مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

 چرا نباید با موی خیس بخوابیم؟

فهرست مطالب

بسیاری از ما عادت داریم شب‌ها، بعد از سپری کردن یک روز پر از چالش و برای نجات از خستگی‌ها، دوش بگیریم و خیلی سریع به رخت‌خواب برویم. حتما بارها در مقالات، رسانه‌های مختلف و حتی توصیه‌های پدر و مادرها با این جمله مواجه شده‌اید که: «با موی خیس نخواب». در این مطلب از مجله صندلی به سراغ موضوع  عوارض خوابیدن با موی خیس رفته‌ایم تا ببینیم چقدر این ماجرا صحت دارد و معایب خیس بودن موها در خواب چیست؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال‌هایتان را بگیرید و بیشتر مراقب سلامت خود باشید.

عوارض خوابیدن با موهای خیس 

به‌طور کلی خوابیدن با موی خیس می‌تواند نتایج چالش برانگیزی مثل سردرد، قارچی شدن فضای موها، سرماخوردگی، موخوره، شوره، آکنه، آسیب به بافت موها، ریزش و … داشته باشد. در ادامه به شما توضیح می‌دهیم هرکدام از مشکلات مطرح شده چگونه رخ می‌دهد:

سردرد

خوابیدن با موهای خیس می‌تواند باعث سردرد شود. رطوبت موها ممکن است دمای سر را کاهش دهد و منجر به انقباض عروق خونی شود. به این ترتیب این انقباض می‌تواند باعث سردرد و حتی میگرن شود.

سرماخوردگی

گرچه هنوز هیچ مدرک علمی دال بر این ادعا وجود ندارد؛ اما برخی افراد معتقدند که خوابیدن با موهای خیس می‌تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش دهد. البته اگر در هوای سرد، با موی خیس مدت زیادی بمانید، سرماخوردگی قطعی است!

موخوره

لازم است بدانید موهای خیس، ضعیف‌تر و شکننده‌تر هستند. در نتیجه، خوابیدن با موی خیس می‌تواند باعث ایجاد موخوره شود. موخوره به شکافتن انتهای تار موها اشاره دارد که می‌تواند موها را زبر، وز و کند و باعث شود دیگر حالت نگیرد. این مشکل باعث از بین رفتن تمام بافت موهای سالم شما می‌شود و در نهایت مجبور می‌شوید آن را کوتاه کنید. این یکی از مهمترین عوارض خوابیدن با موی خیس است.

عفونت‌ های قارچی

محیط مرطوب ایجاد شده توسط موهای خیس محل مناسبی برای رشد قارچ‌هاست. قارچ‌ها می‌توانند باعث ایجاد عفونت‌های پوستی مانند عفونت قارچی پوست سر (کچلی قارچی) شوند. به همین راحتی شما خود را در معرض آسیبی جدی قرار می‌دهید که برای درمان باید راهی طولانی طی کنید.

قارچ‌هایی مانند مالاسزیا به طور طبیعی روی پوست سر زندگی می‌کنند. اما گاهی اوقات، رشد بیش از حد این قارچ‌ها می‌تواند منجر به ایجاد شوره و التهاب در پوست سر شود. علاوه بر پوست سر، قارچ‌ها می‌توانند روی بالش نیز وجود داشته باشند. بالش‌های مرطوب، به دلیل ایجاد محیط گرم و مرطوب، محل مناسبی برای رشد قارچ‌ها هستند.

اگر به دلیل خوابیدن با موی خیس دچار عفونت شوید، ممکن است دیگران را نیز در معرض آن قرار دهید. اگر این تحریک پوستی ناشی از باکتری باشد، می‌تواند مسری باشد و به قسمت‌های دیگر بدن نیز سرایت کند. اگر عفونت به این مرحله برسد، باید مراقب هرگونه زخم قرمز، خارش دار و ترشح‌دار باشید.

آسیب به تار موها

حرکات و چرخش‌های سر روی بالش در طول خواب، می‌تواند به موها، چه خیس و چه خشک، آسیب برساند. اصطکاک بین موها و بالش، به خصوص در موهای خیس که ضعیف‌تر و شکننده‌تر هستند، احتمال ایجاد موخوره و شکنندگی موها افزایش می‌دهد. این آسیب می‌تواند باعث موخوره، شکنندگی و ریزش مو شود. فرقی نمی‌کند شما چه محصولات مراقبتی استفاده می‌کنید یا رویه‌ بالشتتان چیست، عوارض خوابیدن با موی خیس همیشه به دنبال شما خواهند آمد.

بروز آکنه

رطوبت موهای خیس می‌تواند به منافذ پوست نفوذ کند و باعث مسدود شدن آنها شود. این انسداد ممکن است منجر به بروز آکنه در نواحی پیشانی، خط رویش موها و گردن شود. خیلی وقت‌ها مشکلات پوستی شما ناشی از همین مورد است. همچنین این رطوبت طی شب باعث التهاب و قرمزی پوست شود و تولید چربی پوست را افزایش دهد و آن را چرب‌تر کند. این خطرناک‌ترین مورد در عوارض خوابیدن با موی خیس است.

ایجاد شوره سر و خشکی مو

اگر همیشه با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنید و هیچ راهکاری جواب نمی‌دهد، لازم است بدانید خوابیدن با موهای خیس می‌تواند باعث خشکی مو و پوست سر شود. این خشکی می‌تواند منجر به ایجاد شوره سر و خارش پوست سر شود و تمام روز درگیر تمیز کردن لباس یا خاراندن سرتان باشید.

ریزش مو

این مورد کاملا غیرقابل انکار است که شکنندگی تار موها ناشی از خوابیدن با موهای خیس می‌تواند در نهایت به ریزش مو منجر شود.

وز شدن و گره خوردن مو

در نهایت خوابیدن با موهای خیس می‌تواند باعث وز شدن و گره خوردن موها شود. این موضوع می‌تواند شانه‌زنی و حالت‌دهی موها را دشوار کند. فرقی نمی‌کند ماسک مو یا نرم‌کننده شما چیست! اگر با موی خیس به رخت‌خواب می‌روید، با طراوت موهایتان خداحافطی کنید.

روش کاهش عوارض خوابیدن با موی خیس

مثل هر مشکل دیگری در دنیا، راه‌های زیادی برای رفع عوارض خوابیدن با موی خیس وجود دارد که شما را از آسیب‌های این کار را حفظ می‌کند؛‌ البته که در قدم اول باید عادت خوابیدن با سر خیس را فراموش کنید!

 باز کردن گره موها قبل از خواب

 قبل از خواب، موهای خود را به آرامی و با استفاده از یک شانه دندانه درشت، شانه بزنید تا گره‌های مو باز شوند. به این ترتیب از آسیب به بافت مو و مشکلاتی مانند موخوره جلوگیری می‌شود.

استفاده از روغن نارگیل

روغن نارگیل می‌تواند به عنوان یک نرم‌کننده طبیعی، موها را نرم و لطیف کند و از اصطکاک آنها با بالش بکاهد. قبل از خواب، مقدار کمی روغن نارگیل را به ساقه موهای خود ماساژ دهید.

بافتن موها

بافتن موها قبل از خواب می‌تواند از گره خوردن و درهم پیچیدن آنها جلوگیری کند. موهای خود را به صورت گیس بافت یا دم اسبی ببندید تا در طول شب از هم جدا بمانند.

استفاده از روسری

برای کاهش عوارض خوابیدن با موی خیس، استفاده از روسری یا کلاه ساتن یا ابریشم مانع از تماس مستقیم موها با بالش می‌شود و اصطکاک و آسیب به موها را کاهش می‌دهد.

استفاده از بالشت ابریشمی

این روزها تقریبا تمام برندهای لباس خواب، یک لاین تولید محصولات ابریشمی دارند. بالشت‌های ابریشمی اصطکاک کمتری با موها دارند و می‌توانند از وز شدن و گره خوردن آنها جلوگیری کنند.

استفاده از مواد آبرسان به موها

استفاده از ماسک مو یا اسپری‌های آبرسان قبل از خواب می‌تواند به حفظ رطوبت موها و جلوگیری از خشکی و شکنندگی آنها کمک کند و در نتیجه عوارض ناشی از خوابیدن با موی خیس محدود شود.

جمع‌بندی

در این مطلب از صندلی تلاش کردیم تا به همه ابعاد معایب خیس بودن موها در خواب بپردازیم و همه سوالات شما را پاسخ دهیم. دانستیم برخلاف باورهای قدیمی، خوابیدن با موهای خیس مستقیماً باعث سرماخوردگی نمی شود. اما نکته قابل توجه این است که می‌تواند به روش های دیگری روی مو و پوست سر شما تأثیر منفی بگذارد.

در حالت ایدئال، برای کاهش خطر عفونت‌های قارچی و موخوره، بهتر است با موهای کاملاً خشک به رختخواب بروید. خوابیدن با موهای خیس همچنین می‌تواند باعث گره خوردن بیشتر موها و به هم ریختگی آن شده و رسیدگی به آنها در صبح را دشوار کند.

اگر تاکنون این عادت را داشتید، بهتر است برای جلوگیری از عوارض خوابیدن با موی خیس حتما پیش از خواب نکاتی که به آنها اشاره کردیم را مدنظر قرار دهید و بیشتر از سلامت موهایتان مراقبت کنید. همچنین اگر شما تجربه یا نکته دیگری در این زمینه دارید، برای ما و خوانندگان بنویسید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید