مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

الکترولیز چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

فهرست مطالب

الکترولیز یکی از روش‌های پیشرفته و مؤثر برای ازبین‌بردن موهای سفید و موهای زائد است. در این روش، از جریان الکتریکی برای تخریب ریشه مو استفاده می‌شود. ابتدا، یک سوزن بسیار نازک به مجرای فولیکول مو وارد شده و این سوزن به‌دقت و با حساسیت به سمت ریشه مو حرکت می‌کند. پس از رسیدن به ریشه مو، جریان الکتریکی فعال شده و این جریان الکتریکی از طریق سوزن به ریشه مو منتقل می‌شود. هدف اصلی این جریان الکتریکی، تخریب ریشه مو و ایجاد اثر دائمی در حذف موهای زائد است. در ادامه این مقاله از صندلی با مزایا و روش انجام این کار بیشتر آشنا می‌شویم.

الکترولیز چیست؟

الکترولیز یا برق کافت به عنوان یک فرایند شیمیایی تعریف می‌شود که در آن جریان الکتریکی از یک ماده عبور می‌کند تا یک تغییر شیمیایی ایجاد شود. این تغییر می‌تواند شامل ازدست‌دادن یا به‌دست‌آوردن یک الکترون باشد که به‌عنوان اکسیداسیون یا کاهش شناخته می‌شود. این فرایند معمولاً در یک سلول الکترولیتی اتفاق می‌افتد که دارای الکترودهای مثبت و منفی است. این الکترودهای منفی و مثبت از هم جدا شده و وارد محلولی حاوی یون‌های دارای بار مثبت و منفی می‌شوند. الکترولیز موهای زائد یکی از روش‌های نوین برای حذف موهای زائد است که توسط متخصصان پوست انجام می‌شود. این فرایند با استفاده از یک دستگاه اپیلاتور و واردکردن یک سوزن به فولیکول موها صورت می‌گیرد.

ترکیب لیزر و این روش نیز به‌عنوان یک راهکار مؤثر برای کنترل رشد موهای زائد شناخته می‌شود. این مکانیسم با آسیب‌زدن به فولیکول‌های مو، از رشد آنها جلوگیری کرده و موها را از بین می‌برد. حذف کامل موهای زائد در چندین جلسه اتفاق می‌افتد. در روش الکترولیز با دستگاه اسمارت ۳، یک سوزن بسیار نازک به نام پروب به فولیکول مو وارد می‌شود. این پروب جریان الکتریکی را از طریق فولیکول انتقال می‌دهد و به آن آسیب می‌زند. به‌این‌ترتیب جلوی رشد موها را می‌گیرد. این روش یکی از روش‌های مؤثر و مورداعتماد برای ازبین‌بردن و کنترل رشد موهای زائد است.

کاربرد الکترولیز

این روش به‌عنوان یک راهکار مؤثر برای ازبین‌بردن موهای سفید و موهای زائد در نواحی مختلف صورت شناخته می‌شود و بیشتر برای ازبین‌بردن موهای ریز پشت لب، چانه و گونه مورداستفاده قرار می‌گیرد. Electrolysis برای ازبین‌بردن موهای سفید نیز کاربرد دارد. توجه داشته باشید که اگر موهای زائد شما بیش از حد رشد می‌کند ممکن است یک مشکل هورمونی داشته باشید، بنابراین بهتر است قبل از استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنید.

در این روش حتماً باید از سوزن‌های یک‌بارمصرف استفاده شود. با این کار می‌توان از انتقال ویروس‌های خطرناک مانند HIV (ایدز)، تب‌خال و زگیل از فردی به فرد دیگر جلوگیری کرد. همچنین این روش برای افرادی که از ضربان‌ساز مصنوعی قلب استفاده می‌کنند، توصیه نمی‌شود.

مزایای الکترولیز

الکترولیز، علاوه بر ایجاد نتایج دائمی‌تر نسبت به روش‌های دیگر، دارای فواید بسیار متنوعی است که می‌تواند به مهار رشد موهای زائد در انواع پوست کمک کند. از این روش می‌توان برای قسمت‌های مختلف صورت استفاده کرد. مهم‌ترین مزایای این روش به شرح زیر است:

 • بدون دوره نقاهت: یکی از ویژگی‌های بارز Electrolysis این است که دوره نقاهت ندارد. پس از انجام این روش، بلافاصله می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید.
 • بدون استفاده از مواد شیمیایی: در این روش از هیچ‌گونه ماده شیمیایی روی پوست استفاده نمی‌شود. این روش به طور مستقیم با فولیکول‌های مو تعامل دارد و برای انجام آن هیچ نوع ماده شیمیایی به کار نمی‌رود.
 • بدون نیاز به شارژ مجدد: یک از ویژگی‌های منحصربه‌فرد الکترولیز این است که پس از حذف موها، دیگر نیاز به شارژ مجدد نیست. در نتیجه این روش ماندگاری طولانی‌تری نسبت به دیگر روش‌ها دارد.
 • مناسب برای همه انواع مو: افراد با هر نوع و رنگ مویی می‌توانند از این روش استفاده کنند. حتی موهای نازک یا کرکی سفید که با روش‌های دیگر حذف نمی‌شوند، می‌توانند با استفاده از الکترولیز از بین برود. این ویژگی مهم باعث می‌شود Electrolysis یک گزینه مناسب برای همه افراد با انواع مختلف موها باشد.

معایب الکترولیز

یکی از معایب الکترولیز زمان‌بر بودن آن است؛ زیرا این کار باید بادقت ظرافت انجام شود و این ممکن است زمان بر باشد. برخی دیگر از معایب این روش به شرح زیر است:

 • نیاز به بی‌حسی موضعی: این روش به دلیل طولانی‌بودن ممکن است برای برخی افراد دردناک باشد. به همین دلیل ممکن اپراتور از بی‌حسی موضعی استفاده کند.
 • هزینه‌بر: الکترولیز از نظر هزینه نیز نسبت به دیگر روش‌ها گران‌تر است؛ زیرا به زمان و جلسات زیادی نیاز دارد.
 • توقف اصلاح قبل از الکترولیز: حداقل ۵ روز (برای ناحیه صورت) قبل از درمان، باید اصلاح را متوقف کنید.
 • ریسک آسیب پوستی: استفاده نادرست از این روش می‌تواند منجر به رشد مجدد جزئی تا کامل موها، آسیب دائمی به پوست یا عفونت شود. در نتیجه حتماً باید به یک مرکز معتبر مراجعه کنید و این کار توسط متخصص ماهر انجام گیرد.

نحوه انجام الکترولیز

دستگاه‌های الکترولیز پزشکی را اپیلاتور می‌نامند. این دستگاه‌ها با استفاده از جریان الکتریکی، مرکز رشد مو را از بین می‌برند. در این روش پزشک از یک سوزن نازک استفاده می‌کند که اغلب حتی از مو نیز ظریف‌تر است. آنها سوزن را وارد دهانه فولیکول مو می‌کند. یک جریان الکتریکی کوچک سلول‌های رشد مو را از بین می‌برد. ممکن است بیمار در این بخش از پوست احساس درد کند و این قسمت از پوست قرمز شود. این فرایند در چند جلسه انجام می‌شود. تعداد جلسات موردنیاز برای حذف دائمی موهای زائد در افراد مختلف متفاوت است. این جلسات می‌تواند تا یک سال و نیم ادامه یابد. همچنین طول درمان به عوامل مختلفی، از جمله ناحیه اعمال الکترولیز و نوع موها بستگی دارد.

مراقبت های لازم پس از انجام الکترولیز

پس از انجام Electrolysis و به‌منظور حفظ سلامتی پوست باید چند نکته مراقبتی را رعایت کنید، این نکات به شرح زیر است:

 • استفاده از کرم‌های ضدباکتری: حتماً پس از انجام این کار از کرم‌های ضدباکتری استفاده کنید. این کرم‌ها به پیشگیری از عفونت‌های پوستی کمک کرده و زخم‌های ایجاد شده روی پوست را نیز ترمیم می‌کنند.
 • اجتناب از فعالیت‌های بدنی: پس از الکترولیز، از هرگونه فعالیتی که باعث تعریق می‌شود، بپرهیزید. این اقدام به پیشگیری از تحریک بیشتر ناحیه درمان شده کمک می‌کند.
 • خودداری از خارش و لمس زیاد: ممکن است بعد از انجام Electrolysis ناحیه‌های تحت درمان دچار خارش شوند. در این حالت، از خاراندن و لمس زیاد ناحیه خودداری کنید تا از تحریک اضافی جلوگیری شود.
 • اجتناب از مصرف لوازم‌آرایش و محصولات حاوی الکل: در سه روز اول پس از درمان، از استفاده از لوازم‌آرایش، ضدآفتاب، محصولات حاوی الکل یا اسکراب خودداری کنید. این اقدام به پیشگیری از تحریک اضافی و آسیب به پوست کمک می‌کند.
 • محافظت از پوست در برابر آفتاب: پس استفاده از این روش حدود سه تا پنج‌روز از قرارگرفتن در معرض آفتاب شدید خودداری کنید. این کار موجب جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به پوست می‌شود.
 • استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس مرطوب و خنک: در صورت تورم ناحیه‌ای که الکترولیز انجام شده است، از کمپرس یخ یا کمپرس خنک و مرطوب استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا تورم کاهش یابد. توجه داشته باشید که کمپرس را حداکثر ۱۵ دقیقه روی پوست قرار داده و سپس ۱۰ دقیقه به پوست استراحت دهید.

هزینه انجام از بین بردن موهای زائد با الکترولیز

هزینه این روش نسبت به دیگر روش‌های حذف موهای زائد بیشتر است. همچنین هزینه آن به عواملی مانند ناحیه درمان، تعداد جلسات موردنیاز و محل انجام الکترولیز بستگی دارد. اغلب برای دستیابی به نتایج دائمی، ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز باشد. علاوه بر این تجربه و مهارت متخصص انجام‌دهنده نیز می‌تواند در تعیین هزینه تأثیرگذار باشد. متخصصان باتجربه و مراکز پیشرفته ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده از این روش حتماً از یک متخصص پوست مشاوره بگیرید. پزشک متخصص می‌تواند نسبت به نوع پوست و موی شما تعداد جلسات و میزان هزینه را تعیین کند. همچنین می‌توانید قبل از انجام این کار از مراکز مختلف قیمت بگیرید و سپس اقدام کنید. هرچند Electrolysis ممکن است هزینه‌بر باشد، اما به‌عنوان یک راه‌حل مؤثر و دائمی برای ازبین‌بردن موهای زائد، شناخته می‌شود. استفاده از این روش باعث می‌شود از هزینه‌های مرتبط با روش‌های دیگر جلوگیری کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب توضیح دادیم الکترولیز چیست و چه مزایایی دارد. گفتیم که Electrolysis به‌عنوان یک روش مؤثر و دائمی برای ازبین‌بردن موهای زائد و موهای زائد سفید و روشن شناخته می‌شود. در این فرایند با استفاده از یک سوزن نازک و جریان الکتریکی، فولیکول مو به طور دائم از بین می‌رود. از مزایای این روش می‌توان به اثر دائمی، دقت بالا و انطباق با انواع پوست اشاره کرد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید