مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کاشت مو طبیعی چیست و چه روش هایی دارد؟

فهرست مطالب

ریزش مو و کم شدن تراکم آن، یکی از معضلاتی است که با بالا رفتن سن، به‌خصوص در مردان، به‌وفور دیده می‌شود . کاشت مو راه‌حلی ایده‌آل برای کسانی است که همیشه از ریزش مو، طاسی و آلوپسی رنج می‌برند و تمام روش‌ها را برای درمان امتحان کرده‌اند؛ ولی موفقیت‌آمیز نبوده است .علاوه بر این، این روش یک عمل آسان و ساده است که به‌راحتی در بیمارستان‌هایی که برای این نوع عملیات، مجهز هستند، انجام می‌شود.

به‌طور خلاصه کاشت مو سر طبیعی یا hair transplantation روشی است که در آن، مو از نواحی خاص و پرتراکم که ریزش در آنها کمتر است، استخراج‌ شده و به مناطقی از سر که طاسی در آنجا مشهودتر است، منتقل می‌شود. در این مقاله از صندلی با انواع روش‌های کاشت مو، مزایا و معایب انجام این عمل، هزینه‌های درمان و توصیه‌ها و نکات ضروری دراین‌باره آشنا خواهید شد.

انواع روش های کاشت مو

کاشت مو طبیعی روش‌های مختلفی دارد که پزشک با توجه به شرایط بیمار یکی از این روش‌ها را برای درمان انتخاب می‌کند که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

کاشت مو به روش FUT

یکی از روش های کاشت مو، FUT است که در آن فولیکول‌های مو و پوست از ناحیه اهداکننده پشت سر از یک مکان به شکل نواری به عرض ۱ سانتی‌متر و با طول‌های متفاوت بسته به تعداد فولیکول‌های موردنیاز، بیرون کشیده می‌شوند و پس از برداشت مو که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، محل اهداکننده بخیه می‌شود. در مرحله بعدی، فولیکول‌ها برای توزیع مجدد در محل کاشت از یکدیگر جدا می‌شوند.

کاشت مو به روش BHT

اگر طاسی شدید دارید، جای نگرانی نیست؛ زیرا کاشت موی طبیعی به روش BHT گزینه مناسبی برای شماست .در این روش، متخصص از موهای بدن برای کاشت مو استفاده می‌کند. پزشک فرآیند کاشت را با استفاده از موهای بدن در نواحی مختلف مانند سینه و کمر انجام می‌دهد. یکی از دلایل انجام این کار این است که آلوپسی آندروژنتیک در مرحله پیشرفته است و موهای اهداکننده روی پوست سر شما ناکافی است . پزشکان معتقد هستند که این روش برای زمانی مناسب است که فردی موهای بسیار کم و بی‌کیفیت در پشت سر داشته باشد.

کاشت مو به روش FUE

تکنیک FUE شامل استخراج فولیکول‌ها به‌صورت جداگانه از پشت سر یا ناحیه کناری مو است که به برداشتن و جراحی یک نوار کامل، نیازی نیست. این روش کاملا بدون درد است و جای زخم قابل‌توجهی در نواحی اهداکننده مو، باقی نمی‌گذارد. بنابراین بسیار ساده و بدون نیاز به عمل جراحی انجام می‌شود و پس از مدت‌زمان کوتاهی، می‌توانید به زندگی روزانه خود بازگردید.

کاشت مو به روش Super FUE

این روش شبیه تکنیک FUE است و تفاوت آن در این است که در روش Super FUE دستگاه، پوست سر بیمار را کاملا آنالیز می‌کند. تا مواردی مثل ضخامت پوست سر، میزان چربی موجود در آن و… را بررسی و محاسبه کند. این روش از لحاظ نحوه انجام کاشت مثل روش FUE است؛ با این تفاوت که داده‌های قبل از عمل به‌طور دقیق با دستگاه محاسبه و آنالیز می‌شود تا کاشت بهتر و نتیجه بهتری حاصل شود. با استفاده از این روش، می‌توانید کاشت مو با تراکم بالا داشته باشید.

کاشت مو به روش FIT

 روش FIT در واقع هیچ تفاوتی با روش FUE ندارد و مراحل کاشت مو مانند روش FIT انجام می‌شود.

کاشت مو به روش SUT

روش SUT مانند تکنیک FUE است. تفاوت این روش در نحوه نگهداری فولیکول‌های استخراج‌شده است. به این صورت که فولیکول‌های استخراج‌شده منجمد و در نتیجه پیوند مو با موفقیت انجام می‌شود و احتمال ریزش مجدد و پس‌زدن عمل پیوند، کاهش می‌یابد.

کاشت مو به روش Micro Fit

همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید پایه و اساس انجام این روش، همانند روش FIT است با این تفاوت که گرافت‌های برداشته شده از یک فولیکول، از ۱ تا ۳ تار تشکیل شده است.

کاشت مو به روش سوپر ترکیبی

در برخی موارد استفاده همزمان از دو روش FIT و FUT جوابگوی درمان است که در این صورت به این روش سوپر ترکیبی گفته می‌شود.

کاشت مو به روش میکروگرافت

روش میکرگرافت از بهترین تکنیک‌های کاشت مو و از دقیق‌ترین آنهاست و این فرایند با دستگاه و در چند مرحله زیر انجام می‌شود.

 1. اولین مرحله برداشت گرافت مو است.
 2. در مرحله بعدی پس از برداشتن گرافت مو، آن‌ها آماده کاشت می‌شوند.
 3. در مرحله سوم، محل مورد نظر بی حس می‌شود.
 4. در آخرین مرحله، گرافت‌ها با دستگاه میکروگرافت روی منطقه مورد نظر کاشت می‌شوند.

کاشت مو به روش DHI

روشDHI  یک فرم پیشرفته و غیرتهاجمی از FUE است، یعنی فولیکول‌های مو یکی‌یکی استخراج می‌شوند. بااین‌حال، روش DHI با سایر روش‌ها متفاوت است؛ چون کل فرایند کاشت مو به‌صورت دستی است. به این صورت که به شکل جمع‌آوری هر فولیکول تا کاشت هر یک از این گرافت‌ها انجام می‌شود. این تکنیک با استفاده از انژکتور مو DHI با دقتِ بالا انجام می‌شود و به پزشک اجازه می‌دهد عمق، زاویه و جهت کاشت را مرحله به مرحله، کنترل کند . بنابراین روش DHI هیچ برش و زخمی را به جا نمی‌گذارد و جزو روش‌های طبیعی کاشت مو به شمار می‌آید.

مزایای کاشت مو

کاشت مو نتیجه کاملا طبیعی دارد. مانند هر عمل جراحی زیبایی دیگری، می‌تواند به افزایش عزت‌نفس شما کمک کند و همچنین برخلاف سایر روش‌های پیوند، جای زخم باقی نمی‌گذارد. بعد از عمل، موی جدید به‌طور طبیعی رشد می‌کند و دوباره موهای طبیعی ایجاد می‌شود.  علاوه بر آن، نتیجه، دائمی است! پس از انجام پیوند، دیگر لازم نیست نگران ریختن موهایتان باشید.

عوارض کاشت مو

هرچند عوارض کاشت مو نادر است، هنوز باید از عوارض احتمالی آن آگاه باشید:

 • ماتوم‌ها: در بیشتر مواقع جدی نیستند، اگر خیلی قابل‌توجه باشند می‌توان آنها را تخلیه کرد.
 • عفونت: بروز این عارضه استثنایی است. ولی در صورت مشاهده به‌راحتی با درمان‌های موضعی کوچک درمان می‌شود. لازم به ذکر است جای زخم باید هرروز به‌خوبی شسته و ضدعفونی شود.
 • ناهنجاری‌های بهبودی: در نواحی اهداکننده پیوند، بسیار نادر است.
 • کیست‌های اپیدرمی: می‌توانند روی موهای کاشته‌شده ظاهر شوند و اغلب خودبه‌خود از بین می‌روند.
 • کاهش یا از دست دادن حس لامسه: ممکن است این عارضه در منطقه نمونه‌برداری رخ دهد. در اغلب موارد پدیده‌ای گذرا است.
 • درد: بسیار نادر است، در صورت بروز با مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک برطرف و به‌سرعت ناپدید می‌شود.
 • تورمی که پس از کاشت مو در قسمت قدامی ظاهر می‌شود: یکی از عوارض مورد انتظار است، اما خیلی سریع ( طی ۴۸ ساعت) از بین می‌رود به شرطی که سرخود را خیلی به جلو خم نکنید.

عمل کاشت مو چگونه انجام می شود

احتمالاً تا به این‌جای مقاله متوجه شده‌اید که به‌طورکلی عمل کاشت مو از طریق دو روش مختلف و اصلی انجام می‌شود و باقی روش‌ها زیرمجموعه‌ای از این موارد هستند؛ تکنیک FUT، روش FUE

 • اگر روش FUT را انتخاب کنید، کاشت به روش جراحی انجام می‌شود. بیمار تحت بی‌حسی موضعی است. این عمل با بریدن نواری از پوست پشت سر است که حاوی موی کافی است. پس از برش، قسمت مورد نظر را می‌بندیم. این نوار پوست در قسمت طاس سر دوباره استفاده می‌شود.  تکنیک جراحی کاشت مو FUT جای زخم روی پوست به جا می‌گذارد.
 • روش کاشت مو FUE به صورت گرفتن مقادیری مو از ناحیه بانک موی موردنظر است. به این صورت که تمام فولیکول‌هایی را که پشت سر هستند به جلوی سر منتقل می‌کنیم. درروش FUE درد کمتری حس می‌شود و هیچ برش و زخمی در ناحیه بانک مو، به‌جای نخواهد گذاشت.

مراقبت های قبل از کاشت مو

قبل از آنکه کاشت مو را انجام دهید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • از مصرف الکل و سیگار و داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنید.
 • به اندازه کافی استراحت کنید.
 • از مصرف محصولات حالت دهنده مو مثل ژل مو خودداری کنید.
 • مصرف داروهای تجویز شده پزشک را فراموش نکنید.

مراقبت های بعد کاشت مو

بعد از عمل hair transplantation هم نیاز است تا مراقبت‌هایی انجام شود که نتیجه کار بهتر و دلخواه شما باشد. این مراقب‌ها عبارت‌اند از:

 • شستشوی صحیح مو و مراقبت از مو: چهار هفته اول پس از جلسه کاشت مو زمانی است که گرافت‌های کاشته شده آسیب‌پذیرتر هستند. بنابراین باید نحوه شستن و نگهداری موهای خود را متناسب با آن تغییر دهید.
 • نحوه وضعیت خواب : باید در روزها و هفته‌های بعد از عمل از پوست بالای سرخود محافظت کنید. توصیه می‌کنیم وضعیت خواب خود را طوری تنظیم کنید که سرتان با چیزی در تماس نباشد. تحت هیچ شرایطی نباید روی شکم بخوابید. این نکات را به‌دقت دنبال کنید.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: باید حداقل تا دو هفته پس از پیوند از  مجاورت تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید.قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید می‌تواند منجر به خشکی، تغییر رنگ و نازک شدن موها شود.
 • فعالیت بدنی: تعریق بیش‌ازحد می‌تواند بهبود پیوندها یا موها را پس از پیوند کندتر کند و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد. بنابراین، شما باید حداقل تا سه هفته پس از عمل از ورزش شدید اجتناب کنید.
 • الکل و سیگار: حداقل تا دو هفته پس از جراحی باید از مصرف مشروبات الکلی، کشیدن سیگار خودداری کنید.

توصیه های عمل کاشت مو

در صورتی که تصمیم گرفتید عمل کاشت را برای موهایتان انجام دهید، خوب است موارد زیر را درنظر بگیرید:

 • اگر فعالیت فیزیکی زیادی در طول روز ندارید، پس از عمل، می‌توانید بدون وقفه به سرکار خود بازگردید.
 • فعالیت‌های بدنی خشن، شنا، سونا، حمام به مدت یک ماه اکیداً ممنوع است.
 • استفاده از ژل، اسپری و هر محصول دیگری که پزشک توصیه نکرده است، حداقل به مدت یک ماه و نیم ممنوع است.
 • از پوشیدن هر نوع کلاه، کلاه ایمنی یا هر وسیله جانبی دیگری که می‌تواند باعث اصطکاک پیوندها شود، باید حداقل به مدت ۲ ماه خودداری شود.
 • به مدت ۱۵ روز نباید سیگار بکشید یا الکل بنوشید .
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت یک ماه و نیم ممنوع است.

هزینه کاشت مو

کاشت مو به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می‌شود و بیمه‌ها هیچ‌گونه مسئولیتی در برابر پرداخت جراحی‌های زیبایی ندارند. بنابراین نسبتا عمل پرهزینه‌ای است. به طور کلی عوامل مختلفی در هزینه این تکنیک تاثیر‌گذار است که عبارت‌اند از:

 • روش انتخابی
 • میزان ریزش مو
 • سن فرد
 • نوع مو
 • ناحیه بانک مو
 • کلینیک انجام این روش
 • سابقه و تبحر پزشک

جمع‌بندی

قبل از اقدام برای کاشت مو، حتما تحقیقات خود را تکمیل کنید. صرفا بخاطر پرداخت هزینه کاشت مو کمتر به مراکز نامعتبر مراجعه نکنید. این عمل، ساده و در عین حال حساس است که در صورتی که به صورت غیراصولی انجام شود، تمام تلاش‌های مادی و معنوی شما از بین خواهد رفت و حتی ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد.

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید