مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آمپول بیوتین چیست و چه کاربردهایی دارد؟ 

فهرست مطالب

موها تاثیر قابل‌توجهی در زیبایی و جوانی دارد. بسیاری از مردم از اینکه در آینده موهایشان بریزد یا حجم آنها به دلیل نازک‌شدنشان کم شود، می‌ترسند. از این رو به دنبال استفاده از روش‌هایی هستند که بتوانند از بروز این اتفاق ناخشایند پیشگیری کنند. یکی از این راه‌ها استفاده از آمپول بیوتین است. این محصول محلولی است از ویتامین ب ۷ و آب که بدن نمی‌تواند آن را بسازد. در واقع ویتامین ب ۷ موجود در آن، قسمت قابل‌توجهی از آنزیم‌های بدن مانند کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها را تجزیه کرده و به بهبود رشد موها و ناخن‌ها کمک می‌کند. اگر شما هم با مشکل کم‌پشتی و کم‌حجمی و نازک شدن موهایتان که از نشانه‌های فقر بیوتین است، مواجه هستید، لطفا روی صندلی که برایتان رزرو شده است بمانید و تا انتهای مقاله آن را ترک نکنید.

آمپول بیوتین چیست؟

در ابتدای مقاله توضیح دادیم که آمپول Biotin در واقع محصولی است تزریقی که حاوی ویتامین ب ۷ محلول در آب است که به آن ویتامین H  نیز گفته می‌شود و بدن ما نمی‌تواند آن را به صورت روزانه بسازد. اما وجود آن برای بدن خصوصا برای رشد و تقویت مو و ناخن‌ها بسیار ضروری است. در واقع این محصول با ریزش مو، وضعیتی که باعث ضعیف‌شدن آنها شده است و همچنین مواردی که در رشد آنها تاثیر معکوس و منفی گذاشته است، مبارزه می‌کند. بیوتین گردش خون را در فولیکول‌های مو تحریک می‌کند، باعث افزایش تولید کراتین می‌شود و کمک می‌کند تا پیازهای مو تقویت شود. این عمل باعث کاهش ریزش مو و همچنین افزایش حجم آنها و رشد موهای جدید می‌شود. البته شما می‌توانید بیوتین را به صورت طبیعی با مصرف برخی از غذاها مانند تخم‌مرغ، گردو، بادام زمینی، ماهی سالمون، ساردین، شیر و موز نیز دریافت کنید.

شما می‌توانید این آمپول‌ها را به صورت جداگانه به عنوان یک شات احیا کننده یکبار مصرف (این یک آمپول زیباکننده) یا به عنوان یک درمان کامل برای مشکلات جدی‌تر خریداری کنید. معمولاً هر بسته حاوی ۶ عدد آمپول است و بسته به وضعیت موهای شما، تعداد تزریق توسط پزشک مشخص می‌شود.

مزایای آمپول بیوتین

متخصص پوست و مو برای افرادی که از نازک‌شدن موهای خود و همچنین توقف رشد آنها نگران هستند، معمولا تزریق آمپول بیوتین را تجویز و پیشنهاد می‌کنند. از این رو ما در ادامه این بخش برخی از مهم‌ترین مزایای آمپول بیوتین را نام می‌بریم.

 • به بهبود استحکام و سلامت ناخن‌ها کمک می‌کند
 • باعث حفظ غشاهای مخاطی پوست می‌شود تا پوستی سالم‌تر داشته باشید
 • تنظیم قند خون را برعهده دارد
 •  از نقایص مادرزادی جلوگیری می‌کند
 • برای حفظ سلامت بانوان باردار مفید است
 • باعث افزایش حجم موها می‌شود
 • ریزش نامتعارف موها را کاهش می‌دهد
 • باعث افزایش تولید کراتین در بدن می‌شود
 • سرعت رشد فولیکول‌های بدن را افزایش می‌دهد
 • باعث تغذیه موهای ضعیف، شکننده، کم‌حجم و نازک می‌شود و به بهبود سلامت آنها کمک می‌کند.
 • باعث تقویت ناخن‌ها می‌شود و از شکنندگی آنها می‌کاهد.
 • مانع از تغییر رنگ ناخن‌ها می‌شود.
 • باعث رطوبت‌رسانی به ساقه موها، به صورت یک لایه رطوبت طبیعی می‌شود.

البته نباید این نکته مهم را فراموش کنید که در کنار مصرف آمپول بیوتین، لازم است تا غذاهایی که مقادیر کمی بیوتین دارند نیز مصرف کنید. همچنین برخی از شامپوها نیز حاوی این ماده مهم و مفید هستند که به جلوگیری از کاهش رویش مو و نازک شدن آنها کمک می‌کند.

عوارض آمپول بیوتین

هر محصولی خصوصا محصولات درمانی و مراقبتی پوست، در کنار تمام مزایایی که دارند، بدون عوارض جانبی نیستند. البته این عوارض ممکن است بسیار کم و حتی نادر باشد ولی با این حال نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. خوشبختانه تزریق آمپول b۷ با عوارض جدی و خطرناکی همراه نیست. در حالت کلی ممکن است پس از مصرف دارو، با موارد زیر مواجه شوید:

 • تعرق بسیار زیاد و غیر متعارف برخی از مصرف‌کنندگان را درگیر می‌کند
 • ممکن است فرد با اختلال در خواب مواجه شود
 • گاهی اوقات ممکن است باعث تکرر ادرار شود
 • در برخی از مصرف‌کنندگان اختلال در ترشح انسولین را به همراه دارد
 • ایجاد حساسیت‌هایی در محلی که آمپول تزریق شده است
 • ممکن است مشکلات گوارشی پس از تزریق برای برخی از افراد ایجاد شود
 • برخی از افراد پس از دریافت آمپول دچار آلرژی‌های پوستی مانند کهیر می‌شوند

بهترین زمان استفاده از آمپول بیوتین

آمپول بیوتین را می‌توان یک درمان جدی برای احیای مو درنظر گرفت که فقط در صورت ضعف شدید مو یا نیاز فوری به بازسازی موهای آسیب دیده، بسیار ضعیف و ریزش بیش از حد توصیه می‌شود. البته هرگز توصیه نمی‌شود که از این محصول به عنوان یک جایگزین برای ماسک‌های مو یا نرم‌کننده‌های مو که نیازی به بازسازی قوی ندارند، استفاده کرد. زیرا غلظت مواد فعال در آمپول ها زیاد است و گاهی اوقات استفاده از آنها ممکن است به جای کمک، به مو آسیب برساند.

همچنین خوب است درنظر بگیرید که از چندین روش درمانی در آمپول به طور همزمان استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است تاثیر آنها کاملا برهم معکوس و آسیب‌رسان باشد. اما به طور کلی بهترین زمان استفاده از آمپول بیوتین زمانی است که موارد زیر را تجربه کنید:

 • هر زمان که ریزش موی ناگهانی و بسیار شدید را تجربه کردید.
 • زمانی که دچار ریزش بیش از حد مو که مانع از رشد موهای سر شده است، شده‌اید. 
 •  زمانی که متوجه ضعف عمومی شده‌اید.
 • هرزمان که ظاهر موهایتان بسیار نامناسب، شکننده، ضعیف و نازک شده است.
 • هرزمان که با مشکلات جدی در پوست سر مواجه شدید.

نحوه مصرف آمپول بیوتین

نحوه مصرف آمپول بیوتین نیز همانند تمامی داروها مهم است.هرچند بیشتر دستورالعمل‌های مصرف این محصول، یکسان هستند، اما لازم است که ددر طول استفاده از آن به تمامی دستورالعمل‌های شرکت تولیدکننده عمل کنید. مصرف به دو صورت مالشی روی موی سر و تزریق عضلانی و روی سر است.

در روش مالشی، آمپول را روی سر می‌ریزند و آن را به آرامشی در سطح پوست سر و مو مالش می‌دهند. ماساژ باعث می‌شود که گردش خون تحریک شود و این به جذب سریع‌تر مواد کمک می‌کند. در این روش نیازی به شستشوی موها نیست. در این نحوه مصرف مواد موجود در آمپول زمان بیشتری دارند تا بتوانند تاثیرات خود را روی پوست سر و تقویت پیازهای مو بگذارند. البته به این شرط که به خوبی آن را روی پوست سر ماساژ دهید. اما در روش تزریقی، مصرف به صورت دیگری است. معمولا آمپول بیوتین را با بپانتن (آمپول دکسپانتنول که در آن از ویتامین B۵ برای تقویت موها، پوست و ناخن استفاده شده است) ترکیب کرده و به صورت عضلانی یا تزیرق روی پوست سر، بسته به تشخیص پزشک انجام می‌شود.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید، میزان و دفعات مصرف آمپول است. درواقع آنها باید به عنوان یک درمان تخصصی مو درنظر گرفته شوند و همانطور که گفتیم، طبق دستوراالعمل محصول استفاده شوند. آنها را بیشتر از زمانی که توصیه شده است، مصرف نکنید؛ زیرا احتمال گرفتن نتیجه معکوس و کاملا متضاد زیاد می‌شود. آمپول‌های قوی و تخصصی‌تر اغلب حاوی هورمون‌ها و مواد قوی هستند که اگر به صورت طولانی‌مدت از آنها استفاده شود، ممکن است که بر سلامت شما تاثیر منفی بگذارد. پس لازم است که طبق نظر پزشک متخصص پوست و مو بین مصرف هر دارو، فاصله زمانی مشخصی را اعمال کنید که معمولا ۳ بار در هفته و در مدت‌زمان ۶ هفته مناسب است.

نحوه نگهداری از آمپول بیوتین

یکی دیگر از مواردی که باید هنگام مصرف آمپول بیوتین رعایت شود، نحوه نگهداری از آن است. که در ادامه آنها را بیان کرده‌ایم:

 • دمای مناسب برای نگهداری آن دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی‌گراد) است. البته برخی هم توصیه می‌کنند که آن را در یخچال قرار دهید تا از کیفیت آنها کم نشود.
 • حتما توجه کنید که دور از حرارت و نور مستقیم باشند.
 • از فریزشدن آنها جلوگیری کنید. البته برخی از شرکت‌های تولیدکننده این محصول ممکن است در دستورالعمل نگهداری آن توصیه متفاوتی در این باره داشته باشند که لازم است طبق آن عمل شود.
 • هرگز آمپول را در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار ندهید.
 • از ریختن آمپول داخل توالت خودداری کنید؛ زیرا احتمال ایجاد آلودگی محیطی وجود دارد.

تداخل دارویی آمپول بیوتین

کاملا واضح است که هنگام مصرف انواع داروها، باید حواسمان به تداخلات دارویی هم باشد، که آمپول بیوتین هم از این قاعده مستثنی نیست. برخی از داروهایی که مصرف همزمانشان با این دارو تداخل ایجاد می‌کنند عبارت‌اند از:

ایمی پرامین

 1. هالوپریدول
 2. کلوزاپین
 3. سیکلوبنزاپرین
 4. فلووکسامین
 5. پروپرانول
 6. نئوفیلین
 7. زولمیتریپتان
 8. فلوکسامین
 9. کلوزاپین

موارد منع مصرف آمپول بیوتین

این دارو نیز همانند دیگر داروها منع مصرف دارد. بانوانی که باردار هستند بهتر است از آن استفاده نکنند. همچنین مادران شیرده نیز نباید آن را مصرف کنند. اگر مشکلاتی که برای موهای شما ایجاد شده است ربطی به هیچ بیماری جدی یا تغییرات هورمونی ندارد، بهتر است این دارو را مصرف نکنید؛ ضمن اینکه اگر با مشکلات کلیوی خصوصا مشکلات حاد مواجه هستید، مصرف این دارو ممنوع است.

با این حال بهتر است قبل از مصرف آمپول بیوتین حتما شرح وضعیت جسمی و روحی خود را به پزشک متخصص پوست و مو بدهید و هر داروی دیگری را که مصرف می‌کنید نیز با پزشکتان درمیان بگذارید تا وی پس از بررسی کامل وضعیت شما، تشخیص دهد که آیا می‌توانید آن را دریافت کنید یا خیر.

قیمت آمپول بیوتین

قیمت آمپول با توجه به برند و کشور تولیدکننده متفاوت است؛ در حال حاضر محصول خارجی گران‌تر از تولید داخلی است. اما شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در مورد این مورد با کاشناسان ما در صندلی مراجعه کنید و از آنها راهنمایی و مشاوره بگیرید. ضمن اینکه ما در صندلی کمک می‌کنیم تا شما بهترین مرکز خرید این محصول با قیمت مناسب و اصالت کالا را پیدا کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب از صندلی در مورد آمپول بیوتین برای تقویت، رشد، جلوگیری از ریزش و نازک‌ترشدن موها صحبت کردیم. شما این محصول را استفاده کرده‌اید؟ نظرتان در مورد تاثیر آن بر موهایتان و پوست و ناخن‌هایتان چیست؟ لطفا در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید