مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن با آسان ترین روش ها

فهرست مطالب

اگر تابه‌حال موهای خود را در خانه رنگ‌ کرده باشید، حتما گاهی اوقات شاهد لک شدن پیشانی، گردن یا دست‌های‌تان بوده‌اید. می‌دانید که پاک‌کردن این لکه‌ها از روی خط مو و پیشانی و همچنین دست‌هایتان ممکن است دشوار باشد. ما در این مطلب از صندلی نحوه پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن توضیح خواهیم داد و نکاتی را برای جلوگیری از لک‌شدن پوست در دفعه بعد که موهای خود را رنگ می‌کنید بیان می‌کنیم.

روش های پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن

رنگ مو می‌تواند امتداد خط مو و صورت شما در جایی که رنگ استفاده شده است را لکه‌دار کند. ازآنجایی‌که پوست صورت می‌تواند حساس‌تر از پوست سایر نقاط بدن باشد، باید از پاک‌کننده‌های خشن یا بسیار ساینده در این ناحیه اجتناب کنید.

اولین کاری که احتمالاً شما برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن می‌کنید، استفاده از صابون و آب گرم است. اگر این کار را قبل از خشک‌شدن یا مدت کوتاهی پس از استفاده از رنگ انجام دهید، ممکن است مؤثر باشد و گرنه ممکن است لازم باشد یکی از راهکارهای زیر را امتحان کنید.

استفاده از لاک پاک کن

اگر رنگ روی دستتان ریخته، بهتر است استفاده از لاک‌پاک‌کن را امتحان کنید. لاک‌پاک‌کن ناخن برای استفاده روی صورت یا گردن شما ایمن نیست، اما می‌تواند به ریموو رنگ مو از ناخن و دست کمک کند. مقدار کمی از پاک‌کننده لاک ناخن را روی یک سواب پنبه‌ای مالیده و برای چند ثانیه آن را روی لکه بمالید. پس از آن دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید.

برای پاک کردن رنگ مو از پوست صورت خود با این روش چند نکته وجود دارد که باید به‌خاطر بسپارید. اول، پاک‌کننده ناخن می‌تواند یک عامل تحریک‌کننده پوست باشد، بنابراین قبل از استفاده در یک منطقه بزرگ‌تر، آن را روی ناحیه کوچکی بمالید. چند ثانیه صبر کنید و ببینید که آیا پوست صورت شما دچار حساسیت می‌شود یا نه.

هنگام استفاده از این روش، باید مطمئن شوید کارتان را به‌سرعت انجام می‌دهید؛ چون لاک‌پاک‌کن نباید بیشتر از یک دقیقه روی پوست شما بماند. در ضمن مطمئن شوید که برای ناحیه دور چشم از این روش استفاده نمی‌کنید.

استفاده از اکسیدان

رنگ مو را می‌توان با رنگ موهای بیشتر، دوباره فعال و رنگ موهای ناخواسته روی پوست را پاک کرد. برای استفاده از اکسیدان برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن، از یک دستکش استفاده کنید و کمی از اکسیدان یا رنگ موی باقی‌مانده را روی نواحی لکه‌دار پوستتان بمالید. سپس به‌آرامی با آب گرم و صابون پاک کنید.

استفاده از روغن بچه

برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن با استفاده از روغن بچه، ناحیه لکه‌دار شده پوست را با روغن بپوشانید. با انگشتان خود مالش دهید. سعی کنید آن را در اطراف چشمان خود نمالید.

بهتر است اجازه دهید روغن مدت زمانی روی پوست رنگ شده شما (۸ ساعت یا بیشتر) و روی لکه بماند. فقط هنگام خواب سعی کنید با پوشاندن آن ناحیه‌ای که روغن مالیده‌اید، از کثیف‌شدن ملحفه و روبالشی خودتان جلوگیری کنید. برای شستن، کمی صابون یا شامپو اضافی بمالید تا چربی پوستتان به طور کامل پاک شود.

استفاده از جوش شیرین

یک گزینه مؤثر برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن این است که با ترکیب آب و جوش‌شیرین مخلوطی ایجاد کنید. آنها را کاملاً هم بزنید تا به‌خوبی مخلوط شده و بافتی خمیر مانند ایجاد کنید. مخلوط را روی پوست آغشته به رنگ بمالید، سپس از یک پد پاک‌کننده آرایش استفاده کنید تا محلول را به‌آرامی و با حرکات دایره‌ای با فشار ملایم به قسمتی که رنگی شده بمالید.

برای جلوگیری از تحریک، از تماس چشمی این مخلوط خودداری کنید. پس از چند دقیقه شستشو، با آب گرم بشویید تا محلول کاملاً پاک شود. البته می‌توانید از ترکیب جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی هم استفاده کنید. جوش‌شیرین لایه‌بردار است و مایع ظرف‌شویی می‌تواند به حل‌شدن رنگ کمک کند. برای استفاده از این روش، مایع ظرف‌شویی ملایم و جوش‌شیرین را با هم ترکیب کنید. خمیر را به‌آرامی روی ناحیه لکه‌دار روی دستان خود بمالید و سپس با آب گرم بشویید.

استفاده از سرکه سفید

اگر پاک‌کننده‌های ملایم‌تر کار نمی‌کنند، می‌توانید از الکل یا سرکه سفید برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن استفاده کنید. مالیدن سرکه سفید باعث خشکی پوست می‌شود، بنابراین هنگام استفاده از آن، پوست را به‌شدت مالش ندهید. یک توپ پنبه‌ای را مرطوب کنید و به‌آرامی قسمت‌هایی را که دارای لکه‌های سرسخت رنگ هستند مالش دهید و البته، حتماً از مالیدن الکل یا سرکه سفید به نواحی حساس مانند اطراف چشم خودداری کنید.

استفاده از وازلین

با مالیدن آرام وازلین روی لکه شروع کنید. آن را با نوک انگشتان خود روی پوست ماساژ دهید تا زمانی که لکه شروع به محوشدن کند. همچنین می‌توانید وازلین را با استفاده از پد پاک‌کننده آرایش بمالید تا از انتقال رنگ به دستتان جلوگیری کنید. اگر با این کار از شر لکه رنگ مو خلاص شدید، عالی است. در غیر این صورت، می‌توانید وازلین را بمالید و بگذارید روی پوست بماند. حتی اجازه دهید یک شب بماند.

استفاده از خمیر دندان

ترفند بعدی ما برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن، استفاده از خمیردندان است، اما نه از انواع ژلی آن. جای تعجب نیست که خمیردندان که اغلب حاوی جوش‌شیرین است، به دلیل سایندگی ملایم دانه‌های جوش‌شیرین می‌تواند به طور مؤثر به‌عنوان لایه‌بردار و پاک‌کننده رنگ مو عمل کند.

از خمیردندان بدون ژل استفاده کنید و مقدار کمی از آن را روی یک سواب پنبه‌ای یا انگشت خود بمالید و به‌آرامی آن را پوست خودتان ماساژ دهید تا اطمینان حاصل کنید که یک‌لایه نازک و یکنواخت روی کل لکه وجود دارد. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد بسته به حساسیت پوستتان، اسکراب را با یک مسواک با موهای نرم، یک پد پاک‌کننده آرایش یا یک دستمال خیس شده در آب گرم پاک کنید.

استفاده از اسپری حالت دهنده مو

اسپری مو راه‌حل مناسبی برای هر نوع پوستی نیست، پس بااحتیاط استفاده کنید. برای استفاده از این روش روی دست‌های لکه‌دار، مستقیماً روی ناحیه موردنظر اسپری مو بزنید و ناحیه آسیب‌دیده را مالش دهید.

برای پاک کردن رنگ مو از پیشانی و در امتداد خط مو، از یک پد پنبه‌ای یا پد پاک‌کننده آرایش آغشته به اسپری حالت‌دهنده مو استفاده کنید و به‌آرامی روی پوست لکه‌دار ضربه بزنید. درحالی‌که این روش می‌تواند به طور مؤثر لکه‌ها را از بین ببرد، در صورت مشاهده هر گونه حساسیت یا ناراحتی، فوراً با آب گرم بشویید.

استفاده از روغن زیتون

روغن‌زیتون یک پاک‌کننده طبیعی است که ممکن است به ازبین‌بردن لکه‌ها از روی پوست شما کمک کند. این ممکن است برای همه افراد به‌خصوص افرادی که پوست حساسی دارند گزینه خوبی باشد.

برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن با استفاده از روغن‌زیتون مقدار کمی از آن را روی یک‌تکه پنبه بریزید یا از انگشت خود استفاده کنید و به‌آرامی آن را به ناحیه لکه‌دار پوست خود بمالید. بگذارید تا ۸ ساعت بماند. درصورتی‌که می‌خواهید با آن بخوابید، بهتر است منطقه موردنظر را با باند یا پلاستیک بپوشانید تا جایی آغشته به روغن‌زیتون نشود. بعد آن را با آب گرم بشویید.

استفاده از پاک کننده های آرایشی

اگر به دنبال این هستید که با کم ساینده‌ترین راه‌حل برای پاک کردن رنگ مو از روی پوست خود شروع کنید، استفاده از پاک‌کننده‌های آرایشی همان راه‌حل است. پاک‌کننده‌های آرایشی که برای استفاده برای صورت طراحی شده‌اند، ناحیه ظریف پوست صورت را تحریک نمی‌کنند.

از انواع پاک‌کننده‌های آرایشی مانند دستمال‌های مرطوب، پاک‌کننده‌های آرایشی روغنی یا… برای پاک کردن رنگ مو استفاده کنید. درست مانند پاک کردن آرایش از آن استفاده و به‌آرامی رنگ مو را از پوستتان پاک کنید. مقداری را با پنبه روی ناحیه مورد نظر بمالید. قبل از شستشو پنج دقیقه صبر کنید، اگر مؤثر نبود، احتمالاً زمان آن رسیده که گزینه قدرتمندتری را امتحان کنید.

استفاده از ترکیب نوشابه و مایع ظرفشویی

و اکنون یک ترفند برای پاک کردن رنگ موی مشکی از روی پوست معرفی می‌کنیم. نوشابه به علت داشتن اسیدهای قوی بوده و مایع ظرف‌شویی به دلیل دارابودن ترکیباتی برای حل‌کردن رنگ می‌تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. مقدار مناسبی نوشابه و مایع ظرف‌شویی را با هم ترکیب کنید و آن را با کمک گوش‌پاک‌کن روی ناحیه موردنظرتان بمالید. بعد از نیم ساعت ناحیه را آبکشی کنید. یادآوری می‌کنیم گه مراقب باشید که به‌هیچ‌عنوان این ترکیب وارد چشم‌هایتان نشود.

روش های جلوگیری از رنگی شدن پوست و ناخن هنگام کار با رنگ مو

قبل از رنگ‌کردن موهایتان، یک مانع بین خط مو و موهای خود قرار دهید. برای این کار می‌توانید از یک خط ضخیم کرم مرطوب‌کننده، وازلین یا بالم لب در اطراف خط مو و اطراف پیشانی خود استفاده کنید. کمی وازلین، کرم مرطوب‌کننده یا بالم لب روی خط موی خود بکشید. این مواد به‌عنوان یک مانع برای پوست عمل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که رنگ به طور غیرمنتظره به داخل پوست نفوذ کند. فقط حواستان باشد که از مالیدن این مواد به جایی که می‌خواهید رنگ بگیرد (مثلاً موهایتان) خودداری کنید.

جمع‌بندی

مطمئن‌ترین روش برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن؟ درواقع هیچ کاری نکردن است. لکه‌های رنگ مو روی پوست شما باگذشت زمان روشن‌تر می‌شوند (مخصوصاً پس از شستن موها) تا زمانی که در نهایت ناپدید شوند. راستش را بخواهید، بیشتر رنگ‌های مو در عرض یک هفته یا کمتر از روی پوست محو می‌شوند. اگر لکه‌های رنگ مو در ناحیه‌ای است که به‌راحتی دیده نمی‌شوند یا آن‌قدر بزرگ نیستند که جلب‌توجه کنند، بهترین گزینه ممکن صبر و شکیبایی است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید