مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مو
رنگ مو

 رنگ موی بدون آمونیاک چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

 رنگ‌کردن موها یکی از روش‌های محبوب برای تغییر چهره در جوانان و پوشاندن موهای سفید در افراد مسن‌تر است. اما ازآنجایی‌که ممکن است موها در اثر رنگ‌کردن زیاد یا غیراصولی آسیب ببیند، اکثر افراد سعی می‌کنند با استفاده از بهترین برندها و روش‌های درست این کار را انجام دهند.

یکی از عواملی که به هنگام استفاده از رنگ مو به موها آسیب می‌زند، آمونیاک موجود در رنگ‌ها است. پس چاره کار چیست؟ رنگ مو را کنار بگذاریم؟ اما این کار شاید برای افرادی که به رنگ‌کردن مو عادت کرده و به آن علاقه‌مند هستند سخت باشد. برای همین ما به شما نمی‌گوییم که از رنگ‌کردن موها چشم‌پوشی کنید. پیشنهاد ما استفاده از رنگ بدون آمونیاک است که بهترین راهکار خواهد بود.

 رنگ موی بدون آمونیاک یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلوگیری از آسیب به موها هنگام رنگ‌کردن است؛ بنابراین در این مقاله از صندلی به بررسی اینکه آمونیاک چیست و رنگ بدون آن چگونه روی موها اثربخش است و فواید آن چیست، سخن گفته‌ایم. اگر شما هم به سلامت موها و زیبایی خود اهمیت می‌دهید تا انتها این مطلب را مطالعه کنید.

 رنگ موی بدون آمونیاک چیست؟

 رنگ مو بدون آمونیاک رنگی است که آمونیاک در ترکیبات آن استفاده نشده است. آمونیاک موجود در رنگ‌ها سبب می‌شود تا موها بهتر رنگ‌گرفته و ماندگاری زیادی داشته باشند.

 در رنگ‌های بدون آمونیاک این ترکیب حذف شده و به‌جای آن از فناوری و ترکیبات دیگری استفاده شده است. این ترکیبات برعکس آمونیاک به موها آسیبی نمی‌زند و سلامت آن‌ها را حفظ خواهد کرد. از طرفی رنگ‌های بدون آمونیاک باعث تغذیه موها شده و به آن‌ها شادابی و طراوت می‌بخشد.

 نقش آمونیاک در رنگ مو

 آمونیاک برای افزایش سطح PH موها در طول فرایند رنگ‌کردن، به رنگ موها اضافه می‌شود. این ماده شیمیایی قلیایی که نوعی گاز است، سبب بازشدن کوتیکول‌های فیبر مو شده و از این طریق رنگ مو به داخل منافذ مو نفوذ می‌کند. با این کار هم مو بهتر رنگ می‌گیرد و هم رنگ موی روشن‌تری دریافت می‌شود.

 ناگفته نماند که آمونیاک پس از اینکه به تغییر رنگ مو منجر شد، مولکول‌های ریز آن از مو تبخیر شده و باقی نمی‌ماند. بوی تند رنگ مو هم هنگام رنگ‌کردن، ناشی از تبخیر آمونیاک است. پس ایجاد بو توسط رنگ مو می‌تواند نشانه خوبی باشد و نشان می‌دهد که رنگ، کار خود را روی مو به‌درستی انجام می‌دهد.

 اما این ماده شیمیایی در کنار مزیت‌های گفته‌شده معایبی نیز دارد. سبب ایجاد خارش و سوزش در افراد می‌شود. سبب بروز آلرژی مانند عطسه، سرفه و ایجاد تورم و قرمزی می‌شود. همچنین به موها آسیب رسانده و آن‌ها را خشک و زبر می‌کند. این مورد در استفاده زیاد از رنگ‌های حاوی آمونیاک با فاصله کم، بیش‌تر مشاهده می‌شود. به همین دلایل، توصیه می‌شود که از رنگ بدون آمونیاک استفاده شود.

 کاربرد رنگ مو بدون آمونیاک

 شاید با مطالعه قسمت قبل فکر کنید که رنگ موهایی که فاقد آمونیاک هستند، نتیجه خوبی نداشته باشند. برای همین ممکن است با وجود مضراتی که دارد، استفاده از آن را ترجیح دهید. ولی ما قبل از آن نیز گفتیم که در رنگ مو بدون آمونیاک ترکیبات دیگری جایگزین آمونیاک شده است. پس دیگر نگران استفاده از رنگ‌های بدون آمونیاک نباشید.

 چرا که در کنار ترکیبات جایگزین آمونیاک، از روغن‌های گیاهی و مخصوص برای افزایش ماندگاری رنگ‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه موهای شما علاوه بر رنگ خوبی که می‌گیرد، درخشان شده و سلامت آن‌ها در طی مرحله رنگ‌کردن آسیب کم‌تری می‌بیند. ما نیز برای برخی افراد توصیه می‌کنیم که حتماً از رنگ بدون آمونیاک استفاده کنند. کاربرد رنگ‌های فاقد آمونیاک برای افراد زیر ضروری است:

 · افرادی که پوست حساسی دارند و پوست آن‌ها سریع متورم و قرمز می‌شوند.

 · خانم‌های باردار در صورت لزوم، زیرا آمونیاک موجب جهش ژنتیکی در جنین می‌شود.

 · خانم‌هایی که در دوره شیردهی هستند.

 · افرادی که دچار بیماری‌های آلرژیک هستند.

 · افراد مسن و افرادی که بیماری‌های قلبی و عروقی دارند.

 · افرادی که تنگی نفس و بیماری‌هایی مانند آسم دارند.

 · افرادی که به طور مکرر و بافاصله کم موهای خود را رنگ می‌کنند.

 · افرادی که موهای آن‌ها به هر دلیلی سوخته یا آسیب‌دیده است.

 · افرادی که موهای خود را کراتینه کرده‌اند.

 مزایای رنگ موی بدون آمونیاک

 درست است که این نوع رنگ‌ها هم بدون عوارض نیستند، اما معایب و عوارض آن‌ها در برابر دیگر انواع رنگ مو و محصولات آرایشی کم و بسیار ناچیز است. حتی رنگ‌های موی بدون آمونیاک مزایا و فوایدی هم دارند. از مزایای این نوع رنگ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 ۱. فاقد بوی تند: بوی تندی که در رنگ‌ها بر اثر بخار گاز آمونیاک ایجاد شده و موجب آلرژی و ناراحتی می‌شود، در رنگ‌های بدون آمونیاک نیست. این نوع رنگ موها بویی ملایم و رایحه‌ای خوب دارند.

 ۲. آسیب کم‌تر به موها: رنگ‌هایی که آمونیاک ندارند، با ترکیباتی که دارند، رطوبت مو را حفظ می‌کنند و از خشکی آن‌ها جلوگیری می‌کنند. همچنین به دلیل وجود روغن‌های مغذی، موها را تغذیه کرده و از آسیب به آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

 ۳. دارای فرمولاسیون ملایم: ازآنجایی‌که مواد شیمیایی کم‌تری در این رنگ موها استفاده شده فرمولاسیون ملایمی دارند. این فرمولاسیون ملایم سازگار با مو و پوست سر بوده و کم‌ترین میزان آسیب را به پوست و مو می‌رساند.

 ۴. ایجاد حساسیت کم‌تر: در هنگام استفاده از رنگ بدون آمونیاک خبری از ایجاد حساسیت‌هایی مانند سوزش چشم و گلو، خارش و تورم نیست. حتی این مورد در افرادی که بسیار حساس هستند نیز خیلی کم مشاهده می‌شود.

 ۵. پوشش‌دهی کامل و بی‌نظیر موها: شاید فکر کنید که رنگ‌های بدون آمونیاک، چون آمونیاک ندارند و رنگ کاملاً به عمق کوتیکول‌های مو نفوذ نمی‌کند، پوشش خوبی نخواهند داشت. اما باید بگوییم که این نوع رنگ‌ها پوشش خوبی دارند و برای افرادی که تار موی سفید دارند، به‌خوبی تارهای سفید را پوشش خواهد داد.

 ۶. طیف رنگی مختلف: این نوع رنگ مانند دیگر رنگ‌های موجود در بازار رنگ‌های متنوعی دارد. به دلیل تنوع طیف رنگی بالا، می‌توانید هر رنگ مویی که مدنظرتان است را در میان رنگ موی بدون آمونیاک پیدا کنید.

 ۷. طبیعی و درخشان دیده‌شدن: قطعاً هر کسی که یک کار زیبایی روی مو و صورت خود انجام می‌دهد، تاحدامکان دوست دارد که طبیعی به نظر برسد. داشتن رنگ موهای طبیعی و درخشان از اولویت‌های هر فردی است که می‌خواهد موهای خود را رنگ کند. فرمولاسیون رنگ‌هایی که بدون آمونیاک هستند به‌گونه‌ای بوده که رنگی طبیعی به موها می‌بخشند و سبب درخشش موها و لطیف دیده‌شدن آن‌ها می‌شوند.

 بهترین برندهای رنگ مو بدون آمونیاک

 با افزایش آگاهی مردم و محبوبیت رنگ موهای فاقد آمونیاک به دلایل مزیت‌های آن، برندهای مختلف رنگ مو، به تولید رنگ مو بدون آمونیاک روی آوردند. با اینکه این نوع از رنگ موها بهتر از رنگ مو با آمونیاک است، اما همه آن‌ها کیفیت یکسانی ندارند. برای همین در هنگام خرید رنگ‌هایی که بدون آمونیاک هستند دقت کنید و از بهترین برندهای آن استفاده کنید.

 ما چند مورد از بهترین برندهای رنگ بدون آمونیاک برای مو که محبوبیت زیادی دارند و رضایت زیادی کسب کرده‌اند را در ادامه برای شما معرفی کرده‌ایم. این رنگ موها عبارت‌اند از:

 رنگ موی لورئال (Loreal)

 لورئال یکی از برترین محصولات در میان رنگ مو به‌خصوص رنگ‌های بدون آمونیاک است. این رنگ مو علاوه بر اینکه آمونیاک ندارد، موهای شما را درخشان و بسیار خوش‌حالت خواهد کرد.

 رنگ موی رولون (Revlon)

 اگر بخواهیم یکی دیگر از بهترین برندهای رنگ مو در میان رقبای این زمینه را معرفی کنیم، بی‌شک رولون یکی از آن‌ها خواهد بود. این رنگ موی بی‌نظیر با خاصیت کراتینه و اسیدآمینه‌ای که دارد، بهترین انتخاب در میان رنگ‌های فاقد آمونیاک است و موهایی زیبا، خوش‌حالت با رنگی طبیعی به شما تحویل می‌دهد.

 رنگ موی گارنیر (Garnier)

 برند گارنیر یکی دیگر از تولیدکنندگان رنگ موی طبیعی بدون آمونیاک است که رنگ‌های متنوعی تولید می‌کند. داشتن ۶۰ درصد روغن مغذی در کنار خاصیت بدون آمونیاکی، موها را ۳ برابر شفاف‌تر خواهد کرد.

 رنگ موی ناتورتینت (Naturtint)

 ناتورتینت یکی از بهترین رنگ موهای طبیعی و بدون آمونیاک است. ۲۹ تنوع رنگی این محصول به همراه ماندگاری و خوش‌حالت کردن موها، دست شما برای انتخاب را بازتر خواهد کرد.

 رنگ موی ویتامول (Vitamol)

 یکی از محصولات بی‌نظیر ایرانی در میان رنگ‌های بدون آمونیاک، رنگ مو ویتامول است. این رنگ مو حاوی کراتین بوده و با انواع پوست و مو سازگار است و بهترین انتخاب برای خانم‌های باردار و حساس خواهد بود.

 جمع‌بندی

 رنگ‌کردن موها از کارهای زیبایی موردعلاقه بسیاری از خانم‌ها و حتی آقایان است. اما همان‌طور که می‌دانید استفاده زیاد از آن موجب آسیب به موها و پوست سر می‌شود. ما در این مقاله از صندلی با معرفی آمونیاک، کاربرد آن و نبود آن در رنگ‌ها، سعی کردیم که شما را برای داشتن موهای رنگ‌شده زیبا در این زمینه کمک کنیم. امیدواریم اگر شما هم از علاقه‌مندان رنگ مو هستید، پس از مطالعه این مطلب بهترین انتخاب را داشته باشید. زیرا داشتن موهای سالم و زیبا حق شما است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید