مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
ناخن
ژلیش

روش های کاربردی برای افزایش ماندگاری لاک ناخن

فهرست مطالب

افزایش ماندگاری لاک ناخن با چند روش ساده و اصولی (مانند نجویدن ناخن‌ها، استفاده از تاپ کاپ و…) امکان‌پذیر است. ازاین‌رو اگر لاک ناخن‌های شما هم پس از مدت کوتاهی دچار سایش و رنگ‌پریدگی می‌شود؛ پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این بخش از صندلی مگ همراه ما باشید و با انواع روش خانگی افزایش ماندگاری لاک ناخن آشنا شوید.

لاک ناخن از چه موادی تشکیل شده است؟

پیش از اینکه مروری بر راهکارهای افزایش ماندگاری لاک ناخن داشته باشیم، ابتدا بهتر است بدانیم که این ماده از چه ترکیباتی حاصل می‌شود و میزان ماندگاری آن تحت‌تأثیر چه عواملی تغییر می‌کند. به‌طورکلی ترکیبات لاک ناخن به سه دسته اصلی (ماده رنگی، پایه تعلیق‌کننده و پلیمرهای چسبنده) تقسیم می‌شود و ماهیت هر یک از آن‌ها به شرح زیر است:

  • ماده رنگی: باتوجه‌به نوع رنگ، ماده‌ای که به ترکیبات لاک ناخن افزوده می‌شود؛ متفاوت است. برای مثال در فرایند تولید لاک مشکی، از ماده اکسید تیتانیوم استفاده می‌شود؛ درصورتی‌که برای تولید لاک سفید، باید از ماده دی اکسید تیتانیوم بهره‌گیری کرد. از جمله مثال‌های دیگر نیز می‌توان به رنگ قرمز اشاره کرد که ماده رنگی آن، کارماین نام دارد؛ یا برای سبز و آبی به ترتیب، اکسید کروم و اولترامارین است.
  • پایه تعلیق‌کننده (سوسپانسیون): برای جلوگیری از ته‌نشین شدن ترکیبات لاک، موادی مانند اتیل استات و استات را در قالب تعلیق‌کننده به ترکیبات آن اضافه می‌کنند.
  • پلیمرهای چسبنده: ماده‌ای که سبب چسبندگی و ماندگاری لاک روی ناخن می‌شود، نیتروگلوکز است که به آن پلیمر چسبنده هم می‌گویند.

مدت‌ زمان معمول ماندگاری لاک روی ناخن

به طور معمول میزان ماندگاری لاک سنتی روی ناخن طبیعی از ژلیش کمتر است و در بهترین حالت ممکن، نهایتاً ۵_۶ روز ماندگار خواهد بود؛ سپس دچار ترک خوردگی، رنگ پریدگی و… می‌شود و نیاز به پاکسازی و تجدید خواهد داشت.

۱۰ راهکار کاربردی برای افزایش ماندگاری لاک ناخن

میزان ماندگاری انواع لاک ناخن باتوجه‌به سطح کیفی آن‌ها متفاوت خواهد بود. البته از سوی دیگر، نحوه مراقبت شما از لاک آن‌ها نیز تأثیر مستقیمی بر این امر دارد. به همین دلیل در ادامه قصد دارید مروری بر راهکارهای مختلفی که سبب افزایش ماندگاری لاک ناخن می‌شوند؛ داشته باشیم.

از لاک مرغوب و با کیفیت استفاده کنید

بدون شک استفاده از یک لاک با ماندگاری بالا، نسبت به محصولاتی که اورجینال نیستند؛ تأثیری مستقیمی بر میزان ماندگاری آن خواهد داشت. اگر برای خرید لاک ناخن، سری به فروشگاه‌های اینترنتی و شهری بزنید، با طیف گسترده‌ای از برندهای مختلف مواجه خواهید شد که هر کدام قیمت متفاوتی دارند. مسلماً اگر برند خاصی مدنظرتان نباشد، ممکن است انتخاب کمی برایتان چالش‌برانگیز شود؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا با چند مورد از بهترین برندهای لاک ناخن ایرانی و خارجی آشنا شوید تا بتوانید لذت یک خرید هوشمندانه و موفقیت‌آمیز را تجربه کنید.

لایه نازک لاک روی ناخن بزنید

نحوه زدن لاک روی ناخن، بر افزایش ماندگاری آن تأثیر بسزایی دارد. اگر حین انجام این کار، دقت و مهارت کافی به خرج دهید و بتوانید با لایه‌های نازکی از آن، سطح ناخن خود را کاور کنید؛ مطمئن باشید که ماندگاری بیشتری خواهد داشت. زیرا لایه‌های ضخیم‌تر لاک برای کنده‌شدن از سطح ناخن مستعدتر هستند و علاوه بر خشک‌شدنِ دیرهنگام، در برخورد به اجسام مختلف، سریعاً دچار رنگ‌پریدگی می‌شوند.

اجازه دهید لاک به طور کامل خشک شود

شاید تا‌به‌حال این اتفاق برای شما هم افتاده باشد که حین لاک‌زدن، یک کار فوری پیش بیاید و مجبور شوید آن را انجام دهید؛ سپس با برخورد لاکِ خشک نشده به اطراف، متوجه شوید که لکه‌دار شده است. در چنین وضعیتی مجبور خواهید شد لاک را از روی ناخن خود پاک کنید و بار دیگر بزنید. پس برای جلوگیری از دوباره‌کاری، بهتر است ۱۵_۱۰ دقیقه پس از زدن لاک، صبر کنید تا به‌خوبی خشک شوند. سپس به امورات روزمره‌تان رسیدگی کنید.

از تاپ کات استفاده کنید

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، اغلب ما حین زدن لاک ممکن است بر اثر سهل‌انگاری یا عجله برای انجام سایر کارها، پیش از اینکه لاک خشک شود، سبب خدشه‌دار شدن آن شویم. پس اگر بیش از حد معمول با چنین مشکلی مواجه می‌شوید یا به دنبال یک راهکار اساسی برای افزایش ماندگاری لاک ناخن می‌گردید؛ پیشنهاد ما به شما عزیزان استفاده از یک تاپ کت باکیفیت است. این ماده سبب تسریع فرایند خشک‌شدن لاک ناخن می‌شود و مانند یک لایه محافظ، ماندگاری آن را تا چند روز افزایش می‌دهد.

از روغن و کرم های مرطوب کننده استفاده کنید

زمانی که رطوبت کافی به ناخن‌های شما نرسد، احتمال شکسته‌شدن آن‌ها بیشتر خواهد شد. همچنین نرمی و لطافت کوتیکول از پوسته‌پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند و به‌این‌ترتیب، خطر کمتری لاک ناخن را تهدید خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتماً استفاده از مرطوب‌کننده و روغن‌های موردنیاز برای سلامت ناخن را در روتین پوستی خود جای دهید.

لبه انتهایی ناخن ها را با لاک بپوشانید

یکی از نکات کلیدی در افزایش ماندگاری لاک ناخن این است که انتهای آزاد ناخن را با لاک بپوشانید تا از لب‌پر شدن آن جلوگیری کنید. برای این کار باید لبه انتهایی ناخن را از قسمت زیرین رنگ کنید تا مانند یک عایق، حین برخورد لبه ناخن به اجسام سفت، مانع از کنده‌شدن آن شود.

برای انجام کار ها از دستکش استفاده کنید

پس از لاک‌زدن، باید تاحدامکان از برخورد آن با اجسام سفت، شوینده‌های شیمیایی یا پاک‌کننده‌های آرایشی و… خودداری کنید. به همین دلیل بهتر است هنگام شستشوی لباس و ظروف، پاک‌سازی آرایش و… دستکش بپوشید.

از زدن لاک روی کوتیکول ها خودداری کنید

وقتی لاک روی کوتیکول‌ها را بپوشاند، پس از چند ساعت به‌راحتی از سطح سلول‌های پوستی بلند می‌شود و با امتدادیافتن آن، لاک از روی ناخن هم کنده می‌شود. بهترین راهکار این است که حین لاک‌زدن، اندکی لبه کوتیکول‌ها را به سمت عقب هدایت کنید، تا طی انجام این کار، تداخلی بین ناخن و کوتیکول رخ ندهد.

ضمناً اگر لاک با سطح کوتیکول برخورد کرد، اصلاً جای نگرانی نیست؛ زیرا به‌راحتی می‌توانید سریعاً سطح آن را پاک‌سازی کنید تا پس از خشک‌شدن، با لایه‌ای که روی ناخن است، اتصال نداشته باشد.

ناخن های خود را نجوید

برخی افراد عادت دارند در شرایط مختلف (حین ترس، استرس، فکرکردن و…)، شروع به جویدن ناخن‌های خود کنند. مسلماً با این کار نه‌تنها لاک از سطح ناخن شما جدا می‌شود؛ بلکه لبه‌های ناخن هم آسیب می‌بیند و جلوه نامطلوبی پیدا می‌کند. پس بهتر است به فکر یک راه‌حل مؤثر برای ترک این عادت باشید و خود را با کارهای دیگری مانند قدم‌زدن، آشپزی‌کردن، نقاشی کشیدن و… سرگرم کنید تا به‌مرور از جویدن ناخن‌های خود دست بکشید.

از شوینده ها دوری کنید

در آخر، بهترین روش برای ماندگاری لاک ناخن این است که از برخورد انواع شوینده‌ها به آن جلوگیری کنید. زیرا به‌مرورزمان، تأثیرات مخربی بر کیفیت لاک ناخن می‌گذارند و میزان ماندگاری آن را کاهش می‌دهند. برای این کار می‌توانید حین استفاده از مواد شوینده، دستکش بپوشید و هنگام شست‌وشوی دستان خود، از صابون یا مایعی استفاده کنید که خاصیت نرم‌کنندگی داشته باشد و آسیب کمتری به پوست و ناخن شما وارد کند.

جمع‌بندی

در این مطلب از صندلی به بررسی انواع راهکار افزایش ماندگاری لاک ناخن پرداختیم ‌و دانستیم که به‌راحتی می‌توان با رعایت چند نکته ساده و کاربردی، برای مدت بیشتری از لاکِ روی ناخن‌های خود مراقبت کرد. پس حالا دیگر به‌خوبی می‌دانید که برای جلوگیری از پاک‌شدن لاک ناخن در مدت‌زمان کوتاه، چه اقداماتی باید انجام دهید. امیدواریم نهایت استفاده را از مطالعه این مقاله برده باشید و به پاسخ سؤالات موجود در ذهن خود برسید. لطفاً اگر ترفند دیگری برای افزایش مدت‌زمان ماندگاری این ماده می‌شناسید، در بخش نظرات برای ما و سایر کاربران صندلی شرح دهید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید