مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بررسی کامل تفاوت کرم، پماد، لوسیون و ژل

فهرست مطالب

وقتی صحبت از محصولات پوستی می‌شود یک سوال همیشگی تفاوت کرم، پماد، لوسیون و ژل است. این‌ها مهم‌ترین انواع محصولات پوستی هستند که برخلاف آنچه ممکن است به نظر برسد تفاوت‌های مهمی باهم دارند. این تفاوت‌ها از قابلیت درمانی هریک از این محصولات گرفته تا نحوه استفاده و تاثیرات آن‌ها بر پوست متغییر هستند.

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که دقیقا تفاوت این چهارشکل محصولات پوستی را نمی‌دانند و اغلب برای انتخاب موثرترین محصولات سردرگم هستند یا نیاز به آزمون و خطاهای متعدد دارند،  این مقاله برای شماست. با ما همراه باشید تا مرور کاملی بر این چهار محصول پوستی داشته باشیم و شباهت و تفاوت‌های آن‌ها را با هم مقایسه کنیم. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا بتوانید بهترین و موثرترین محصولات پوستی را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

کرم چیست؟

در بررسی تفاوت کرم، پماد، لوسیون و ژل قبل از همه به سراغ کرم رفتیم. همانطورکه می‌دانید کرم یکی از پرکاربردترین محصولات پوستی است که از آن برای اهداف درمانی و زیبایی استفاده می‌شود.

در تعریف‌های کلی‌تر گفته می‌شود که کرم امولوسیونی است که در ترکیب آن آب و روغن به مقدار مساوی استفاده می‌شود و بافتی نیمه جامد و نرم دارد. کرم‌ها به سرعت جذب پوست می‌شوند و از خود لایه نازکی چربی به جا می‌گذارند که مانع  تبخیر رطوبت پوست و خشکی آن می‌شود. افرادی با پوست‌های معمولی یا خشک و حساس و کسانی‌که چربی زیاد محصولات پوستی را دوست ندارند ممکن است استفاده از محصولات کرمی را ترجیح دهند.

درحالی‌که همین افراد ممکن است در فصول گرم‌تر به لوسیون علاقه داشته باشند. تفاوت بافت کرم و لوسیون یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که برخی از افراد همیشه یکی از این دو را به دیگری ترجیح دهند و سراغ مدل دوم نروند.

در ادامه این مقاله تفاوت بافت کرم و لوسیون را هم بررسی می‌کنیم تا این موضوع را بهتر درک کنید. همچنین بد نیست بدانید که کرم‌ها براساس نوع ترکیباتشان در دو گروه آبرسان یا مرطوب کننده قرار می‌گیرند.

پماد چیست؟

همه ما حداقل یکبار از پمادها استفاده کرده‌ایم؛ اما اینکه چقدر به تفاوت پماد با سایر محصولات پوستی پی برده باشیم بحث دیگری است. پمادها ازجمله محصولات پوستی هستند که اغلب با هدف درمانی و دارویی تولید می‌شوند. درصد بالایی از ترکیبات پمادها مربوط به موم‌ها، پلی آل‌ها و هیدوکربن‌هاست و این محصولات بافت نسبتا چربی دارند. فرمول روغنی این محصول باعث می‌شود که بیشتر مناسب مصرف برای پوست‌های خشک باشد.

همچنین ترکیبات پماد، مقدار آب کمی دارد و به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از شست‌و‌شوی ناحیه‌ مورد نظر از پماد استفاده کنید تا پوست مرطوب باشد. پماد هم ازجمله محصولات نیمه جامد است که دیرتر جذب پوست می‌شود. این محصولات اغلب بی‌رنگ، زردرنگ یا سفید هستند و پوست را به مدت طولانی تری از کرم‌ها چرب و مرطوب نگه‌ می‌دارند. استفاده از این محصولات به‌خصوص برای محافظت از پوست در آب و هوای سرد و  خشک بسیار مناسب است.

 ژل چیست؟

در ادامه بررسی تفاوت کرم، پماد، لوسیون و ژل به بررسی محصولات ژلی می‌پردازیم. ژل برپایه آب و الکل تولید می‌شود و حاوی اترهای سلولوزی و هیالورونیک اسید است. از لحاظ ظاهر ژل شفاف است و کمک می‌کند تا رطوبت داخل پوست باقی بماند. انتخاب ژل‌های بدون روغن به‌دلیل اینکه سرعت جذب بالایی دارند و چربی زیادی از خودشان باقی نمی‌گذارند بیشتر مناسب افرادی است که دارای پوست چرب هستند. با این‌حال استفاده از این محصول برای پوست‌های خشک و حساس چندان اثربخش نیست. همچنین بافت این محصول برای آب‌وهوای خشک و مرطوب مناسب‌تر است و حتی در ماه‌های گرم می‌تواند به عنوان یک مرطوب کننده برای صورت هم مورد استفاده قرار گیرد. 

 لوسیون چیست؟

در مقایسه محصولات پوستی یکی از سوال‌های پر تکرار این است که استفاده از کرم بهتر است یا لوسیون؟ شباهت زیاد این دو محصول باعث می‌شود که همیشه باهم مقایسه شوند. لوسیون هم یکی دیگر از انواع محصولات پوستی بر پایه آب است که حاوی ویتامین‌های مختلف مانند ویتامین C، A و ویتامین‌های گروه B است. این محصول پوست را مرطوب نگه می‌دارد و برای پوست‌های معمولی و حساس که نیازی به چربی ندارند مناسب است.

این محصول علائم پیری، چروک و خشکی و پوسته شدن را کاهش می‌دهد و به حفظ جوانی پوست کمک می‌کند. لوسیون‌ها انواع مختلفی دارند مثلا برای کسانی که پوستی مستعد جوش‌زدن دارند بهتر است از انواع ضد جوش لوسیون‌ها استفاده کنند. این لوسیون‌ها منافذ پوست را تنگ می‌کنند و با جلوگیری از ترشح  چربی اضافی از ایجاد آکنه و جوش روی پوست جلوگیری می‌کنند. اگر هنوز به‌طور کامل فرق کرم با لوسیون را نمی‌دانید با ادامه مطلب همراه باشید.

 تفاوت کرم و پماد

تفاوت کرم، پماد، لوسیون و ژل را به‌صورت دو به دو بررسی می‌کنیم. در مورد کرم و پماد تفاوت اصلی مربوط به درصد روغن و آب به‌کار رفته فرمول این محصولات است. در مورد کرم همانطور که گفتیم با نسبت برابری از آب و روغن مواجه هستیم درحالی‌که ترکیبات پماد حاوی ۸۰ درصد روغن و تنها ۲۰ درصد آب است. هردو محصول نیمه جامد و برپایه روغن تولید شده‌اند و از لحاظ جذب پماد نسبت به کرم دیرتر جذب می‌شود.

بنابراین تصور مردم که اغلب این دو محصول را یکی می‌دانند، اشتباه است. با توجه به تمام این موارد برای پوست‌های معمولی تا چرب و استفاده روزانه کرم‌ها محصولات موثرتری هستند. درحالی‌که برای پوست‌های چرب و مستعد اکنه پماد و خصوصا پماد بدون چربی انتخاب بهتری است.

 تفاوت کرم و لوسیون

با وجود اینکه هر دو محصول کرم و لوسیون مرطوب کننده؛ هستند تفاوت کرم و لوسیون کم نیست. از لحاظ ساختار محصول کرم‌ها روغنی‌تر هستند و چربی بیشتری دارند. درحالی‌که ترکیب لوسیون درصد بالاتری از آب را درخود جای داده و کمتر روغنی است. از لحاظ جذب لوسیون راحت‌تر جذب می‌شود در حالی‌که کرم‌ها یک لایه چربی روی پوست باقی می‌گذارند که گفتیم رطوبت را درپوست نگه می‌دارد. برای فصول سرد و آب و هوای خشک و تایپ پوستی خشک انتخاب کرم، انتخاب مناسب‌تری است. همانطور که قبلا هم گفتیم، تفاوت بافت کرم و لوسیون در انتخاب توسط مصرف‌کننده بسیار تاثیرگذار است. لوسیون‌ها بافتی غلیظ و نرم دارند درحالی‌که بافت کرم نیمه جامد است.

 تفاوت ژل و لوسیون

میزان استفاده از آب و الکل و درصد آن‌ها از مهم‌ترین تفاوت‌های ژل و لوسیون است. لوسیون به نسبت کرم بافت چرب‌تری دارد و غلیظ‌تر است طوری‌که استفاده از آن برای پوست‌هایی با تایپ بسیار چرب توصیه نمی‌شود. ژل درصد آب بیشتری از لوسیون دارد و معمولا بدون چربی است. تفاوت دیگر ژل و لوسیون میزان جذب آن‌ها روی پوست است که در این مورد هم باید گفت که ژل سریع‌تر از لوسیون جذب می‌شود. بنابراین برای اینکه بدانید استفاده از کرم بهتر است یا لوسیون باید به نوع پوستتان و نیاز ان مراجعه کنید.

 تفاوت ژل و پماد

تفاوت اصلی این دو محصول هم به ترکیبات آن‌ها مربوط است. ژل‌ها بر پایه اب تولید می‌شوند در صورتیکه تولید پماد برپایه روغن است. از لحاظ جذب سرعت جذب ژل بیشتر است. جذب بالا و درصد کم چربی باعث شده ژل‌ برای پوست‌های چرب و خیلی چرب مستعد آکنه گزینه مناسب‌تری باشد. پماد نیمه جامد است  و جذب کندتری دارد به‌‌علاوه محصولات پوستی که به شکل پماد هستند روی پوست یک لایه چربی باقی می‌گذارد و ممکن است اگر حساس باشید با استفاده از پماد احساس سنگینی داشته باشید.

استفاده از پماد به‌دلیل همین خواص مناسب پوست‌های خشک است. احتمالا با این توضیحات تاحدود زیادی تفاوت کرم، پماد، لوسیون و ژل را می‌دانید و همینطور می‌دانید که باتوجه به نوع پوستتان انتخاب کدام محصولات برای شما مناسب‌تر است.  

 کرم، پماد، لوسیون و ژل کدام را استفاده کنیم؟

به‌طورکلی برای محصولاتی که کاربرد درمانی دارند بهترین انتخاب براساس نظر پزشک متخصص تعیین می‌شود. پزشک معمولا براساس نیاز پوست شما و جنس پوستتان یکی از انواع کرم، پماد، لوسیون یا ژل را توصیه می‌کند. برای خرید محصولات آرایشی یا محصولاتی که نیاز به نسخه و تجویز پزشک ندارند قبل از هرچیز باید ویژگی‌های هر محصول را بدانید.

در مرحله بعد باید خصوصیات پوست خودتان را بدانید و با توجه به نیاز پوستتان تصمیم بگیرید. مثلا اگر پوست شما مستعد آکنه است محصولات چرب با جذب کندتر مناسب شما نیستند. به‌طورکلی از پماد برای پوست‌های خشک و حساس استفاده کنید چراکه به حفظ رطوبت این پوست‌ها کمک می‌کند. استفاده از پماد برای دست و پاهای خشک، دارای اگزما یا ترک‌دار هم انتخاب مناسبی است.

انتخاب کرم‌ها هم برای پوست‌های معمولی، خشک و حساس انتخاب مناسبی است و سطح خوبی از رطوبت و آبرسانی را فراهم می‌کند. کرم رطوبت را داخل پوست نگه می‌دارد و حس چربی کمتری دارد.

لوسیون‌ها بهترین انتخاب برای پوست‌های معمولی و مختلط هستند که رطوبت مناسبی دارند و نیازی به چربی کرم‌ها ندارند. البته این خیلی مهم است که در اطلاعات محصولی که انتخاب می‌کنید عبارت بدون چربی قید شده باشد. برای پوست‌های چرب‌تر یا پوست‌های آسیب‌دیده و دچار سوختگی به سراغ ژل‌ها بروید. همچنین به یاد داشته باشید که ژل برای پوست‌های خشک و حساس انتخاب مناسبی نیست.

جمع‌بندی

شناخت تفاوت کرم، پماد، لوسیون و ژل یکی از مهم‌ترین قسمت‌های انتخاب یک محصول پوستی مناسب است. نیاز پوست شما به آبرسانی، رطوبت یا چربی بیشتر و همچنین این نکته که آیا پوست شما مستعد آکنه یا لک است یا پوست حساس و آسیب‌پذیری دارید هم برای انتخاب یک محصول پوستی موثر بسیار مهم است.

برای انتخاب بهترین محصولات که کاملا با پوست شما و نیازی که دارد هماهنگ باشد ممکن است مجبور باشید چند محصول را انتخاب کنید. همچنین ممکن است تصمیم بگیرید که از یک پزشک متخصص یا یک متخصص داروخانه کمک بگیرید که تصمیم بسیار خوبی است. ما امیدواریم با این اطلاعات بتوانید بهترین و مناسب‌ترین محصولات پوستی را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید