند زمان‌بندی برای مراقبت از خود برای مدیریت استرستان پیدا کنید
 • محافظت از چشم در برابر نور خورشید: استفاده از عینک‌آفتابی محافظ UV که دور چشم را می‌پوشاند و همچنین استفاده از کرم ضدآفتاب دور چشم، باعث جلوگیری یا کاهش سیاهی دور چشم می‌شود
 • مصرف الکل را کاهش دهید: نوشیدن بیش از حد الکل می‌تواند باعث کاهش گردش خون شود
 • ترک سیگار: سیگار روند پیری پوست را تسریع می‌کند؛ پس ترک آن می‌تواند از عوارض آن جلوگیری کند

جمع‌بندی

سیاهی زیر چشم به دلایل مختلف می‌تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. عوامل ژنتیکی، پیری و شیوه زندگی همگی در ایجاد تیرگی زیر چشم نقش دارند. همچنین برخی از افراد احتمالا متوجه شوند که آلرژی، کمبود مواد مغذی و یا شرایط سلامتی، باعث سیاهی اطراف چشم‌ ها آن‌ها می‌شود. درمان‌های خانگی می‌توانند برای درمان این مشکل مفید باشند. حفظ یک سبک زندگی سالم با خواب باکیفیت، رژیم غذایی متعادل و هیدراتاسیون مناسب همگی ممکن است مانع از سیاهی دور چشم شود. اگر فردی در مورد تیرگی اطراف چشم خود نگران است، می‌تواند برای بررسی گزینه‌های درمانی به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید