مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
میکاپ
میکاپ با گریم

پودر فیکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فهرست مطالب

پودر فیکس یک نوع پودر آرایشی است که بعد از استفاده از محصولات آرایشی مختلف مانند کرم پایه، کانسیلر، رژ گونه و…  روی پوست استفاده می‌شود تا آرایش را تثبیت کند و مدت ماندگای میکاپ شما، طولانی‌تر شود.
در این مقاله از صندلی در مورد کاربردهای مختلف پودر فیکس و ترکیبات اصلی این محصول صحبت کرده‌ایم. ضمن اینکه در بخشی از این مقاله توضیح داده‌ایم که از پودر فیکس آرایشی چگونه استفاده کنیم تا تاثیر بهتری در زیباتر و طبیعی‌تر شدن چهره پس از آرایش، داشته باشد. لطفا صندلی که برایتان رزرو کرده‌ایم را تا انتهای این مطلب، ترک نکنید.

پودر فیکس چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، پودر فیکس یک ابزار آرایشی است به صورت پودر و در دو نوع رنگی و اغلب بدون رنگ تولید می‌شود و پس از آنکه میکاپ به پایان رسید، معمولا برای تثبیت‌ آن و طولانی‌تر شدن ماندگاری آرایش ، روی صورت اعمال می‌شود.
کاربرد پودر فیکس ضمن تثبیت آرایش و افزایش زمان ماندگاری مواد آرایشی روی صورت، برای موارد مختلفی است که در بخش‌های بعدی در مورد هرکدام توضیح داده‌ایم.

ترکیبات اصلی پودر فیکس چیست؟

پودر فیکس (Setting powder) یا فیکساتور معمولاً از ترکیبات زیر تشکیل شده است:

  • سیلیکا: این یک ماده معدنی است که به عنوان جذب‌کننده چربی و جلوگیری از برق‌افتادن غیرطبیعی پوست در آرایش استفاده می‌شود
  • تالک: یک پودر معدنی است که به عنوان جذب‌کننده چربی و آب، در پودرهای فیکس استفاده می‌شود
  • میکا: ماده معدنی است که اجازه نمی‌دهد برق غیرطبیعی در آرایش صورت ایجاد شود و به پوست حالتی مات می‌بخشد
  • سولفات‌های روی و روی آکسید: این ترکیبات معمولاً به عنوان عوامل رنگدهی در پودر فیکس استفاده می‌شوند تا بتوان به رنگ دلخواه یا تناسب با رنگ پوست دست یافت
  • پلی‌ متیل‌ متاکریلات: یک پلیمر است که به عنوان لایه و ماده ثابت‌کننده آرایش و افزایش مدت‌زمانی ماندگاری در آرایش استفاده می‌شود
  • کاولین: نوعی خاک رس که به کنترل چربی اضافی پوست کمک می‌کند
  • نمک گارام: یک ماده ضد باکتریایی که برای تثبیت مواد آرایشی استفاده شده روی صورت استفاده می‌شود

کاربردهای مختلف پودر فیکس

موارد استفاده از فیکساتور فقط منتهی به تثبیت آرایش نمی‌شود، بلکه این محصول کاربردهای مختلفی دارد که در این بخش به بررسی هرکدام پرداخته‌ایم.

تثبیت کننده آرایش

یکی از مهم‌ترین کاربردهای پودر فیکس، تثبیت آرایش است. این محصول جلوه‌ای مات و طبیعی‌تر به میکاپ می‌بخشد. درواقع همانند لایه‌ای محافظ روی صورت قرار می‌گیرد که باعث می‌شود آرایش به مدت طولانی‌تری در برابر تعریق، رطوبت، آب و حرارت بدون تغییر باقی بماند و از پخش شدن آن جلوگیری شود.

کنترل کردن چربی پوست

این محصول حاوی موادی مانند تالک و سیلیکاست که توانایی جذب چربی‌های اضافه پوست را دارد. این قابلیت کمک می‌کند آرایش روی صورت، کمتر با چربی‌های طبیعی پوست ترکیب شود و به این ترتیب میکاپ شما به این زودی‌ها خراب نشود.

کم رنگ کردن رژ گونه

از دیگر کاربردهای مختلف پودر فیکس در آرایش صورت، استفاده آن روی رژگونه و کم‌رنگ کردن آن است. اگر از فیکساتور بی‌رنگ استفاده کنید، فقط لایه‌ای مات و عاری از هرگونه درخشش و براق‌افتادگی غیرطبیعی روی سطح پوست از خود برجای می‌گذارد.
زمانی که حس کردید رژگونه شما زیادی پررنگ است یا خواستید جلوه‌ای طبیعی‌تر به آن ببخشید، می‌توانید مقداری از فیکساتور را روی براش پهن بریزید و به آرامی روی گونه‌های خود بمالید.

تثبیت رژ لب

استفاده از فیکساتور برای تثبیت و کم‌رنگ کردن رژ‌لب، یک تکنیک آرایشی است که بیشتر مواقع توسط آرایشگرها اعمال می‌شود. زیرا:
با ایجاد یک لایه مات روی رژ‌لب، ضمن طبیعی‌تر کردن آن، باعث بهبود ماندگاری آن نیز می‌شود. درواقع اگر می‌خواهید برای مدت بیشتری رژتان روی لبها باقی بماند و اگر نوشیدنی یا خوراکی میل کردید، اثری از آن روی لیوان یا ظرف باقی نماند، از فیکساتور کمک بگیرید

اگر حس می‌کنید رنگ رژ‌لب شما بیش از حد پررنگ یا زیاد است، مقداری از پودر فیکس را روی رژ‌لب خود بمالید تا رنگ آن کمی کم‌رنگ‌تر شود و ظاهر طبیعی‌تری به آن ببخشید

با اعمال پودر فیکس روی لب، یک لایه ضخیم‌تر و مات روی رژ‌ ایجاد می‌شود و این کمک می‌کند تا از پخش شدن رژ‌لب به سایر قسمت‌های صورت و دورتادور لب‌ها جلوگیری شود

جلوگیری از خط افتادن کانسیلر

اگر دقت یا مهارت کافی در زدن کانسیلر نداشته باشید، به احتمال زیاد پس از استفاده، با خط افتادن کانسیلر روی صورتتان مواجه می‌شوید. کافی است با براشی که از قبل آن را مرطوب کرده‌اید، پس از اعمال کانسیلر، مقداری فیکساتور را روی آن بزنید.
معمولا در زیر چشم، اطراف بینی و لب‌ها مشکل خط افتادن کانسیلر  دیده می‌شود. کمی زمان بدهید تا پودر فیکس روی صورت بنشیند و بعد به کمک بلندر یا براشی تمیز، اضافات آن را بردارید.

تثبیت کردن سایه چشم کرمی یا مایع

می‌دانیم که از کاربردهای مختلف پودر فیکس، طولانی‌تر کردن ماندگاری آرایش است. با این قابلیت اگر سایه به چشمان خود زدید خصوصا از نوعِ کرمی یا مایع، چون احتمال پخش شدن این محصولات نسبت به نوعِ پودری بیشتر است، یا خیلی راحت با تعریق یا حرارت از بین می‌روند، باید آنها را با ترفندهای آرایشی تثبیت کرد.
پودر فیکس می‌تواند این کار را انجام دهد. کافی است مقداری از آن را با کمک براش کوچک بردارید و بادقت و آرامش روی سایه خود بزنید. حتما از مدل بی‌رنگ استفاده کنید تا میکاپ چشم شما خراب نشود. با این ترفند ساده، خواهید دید که مدت‌زمان ماندگاری سایه چشم شما بیشتر می‌شود.

حجم دادن به مژه ها

برخی از ما مژه‌های کم‌پشتی داریم. استفاده از ریمل خیلی برای حجیم ‌نشان‌ دادن آنها کاربرد ندارد. اما اگر از پودر فیکس استفاده کنید، به طرز قابل توجهی مژه‌ها حجیم می‌شوند.
کافی است ابتدا ریمل بزنید و پس از آن برسی که مخصوص اعمال سایه چشم است بردارید و روی مژه‌هایتان مقداری پودر فیکس بمالید. سپس یک بار دیگر ریمل بزنید.

استفاده به عنوان شامپو خشک

شستشوی به موقع و منظم موها هم به سلامت آنها کمک می‌کند و هم باعث می‌شود تا بوی خوب بدهند و در صورتی که نیاز به آرایش داشته باشند، با چالش‌ حالت‌دهی به آنها مواجه نشوید. متاسفانه موهای چرب را نمی‌توان به راحتی حالت داد و مدلی که مدنظرتان است را روی آنها اعمال کرد.
 پس لازم است که حتما شسته شوند تا چربی اضافی موها حذف شود. اما گاهی اوقات به دلایل مختلف نمی‌توان به حمام رفت و چربی موها را شست. در این گونه مواقع، استفاده از فیکساتور به عنوان یک ترفند آرایشی، مفید و کاربردی خواهد بود.
هرچند شامپوهای خشک از محصولات جدید در دنیای آرایشی و بهداشتی است، اما ممکن است همیشه در دسترس نباشند. پس اگر موهایتان چرب بود، نمی‌توانستید به حمام بروید یا شامپو خشک نداشتید، می‌توانید روی فیکساتور حساب کنید.
کافی است با کمک براش یا اپلیکاتور (بهتر است اندازه آن بزرگ باشد)، مقدار کافی از پودر فیکس را روی قسمت‌هایی از سر که چرب است، بمالید. این کار را تا زمانی که مطمئن شوید تمام قسمت‌های چرب سر و مو ، پاکسازی شده‌اند، ادامه دهید. حال با خیال راحت، موهایتان را به هر مدلی که دوست دارید، آرایش کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی به بررسی کاربردهای مختلف پودر فیکس پرداختیم. از ترکیبات اصلی آن گفتیم و توضیح دادیم که چطور می‌توانید با استفاده درست از این محصول آرایشی، میکاپی زیبا، طبیعی و در عین حال با مدت زمان ماندگاری بالا داشته باشید.
تجربه شما از پودر فیکس و مزایایی که دارد چیست؟ آیا تا به حال از ویژگی‌های این محصول به عنوان ترفند آرایشی که در این مقاله در موردشان صحبت کردیم، استفاده کرده‌اید؟ لطفا اگر جوابتان مثبت است، آن را با ما هم به اشتراک بگذارید .
یا اگر ترفند دیگری به نظرتان می‌رسد که با کمک فیکساتور می‌توانید آرایش صورت و چشم‌هایتان را بهتر کنید، حتما درمورد آن بنویسید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید