مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

برای محکم تر شدن ناخن ها چه بخوریم؟

فهرست مطالب

ناخن به‌عنوان یکی از اعضای بدن تأثیر بسیار زیادی در زیبا‌تر شدن دست‌ها و پاها دارد. کسانی که به سلامتی و زیبایی ظاهری ناخن‌های دست‌و‌پای خود اهمیت می‌دهند، با مصرف بهترین ویتامین و خوراکی برای استحکام ناخن ها می‌توانند از شکنندگی و تغییرشکل آن‌ها جلوگیری کنند. اگر جزء خانم‌هایی هستید که می‌خواهند ناخن‌های سفت و محکمی داشته باشند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با روش‌های تقویت ناخن‌ها، انواع ویتامین خوراکی برای ناخن، انواع مواد غذایی مفید برای ناخن و بهترین مکمل مولتی ویتامین برای ناخن شکننده آشنا شوید.

روش های تقویت ناخن ها

مواد تشکیل‌دهنده ناخن‌ها پروتئین و موادمعدنی است و هرگونه تغییر در شکل ظاهری ناخن نشان‌دهنده کمبود این مواد در بدن است. به‌عنوان مثال کسانی که دچار کم‌خونی ناشی از فقر آهن هستند، معمولا ناخن‌های فرورفته، قاشقی شکل، نازک و شکننده‌ای دارند؛ بنابرین مصرف بهترین ویتامین و خوراکی برای استحکام ناخن ها و تقویت آن‌ها به سلامتی و زیبایی ظاهری این قسمت از بدن انسان کمک زیادی می‌کند. در ادامه این بخش با تعدادی از روش‌های تقویت ناخن آشنایتان خواهیم کرد.

مصرف بیوتین

یکی از روش‌های تقویت ناخن‌ها مصرف بیوتین است. بیوتین که با نام‌های ویتامین B۷ و ویتامین H نیز شناخته می‌شود، یکی از ویتامین‌های مهم گروه B است. این ویتامین جزء ویتامین‌های محلول در آب است و به همین دلیل در بدن ذخیره نمی‌شود؛ بنابراین باید آن را به‌صورت روزانه مصرف کنید. مصرف بیوتین تاثیر زیادی در تقویت ناخن‌ها دارد. از فواید دیگر این ویتامین می‌توان به تقویت موها و بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن اشاره کرد. مواد غذایی مانند موز، قارچ، سویا، حبوبات، آجیل، کره مغزیجات، زرده تخم‌مرغ پخته‌شده و حبوبات سرشار از بیوتین هستند.

نوشیدن آب کافی

یکی از نکات مهمی که توجه به آن برای سلامتی انسان ضروری است، نوشیدن آب کافی برای هیدراته کردن بدن است. ناخن‌ها نیز مانند سایر اعضای بدن از این قاعده مستثنی نیستند و به رطوبت نیاز دارند؛ زیرا بدون رطوبت کافی شکننده شده و به راحتی می‌شکنند. یکی از دلایل پوسته‌پوسته شدن ناخن نیز کمبود رطوبت است. بنابراین همزمان با مصرف بهترین ویتامین و خوراکی برای استحکام ناخن ها از نوشیدن آب کافی در روز غافل نشوید و با این کار رطوبت مورد نیاز آن‌ها را تامین کنید.

توجه به رژیم غذایی

یکی دیگر از روش‌های تقویت ناخن‌ها استفاده از یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین و مواد معدنی است. اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، ناخن‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در واقع هر گونه کمبود ویتامین یا مواد معدنی در بدن در تغییرشکل ظاهری ناخن‌ها نقش دارد. بهترین ویتامین‌های مورد نیاز برای استحکام ناخن‌ها را می‌توان از طریق مصرف موادغذایی حاوی ویتامین‌های گروه B، آهن، منیزیم، روی، ویتامین D و ویتامین C تامین کرد.

خودداری از تماس مداوم ناخن‌ها با آب

 برای تقویت ناخن‌های خود بهتر است که قرار گرفتن در معرض آب را به حداقل برسانید؛ زیرا خیساندن بیش از حد آن‌ها را ضعیف و شکننده می‌کند. برای شستن ظرف و کارهای دیگری که برای انجام آن‌ها باید با آب در تماس باشید، حتما از دستکش استفاده کنید. اگر دقت کنید خانم‌هایی که زیاد با آب سروکار دارند، معمولا دارای ناخن‌های شکننده‌تری هستند.

دور نگه‌داشتن دست‌ها از مواد شیمیایی

اگر بهترین ویتامین‌ها و خوراکی‌ها را برای استحکام ناخن‌های خود مصرف کنید؛ اما دست‌هایتان را از تماس با مواد شیمیایی موجود در بعضی از لاک‌پاک‌کن‌ها و شوینده‌ها دور نگه ندارید، باز هم احتمال خشکی و شکنندگی ناخن‌ها وجود دارد. بنابراین در صورت استفاده از مواد شوینده حاوی مواد شیمیایی حتما از دستکش استفاده کنید. در زمان خرید لاک‌پاک‌کن هم به سراغ محصولاتی بروید که فاقد استون هستند؛ زیرا استفاده از استون به‌عنوان یک ماده شیمیایی برای پاک کردن لاک، ناخن‌ها را نازک می‌کند‌.

استفاده کمتر از ناخن‌های مصنوعی و لاک ژل

درست است که مصرف بهترین ویتامین و خوراکی برای استحکام ناخن ها از اهمیت زیادی برخوردار است؛ اما علاوه بر این‌ رعایت عوامل خارجی و کاهش استفاده از ناخن‌های مصنوعی و لاک ژل نیز یکی روش‌های مهم برای افزایش استحکام ناخن‌ها به شمار می‌رود. وقتی به‌صورت مداوم با ناخن‌ مصنوعی، ژل ناخن و مواد آکریلیک روی ناخن‌های خود را بپوشاید، مانع از رسیدن هوا به آن‌ها می‌شوید. این کار در مدت طولانی باعث به وجود آمدن قارچ در سطح ناخن می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق هر چند وقت یک‌بار به ناخن‌های خود فرصت استراحت و تنفس بدهید و استفاده از ناخن مصنوعی و لاک ژل را به حداقل برسانید.

استفاده از شامپوی فری سولفات

زمانی که با کمک دست‌های خود شامپو را به تمام قسمت‌های مو پخش می‌کنید، ناخن‌ها با شامپو برخورد دارند. اگر در ترکیبات شامپو مواد قلیایی وجود داشته باشد، باعث خشکی ناخن‌ها می‌شود و بعد از هربار شستشوی موها با شامپو ممکن است که ناخن‌ها پوسته‌پوسته شوند. یکی از روش‌های تقویت ناخن‌ها و جلوگیری از خشکی آن‌ها استفاده از شامپوهای بدون سولفات است. این شامپوها به تارهای مو نیز آسیبی وارد نمی‌کنند.

انواع ویتامین های مورد نیاز برای سلامت و استحکام ناخن ها

همان‌طور که در بخش‌های قبلی مقاله نیز اشاره کردیم، تاثیر استفاده از بهترین ویتامین و خوراکی برای استحکام ناخن ها بر هیچ‌کس پوشیده نیست و ویتامین B۷ یا بیوتین را به عنوان ویتامین خوراکی برای ناخن معرفی کردیم؛ البته علاوه بر بیوتین ویتامین‌های دیگری نیز برای سلامت و استحکام ناخن‌ها ضروری هستند. این ویتامین‌ها را در ادامه معرفی کرده‌ایم.

سایر ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌ B۹ یا فولات و ویتامین B۱۲ به‌عنوان دیگر ویتامین گروه B نقش به‌سزایی در افزایش سلامتی و استحکام ناخن‌ها دارند. اگر فردی دچار کمبود ویتامین B۱۲ باشد، رنگ‌ها ناخن‌هایش تیره از حالت عادی خواهد شد. کمبود ویتامین B۹ نیز علاوه بر تغییر رنگ‌ باعث کاهش رشد، ضعیفی و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود. افراد بزرگسال روزانه باید ۴۰۰ میکروگرم فولات و ۲.۴ میکروگرم ویتامین B۱۲ مصرف کنند؛ البته زنان باردار به مقدار بیشتری از این ویتامین‌ها نیاز دارند. این ویتامین‌ها در سبزی‌هایی با رنگ تیره، مرکبات، حبوبات، آواکادو، گوشت ماهی، لبنیات و تخم‌مرغ وجود دارند. 

ویتامین C

یکی دیگر از ویتامین‌های مورد نیاز برای سلامتی و تقویت ناخن‌ها ویتامین C است. این ویتامین نیز جزء ویتامین‌های محلول در آب است و در بدن انسان تولید نمی‌شود. در واقع فقط از طریق مصرف مواد غذایی یا مکمل‌های خوراکی می‌توان ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین کرد. خانم روزانه به ۷۵ میلی‌گرم و آقایان روزانه به ۹۰ میلی‌گرم ویتامین سی نیاز دارند. برای تامین این ویتامین بهتر است مرکباتی مانند پرتقال، لیمو و نارنگی و میوه‌هایی مانند کیوی و توت‌فرنگی و همچنین فلفل دلمه‌ای مصرف کنید.

انواع مواد غذایی ضروری برای استحکام ناخن ها

انواع مواد غذایی مفید و ضروری برای ناخن شامل موارد زیر است:

 • تخم‌مرغ
 • بادام
 • هویج
 • گوجه‌فرنگی
 • بلوبری
 • لبنیات
 • سبزیجات
 • لوبیا
 • اوت میل
 • ماهی
 • آووکادو
 • آجیل
 • گوشت قرمز
 • اسفناج
 • کاهو
 • کلم بروکلی
 • سیر
 • غلات
 • میوه‌ها
 • سویا
 • گوشت مرغ

بهترین روغن گیاهی برای استحکام ناخن ها

علاوه‌بر مصرف بهترین ویتامین و خوراکی برای استحکام ناخن ها، برخی از روغن‌های گیاهی نیز در افزایش استحکام ناخن‌ها موثر هستند، این روغن‌ها عبارت‌اند از:

 • روغن زیتون برای ترمیم ناخن‌های آسیب‌دیده
 • روغن نارگیل برای تقویت و افزایش استحکام ناخن‌ها
 • روغن آرگان برای تقویت‌ ناخن‌ها
 • روغن بادام تلخ و شیرین برای افزایش رشد ناخن‌ها
 • روغن ویتامین E برای تقویت ناخن‌های ضعیف و شکننده
 • روغن تخم کتان برای سلامتی و رشد ناخن‌ها
 • روغن درخت چای برای ترمیم و تقویت ناخن‌های آسیب‌دیده
 • روغن آووکادو برای جلوگیری از خشک شدن ناخن‌ها
 • روغن جوجوبا برای تقویت کردن ناخن‌های ضعیف
 • روغن هسته انگور برای جلوگیری شکنندگی ناخن‌ها

اهمیت مصرف پروتئین برای رشد و استحکام ناخن ها

در بخش‌های ابتدایی مقاله اشاره کردیم که ناخن‌ها از مواد معدنی و پروتئین تشکیل شده‌اند. نام پروتئینی که در ساختار ناخن نقش دارد، کراتین است. کراتین نقش بسیار زیادی در افزایش استحکام ناخن‌ها دارد و از آن‌ها محافظت می‌کند. با مصرف غذاهای حاوی پروتئین در کنار مصرف بهترین ویتامین و خوراکی برای استحکام ناخن ها می‌توان تولید کراتین در بدن را افزایش داد و به این ترتیب موجب تقویت و استحکام ناخن‌های دست‌وپا شد. در موادغذایی مانند گوشت گوسفند و گوساله، گوشت ماهی، گوشت مرغ، تخم‌مرغ، حبوبات، لبنیات و غلات مقدار زیادی پروتئین وجود دارد.

بهترین مکمل و مولتی ویتامین برای استحکام بخشیدن به ناخن

بهترین مکمل و مولتی ویتامین برای ناخن شکننده حاوی تمام ویتامین‌ها و موادمعدنی مورد نیاز ناخن‌ها است. بنابراین در زمان خرید مکمل و مولتی ویتامین توجه داشته باشید که در ترکیبات آن بیوتین، ویتامین B۹، ویتامین B۱۲، ویتامین C، آهن، منیزیم، امگا ۳، روی یا زینک وجود داشته باشد. در تمام داروخانه‌های کشور مکمل‌ها و مولتی‌ ویتامین‌های ایرانی و خارجی موجود است و به راحتی می‌توان آن‌ها را خریداری و استفاده کرد. قبل از خرید و مصرف این محصولات بهتر است با پزشک مشورت کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی راجع به اهمیت مصرف بهترین ویتامین و خوراکی برای استحکام ناخن ها صحبت کردیم و توضیح دادیم که با استفاده از روش‌هایی مانند مصرف بیوتین، نوشیدن آب کافی، توجه به رژیم غذایی، خودداری از تماس ناخن‌ها با آب، دور نگه‌داشتن دست‌ها از مواد شیمیایی، استفاده کمتر از ناخن‌های مصنوعی و لاک ژل و استفاده از شامپوی فری سولفات می‌توان ناخن‌ها را تقویت کرد.

در بخش‌های بعدی نیز انواع ویتامین‌های مورد نیاز برای سلامت و استحکام ناخن‌ها، انواع موادغذایی ضروری، بهترین روغن‌های گیاهی را معرفی کردیم و اهمیت مصرف پروتئین برای رشد و استحکام ناخن‌ها را توضیح دادیم. در انتها نیز ویژگی‌های بهترین مکمل و مولتی‌ویتامین برای ناخن شکننده را نام بردیم. راستی تجربه شما برای تقویت ناخن‌هایتان چیست؟ کدام یک از موادی که معرفی کرده‌ایم را امتحان کرده‌اید و نتیجه‌بخش بوده است؟ لطفا در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید