مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مو

علت ریزش مو در حمام چیست؟

فهرست مطالب

ریزش مو مشکلی است که متاسفانه افراد زیادی در جوامع مختلف با آن مواجه هستند. دلایل مختلفی نیز برای این اتفاق وجود دارد و لازم است تا برای شناسایی آنها به پزشک حاذق مراجعه کرد تا راهکارها و درمان را تجویز کند. اما تصور کنید که در حمام هستید و متوجه می‌شوید موهایتان می‌ریزند! مسئله‌ای که شاید برخی از افراد درگیر را بیشتر از مواقعی که در حالت عادی با ریزش مو مواجه هستند، نگران کند.
 این مشکل به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود که برای درمان لازم است ابتدا دلایل آنها مشخص شود. از این رو در این مطلب از صندلی در مورد علت ریزش مو در حمام صحبت کردیم و روش‌هایی که می‌توان به جلوگیری از این موضوع پرداخت، معرفی کرده‌ایم. لطفا تا انتها همرا ما باشید.

عوامل ریزش مو در حمام

همانطور که در  ابتدای مقاله توضیح دادیم، عوامل مختلفی در ریزش مو در حمام دخیل هستند که لازم است برای آنکه درمان قطعی را پیش بگیریم، ابتدا باید آنها را شناسایی کرده و سپس نسبت به درمان، اقدام کنیم. در ادامه برخی از رایج‌ترین مواردی که دلیل ریزش مو در حمام هستند را معرفی کرده‌ایم.

استرس

استرس یکی از عوامل مهم در بروز انواع بیماری‌های جسمی و اختلالات روحی و روانی است. از این رو پزشکان دوری از قرارگیری در معرض عوامل استرس‌زا را به دفعات توصیه و بر آن تاکید می‌کنند. متاسفانه افرادی که با استرس زیادی در زندگی خود مواجه هستند نسبت به سایرین با مشکل ریزش مو درگیر می‌شوند زیرا باعث می‌شود تا تغییراتی در سیستم اعصابی و هورمونی بدن ایجاد شود که در نهایت خطر افزایش  ریزش موها را درپی دارد. برخی از عوامل زیر نشان دهنده این ارتباط است:

 • تأثیر هورمون‌ها: استرس می‌تواند باعث افزایش سطح هورمون‌های استرسی مانند کورتیزول شود. این هورمون‌ها باعث سازمان‌دهی مجدد چرخه رشد موها یا تأخیر انداختن فرآیند رشد آن‌ها شوند که در نتیجه موها زودتر از ریشه خود جدا شده و ریزش پیدا می‌کنند.
 •  کاهش رسیدن مواد مغذی: استرس می‌تواند باعث کاهش رسیدن مواد مغذی به پوست و مو شود که باعث تضعیف ساختار موها و ریزش آن‌ها می‌شود.
 • تأثیر بر سیستم ایمنی: استرس ممکن است به تغییرات در سیستم ایمنی بدن منجر می‌شود و ممکن است فرد دچار بیماری‌هایی مانند آلوپسیا (طاسی منطقه‌ای)و ریزش قعطی و گسترده مو شود.

شستن بیش از حد مو

متخصصان پوست و مو معتقد هستند که شستن موها بیش از حد در حمام می‌تواند به ریزش موها منجر شود؛ زیرا این کار خطر و احتمال آسیب‌دیدگی موها و پوست سر را افزایش می‌دهد. در صورتی که موها را بیش از حد بشویید، چربی طبیعی و مورد نیاز پوست سر از بین می‌رود و بر میکروبیوم پوست سر اثر منفی می‌گذارد.
جالب است بدانید که روی سر باکتری‌های مفید قرار دارند و اگر با شستشوی مداوم و زیاد از حد موهایمان، چربی طبیعی را از بین ببریم، این باکتری‌ها نیز از بین می‌روند و تعادل طبیعی این بخش از سر دچار مشکل شده و از رشد موها به طور طبیعی جلوگیری می‌شود. ممکن است افراد با مشکل شکنندگی موهایشان نیز مواجه شوند و این امر نتیجه‌ای جز ریزش موهایشان درپی نخواهد داشت.

استفاده از آب داغ

استفاده از آب داغ برای شستن موها ممکن است به چندین دلیل باعث ریزش موها شود. این دلایل عبارت‌اند از:

 • اولاً، آب داغ سبوم پوست سر را را از بین می‌برد و باعث خشکی آن می‌شود. زمانی که پوست سر خشک شود نیز ریشه‌های مو ضعیف می‌شود و شکستگی‌ها در موها ایجاد می‌شود که همین امر باعث ریزش موها خواهد شد.
 • دوم اینکه آب داغ احتمال باز شدن منافذ موجود در پوست سر را افزایش می‌دهد. وقتی موها با آب داغ شسته می‌شوند، پوست سر گرم شده و منافذ پوستی باز می‌شود. این باعث می‌شود که روغن‌های طبیعی پوست سر (که برای نگهداری از رطوبت و سلامت موها ضروری هستند) از بین بروند. به علاوه، این باز شدن منافذ پوستی باعث می‌شود که مواد شوینده و شامپو به راحتی به پوست سر نفوذ کنند و آن را خشک کنند.
 • سومین دلیل این است که استفاده از آب داغ می‌تواند باعث افزایش تولید چربی در پوست سر شود. وقتی پوست سر خیلی گرم می‌شود، غدد چربی فعال‌تر می‌شوند و چربی بیشتری را تولید می‌کنند. این امر ممکن است به گرفتگی منافذ طبیعی پوست منجر شود که ممکن است ریزش مو را افزایش دهد. بنابراین، استفاده از آب به دمای مناسب (ملایم یا گرم) برای شستن موها و جلوگیری از خشک شدن پوست سر و ضعیف شدن موها بسیار مهم است. از این رو برای آنکه بهتر بتوانید نسبت به جلوگیری از ریزش مو در حمام اقدام کنید، حتما باید موهایتان را با آب بسیار داغ نشویید و خوب است از آب ولرم استفاده کنید.

ضخامت مو

ضخامت مو در ریزش موها تاثیرگذار است. موهایی که نازک‌تر و حساس‌تر هستند، ممکن است به شدت‌تر و به تعداد بیشتری بریزند. این امر به دلیل ضعف ساختار مو و حساسیت آن‌هاست. همچنین، موهای نازک و ضعیف ممکن است در معرض خطرات بیشتری قرار بگیرند و به راحتی تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون حرارت، شانه زدن با فشار زیاد، استفاده از محصولات شیمیایی و… قرار بگیرند. این عوامل می‌توانند باعث آسیب و ریزش موها شوند.
البته این نکته را هم درنظر بگیرید که اگر موهایتان ضخیم باشد، یعنی تعداد بیشتری تار مو در سر دارید و حجم آنها زیاد است. پس نیاز است که مواد شوینده بیشتری برای تمیزی آنها استفاده کنید و بیشتر زمان بگذارید تا آنها و کف سرتان را به خوبی شستشو دهید. ضمن اینکه احتمال ریزش تعداد تارهای بیشتر در افراد با موهای ضخیم‌تر به دلیل حجم بیشتر تارهای مو، بیشتر است. 

تغییرات هورمونی

برخی مواقع تغییرات هورمونی نیز ممکن است باعث افزایش ریزش موی سر خصوصا در حمام شود. مشکلات   کاهش فعالیت غدد تیروئید که به هایپوتیروئیدیسم شناخته می‌شود، سندروم پیش از قاعدگی، بارداری و مسائلی که باعث تغییرات هورمونی می‌شود، احتمال ریزش موها را افزایش می‌دهند.
درواقع هورمون‌ها نقش مهمی در رشد و نگهداری از موها ایفا می‌کنند و اگر در سطح آنها تغییراتی ایجاد شود، به شکل مستقیم یا غیرمستقیم باعث ریزش موها خواهند شد.

وقتی پیر می‌شوید، هورمونها در این دوره از زندگی، با تغییراتی مواجه می‌شوند. مثلا استروژن و تستوسترون با کاهش قابل توجهی نسبت به گذشته تولید می‌شوند که تاثیر مستقیم در رشد موها دارند. بنابراین، تغییرات هورمونی نیز می‌تواند یک عامل مهم در ریزش موها باشد و این اتفاق در حمام نیز مشاهده شود.

استفاده از محصولات نامرغوب برای مو

در اکثر محصولات شوینده مو و سر، از مواد شیمایی استفاده شده است. اگر محصولی را خریداری کنید که کیفیت مناسب نداشته باشد یا مواد استفاده شده در ساخت آنها مرغوب نباشد، احتمال آسیب رسیدن به موهایتان زیاد خواهد شد. این مواد ممکن است پوست سر را دچار التهاب کند و حتی باعث بسته‌شدن منافذ طبیعی آن شود.
ضمن اینکه ممکن است چربی طبیعی پوست را از بین ببرد و باعث خشکی آن شود که در نتیجه ریزش مو را درپی دارد. پس بهترین راهکار این است که از شامپو و محصول مراقبت از موی مناسب نوعِ موهای خود استفاده کنید. حتما دقت کنید که محصول خریداری شده از برند مطرح و باکیفیتی باشد تا با ریزش مو خصوصا در حمام هنگام استفاده از این محصولات، مواجه نشوید. 

شانه کردن مو هنگامی که خیس است

خوب است بدانید که شانه زدن موهای خیس به طور مستقیم باعث ریزش موها نمی‌شود؛ اما باید توجه داشت که موهای خیس به طور طبیعی حالت ضعیف‌تری دارند و اگر به شدت و با فشار زیاد شانه شوند، ممکن است از ریشه خود جدا شوند.
ضمن اینکه موها در حالت خیس، نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند، بنابراین شانه زدن خصوصا اگر با فشار زیاد همراه باشد، به موها آسیب می‌رساند و به طور ناخواسته ریزش پیدا می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌شود که هنگام شانه زدن آنها، از فشار زیاد و حرکات خشن خودداری کنید و تا جایی که می‌شود اجازه دهید که آب آنها به میزان قابل توجهی گرفته شود و در حالتی که کمی رطوبت دارند آنها را با ملایمت شانه کنید. همچنین، استفاده از محصولات نرم‌کننده و مرطوب‌کننده مو قبل از شانه زدن می‌تواند به حفظ سلامت و استحکام موها کمک کند.

روش های جلوگیری از ریزش مو در حمام

برای جلوگیری از ریزش مو در حمام راهکارهای متعددی وجود دارد، قبل از هر اقدامی توصیه می‌کنیم که ابتدا به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید، پزشک پس از بررسی شرایط و وضعیت موهایتان، قطعا بهترین درمان و راهکار را ارائه خواهد داد. به طور کل شما می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید تا کمتر شاهد ریزش موهایتان در حمام باشید:

 • استفاده از شامپو و محصولات مناسب: استفاده از شامپو و محصولات مرطوب‌کننده و نرم‌کننده مو،  به حفظ سلامت موها و جلوگیری از ریزش آن‌ها کمک می‌کند. انتخاب شامپوها و محصولات با ترکیبات طبیعی و بدون مواد شیمیایی مضر که مناسب نوعِ مو و پوست شما باشد، بسیار مهم و البته مفید است.  
 • استفاده از آب ولرم یا خنک: آب بسیار داغ موها را حساس‌تر می‌کند و باعث آسیب و ریزش بیشستر آن‌ها می‌شود.
 • استفاده از محصولات حرارتی با احتیاط: در صورت استفاده از سشوار، حرارت فوق‌العاده داغ و فشار زیاد روی موها احتمال آسیب و ریزش آن‌ها را افزایش می‌دهد. تا جایی که ممکن است، برای خشک کردن موهایتان از این دستگاه کمک نگیرید. اجازه دهید آنها خودشان خشک شوند.
 •  اجتناب از شانه زدن با فشار زیاد: شانه زدن با فشار زیاد به موها آسیب می‌رساند و ریزش آنها را افزایش می‌دهد. پس حتما بادقت و با فشار کمتر به شستشوی موهایتان بپردازید.
 • تغذیه مناسب: تغذیه مناسب باعث تقویت ساختار مو و جلوگیری از ریزش آن‌ها می‌شود. مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین، ویتامین دی، منیزیم و آهن به سلامت موها کمک می‌کند.
 • استفاده از محصولات حفظ رطوبت: استفاده از روغن‌های مرطوب‌کننده، کرم‌های نرم‌کننده و محصولاتی که به حفظ رطوبت موها کمک می‌کند، می‌تواند مانع از خشکی و آسیب‌دیدگی موها شود و ریزش آن‌ها را کاهش دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی، در مورد علت ریزش مو در حمام و روش‌های جلوگیری از بروز این اتفاق ناخوشایند پرداختیم. شما کدام راهکار را برای کاهش یا جلوگیری از ریزش موها در حمام به کار می‌برید؟ لطفا در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و بگویید که آیا مفید و تاثیرگذار بوده است یا خیر!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید