مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مو
رنگ مو

آیا رنگ کردن موها در بارداری خطرناک است؟

فهرست مطالب

رنگ کردن موها یکی از رایج‌ترین روش‌های زیبایی است. اما آیا این روش برای زنان باردار بی‌خطر است؟ رنگ مو حاوی مواد شیمیایی مختلفی است که می‌توانند از طریق پوست سر و دستگاه تنفسی جذب شوند. برخی از این مواد شیمیایی، مانند فرمالدهید، می‌توانند برای جنین مضر باشند. شواهد علمی در مورد خطرات رنگ کردن موها در بارداری متناقض است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در رنگ موها در دوران بارداری ممکن است با افزایش خطر برخی از مشکلات سلامتی در جنین، مانند نقص‌های مادرزادی، مرتبط باشد. اما سایر مطالعات هیچ ارتباطی بین رنگ کردن مو در بارداری و مشکلات سلامتی جنین پیدا نکرده‌اند. در ادامه این مقاله از صندلی با ما همراه باشید تا بایدها و نبایدهای رنگ کردن مو در بارداری را بررسی کنیم.

 آیا رنگ کردن مو در بارداری مجاز است؟

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ که در مجله Environmental Health Perspectives منتشر شد، نشان داد که زنان باردار که در دوران بارداری خود موهای خود را رنگ می‌کردند، گزارشاتی که نشان دهد، نقص‌های مادرزادی افزایش یافته است، اعلام نشد. یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۷ که در مجله Journal of the American Academy of Dermatology منتشر شد، نیز نشان داد که زنان بارداری که موهای خود را رنگ می‌کردند، خطری مبنی بر ابتلا به سرطان، آنها را تهدید نکرد.

بااین‌حال، برخی از کارشناسان هنوز نگران هستند که قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در رنگ موها در دوران بارداری ممکن است خطرات سلامتی را برای جنین افزایش دهد. به‌عنوان‌مثال، آمونیاک و فرمالدهید، دو ماده شیمیایی رایج در رنگ موها، می‌توانند برای سلامتی مضر باشند. آمونیاک یک ماده شیمیایی است که در رنگ موها استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند باعث تحریک پوست و چشم شود. فرمالدهید نیز یک ماده شیمیایی است که در برخی از رنگ موهای دائمی و نیمه‌دائمی استفاده می‌شود. این ماده ممکن است باعث تحریک پوست و چشم شود و همچنین ممکن است با افزایش خطر سرطان شود.

استفاده از رنگ مو در ماه های مختلف بارداری

بر اساس برخی تحقیقات و احتمالات، تفاوت‌هایی بین ماه‌های مختلف بارداری و رنگ کردن مو در این ایام باشد. در ادامه به‌صورت مفصل این موضوع را بررسی می‌کنیم.

سه ماه اول بارداری

سه ماه اول بارداری، زمانی است که جنین رشد سریعی دارد و اندام‌ها و سیستم‌های اصلی آن شکل می‌گیرند. در این دوره، قرارگرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی، مانند مواد شیمیایی موجود در رنگ موها، ممکن است با افزایش خطر برخی از مشکلات سلامتی در جنین، مانند نقص‌های مادرزادی، مرتبط باشد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که در سه ماه اول بارداری از رنگ کردن مو خودداری کنید. اگر تصمیم دارید در این دوره موهای خود را رنگ کنید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

سه ماه دوم و سوم بارداری

در سه ماه دوم و سوم بارداری، جنین درحال‌رشد و نمو است، اما احتمال آسیب ناشی از قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی کمتر است. بااین‌حال، هنوز هم بهتر است در این دوره از رنگ کردن مو خودداری کنید یا از رنگ موهای بدون آمونیاک و فرمالدهید استفاده کنید.

زمان مناسب برای رنگ کردن مو در بارداری

بهترین زمان رنگ کردن مو در بارداری چه وقتی است؟ در یک پاسخ کلی می‌توان چنین گفت زمان مناسب برای رنگ کردن مو در دوران حاملگی، سه‌ماهه دوم است. در سه‌ماهه اول بارداری، جنین در حال تشکیل اندام‌های حیاتی خود است و در معرض مواد شیمیایی موجود در رنگ مو، آسیب‌پذیرتر است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در رنگ مو در سه‌ماهه اول بارداری، ممکن است با افزایش خطر سقط‌جنین، ناهنجاری‌های مادرزادی و سایر مشکلات بارداری مرتبط باشد.

در سه‌ماهه دوم بارداری، جنین به‌تدریج رشد کرده و سیستم ایمنی آن نیز تقویت می‌شود. در نتیجه، بدن مادر بهتر می‌تواند مواد شیمیایی موجود در رنگ مو را تحمل کند. البته، در این دوران نیز بهتر است از رنگ موهای فاقد آمونیاک و سایر مواد شیمیایی مضر استفاده شود.

عوارض و خطرات رنگ کردن مو در بارداری

در جدول زیر عوارض و خطراتی که ممکن است با رنگ کردن موهایتان در دوران بارداری با آنها مواجه شوید، ذکر شده است.

عوارضخطرات
سقط‌جنیندر برخی از مطالعات، قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در رنگ مو در سه‌ماهه اول بارداری، با افزایش خطر سقط‌جنین مرتبط دانسته شده است.
ناهنجاری‌های مادرزادیبرخی از مطالعات نشان داده‌اند که قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در رنگ مو در سه‌ماهه اول بارداری، ممکن است با افزایش خطر ابتلا به برخی از ناهنجاری‌های مادرزادی، مانند شکاف لب و کام، مرتبط باشد.
مشکلات عصبیبر اساس برخی تحقیقات رنگ کردن مو در دوران بارداری، ممکن است با افزایش خطر ابتلا به مشکلات عصبی در کودک، مانند اوتیسم، مرتبط باشد.
سرطانممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان در کودک، مانند سرطان خون، مرتبط باشد.
حساسیت پوستیقرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در رنگ مو ممکن است باعث تحریک پوست سر و ایجاد حساسیت شود.
آلرژیبرخی از افراد ممکن است به مواد شیمیایی موجود در رنگ مو حساسیت داشته باشند. این حساسیت ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شدید، مانند آنافیلاکسی، شود.

بهترین نوع رنگ مو برای استفاده خانم های باردار

بهترین نوع رنگ مو برای استفاده خانم‌های باردار، رنگ موهای فاقد آمونیاک و سایر مواد شیمیایی مضر است. آمونیاک یک ماده شیمیایی قوی است که می‌تواند باعث تحریک پوست سر و ایجاد حساسیت شود. سایر مواد شیمیایی مضر موجود در رنگ مو نیز می‌توانند خطر سقط‌جنین، ناهنجاری‌های مادرزادی و سایر مشکلات بارداری را افزایش دهند.

رنگ موهای فاقد آمونیاک، معمولاً حاوی مواد شیمیایی ملایم‌تری هستند که خطرات کمتری برای مادر و جنین دارند. این رنگ موها معمولاً ماندگاری کمتری نسبت به رنگ موهای حاوی آمونیاک دارند، اما برای خانم‌های باردار گزینه‌ای ایمن‌تر هستند. در ادامه چند نمونه از رنگ موهای فاقد آمونیاک که برای خانم‌های باردار مناسب هستند، آورده شده است:

 • رنگ موی VITAMOL
 • رنگ موی Colorcen
 • رنگ موی L’Oréal
 • رنگ موی Garnier
 • رنگ موی Syoss

همچنین، بهتر است قبل از رنگ کردن مو در بارداری، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند در مورد خطرات و مزایای رنگ کردن مو در حاملگی به شما مشاوره دهد.

استفاده از روش های جایگزین رنگ مو در بارداری

اگر خطرات رنگ کردن مو در بارداری شما را در خصوص استفاده از رنگ شیمیایی مردد کرده است، پس روش‌های جایگزین می‌توانند گزینه‌های بهتری باشند.

استفاده از رنگ های طبیعی مانند حنا

حنا یک رنگ موی طبیعی است که از برگ‌های گیاه حنا تهیه می‌شود. حنا رنگی قرمز یا قهوه‌ای تیره به مو می‌دهد و ماندگاری بالایی دارد. این رنگ برای خانم‌های باردار بی‌خطر است و عوارض رنگ کردن مو بر جنین را ندارد.

 استفاده از ژل‌های رنگ‌دهنده مو

ژل‌های رنگ‌دهنده مو، رنگ موهای موقتی هستند که معمولاً حاوی مواد شیمیایی کمتری نسبت به رنگ موهای دائمی هستند. این ژل‌ها به‌راحتی با آب شسته می‌شوند و عوارض رنگ کردن مو در بارداری را ندارند.

 استفاده از رنگ موهای موقتی

رنگ موهای موقتی، رنگ موهایی هستند که فقط برای چند بار شستن ماندگاری دارند. این رنگ موها معمولاً حاوی مواد شیمیایی کمتری نسبت به رنگ موهای دائمی هستند و خطری برای جنین ایجاد نمی‌کنند.

هایلایت کردن مو

هایلایت کردن مو، روشی است که در آن قسمت‌هایی از مو با رنگ روشن‌تری رنگ می‌شود. متد هایلایت معمولاً به مواد شیمیایی کمتری نسبت به استفاده از رنگ مو در بارداری به‌صورت کامل نیاز دارد و خطر کمتری برای جنین ایجاد می‌کند.

نکات مهمی که هنگام رنگ کردن مو در بارداری باید رعایت کنید

نکات مهمی که هنگام رنگ کردن مو در بارداری باید رعایت کنید:

 • از رنگ موهای فاقد آمونیاک و سایر مواد شیمیایی مضر استفاده کنید
 • قبل از رنگ کردن مو، تست حساسیت انجام دهید. این تست به شما کمک می‌کند تا از ایجاد واکنش آلرژیک به رنگ مو جلوگیری کنید. برای انجام این تست، مقدار کمی از رنگ مو را روی پوست بازوی خود بمالید و ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر در این مدت علائمی مانند خارش، قرمزی یا تورم مشاهده کردید، از رنگ موی موردنظر استفاده نکنید
 • در محیطی با تهویه مناسب رنگ کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از استنشاق مواد شیمیایی مضر موجود در رنگ مو جلوگیری کنید
 • اگر روی پوست سرتان بریدگی یا زخم دارید، رنگ کردن مو را به تعویق بیندازید. رنگ مو می‌تواند باعث تحریک پوست سر شود و زخم‌ها را بدتر کند
 • اگر سابقه حساسیت به رنگ مو دارید، از رنگ کردن مو خودداری کنید
 • از رنگ کردن موهای خود در سه‌ماهه اول بارداری خودداری کنید. در این دوران، اندام‌های حیاتی جنین تشکیل می‌شود و در صورتی که درمعرض مواد شیمیایی موجود در رنگ مو قرار بگیرد، احتمال آسیب‌پذیری آن بیشتر است. درباره زمان رنگ کردن مو برای خانم باردار با پزشک مشورت کنید
 • اگر موهای خود را رنگ می‌کنید، از یک آرایشگر حرفه‌ای کمک بگیرید. یک آرایشگر حرفه‌ای می‌تواند به شما در انتخاب رنگ موی مناسب و استفاده ایمن از آن کمک کند

جمع‌بندی

در این مطلب از صندلی به رنگ کردن مو در بارداری پرداختیم و باید نبایدهای آن را بررسی کردیم. تجربه شما از این کار چیست؟ توصیه ما به شما این است که در نهایت قبل از انجام هر کاری، شرایط خود را با پزشکتان مطرح کنید و مطابق دستور او عمل کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید