مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آموزش اتو کشیدن مو 

فهرست مطالب

برای حالت‌دادن و صاف‌کردن موها از روش‌های متنوعی استفاده می‌شود که یکی از کم هزینه‌ترین و ساده‌ترین این روش‌ها، اتو کشیدن مو است. این کار توسط وسیله‌ای مخصوص به نام اتو مو انجام می‌شود و حتماً باید در حین انجام اینکار، نکاتی را مدنظر داشته باشید و به آنها توجه کنید.

هر فرد با توجه به نوع و جنس موی خود باید نوع اتو کشیدن درست را بلد باشد. در این مقاله صندلی قصد داریم آموزش اتو کشیدن مو یا کرلی کردن آن را به طور کامل توضیح دهیم و تمام نکاتی که برای این کار باید انجام شود را بررسی کنیم.

قبل از اتو کشیدن مو چه چیزی به موهایمان بزنیم؟

اولین کاری که باید قبل از اتو کشیدن مو انجام شود، شستن آنها با شامپوی مناسب و سپس خشک‌کردن موهاست. در مرحله بعدی لازم است برای موهای صاف از یک واکس یا کرم مو استفاده شود تا یک لایه محافظتی میان مو و اتو قرار بگیرد و از سوختن آن جلوگیری شود.

ولی برای موهای فر باید دقت بیشتری داشته باشید. در موهای فر، قبل از اتوکشی نیازی به واکس یا کرم مو نیست و بهتر است پس از اتوکشیدن از این مواد استفاده کرد تا خرده موهای روی سر گرفته شود. البته می‌توانید قبل از اتوکردن موهایتان از براق‌کننده مو استفاده کنید.

اگر فر موهای شما به شکلی است که با یک بار اتوکشی صاف نمی‌شود، باید پس از یک دور اتوکشیدن، از مقداری واکس و کرم مو استفاده کنید و سپس در دور دوم، موها را کاملا صاف کنید.

شیوه اصولی اتو کشیدن مو برای صاف کردن موها

برای اینکه بتوانید به روش اصولی موهایتان را اتو کنید و بهترین روش اتو کردن مو را به کار ببرید، موارد زیر را درنظر بگیرید:

 1. در مرحله اول دقت کنید که موها را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید. برای این کار می‌توان موها را در کناره‌‌های سر و یک دسته هم در بالای سر جمع کنید و هر دفعه مقداری از آنها را آزاد و اتو کنید و سپس آن را رها کنید. راه ساده‌تر این است که تمام موها را با یک گیره در بالای سر جمع کنید و سپس هر بار، مقداری از آنها را برای اتوکشیدن آزاد کنید.
 2. دومین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید بستن اتو موست. در واقع اتو مو را به شکلی ببندید که دو سطح داغ آن با موهای شما در تماس باشد؛ ولی این بستن نباید آنقدر محکم باشد که روی موهای شما خط (برقی که براثر حرارت زیاد اتوی مو ایجاد می‌شود) بیفتد. توجه کنید اتوکشیدن را به شکل یکنواخت، از بالا به پایین انجام دهید؛ زیرا توقف‌کردن در هر نقطه هم باعث برق‌افتادن روی مو می‌شود.
 3. از جمله اصول اتو کشیدن مو، این است که حتماً توجه کنید اتوکشی را از قسمت ریشه آغاز نکنید و حتماً در حین انجام آن با کمی فاصله از پوست سر این کار را انجام دهید تا کف سر نسوزد.
 4. لازم است حتماً روی هر بخش از مو، عمل اتوکشی چندین‌بار تکرار شود تا موها کاملاً صاف، لخت و یکدست شوند؛ ولی باید توجه کنید که اتو روی یک نقطه متوقف نشود؛ زیرا باعث آسیب به مو می‌شود.
 5. حتماً توجه کنید درجه‌ای که اتو را روی آن قرار داده‌اید هم بسیار مهم است؛ درجه‌های بالاتر ممکن است با یک یا نهایتاً دو مرتبه اتوکشیدن موها را صاف کنند، ولی اگر اتو را در درجه‌های پایین‌تر قرار دهید، این عمل را باید چند مرتبه تکرار کنید. درجه حرارت برای موهای صاف معمولاً بین ۱۱۰ درجه تا نهایتاً ۱۹۰ درجه مناسب است. شما باید این درجه حرارت را با توجه به نوع موها و ضخامت آنها تعیین می‌کنید؛ در واقع برای موهای نازک‌تر و ضعیف‌تر از حرارت‌های پایین‌تر و برای موهای ضخیم‌تر درجه حرارت بالاتر استفاده می‌شود؛ ولی توجه کنید بهتر است، حداکثر دما را روی ۱۵۰ قرار دهید و اگر نیاز بود آن را افزایش دهید. در کل بهترین درجه حرارت برای اتوکشی موی سر ۱۵۰ است؛ زیرا اگر از آن بیشتر باشد، باعث سوختن موها می‌شود و اگر کمتر از آن هم باشد، چون تعداد دفعات اتوکشیدن بیشتر می‌شود، ممکن است به مو آسیب برساند.

بیشتر بخوانید: طرز صحیح سشوار کشیدن مو

در هنگام اتوکردن موهای مجعد و فر بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. برای اتو موی مجعد، بهتر است ابتدا از یک محافظ حرارتی، در زمانی که موها هنوز مرطوب هستند، استفاده کنید و سپس پس از خشک‌کردن موها، آنها را اتو بکشید. درجه حرارت اتو بهتر است روی ۱۵۰ درجه تنظیم شود. برای اتوکشیدن این نوع از موها، بهتر است از یک شانه استفاده کنید و موها را ابتدا شانه و پشت سر آن اتو بکشید.
 2. نحوه درست اتو مو کشیدن برای موهای فر که نیاز به آماده‌سازی و مراقبت بیشتری دارند، به این شکل است که بهتر است ابتدا با نرم‌کننده شسته شوند، سپس با سشوار خشک شوند و از یک محافظ حرارتی آبرسان روی آنها استفاده شود؛ پس از آن درجه حرارت اتو روی ۱۶۰ تا ۲۱۰ درجه با توجه به ضخامت و میزان حساس‌بودن مو تنظیم و اتوکشی را آغاز کنید.
 3. نحوه صاف کردن مو فر با اتو مو نیز مهم است. زیرا تنظیم درجه حرارت برای جلوگیری از آسیب‌دیدن موها اهمیت زیادی دارد. اگر درجه حرارت بسیار بالا انتخاب شود، ممکن است موهای فر، حالت خود را از دست بدهند و اگر درجه حرارت پایین باشد، ممکن است موها به خوبی صاف و لخت نشوند. بنابراین باید با توجه به نوع ساختار مو، درجات مناسب را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: صافی ژاپنی مو

تکنیک های اتو کشیدن مو برای کرلی کردن موها

طرز کرلی کردن مو با کشیدن اتو مو را، در این بخش به طور کامل توضیح می‌دهیم.

 • برای کرلی کردن یا موج‌دار کردن موها، لازم است تمام مراحل اولیه اتوکشیدن مو را انجام دهید؛ سپس یک اتوی مو که ترجیحاً باریک و گوشه‌های گردی داشته باشد را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید فرهای درشت‌تری به دست بیاورید، اتوهای پهن‌تری انتخاب کنید برای فرهای ریزتر هرچه اتو مو باریک‌تر باشد، نتیجه آن بهتر است.
 • دقت کنید حتماً باید از اسپری محافظ حرارتی استفاده کنید؛ زیرا درجه حرارتی که برای فرکردن با اتو مو نیاز دارید، باید بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه تنظیم شود زیرا درجه نامناسب ممکن است به مو آسیب برساند.
 • نکته بعدی برای کرلی کردن مو، این است که حتماً موها را به دسته‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. هرچه دسته‌ها کوچکتر باشد، انجام کار راحت‌تر می‌شود و سریع‌تر پیش می‌رود. همچنین اتوکشی را از پشت موها شروع کنید و سپس کم‌کم به سمت جلوی سر بیایید.
 • ترفند اتو کشیدن موها برای کرلی کردن به این صورت است که ۳ سانتی‌متر از هر دسته مو را جدا کنید و اتو را نزدیک به ریشه مو قرار ‌دهید؛ سپس به سمت پایین بکشید و از جایی که می‌خواهید فرکردن را آغاز کنید، اتو را پیچ داده و به همین صورت به سمت پایین بیاورید.
 • پس از اینکه کار کرلی کردن موها تمام شد، با استفاده از یک شانه دندانه درشت، تمام موها را شانه و مرتب ‌کنید، سپس از یک اسپری حالت‌دهنده مناسب، استفاده ‌کنید تا ماندگاری فرها را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: نحوه درست کردن موهای فر

توصیه هایی برای بعد از کشیدن اتو مو

اگر جنس موهای شما به شکلی است که پس از اتوکشیدن وز می‌شود، لازم است بلافاصله پس از صاف‌کردن مو، روی آن سرم یا اسپری فیکس بزنید تا حالت خود را حفظ کند و وز نشود؛ دقت کنید از این مواد هیچگاه قبل از اتوکشیدن استفاده نکنید؛ زیرا باعث آسیب مو و سطح اتو می‌شود.

روغن‌تراپی موها یک روش خوب و اثبات‌شده برای کاهش آسیب‌های ناشی از حرارت اتو مو و سشوار است؛ اگر دفعات استفاده شما از اتو مو زیاد است، می‌توانید هفته‌ای یکبار، با استفاده از روغن نارگیل یا روغن جوجوبا، موها را ماساژ دهید، تا بتوانید به هیدراته‌کردن موها کمک کنید. همچنین استفاده از این روغن برای قبل از اتوکشیدن هم یک محافظ حرارتی مناسب محسوب می‌شود.

می‌توانید از ماسک‌های مخصوص بدون آبکشی یا ماسک‌های داخل حمام استفاده کنید تا اگر مو آسیب دید، ضعیف یا شکننده شد، بتوانید تا حد زیادی آن را رفع کنید.

جمع‌بندی

به طور کلی بهتر است خیلی از لوازم گرمادهنده مثل اتو و سشوار برای مو استفاده نکنید؛ ولی گاهی اوقات استفاده از این لوازم ضروری است؛ در این مواقع می‌توانید با رعایت تمام نکات اتو کشیدن مو، میزان آسیب به مو را به حداقل برسانید.

همچنان باید توجه کنید که شناخت ساختار و جنس مو، مهم است و درجه حرارت اتو را روی دمای مناسب تنظیم کنید تا باعث سوختن یا آسیب به موهای خود نشوید. استفاده از محصولات محافظتی قبل و بعد از اتوکشیدن هم اهمیت زیادی دارد و باید حتماً به آن توجه کنید. شما نظرتان در مورد نحوه اتوکشی مو چیست؟ تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید یا اگر سوالی در این مورد دارید مطرح کنید تا کارشناسان ما به آنها پاسخ دهند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید