مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

ابریشم سازی مو چگونه انجام میشود؟

فهرست مطالب

داشتن موهایی صاف و لطیف همیشه مورد پسند و مورد نظر بوده است. حتی در ادبیات و اشعار هم رد پای این موضوع را می‌بینید و تا همین چند سال پیش، موهای کاملا فر کمتر طرفدار داشت. اما حالا همه‌ مدل‌ها مورد توجه هستند و می‌توانید هر کدام را به شکلی استایل کنید. از سوی دیگر در بسیاری مواقع موهای ما در اثر حرارت، رنگ و دکلره و … آسیب می‌بینند و بافت لطیف خود را از دست می‌دهند. 

ابریشم سازی مو یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای رسیدن به موهایی یکدست، سالم و زیباست که حالا در مراکز زیبایی مختلف انجام می‌شود و حسابی هم مشتری دارد. در این مطلب مجله صندلی به سراغ ابریشمی کردن موها و ماسک ابریشم سازی مو در خانه رفته‌ایم تا اطلاعات کاملی به شما ارائه کنیم؛ با ما همراه باشید.

ابریشم سازی مو چیست؟ 

ابریشم سازی مو، یک روش نوین برای احیای موهای آسیب دیده و وز و همچنین صاف کردن موها به طور دائمی است. این روش با استفاده از مواد مغذی و پروتئین‌های ابریشم، به ترمیم ساختار موهای آسیب دیده کمک می‌کند و موهایی صاف، درخشان و ابریشمی را به شما هدیه می‌دهد.

چرا باید ابریشم سازی مو را انجام دهیم؟

ابریشم سازی یا ابریشم تراپی مو دلایل مختلفی دارد. این روش به ترمیم ساختار موهای آسیب‌دیده و وز کمک می‌کند و موهایی سالم و شاداب خواهید داشت. این متد موها را به طور دائمی صاف می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از اتو مو و سایر ابزارهای حرارتی برای صاف کردن موها نیست. همچنین باعث افزایش درخشش و لطافت موها می‌شود. بعد از ابریشم‌سازی مو، موها به راحتی حالت می‌گیرند و می‌توانید مدل موهای دلخواه خود را به راحتی ایجاد کنید.

 روش انجام ابریشم سازی مو

برای این کار باید مراحلی را طی کنید که عبارت‌اند از:

 مشاوره: قبل از هر کاری، لازم است با یک متخصص مو مشورت کنید تا نوع موها و میزان آسیب‌دیدگی آنها را بررسی کند. متخصص با توجه به نوع موها و نیاز شما، مواد مناسب را انتخاب می‌کند

 •  شستشو: موها با شامپوی مخصوص شسته می‌شوند تا از هرگونه آلودگی و چربی پاک شوند. شستشوی موها به جذب بهتر مواد ابریشم‌سازی کمک می‌کند
 •  مواد گذاری: مواد ابریشم‌سازی به ساقه موها زده می‌شوند و به طور کامل ماساژ داده می‌شوند. ماساژ دادن موها به جذب مواد به داخل ساقه مو کمک می‌کند
 •  حرارت‌دهی: با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، گرما به موها داده می‌شود تا مواد به طور کامل جذب موها شوند و به ساختار مو نفوذ کنند
 • آبکشی و براشینگ: موها با آب ولرم شسته می‌شوند و سپس با براشینگ صاف و حالت داده می‌شوند. براشینگ موها در صاف شدن و حالت گرفتن موها نقش مهمی دارد.

مزایای ابریشم سازی مو

نکات مثبت ابریشمی کردن موها به این شرح است:

۱. احیای موهای آسیب دیده

 به ترمیم ساختار موهای آسیب دیده و وز کمک می کند و موهایی سالم و شاداب را به شما هدیه می‌دهد. مواد مغذی و پروتئین‌های ابریشم موجود در مواد ابریشم سازی، به ترمیم موهای آسیب دیده و ضعیف شده کمک می کنند.

۲. صافی طولانی موها

این روش موها را زمانی طولانی صاف می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از اتو و سایر ابزارهای حرارتی برای صاف کردن نیست. مواد مورداستفاده با ایجاد یک لایه محافظ روی موها، باعث صافی و درخشندگی موها می‌شوند.

۳. افزایش درخشش و لطافت موها

ابریشم تراپی مو باعث افزایش درخشش و لطافت موها می‌شود و موهایی ابریشمی و زیبا را به ارمغان می‌آورد. پروتئین‌های ابریشم موجود در مواد ابریشم سازی، به موها لطافت و درخشندگی فوق العاده‌ای می‌بخشند.

۴. حالت پذیری آسان موها

بعد از ابریشمی کردن موها، آنها به راحتی حالت می گیرند و می‌توانید مدل موهای دلخواه خود را به راحتی ایجاد کنید. صافی و لطافت موها بعد از ابریشم سازی، حالت پذیری را آسان‌تر می‌کند.

۵. صرفه جویی در زمان

با این روش دیگر نیازی به صرف زمان زیاد برای صاف کردن موها با اتو مو نیست. ابریشم تراپی مو، یک روش دائمی برای صاف کردن موها است و تا ۶ ماه ماندگاری دارد.

۶. کاهش موخوره

ابریشمی کردن به ترمیم موهای آسیب دیده و به کاهش موخوره کمک می‌کند. مواد استفاده شده با ایجاد یک لایه محافظ روی موها، از آنها در برابر آسیب‌های محیطی محافظت می‌کنند.

۷. افزایش اعتماد به نفس

داشتن موهایی سالم، صاف و درخشان، اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. ابریشم تراپمی می‌تواند به شما کمک کند تا به موهای دلخواه خود برسید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

معایب و عوارض ابریشم سازی موها

در کنار تمام جلوه، زیبایی و سلامتی این متد برای موهای شما به ارمغان می‌آورد، نمی‌توان از آسیب‌های احتمالی و معایب آن چشم‌پوشی کرد:

۱. آسیب به موهای نازک و ضعیف

این روش می‌تواند برای موهای نازک و ضعیف مضر باشد و باعث شکنندگی و ریزش موها شود. ضمن اینکه مواد، موها را سنگین می‌کنند و ممکن است موهای نازک و ضعیف را تحت فشار قرار دهند.

۲. خشکی موها

این روش ممکن است باعث خشکی موها شود، به خصوص اگر از مواد باکیفیت و مرغوب استفاده نشود. مواد شیمیایی موجود در مواد استفاده شده، ممکن است چربی طبیعی موها را از بین ببرد و باعث خشکی موها شود.

۳. حساسیت پوست سر

ابریشمی کردن مو می‌تواند باعث حساسیت پوست سر شود، به خصوص در افرادی که پوست حساس یا سابقه آلرژی دارند. مواد شیمیایی، ممکن است باعث تحریک و التهاب پوست سر شوند.

۴. هزینه بالا

یک روش نسبتاً پرهزینه است و ممکن است برای همه افراد مقرون به صرفه نباشد. هزینه ابریشم سازی مو به عوامل مختلفی مانند نوع مواد، طول موها و دستمزد متخصص مو بستگی دارد.

۵. عدم ماندگاری دائمی

ابریشمی کردن یک روش دائمی برای مو نیست و ماندگاری آن به عوامل مختلفی مانند نوع موها، مراقبت‌های بعد از انجام فرایند و شستشوی موها بستگی دارد. به طور کلی، این روش تا ۶ ماه ماندگاری دارد، اما ممکن است بعد از این مدت، موها به حالت اولیه خود بازگردند.

۶. نیاز به مراقبت‌های خاص

بعد از انجام فرایند، نیاز به مراقبت‌های خاص مانند استفاده از شامپو و نرم کننده‌های مخصوص موهای ابریشم سازی شده وجود دارد. عدم مراقبت صحیح از موها بعد از این روش، می‌تواند باعث کاهش ماندگاری و اثربخشی این روش شود.

۷. عدم امکان رنگ کردن موها

تا چند هفته نمی‌توانید موهای خود را رنگ کنید. مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می‌تواند به مواد ابریشم سازی آسیب برساند و باعث کاهش ماندگاری و اثربخشی این روش شود.

مراقبت های بعد از ابریشم سازی مو

با رعایت برخی نکات و اجرای بعضی روش‌های می‌توانید ماندگاری موی ابریشمی را بالا ببرید و از آسیب به موها هم نیز جلوگیری کنید.

عدم شستشوی موها به مدت ۴۸ ساعت

پس از انجام ابریشم‌سازی، شستشوی موها به مدت ۴۸ ساعت ممنوع است. شستشوی زودهنگام موها می‌تواند اثربخشی مواد را کاهش دهد و به ماندگاری آن لطمه وارد کند.

استفاده از شامپو و نرم‌کننده مناسب

پس از گذشت ۴۸ ساعت، از شامپو و نرم‌کننده مخصوص موهای ابریشمی شده استفاده کنید. این محصولات به حفظ و تثبیت مواد بر روی موها کمک می‌کنند و لطافت و درخشندگی موها را به ارمغان می‌آورند.

محدود کردن استفاده از ابزارهای حرارتی

تا حد امکان از استفاده از ابزارهای حرارتی مانند اتو مو و سشوار خودداری کنید. حرارت بالا می‌تواند به مواد آسیب برساند و باعث خشکی و شکنندگی موها شود.

استفاده از ماسک مو به طور مرتب

استفاده منظم از ماسک موهای مغذی و آبرسان، به حفظ رطوبت و لطافت موها کمک شایانی می‌کند. ماسک مو، موها را تقویت و تغذیه کرده و از آنها در برابر آسیب‌های محیطی محافظت می‌کند.

کوتاه کردن موها به صورت منظم

کوتاه کردن یا نوک گیری منظم موها، به منظور از بین بردن موخوره‌ها، امری ضروری است. موخوره می‌تواند به ساقه مو آسیب برساند و از ماندگاری ابریشم‌سازی بکاهد.

تعویق رنگ کردن موها

تا چند هفته پس از ابریشم‌ تراپی، از رنگ کردن موها خودداری کنید. مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می‌تواند به مواد ابریشم‌سازی آسیب برساند و اثربخشی آن را کاهش دهد.

محافظت از موها در برابر نور خورشید

برای محافظت از موها در برابر اشعه مضر UV خورشید، از کلاه یا روسری استفاده کنید. اشعه UV می‌تواند باعث خشکی، کدر شدن و آسیب به موها شود.

استفاده از روبالشتی ساتن

استفاده از روبالشتی ساتن به دلیل اصطکاک کمتر با موها، از گره خوردن و وز شدن موها جلوگیری می‌کند.

شستشوی موها با آب ولرم

از آب ولرم برای شستشوی موها استفاده کنید. آب داغ می‌تواند به ساختار مو آسیب برساند و باعث خشکی و شکنندگی موها شود.

برس نزدن موها در حالت خیس

از برس زدن موها در حالت خیس خودداری کنید. موها در حالت خیس شکننده‌تر هستند و برس زدن می‌تواند به آنها آسیب برساند.

تفاوت ابریشم سازی و کراتینه 

ویژگیابریشم‌سازیکراتینه
هدفصافی و درخشندگی مواحیا و صافی مو
موادپروتئین ابریشم، سرامید، نشاسته گندم، پروتئین گندم، روغن نارگیل، روغن آووکادو، روغن زیتون، پانتنول و ویتامین Eکراتین
ماندگاریدائمی (تا زمان رشد ریشه مو)موقت (حدود ۶ ماه)
آسیب به موکممتوسط
مناسب برایموهای وز و آسیب‌دیدهموهای وز، مجعد، فر و آسیب‌دیده
هزینهبالامتوسط
نیاز به مراقبتمتوسطبالا
زمان انجام۲ تا ۳ ساعت۳ تا ۴ ساعت

نکات مهمی که بهتر است درنظر بگیرید:

 • ابریشم‌سازی می‌تواند به عنوان مکمل کراتینه استفاده شود
 • انتخاب روش مناسب به نوع موها و نیاز شما بستگی دارد
 • قبل از انجام هر دو روش، حتماً با یک متخصص مو مشورت کنید

 روش های خانگی ابریشم سازی مو 

ابریشم‌سازی اصولی مو، چه در آرایشگاه توسط متخصص و چه در منزل با روش‌های خانگی، نیازمند دقت و ظرافت است. در هر دو روش، رعایت دوز و زمان مناسب برای مواد و ترکیبات، حیاتی است تا موها به جای صاف و ابریشمی شدن، آسیب نبینند.

 • در آرایشگاه: متخصص با تجربه، موهای شما را بررسی و بهترین روش را با توجه به نوع موها انتخاب می‌کند و مواد باکیفیت و مناسب موهای شما استفاده می‌شود. روند کار به طور دقیق کنترل می‌شود تا از آسیب به موها جلوگیری شود
 • در منزل: روش‌های طبیعی و کم‌خطرتر مانند ماسک‌های موی خانگی را می‌توانید امتحان کنید. مواد اولیه در دسترس و مقرون به صرفه هستند. کنترل کامل فرآیند بر عهده شماست

روش‌ های خانگی ابریشم‌تراپی مو

روش‌های مختلفی را می‌توانید در خانه به کار ببرید تا موهایتان را ابریشمی کنید. در ادامه این بخش آنها را معرفی کرده‌ایم.

ماسک موی موز و عسل

 • موز رسیده: ۱ عدد
 • عسل: ۱ قاشق غذاخوری
 • روغن زیتون: ۱ قاشق چای‌خوری

طرز تهیه:

موز را له کنید و با عسل و روغن زیتون مخلوط کنید تا یک ماسک خمیری شکل به دست آید. ماسک را به موهای خود بمالید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید. سپس موهای خود را با آب ولرم بشویید.

فواید:

این ماسک مو به دلیل داشتن موز، منبع غنی از پتاسیم و ویتامین B است که به نرمی و لطافت موها کمک می‌کند. عسل، رطوبت موها را حفظ می‌کند و به درخشندگی آنها می‌افزاید. روغن زیتون، موها را تقویت و تغذیه می‌کند.

۲. ماسک موی آووکادو و تخم مرغ

 • آووکادو رسیده: ۱ عدد
 • تخم مرغ: ۱ عدد
 • روغن نارگیل: ۱ قاشق چای‌خوری

طرز تهیه:

آووکادو را له کنید و با تخم مرغ و روغن نارگیل مخلوط کنید تا یک ماسک خمیری با قوام به دست آید. ماسک را به موهای خود بمالید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید. حالا موهای خود را با آب ولرم بشویید.

فواید:

آووکادو، منبع غنی از ویتامین E و اسیدهای چرب است که به سلامت و شادابی موها کمک می‌کند. تخم مرغ، پروتئین مورد نیاز موها را تامین می‌کند و به تقویت آنها می‌افزاید. همچنین روغن نارگیل، موها را نرم و لطیف می‌کند.

۳. ماسک موی شیر نارگیل و روغن آرگان

 • شیر نارگیل: ۱/۲ فنجان
 • روغن آرگان: ۲ قاشق چای‌خوری

طرز تهیه:

شیر نارگیل و روغن آرگان را مخلوط کنید تا یک محلول یکدست به دست آید. محلول را به موهای خود بمالید و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. پس از آن موهای خود را با آب ولرم بشویید.

فواید:

شیر نارگیل، موها را آبرسانی و تغذیه می‌کند. از سوی دیگر روغن آرگان، موها را از آسیب‌های محیطی محافظت می‌کند و به درخشندگی آنها می‌افزاید.

۴. ماسک موی ماست و خیار

 • ماست ساده: ۱/۲ فنجان
 • خیار رنده شده: ۱/۴ فنجان
 • عسل: ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

ماست، خیار رنده شده و عسل را مخلوط کنید تا همه مواد به شکل خمیر شوند.ماسک را به موهای خود بمالید و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. پس از این زمان موهای خود را با آب ولرم بشویید.

فواید:

ماست، موها را نرم و لطیف و خیار، موها را آبرسانی و خنک می‌کند. همچنین عسل، به درخشندگی موها می‌افزاید.

نکات مهم برای ابریشمی کردن مو در خانه:

 • قبل از استفاده از ماسک‌های مو، حتماً یک تست حساسیت انجام دهید
 • ماسک‌های مو را ۱ تا ۲ بار در هفته استفاده کنید
 • برای نتیجه‌گیری بهتر، از شامپو و نرم‌کننده مناسب موهای خود استفاده کنید

جمع‌بندی

ما در این مقاله از مجله صندلی راهنمای کاملی درباره ابریشم سازی مو ارائه کردیم. حالا با خیال آسوده می‌توانید موهای مجعد یا آسیب‌دیده‌تان را لخت و نرم کنید و شادابی را به آنها برگردانید. 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید