مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
پوست
پاکسازی و آبرسانی پوست

روتین مراقبت از پوست خشک دهیدارته، لکه دار، جوش دار و … برای روز و شب

فهرست مطالب

روتین مراقبت از پوست خشک کمی از روتین مراقبت از سایر انواع پوست چرب و مختلط دشوارتر است. شما ممکن است یک پوست خشک داشته باشید که جوش هم بزند یا یک پوست خشک و حساس و یا یک پوست خشک و لکه‌دار داشته باشید؛ در این صورت روتین روز و شب مراقبت از پوست خشک برای هر کدام از این موارد متفاوت است. در این مقاله سایت صندلی درباره روتین روزانه و روتین شب مراقبت از پوست خشک خانگی با هر یک از این مشکلات با جزییات دقیق توضیح خواهیم داد.

چرا پوست خشک و کم آب می‌شود؟

خشکی پوست بیش از هر چیز یک مسئله ژنتیکی است و ممکن است در طول زمان بدتر شود زیرا عملکرد طبیعی غدد چربی با افزایش سن کاهش می‌یابد. روغن‌های طبیعی یا سبوم توسط غدد چربی تولید می‌شوند تا به طور مداوم سلول‌های پوست را مرطوب و تغذیه کنند. هنگامی که تولید سبوم کم می‌شود، پوست خشک، پوسته پوسته یا حساس شده و در نتیجه سد محافظت از پوست ضعیف می‌شود. سد محافظ پوست برای حفظ ظاهر سالم پوست، با قفل کردن رطوبت و محافظت مجدد از محرک‌های مضر مهم است. شما می‌توانید خشکی پوست را با کنترل عوامل محیطی مانند تغییر آب و هوا، گرفتن حمام گرم طولانی‌مدت و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء‌بنفش به حداقل برسانید زیرا این عوامل می‌توانند سد پوست را بیشتر تضعیف کنند.

این در حالی است که انواع پوست خشک بسته به شرایط شخصی شما می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین مهم است که همیشه به نحوه واکنش پوست خود در موقعیت‌های مختلف توجه داشته باشید تا محرک‌های محیطی و ژنتیکی را بهتر بتوانید کنترل کنید. در مجموع مهم‌ترین عوامل خشکی پوست عبارتند از:

 • عوامل محیطی مثل نور آفتاب؛
 • شستشوی صورت با آب تصفیه نشده یا آب سخت؛
 • عوامل ژنتیکی و وراثت؛
 • سیگار کشیدن و نوشیدن الکل؛
 • شستشوی بیش از حد پوست در طول روز با مواد شوینده قوی و آب داغ؛
 • استفاده از مواد حساسیت‌زا و محرک برای پوست؛
 • دیابت و کم‌کاری تیروئید؛
 • کمبود ویتامین B؛
 • کمبود آب در بدن به دلیل کم نوشیدن آب، میوه و سبزیجات به صورت روزانه؛
 • استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب، آبرسان و مرطوب‌کننده مناسب؛

به چه پوستی پوست خشک می‌گویند؟

در فاصله ۳۰ دقیقه بعد از شستشو و پاکسازی پوست، اگر ناحیه T پوست (پیشانی، بینی و چانه) چرب نبوده و مابقی نقاط حالت خشکی داشت، پوست شما خشک است.

روتین پوست خشک و هیدراته

اولین چیزی که با شنیدن پوست خشک به ذهن ما می‌رسد یک پوست خشک و کم آب یا دهیدراته است. یک روتین مراقبت از پوست صبحگاهی برای پوست‌های خشک و کم آب باید دارای ترکیبات آبرسان و عمیقا مغذی برای متعادل کردن پوست باشد.

مراحل روتین روزانه پوست خشک و دهیدراته

پوست را با یک شوینده مخصوص پوست خشک بشویید

برای شستن انواع پوست‌‌های خشک و کم‌آب باید از یک پاک‌کننده ملایم صورت استفاده کنید که چربی پوست را بیش از حد از بین نبرد و باعث خشکی بیش از حد پوست صورت نشود.

از تونر بدون الکل استفاده کنید

 بعد از شستن پوست هم از یک تونر مخصوص پوست خشک و کم‌آب برای پاک کردن باقی‌مانده آلودگی‌ها از پوست استفاده کنید. چند قطره از تونر را روی پد پنبه‌ای بریزید و با ضربات آرام روی پوست زده و بردارید. تونر مناسب برای پوست خشک باید بدون الکل باشد تا PH پوست شما را تنظیم کنید.

هیدراتاسیون پوست را با آبرسان مخصوص پوست‌های خشک تقویت کنید

برای ایجاد تعادل در انواع پوست‌های خشک و دهیدراته، آبرسان مخصوص پوست‌های خشک آبرسانی عمیق‌تری به پوست می‌دهد تا پوست شما ظاهری سالم‌تر و نرم‌تر داشته باشد. برای آبرسانی به سلول‌های پوست، از ترکیبات آبرسان حاوی هیالورونیک اسید، یک مولکول مرطوب‌کننده که هزار برابر وزن خود آب را جذب و حفظ می‌کند، استفاده کنید.

یک مرطوب‌کننده مخصوص پوست خشک با محافظت SPF به پوست بزنید

مهم است که روتین مراقبت از پوست صبحگاهی خود را با یک مرطوب‌کننده با محافظ SPF به پایان برسانید، زیرا نور خورشید عامل اصلی تسریع روند پیری پوست و تشدید علائم خشکی پوست است. برای این کار یک مرطوب‌کننده مخصوص پوست خشک و دهیدراته با SPF15 کفایت می‌کند.

روتین مراقبت از پوست قبل از خواب برای پوست‌های خشک

پس از یک روز مواجهه با عناصر مختلف محیطی، یک روال مراقبت از پوست در شب و قبل از خواب برای پوست خشک می‌تواند پوست شما را دوباره متعادل کند. روتین مراقبت از پوست خشک و دهیدراته در شب را در ادامه دنبال کنید.

از میسلار واتر استفاده کنید

با استفاده از یک میسلار واتر مخصوص پوست خشک آرایش پوست را پاک کنید. اگر آرایش چشم دارید از یک پاک‌کننده چشم دو فاز چشم استفاده کنید و به آرامی چشم‌ها را هم پاک کنید.

آرایش خود را با یک پاک‌کننده مخصوص پوست خشک بشویید

با استفاده از یک شوینده ملایم مخصوص پوست خشک، پوست را تازه کنید و تمام تجمعات جمع شده در طول روز را پاک کنید. پوست خشک می‌تواند در معرض محرک‌ها، آلاینده‌ها و آلودگی لوازم آرایش قرار گیرد، به همین دلیل مهم است که روتین شب خود را با یک پاک‌کننده مخصوص پوست خشک ادامه دهید تا مطمئن شوید که پوست صورت کاملا از آلودگی‌ها پاک شده است.

از تونر مخصوص پوست خشک استفاده کنید

پاک کردن آلودگی‌ها از روی پوست با شوینده کامل نمی‌شود. بعد از شستن صورت و آبکشی آن با آب ولرم، از یک تونر مخصوص پوست خشک و کم آب برای پاک کردن باقی‌مانده آلودگی‌ها از پوست استفاده کنید. چند قطره از تونر را روی پد پنبه‌ای بریزید و با ضربات آرام روی پوست زده و بردارید. تونر باید بدون الکل باشد تا PH پوست شما را تنظیم کند.

از یک آبرسان مخصوص پوست خشک استفاده کنید

انتخاب یک آبرسان که به‌طور خاص برای پوست‌های خشک فرموله شده است برای تغذیه و آبرسانی پوست مهم است. بهتر است از ژل، سرم یا کرم آبرسان‌های حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید.

بازیابی هیدراتاسیون با یک مرطوب‌کننده برای پوست های خشک

استفاده از کرم مرطوب‌کننده‌ به تقویت سد پوستی کمک می‌کند و بعد از فعالیت‌های روزانه پوست را دوباره متعادل می‌کند. بعد از این‌که کرم یا سرم آبرسان کاملا جذب پوست شد از یک لوسیون یا کرم مرطوب‌کننده مخصوص پوست خشک استفاده کنید.

از کرم دور چشم برای کاهش سیاهی و تیرگی دور چشم استفاده کنید

استفاده از یک کرم دور چشم آبرسان می‌تواند ظاهر حلقه‌های تیره و پف‌کردگی را هدف قرار داده و کل پوست ناحیه دور چشم را روشن کند. در قدم آخر روتین مراقبت از پوست خشک در شب از یک کرم دور چشم ضد‌ پف و ضد تیرگی برای دور چشم خود استفاده کنید.

پوست خشک و حساس یعنی چه؟

در فاصله ۳۰ دقیقه بعد از شستشو و پاکسازی پوست، اگر ناحیه T پوست (پیشانی، بینی و چانه) چرب نبوده و مابقی نقاط حالت خشکی داشت، پوست شما خشک است. حالا اگر پوست شما در عین خشکی نسبت به عوامل محیطی مثل نور خورشید، شرایط آب و هوایی، انواع شوینده، کرم و محصولات پوستی و … واکنش نشان می‌دهد و دچار التهاب، سوزش و خارش می‌شود پوست شما خشک و حساس است.

روتین مراقبت از پوست خشک و حساس

اگر هم پوست خشکی دارید و هم پوست‌تان حساس است ممکن است با خارش، التهاب، حساسیت، قرمزی، پوسته پوسته شدن و ترک‌خوردگی هم همراه باشد. بی‌توجهی در مراقبت از پوست خشکی که حساس هم هست این مشکلات را تشدید می‌کند. برای روتین مراقبت روز و شب از پوست خشک و حساس مراحل زیر را دنبال کنید.

پوست خود را صبح و شب بشویید

با یک پاک‌کننده مخصوص پوست خشک و حساس صبح بعد از بیدار شدن از خواب پوست خود را بشویید. شب‌ها هم قبل از خواب اگر آرایش دارید ابتدا با استفاده از یک پد پاک‌کننده و یک میسلارواتر مخصوص پوست خشک و حساس آرایش خود را پاک کنید. برای پاک کردن آرایش چشم هم از محلول پاک‌کننده چشم دو فاز استفاده کنید. سپس پوست خود را با شوینده مناسب پوست خشک و حساس بشویید. اگر تصور می‌کنید چون پوست خشک و حساسی دارید نباید روزی دو بار صورت خود را بشویید سخت در اشتباهید. بهترین روش این است که از یک شویند ملایم استفاده کنید و به جای آب داغ پوست خود را با آب ولرم آبکشی کنید.

از تونر بدون الکل استفاده کنید

هم صبح بعد از شستن پوست و هم شب بعد از شستن پوست با یک شوینده ملایم مخصوص پوست خشک و حساس، با استفاده از یک پد پنبه‌ای و یک تونر مخصوص پوست خشک و حساس پوست صورت خود را پاکسازی کنید. چند قطره از تونر را روی پد پنبه‌ای بریزید و با ضربات آرام روی پوست زده و بردارید. تونر باید بدون الکل باشد تا PH پوست شما را تنظیم کنید.

از آبرسان مخصوص پوست خشک و حساس استفاده کنید

بعد از تونر زدن باید پوست را آبرسانی کنید. استفاده از یک آبرسان برای پوست خشک و حساس شما حیاتی است. بهترین آبرسان برای پوست‌های خشک و حساس ژل، کرم یا سرم آبرسان حاوی ویتامین سی و عصاره‌های گیاهی است.

کرم مرطوب‌کننده بزنید

بعد از استفاده از آبرسان برای این‌که آب را در پوست خود نگه دارید حتما باید از یک کرم مرطوب‌کننده باکیفیت و غیرمعطر مخصوص پوست‌های خشک و حساس استفاده کنید تا پوست شما تحریک نشود. یادتان باشد استفاده از کرم مرطوب کننده را باید صبح و شب بعد از شستن پوست خود تکرار کنید تا رطوبت آبرسان به اصطلاح در پوست شما قفل شود.

کرم دور چشم بزنید

پوست اطراف چشم نازک و حساس است و بیش از سایر قسمت‌های پوست صورت مستعد تیرگی و چین و چروک است. یک کرم دور چشم خوب می‌تواند این ناحیه را روشن، صاف و محکم کند، اما این مشکلات را به ‌طور کامل برطرف نمی‌کند.

کرم ضدآفتاب برای شما حیاتی است

اشعه‌های ماورابنفش نور خورشید بزرگ‌ترین تهدید برای یک پوست خشک و حساس است. یادتان باشد اگر قصد بیرون رفتن از منزل را دارید در مرحله آخر روتین پوستی خود حتما ۱۵ دقیقه قبل از خروج از منزل از یک ضدآفتاب مناسب پوست خشک و حساس استفاده کنید. در استفاده از کرم ضدآفتاب دست و دلباز باشید. بهتر است کرم ضد آفتاب برای یک پوست خشک و حساس حاوی عنصر روی (زینک) باشد. همچنین اگر قصد خروج از منزل را دارید حتما از کلاه آفتاب‌گیر و عینک آفتابی استاندارد با UV‌ مناسب استفاده کنید.

روتین مراقبت پوست خشک و جوش‌دار

حتما شما هم از شنیدن این‌که پوست خشک جوش بزند تعجب می‌کنید؛ دلیلش هم این است که معمولا پوست چرب جوش می‌زند. اما پوست خشک هم ممکن است به دلیل عواملی مثل نور خورشید، عدم پاکسازی و روتین نادرست مراقبت روزانه از پوست، مواد آرایشی غیراستاندارد یا معطر و حتی کم شدن میزان چربی پوست، جوش بزند. اما روتین صحیح مراقبت از پوست خشک و جوش‌دار چیست؟

 • شستشوی صورت با یک پاک‌کننده ملایم مخصوص پوست خشک با PH خنثی و آبکشی صورت با آب ولرم؛
 • استفاده از تونر آبرسان مخصوص پوست خشک بعد از شستشوی صورت؛
 • استفاده از یک کرم، ژل یا سرم آبرسان پوست؛
 • استفاده از کرم دور چشم مناسب سن؛
 • استفاده از کرم مرطوب‌کننده مخصوص پوست خشک و جوش‌دار.

همچنین برای روتین خانگی پوست خشک و جوش‌دار در هفته یک بار از ماسک صورت مناسب پوست خشک و جوش‌دار استفاده کنید. انواع ماسک حاوی شیر، عسل، جو دوسر، ژل آلوئه‌ورا، روغن‌های گیاهی طبیعی مثل روغن نارگیل، زیتون و آووکادو برای پوست خشک و جوش‌دار مناسب هستند.

روتین مراقبت پوست خشک و لکه‌دار

در برخی موارد پوست خشک و دارای لکه است. دلایل مختلفی برای ایجاد لکه روی انواع پوست از جمله پوست خشک وجود دارد که برخی از این عوامل عبارتند از:

بارداری، آفتاب، جوش و آکنه، افزایش سن، سوختگی یا جای زخم و جراحت و بیماری‌هایی مثل دیابت یا تیروئید یا انجام شیمی درمانی و … .

برای روتین مراقبت از پوست خشک و لکه‌دار برای روز و شب قبل از خواب به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

 • اگر آرایش دارید از یک میسلار واتر ضدلک و حاوی ویتامین C استفاده کنید.
 • از یک شوینده ملایم مخصوص پوست خشک و ضد لک (مثلا یک شوینده ملایم حاوی ویتامین سی استفاده کنید).
 • بعد از شستن صورت از یک تونر ضدلک و روشن‌کننده استفاده کنید.
 • برای آبرسانی به صورت از آبرسان‌های ضدلک و روشن‌کننده استفاده کنید.
 • از یک کرم مرطوب‌کننده با خاصیت ضدلک و روشن‌کنندگی استفاده کنید.
 • کرم دور چشم بزنید.
 • کرم ضدآفتاب شما باید مناسب پوست خشک و دارای خاصیت ضد لکه و روشن‌کننده پوست باشد.

سوالات متداول

در روتین مراقبت از پوست خشک و حساس از چه محصولاتی استفاده کنیم؟

اگر پوست خشکی دارید از محصولات مراقبتی حاوی الکل و اسید سالیسیلیک نباید استفاده کنید و پوست را با آب داغ نشویید. همچنین اگر پوست حساسی دارید از محصولات ملایم، فاقد الکل و عطر استفاده کنید. در روتین روزانه پوست استفاده از محصولات ضد حساسیت و غیرکومدوژنیک از جمله تونر، سرم آبرسان، مرطوب‌کننده و کرم ضدآفتاب مخصوص پوست حساس باید استفاده کنید.

راهنمای کلی روتین پوست برای انواع پوست چیست؟

روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید تا هیدراته بمانید. روبالشی را حداقل یک‌بار در هفته بشویید. قبل از خواب موها را بشویید یا در یک دستمال نخی بپیچید. از میسلار واتر، پاک‌کننده، تونر، آبرسان و کرم مرطوب‌کننده مناسب پوست خود استفاده کنید. حتما ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید.

برای پوست خشک و لکه‌دار بهتر است از چه محصولاتی برای روتین مراقبت روز و شب استفاده کنیم؟

اگر پوست شما هم خشک است و هم لکه دارد به هیچ‌وجه برای کمرنگ کردن لکه‌های پوستی از لایه‌بردارهای اسیدی و قوی استفاده نکنید. بهترین ضدلک برای شما ضد لک‌های ملایم و زیر نظر پزشک متخصص پوست است. این کرم یا سرم‌های ضدلک در عین کمک به کمرنگ کردن لک‌ها باید خاصیت آبرسانی و رطوبت‌رسانی پوست را داشته باشند و پوست شما را کم آب و خشک‌تر نکنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید