مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اندولیفت چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

جوان ماندن رؤیای هر کسی است؛ هزاران قصه و حکایت پریانی وجود دارد که در تمام آنها افرادی به دنبال راز جوانی و زیبایی پایدار بودند؛ حالا که با کمک علم می‌توان به این آرزوی دیرینه دست پیدا کرد، یکی از مشکلات همیشگی بشر به پایان می‌رسد. با کمک اندولیفت (Endolift) که یک تکنیک برای جوان‌سازی پوست است، شما می‌توانید در هر سن‌وسالی که هستی، پوستی شاداب و بدون چین‌وچروک داشته باشید. در این مطلب از مجله صندلی به این سؤال می‌پردازیم که اندولیفت چیست، لیزر اندولیفت چگونه انجام می‌شود و اهمیت اندولیفت برای جوانسازی صورت را بررسی می‌کنیم.

 اندولیفت چیست؟

اندولیفت (Endolift) را می‌توان یکی از کم‌خطرترین روش‌های جوانسازی پوست دانست. یک روش بدون نیاز به جراحی و کاملاً غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. در این تکنیک از امواج مادون‌قرمز برای ایجاد گرمای کنترل شده در لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شود. این گرما باعث تحریک تولید کلاژن و الاستین می‌شود که به سفت‌شدن و در واقع لیفت پوست کمک می‌کند. این روش یکی از کم‌خطرترین گزینه‌های پیش‌روی شما برای بهبود و جوانی پوست صورت است.

کاربرد اندولیفت

درباره کاربردهای اندولیفت باید گفت این موج درمانی به رفع افتادگی پوست صورت کمک می‌کند. البته کاربرد آن تنها به صورت محدود نمی‌شود و در سایر نواحی بدن نیز مورد استفاده است. از مهم‌ترین نتایج استفاده از این روش لیزردرمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جوانسازی پوست صورت: برای رفع افتادگی پوست در نواحی زیر چشم‌ها، خط فک، گونه‌ها، گردن و پیشانی استفاده می‌شود. این روش می‌تواند به کاهش چین‌وچروک‌ها، سفت‌شدن پوست و بهبود ظاهر کلی صورت کمک کند.
 • رفع غبغب: برای رفع غبغب و سفت‌شدن پوست گردن توصیه می‌شود. این تکنیک می‌تواند به ایجاد خط فک واضح‌تر و بهبود ظاهر کلی گردن کمک کند.
 • رفع چربی‌های موضعی: این روش می‌تواند برای کاهش چربی‌های موضعی در نواحی مختلف بدن مانند شکم، ران‌ها و باسن کمک کند. از نتایج اندولیفت باید به کاهش سایز و سفت‌شدن پوست در این نواحی اشاره کرد.

مزایای اندولیفت

اندولیفت مزایای متعددی دارد که آن را به یک گزینه محبوب برای جوانسازی پوست تبدیل کرده است. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به جراحی: این کار نیازی به جراحی یا بیهوشی ندارد. همین مورد آن را به یک گزینه ایمن و راحت برای افرادی که به دنبال جایگزینی برای جراحی لیفت هستند، تبدیل می‌کند.
 • دوره نقاهت کوتاهی دارد: پس از اندولیفت، معمولاً نیازی به استراحت طولانی مدت نیست یا محدودیت‌های فعالیتی برای فرد وجود ندارد. اکثر افراد می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود ظرف چند روز پس از درمان بازگردند.
 • عوارض جانبی کمی دارد: معمولاً عوارض جانبی کمی دارد. شایع‌ترین عوارض عبارت‌اند از قرمزی، تورم و کبودی خفیف. این عوارض معمولاً طی چند روز از بین می‌روند.
 • نتایج چشمگیری ایجاد می‌کند: این روش می تواند به بهبود ظاهر پوست در نواحی مختلف صورت و بدن کمک کند. این تکنیک جوانسازی به کم‌شدن چین‌وچروک‌ها، سفت‌شدن پوست و بهبود و شادابی ظاهر کلی صورت کمک کند.

تمام این ویژگی‌ها endolift را در نهایت به یک گزینه امن و سریع تبدیل می‌کند که می‌تواند به شما در حفظ نشاط و سلامت پوست کمک کند.

عوارض اندولیفت

برای این تکنیک عوارض بسیاری کمی گزارش شده است و به‌طورکلی اگر چالشی هم وجود داشته باشد؛ مانند کبودی، قرمزی، تورم و غیره، در کوتاه‌مدت برطرف می‌شود. عوارض جانبی دیگری هم برای استفاده از این روش بیان می‌شود که از آنها باید به حساسیت به نور، تورم غده لنفاوی و عفونت اشاره کرده که البته احتمال وقوع آنها خیلی کمک است و جای نگرانی نیست.

مناطق تحت درمان اندولیفت

ابتدای مقاله اشاره کردیم که اندولیفت تنها محدود به پوست صورت نیست و برای جوانسازی دیگر اعضای بدن نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. در ادامه خلاصه‌ای از مناطق تحت درمان endolift  آورده شده است:

 • صورت: زیر چشم ها، خط فک، گونه‌ها، گردن و پیشانی
 • بدن: غبغب، شکم، ران‌ها و باسن

شما پس از معاینه و بررسی متخصص می‌توانید وارد پروسه موج‌درمانی شوید و طبق نظر ایشان برای انجام این کار آماده شوید. اندولیفت برای درمان افتادگی پوست در هر سنی مناسب است. بااین‌حال، افراد زیر ۳۰ سال معمولاً به نتایج کمتری دست پیدا می‌کنند.

 نحوه انجام اندولیفت

تا اینجا می‌دانید که اندولیفت با کمک تابش مادون‌قرمز به لایه‌های پوستی و تحریک آنها برای تولید کلاژن انجام می‌شود. این روش معمولاً در یک جلسه ۶۰ تا ۹۰ دقیقه‌ای انجام می‌شود. گرمای دستگاه تا لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کند تا بتواند تأثیرگذاری خود را آغاز کند. اشعه لیزر با طول‌موجی معادل ۱۴۷۰ نانومتر وارد لایه درم پوست شده و توسط بافت‌های پیوندی و عروق جذب می‌شود. مراحل انجام این روش درمانی به‌ ترتیب زیر است:

قبل از درمان اندولیفت

قبل از درمان، پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد تا مطمئن شود که شما کاندید مناسبی برای اندولیفت هستید. همچنین ممکن است از شما بخواهد که قبل از درمان از مصرف داروهای خاصی خودداری کنید.

در طول درمان اندولیفت

 1. بی‌حسی موضعی: ابتدا ناحیه مورد درمان با یک بی‌حسی موضعی بی حس می‌شود تا درد بیمار به حداقل برسد.
 2. ایجاد سوراخ در پوست: با استفاده از یک سوزن بسیار نازک، یک سوراخ کوچک در پوست ایجاد می‌شود تا فیبر نوری لیزر از طریق آن به لایه‌های زیرین پوست وارد شود.
 3. تابش لیزر: فیبر نوری لیزر در لایه‌های زیرین پوست حرکت داده می‌شود و انرژی لیزر را به بافت‌ها منتقل می‌کند.
 4. تحریک کلاژن‌سازی: انرژی لیزر باعث تحریک تولید کلاژن در پوست می‌شود. کلاژن پروتئینی است که به استحکام و انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کند.
 5. برداشتن فیبر نوری: پس از اتمام درمان، فیبر نوری لیزر از پوست خارج می‌شود.

پس از درمان اندولیفت

پس از درمان، ممکن است احساس قرمزی، تورم یا کبودی خفیف داشته باشید. این عوارض معمولاً طی چند روز از بین می‌روند و جای نگرانی نیست. هر زمان حس کردید روند درمان غیرطبیعی است خیلی سریع با پزشک خود تماس بگیرید تا از عوارض جدی جلوگیری شود. نتایج endolift معمولاً پس از چند ماه قابل‌مشاهده است. پوست سفت‌تر و محکم‌تر می‌شود و چین‌وچروک‌ها کاهش می‌یابند. آثار این روش معمولاً تا ۱۸ ماه ماندگار است.

مراقبت‌ های پس از انجام اندولیفت

می‌دانید که Endolift در یک محیط کلینیکی و به‌صورت سرپایی انجام می‌شود، بنابراین می‌توانید بلافاصله پس از درمان به خانه بروید. نیازی به بانداژ یا پانسمان فشاری نیست. پس از عمل، ممکن است قرمزی و کبودی جزئی روی پوست ظاهر شود. بااین‌حال، این آثار معمولاً در عرض ۱ تا ۲ هفته برطرف می‌شود و بیشتر بیماران می‌توانند به فعالیت‌های اجتماعی بازگردند.

افراد همچنین ممکن است چندین هفته پس از درمان درد، حساسیت و بی‌حسی را تجربه کنند؛ این موارد دائمی نیستند و به‌مرورزمان برطرف می‌شوند. به‌ندرت گزارش می‌شود که عصب حرکتی به طور موقت در درمان قسمت پایینی صورت تحت‌تأثیر قرار گرفته و برای رفع این مورد ممکن است به استفاده از قرص‌های ضدالتهابی خوراکی نیاز داشته باشید.

توصیه‌ها و مراقبت‌های کلی برای بعد از انجام اندولیفت به این شکل است:

 • در روزهای اولیه پس از انجام این روش، استراحت کافی داشته باشید تا بدنتان فرصت کافی برای بهبودی داشته باشد.
 • مایعات فراوان بنوشید تا از کم‌آبی بدن جلوگیری کنید.
 • کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.
 • از قرارگرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب قوی اجتناب کنید.
 • اگر در ناحیه درمان احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
 • اگر پوستتان خشک شده است، از مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • از مصرف محصولات مراقبت از پوست حاوی رتینول یا اسید سالیسیلیک خودداری کنید.

البته که باید تأکید کنیم همچنان برای هر کاری با پزشکتان مشورت کنید و تأییدهای لازم را بگیرید.

هزینه انجام اندولیفت

هزینه انجام endolift به عوامل مختلفی بستگی دارد و هر کدام روی عدد نهایی اثر می‌گذارند. منطقه جغرافیایی، تجربه و مهارت پزشک، نوع دستگاه و محدوده ناحیه درمان از مهم‌ترین شاخص‌هایی هستند که روی قیمت نهایی تأثیر می‌گذارند. در یک نگاه کلان می‌توان هزینه اندولیفت در شهرهای بزرگ را چنین تخمین زد:

 • تهران: ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان
 • مشهد: ۱۲ تا ۱۸ میلیون تومان
 • شیراز: ۱۰ تا ۱۶ میلیون تومان
 • تبریز: ۹ تا ۱۵ میلیون تومان

جمع‌بندی

در این مطلب از صندلی تلاش کردیم تا علاوه بر معرفی کامل روش اندولیفت، به شرح مزایا و معایب آن بپردازیم و روش انجام این شیوه جوانسازی پوست را بررسی کنیم. حال که با اهمیت و ضروریت اندولیفت برای جوانسازی صورت آشنا شدید، شما هم می‌توانید با مشورت پزشک متخصص، وارد پروسه درمان با این روش شوید. اگر تجربه‌ای در زمینه انجام لیزر اندولیفت دارید، برای ما بنویسید و راهنمایی‌ها مدنظرتان را هم بیان کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید