مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

روش صحیح تافت زدن به مو چیست؟

فهرست مطالب

اکثر ما حداقل یک‌بار از تافت مو استفاده کرده‌ایم؛ ولی چقدر از روش تافت زدن مو به شکل اصولی اطلاع دارید؟ قبل از هر چیز باید انواع تافت مو را بشناسید. اگر فقط به‌دنبال درخشندگی موهای‌تان هستید به‌جای یک تافت موی اکسترا و قوی باید از تافت موی براق کننده استفاده کنید. بعد از انتخاب تافت مناسب باید روش صحیح استفاده از اسپری مو را بدانید. با استفاده از مقدار زیادی تافت روی موهای‌تان، نتیجه‌ مناسبی نمی‌گیرید و حتی ممکن است به آن‌ها آسیب بزنید. در این مقاله همه‌ این موارد را به‌طور کامل بررسی می‌کنیم.

انواع تافت مو و ویژگی های آن

مدل‌های متنوعی از تافت مو را در بازار می‌توان پیدا کرد. برای انتخاب تافت موی مناسب، باید جنس موی خود را در نظر بگیرید. موهای شما می‌تواند ضخیم، نازک یا پرپشت باشد که با استفاده از تافت مو می‌توانید حالت فعلی موهای‌تان را حفظ کنید یا آن‌ها را به ‌شکل دل‌خواه‌تان در بیاورید. تافت‌ها قدرت‌‌های مختلفی برای حفظ حالت مو دارند که با یک عدد روی بسته‌بندی آن‌ها مشخص می‌شود. این عدد معمولا بین ۱ تا ۵ است و هر چه بالاتر باشد، قدرت بالاتری در نگه‌داری حالت موی شما دارد. در ادامه انوع تافت و ویژگی های آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تافت حجم دهنده مو

تافت‌های حجم‌ دهنده مو، مشابه تافت معمولی‌اند با این تفاوت که به موهای شما ضخامت و حجم بیشتری می‌دهند. اگر موهای نازک و کم‌پشتی دارید، این تافت می‌تواند مناسب شما باشد. این نوع تافت حاوی مواد فعال قوی است که تارهای مو را بلند می‌کند و به آن‌ها حجم می‌دهد و هم‌زمان آن‌ها را در جای خود ثابت نگه می‌دارد. روش تافت زدن مو، اسپری کردن آن به ریشه‌هاست. همچنین برای اثرگذاری بهتر، موهای خود را وارونه کنید و بعد اسپری روی آن‌ها بزنید.

تافت موی براق کننده

اگر از داشتن موهایی کدر خسته شده‌اید، تافت موی براق کننده می‌تواند موهای‌تان را براق و خوش‌رنگ کند. تافت موی براق کننده همانند تافت معمولی موهای شما را صاف می‌کند، موخوره را از بین می‌برد و به آن‌ها درخشندگی می‌دهد؛ اما این مدل تافت، موهای شما را برای مدت کوتاه‌تری در حالتی که گرفته است، نگه می‌دارد. مواد موجود در این تافت باعث می‌شود نور از موهای شما منعکس شود و در نتیجه روشن‌تر و جذاب‌تر به‌نظر برسند. برخلاف سرم‌های روغنی، تافت موی براق کننده موهای شما را سنگین و چرب نمی‌کند؛ به‌همین‌دلیل برای همه نوع مو انتخابی مناسب است.

تافت موی اکسترا

در این دنیای غیر قابل پیش‌بینی، تافت موی اکسترا شما را برای هر اتفاقی آماده می‌کند. با استفاده از آن مدل موی شما در نم‌نم باران، هنگام ورزش و هر اتفاق دیگری قرار نیست تکان بخورد. این محصول مناسب کسانی است که می‌خواهند در انتهای روز مدل موی‌شان مثل قبل دست‌نخورده باقی بماند.

تافت موی متوسط

این مدل تافت مناسب برای ایجاد مدل موهای صاف مثل دم اسبی است. اگر موهای وز دارید، تافت موی متوسط تارهای موی سرگردان را در جای خود نگه می‌دارد. عدد نگه‌دارندگی این مدل معمولا ۴ است و قدرت کمتری از تافت موی اکسترا دارند؛ اما همچنان با پوششی سبک می‌تواند موهای شما را در تمام روز به‌خوبی حفظ کند.

تافت موی سبک

اگر دنبال یک مدل موی طبیعی هستید و فقط می‌خواهید مطمئن شوید در طول روز موهای‌تان وز نمی‌شود، تافت موی سبک برای شما انتخابی عالی است. از آن‌جایی که قدرت نگه‌دارندگی آن خیلی زیاد نیست، می‌توانید حالت موهای خود را هر وقت نیاز بود تغییر دهید. همچنین اگر موهای ظریفی دارید که نیازی به نگه‌دارنده‌ی قوی ندارند، تافت موی سبک برای شما ایده‌آل است.

روش صحیح تافت زدن به مو

سال‌هاست که مردم برای حفظ حالت موهای خود از تافت استفاده می‌کنند؛ با این حال تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید آیا من از تافت مو به‌درستی استفاده می‌کنم؟ بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند چه نکاتی را باید رعایت کنند تا بیشترین تاثیر و حفظ حالت مو را داشته باشند. در ادامه انواع روش تافت زدن مو را بررسی می‌کنیم.

موهای خود را دسته بندی کنید

اولین قدم در روش تافت زدن مو این است که موهای خود را دسته‌بندی کنید. این کار را می‌کنید تا هیچ نقطه‌ای را از دست ندهید و به‌ ‌همه‌ قسمت‌ها تافت برسد.

تافت را روی موی خشک و تمیز استفاده کنید

برای اینکه بهترین نتیجه را از تافت مو بگیرید، باید آن را روی موی خشک و تمیز استفاده کنید. آلودگی‌ و کثیفی می‌تواند باعث شود، از اسپری نتیجه دل‌خواه را نگیرید. همچنین موهای خیس بعد از خشک‌شدن تغییر حالت می‌دهند، پس بهتر است اسپری را روی موی خشک بزنید تا مدت طولانی‌تری حالت آن‌ها حفظ شود.

تافت را تکان دهید

یکی از مراحل ساده ولی مهم در روش استفاده از اسپری حالت دهنده مو تکان دادن تافت است. این کار کمک می‌کند تا مواد موجود در تافت به‌خوبی مخلوط شوند و هنگام اسپری به‌صورت یکنواخت روی موهای شما بنشیند. همچنین بعضی از اسپری‌های مو حاول موادی هستند که با تکان‌دادن فعال می‌شوند.

فاصله مناسب برای اسپری کردن را حفظ کنید

به هیچ وجه نباید از نزدیک و مستقیم روی ریشه‌های مو تافت بزنید. این کار می‌تواند موهای‌تان را چرب کند و درخششی که انتظار دارید را به آن‌ها نمی‌دهد. در واقع این‌کار حجم زیادی از تافت را روی قسمت کوچکی از موهای‌تان اسپری می‌کند که باعث سنگینی آن‌ها می‌شود. حتما قوطی تافت را با فاصله حداقل ۳۰ سانتی‌متر از سر خود نگه دارید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید.

به قسمت های موخوره دار و وز مو مستقیم تافت نزنید

استفاده مستقیم تافت روی قسمت‌های موخوره دار و وز مو، ممکن است عوارضی داشته باشد. هنگام اسپری روی این قسمت‌های مو تافت را در فاصله مناسب بگیرید تا از تجمع مواد موجود در تافت روی آن‌ها جلوگیری شود. همچنین می‌توانید مقداری تافت روی دست‌های خود اسپری کنید و آن را روی سرتان بمالید.

نکات مهمی که باید هنگام استفاده از تافت مو بدانید

لازم است برای گرفتن نتیجه بهتر و جلوگیری از آسیب‌دیدن موها هنگام استفاده از تافت، موارد زیر را درنظر بگیرید:

  • مطمئن شوید نازل اسپری گرفته نشده است. دراین‌صورت به‌جای اسپری یکنواخت، مواد آن یکباره بیرون می‌آیند
  • برای حجم‌دهی بیشتر به موهای‌تان، می‌توانید سرتان را برعکس بگیرید و هنگام اسپری موهای‌تان را تکان دهید
  • اگر پوست سرتان حساس است، مراقب باشید فقط روی موها اسپری کنید. الکل موجود در تافت می‌تواند باعث خشکی پوست سر شود
  • برای صاف کردن قسمت‌های کوچکی از مو که فر شده است، به‌جای اینکه مستقیم روی آن اسپری کنید؛ کمی اسپری روی دست‌های‌تان بزنید و روی آن‌ها بمالید
  • اگر موهای‌تان را با تافت اکسترا اسپری کرده‌ای، هرگز روی آن‌ها برس نکشید. این کار می‌تواند به کوتیکول‌های موی شما آسیب برساند؛ اما اگر از تافت‌ موی سبک یا متوسط استفاده کرده‌اید، می‌توانید به‌آرامی و با دقت روی آن‌ها برس بزنید
  • اگر موهای‌تان به‌طور طبیعی مجعد است، حتما قبل از استفاده از تافت، موهای خود را دسته‌بندی کنید. وگرنه ممکن است موهای شما حالت خود را از دست بدهد و صاف شود

جمع‌بندی

تافت‌های مو برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند. با توجه به نیازتان باید مدل مناسب را انتخاب کنید. اگر نمی‌خواهید موهای‌تان حالتی طبیعی داشته باشد و هر از گاهی در آن‌ها دستی ببرید، می‌توانید از انواع سبک‌تر تافت استفاده کنید؛ اما ممکن است فردی باشید که می‌خواهد تمام روز حالت موهای خود را حفظ کند، پس بهتر است از تافت‌های اکسترا به موهای‌تان بزنید.

ضمن اینکه بعضی تافت‌ها می‌توانند خاصیت براق‌کنندگی و حجم دهندگی هم داشته باشند. روش تافت زدن مو در حالت نهایی موهای شما بسیار اثر گذار است. سعی کنید با فاصله‌ی مناسب تافت از سرتان نگه دارید و قبل از استفاده موهایتان را تمیز و خشک کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید