مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

محل مناسب اسپری کردن عطر

فهرست مطالب

قرن‌هاست که انسان‌ها از عطر برای خوشبو کردن خود و محیط زندگی‌شان، استفاده می‌کند. با گذشت زمان و پیشرفت علم، جوامع توانستند از مواد طبیعی و مصنوعی، انواع عطر و ادکلن را تولید و از استشمام رایحه مطبوع آن‌ها لذت ببرند. در واقع این خوشبوکننده‌های مسحورکننده، عنصر حیاتی در تعریف شخصیت و استایل هر کدام از ما هستند. هر فردی با نوعِ رایحه‌ای که انتخاب می‌کند، درواقع خلق و خو و نگرشش نسبت به اطرافیان و دنیایی که در آن زندگی می‌کند را به نمایش می‌گذارد. پس بسیار مهم و ضروری است که به صورت مصرف شوند.

اما  اسپری کردن عطر اگر به صورت درست و اصولی انجام نشود، تاثیر چندانی در ماندگاری و همچنین پخش رایحه آن ندارد. حتی اگر از بهترین و با کیفیت‌ترین خوشبوکننده استفاده کنید. از این رو ما در این مقاله از صندلی، برایتان می‌گوییم که محل مناسب زدن عطر کجاست و چه نکاتی لازم است رعایت شود تا ماندگاری و پخش آن، ایدئال باشد. لطفا تا انتها همراه ما باشید.

عطر و ادکلن را به بدن بزینم یا به لباس؟

بسیاری از افراد خصوصا آنها که علاقه زیادی به استفاده مکرر عطر و ادکلن دارند، با چالش اسپری آن به بهترین قسمت از بدن یا لباس مواجه هستند. در واقع آنها می‌پرسند که برای پخش بهتر رایحه و ماندگاری، عطر را کجا بزنیم ؟ به لباسمان اسپری کنیم یا به پوست بدنمان بزنیم؟ جالب است بدانید که این سوال، نه متعلق به امروز است و نه آیندگان پاسخ قطعی آن را خواهند یافت. پرسشی است که از گذشته تا به امروز برجای مانده است و پاسخ‌های مختلفی به آن داده شده است.

عطرشناسان و فعالان صنعت تولید عطر، توصیه می‌کنند که با توجه به نوعِ عطری که دارید، آن را استفاده کنید. در واقع هر عطر یا ادکلنی مناسب اسپری شدن روی لباس یا بدن نیست. دلایل مختلفی برای اسپری کردن عطر روی بدن وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • اول اینکه برخی از عطرها به دلیل مواد و ترکیباتشان، باعث می‌شوند که روی لباس لک ایجاد شود. از این رو به بافت پارچه آسیب وارد می‌کنند و حتی ممکن است آن لک برای همیشه روی لباس بماند و حذف نشود. خصوصا آنهایی که درصد دانه‌های روغنی معطرشان و همچنین میزان الکلشان بالاست. ضمن اینکه از گذشته تا به امروز، استعمال مستقیم عطر بر پوست، همواره با مقبولیت بیشتری بین مردم مواجه بوده است و اکثرا این روش را می‌پسندیدند.
 • دلیل دوم، تفاوت رایحه‌ای است که از زدن عطر روی لباس با اسپری آن روی نقاط مختلف بدن، به مشام می‌رسد. شاید جالب باشد که بدانید اگر عطر را روی لباستان بزنید، رایحه‌ای که حس می‌کنید متفاوت است با آن بویی که اگر عطر یا ادکلن را به لباستان اسپری می‌کنید، احساس خواهید کرد. زیرا هم بدن و هم لباس باعث تداخل رایحه‌ها می‌شود و این امر باعث تفاوت ذکر شده خواهد شد.
 • دلیل سوم هم، گرم بودن بدن نسبت به سردی بافت پارچه لباس است. در بدن انسان خون جریان دارد و در برخی از قسمت‌ها، همراه با نبض است که در انتشار عطر، بی‌تاثیر نیست. طبق نظرات کارشناسان عطر و مواد خوشبوکننده بدن، بهتر است این مواد روی بدن و نقاط مختلف که گرم هستند، اسپری یا زده شود. زیرا کمک می‌کند تا جذب آن بهتر و بیشتر شود و مواد شیمایی که در ترکیبات آنها وجود دارد، با پوست بدن واکنش نشان می‌دهند و به پخش بیشتر رایحه عطر، کمک می‌کند.

حال نوبت آن است که بگوییم چرا نباید برخی از عطرها را روی بدن اسپری کرد و بهتر است آنها را به لباس بزنیم.

 • در واقع اگر عطری که استفاده می‌کنید، حاوی مقدار کمی الکل است، می‌توانید آن را روی لباس اسپری کنید. زیرا این نوع از عطرها و ادکلن‌ها ماندگاری کم‌تری دارند، پس برای آنکه اثری ظریف‌تر و ماندگارتر داشته باشند، بهتر است روی لباس استفاده شوند.
 • برخی از عطرها باعث ایجاد آلرژی و حساسیت به پوست می‌شوند و ممکن است برای افراد خصوصا آنها که پوستی حساس دارند، مشکل ایجاد کند.
 • از طرفی، اسپری کردن عطر به لباس راحت‌تر از اعمال آن روی نقاط مختلف بدن است. خصوصا اگر عجله داشته باشید و فرصت نباشد تا تست کنید که آیا روی پوست بدنتان اثر منفی می‌گذارد یا نه!
 • در مورد ماندگاری هم خوب است بدانید که رایحه عطر و ادکلن خصوصا اگر الکل کمتری دارند، روی پارچه بیشتر باقی می‌ماند تا روی پوست بدن و اگر به لباستان اسپری شوند، بسیار ظریف و مطبوع خواهند شد، به آرامی پخش می‌شوند و اثرشان طولانی‌تر است. البته حواستان باشد که اگر عطری قوی و باکیفیت را به لباستان بزنید، ممکن است قدرت پخش آن چندبرابر شود و شما و اطرافیانتان را آزار دهد.

عطر در کدام قسمت بدن ماندگارتر است؟

یافتن مناسب ترین قسمت بدن برای اسپری کردن عطر یکی از مهم‌ترین اقدامات و نکاتی است که ضمن پخش مناسب رایحه آن، به ماندگاری و ایجاد بویی مطبوع و دلنشین هم کمک می‌کند. خوب است بدانید که نقاطی از بدن که نبض دارد، مناسب‌ترین قسمت برای اسپری و اعمال عطر است و ماندگاری آن بیشستر خواهد بود.

نقاطی که نبض دارد، نسبت به سایر قسمت‌های بدن گرم‌تر هستند و این گرما باعث می‌شود تا عطر با آن واکنش بیشتر و بهتری داشته باشد و این به پخش و آزادسازی رایحه آن کمک می‌کند. ضمن اینکه مولکول‌ها و مواد شیمیایی عطر با پوست بدن، واکنش می‌دهند و نتیجه آن ماندگاری بیشتر رایحه آن است. نقاطی مانند خط آرنج، مچ دست، پشت گردن و پشت گوش، پشت زانو و در قسمت بین استخوان ترقوه گردن از بهترین قسمت‌ها برای اسپری و مالیدن عطر هستند. بااین حال باید حتما دقت کنید که این نقاط، تمیز و خشک باشند. همچنین هرگز از عطری که با رایحه آن حس خوبی نمی‌گیرید یا تندی آن باعث سردرد شما می‌شود، استفاده نکنید. زیرا به جای آنکه از استشمام رایحه دلپذیر آن لذت ببرید، تمام روز را با سردرد باید سر کنید.

نکته دیگر، نوعِ پوششی است که انتخاب می‌کنید. در واقع لباستان اگر پوشیده باشد یا باز، آستین داشته باشد یا بی‌آستین باشد و حتی جنس پارچه آن نیز تعیین کننده است که کدام قسمت بدن را برای اسپری کردن عطر انتخاب کنید تا نتیجه بهتری را بگیرید. به عنوان مثال اگر لباس شما آستین کوتاه است، خط آرنج مکان مناسبی برای اسپری عطر است. همچنین اگر دامن می‌پوشید یا شلوارک به پا دارید، پشت زانوها نقاط خوبی برای استعمال عطر هستند.

نکاتی که هنگام اسپری کردن عطر و ادکلن باید به آن ها توجه کرد

یکی دیگر از مواردی که باید حتما هنگام اسپری کردن عطر و ادکلن به آن توجه کرد، رعایت نکاتی است که به پخش بهتر، ایجاد رایحه‌ای دلخواه و مطبوع‌ و همچنین ماندگاری بهتر آن کمک می‌کند. این نکات عبارت‌اند از:

 1. اسپری عطر روی پوست تمیز و خشک بسیار مهم است. پوست تمیز باعث می‌شود که عطر بهتر جذب شود و رایحه آن بهتر بماند.
 2. بهتر است عطر را از فاصله حدود ۱۵-۲۰ سانتی‌متری از پوست اسپری کنید تا به طور یکنواخت روی پوست پخش شود.
 3.  از اسپری زیاد خودداری کنید. مقدار کمی از عطر کافی است و استفاده از مقدار زیاد ممکن است هم خودتان و هم دیگران را از تندی رایحه آن، آزار دهد.
 4. بهتر است عطرهایی را که دانه‌های روغنی معطر و الکل آن زیاد است، روی لباس خود اسپری نکنید؛ زیرا ممکن است باعث لکه‌های دائمی شود.
 5.  اگر از چندین نوع عطر استفاده می‌کنید، بهتر است هر کدام را در نقاط مختلف بدن اسپری کنید تا رایحه‌ها با هم تداخل نکنند.
 6. هنگام اسپری کردن عطر، مواظب باشید تا وارد نقاط حساس بدن مانند چشم‌ها و دهان نشود.
 7.  اگر عطر را برای استفاده روزانه می‌خواهید، از عطرهای خنک و ملایم استفاده کنید. برای مراسم رسمی و دورهمی‌های شبانه می‌توانید از عطرهای تلخ و گرم استفاده کنید.
 8. هنگام استفاده عطر، به فصل و هوای محل اقامت خود توجه کنید. در فصل‌های گرم، از عطرهای سبک‌تر و خنک‌تر استفاده کنید و در فصل‌های سرد، از عطرهای گرم‌تر استفاده کنید.
 9. عطر را در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا رایحه آن در طولانی مدت حفظ شود.
 10. هنگام خرید عطر، حتماً قبل از خرید تست کنید تا مطمئن شوید که رایحه آن با پوست شما سازگار است و به آن آسیب نمی‌رساند.

بیشتر بخوانید: بادی اسپلش چیست

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی در مورد اسپری کردن عطر و نکاتی که باید رعایت شود تا بهترین نتیجه و ماندگاری را داشته باشد، صحبت کردیم. درواقع اینکه عطر را روی پوست یا لباس خود اسپری کنید، کاملا به سلیقه و ترجیح شما بستگی دارد. ضمن اینکه خواص عطر نیز در داشتن نتیجه موردنظر، بی‌تاثیر نیست.

با این حال، انتخاب یک عطر باکیفیت و متناسب با شخصیت، خلق‌وخو و سبک زندگیتان و دیدگاه شما به زندگی و هرآنچه در دنیا اتفاق می‌افتد، ضروری است. به یاد داشته باشید، یک عطر خوب می‌تواند احساسات را برانگیزد و تأثیر ماندگاری را در اطرافیانتان ایجاد کند. نظر شما در این مورد چیست؟ شما ترجیح می‌دهید عطر را به لباس بزنید یا به پوست بدنتان اسپری کنید؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید