مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مو
آمبره

تفاوت آمبره، سامبره و بالیاژ در چیست؟

فهرست مطالب

مو تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی چهره دارد و رنگ آن نیز تاثیر زیادی بر کم یا زیاد نشان داده شدن سن دارد. به همین دلیل است که روش‌ها و تکنیک‌های متعددی برای رنگ کردن موها به وجود آمده است. آمبره، سامبره و بالیاژ سه روش برای رنگ‌ کردن مو‌ها هستند. در این مقاله از صندلی به طور کامل این سه روش را برای شما توضیح داده و شما را با آنها آشنا می‌کنیم. همچنین با فرق آمبره و سامبره و بالیاژ و شباهت های آن ها آشنا می شویم.

آمبره چیست؟

آمبره، کلمه‌ای است که در زبان فرانسوی‌ها سایه دار یا سایه روشن تعریف می‌شود. آمبره مو با رنگ تیره در قسمت ریشه موها شروع شده و با نزدیک شدن به قسمت دم موها، رنگ آنها روشن‌تر می‌شود. به عبارت دیگر موهای شما در روش آمبره، در قسمت ریشه تیره بوده و رفته رفته هرچه پایین‌تر می‌آیید رنگ موهایتان روشن و روشن‌تر می‌شود. پس از اتمام رنگ کردن باید پایین‌ترین قسمت موها و بالاترین قسمت آنها، بیش از ۴ پایه اختلاف رنگ داشته باشند.

این روش توسط رنگ کاران حرفه‌ای اجرا می‌شود و اجرای آن بین ۱ الی ۲ ساعت زمان لازم دارد. البته روش دیگری به نام آمبره معکوس نیز وجود دارد که شاید نام آن را شنیده باشید. اولین سوالی که با شنیدن نام این روش در ذهن می‌آید این است که آمبره معمولی چه تفاوتی با آمبره معکوس دارد؟ پاسخ این است که آمبره معکوس بسیار شبیه آمبره معمولی است و تنها تفاوت آنها این است که در آمبره معکوس ریشه موها روشن‌ترین رنگ را دارد و پایین‌ترین قسمت موها تیره‌ترین رنگ را. اما آمبره معمولی طرفداران بسیار بیشتری نسبت به آمبره معکوس دارد. از ویژگی‌های آمبره می‌توان موارد زیر را معرفی کرد:

 • اولین ویژگی آمبره این است که چون در این روش ریشه موها رنگ نمی‌شود، در صورت رشد ریشه رنگ موها خراب نمی‌شود.
 • ویژگی بعدی این است که این مدل رنگ مو بسته به رنگی که انتخاب می‌کنید می‌تواند هم ظاهری طبیعی و نچرال و هم ظاهری فانتزی به موهایتان دهد.
 • این روش رنگ کردن موها مناسب موهای بلند است.
 • در این روش به دلیل اینکه کل موهایتان رنگ نمی‌شوند، در صورت نارضایتی از نتیجه، به راحتی می‌توانید دوباره موهایتان را رنگ کنید.
 • در این تکنیک جذاب هر چه قد موهایتان بلندتر باشد، طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها در موهایتان خواهید داشت.

سامبره چیست؟

در روش سامبره، تغییر رنگ موها در فاصله ۵ سانتی متری از ریشه‌های آنها شروع شده و رفته رفته با نزدیک شدن به دم موها رنگ آنها نیز روشن‌تر می‌شود. با در نظر گرفتن اینکه ریشه موها در این روش رنگ نمی‌شود، تا مدت زیادی پس از رنگ آمیزی اولیه از ترمیم رنگ، بی نیاز خواهید بود. روش سامبره هم توسط رنگ کاران حرفه‌ای اجرا شده و ۱ الی ۲ ساعت زمان می‌برد. روش سامبره هم ویژگی‌هایی دارد که در ادامه ذکر شده‌اند.

 • اولین ویژگی سامبره این است که برای موهای متوسط و بلند مناسب است.
 • ویژگی بعدی این است که این روش برای خانم‌هایی که می‌خواهند رنگ نیمه پائینی موهایشان را تغییر دهند، روش بسیار مناسبی است.
 • در اغلب موارد جایگزین بسیار مناسبی برای دکلره کردن موها است.
 • این روش، روشی است ترکیبی از بالیاژ و آمبره.
 • اگر تفاوت رنگ ریشه و دم موها کمتر از ۴ پایه باشد، دیگر به آن آمبره گفته نمی‌شود بلکه سامبره شناخته می‌شود.
 • ایجاد سایه روشن طبیعی و ملایم روی موها در این روش باعث می‌شود، سامبره کردن موها روشی محبوب برای تمام رده‌های سنی از جمله دخترانه، جوان و بزرگسالان است.

بالیاژ چیست؟

کلمه بالیاژ در زبان فرانسوی‌ها به معنی حرکت از یک سو به سوی دیگر است که به حرکت آزاد دست هنگام رنگ کردن اشاره می‌کند. البته این کلمه اصطلاحا جارو کشیدن هم معنی می‌شود. ‌بالیاژ یک روش و تکنیک تازه در رنگ کردن موها است که در آن فرچه رنگ از میانه موها تا رسیدن به پایین موها کشیده می‌شود. به طور معمول در این روش رنگ کردن، قسمت‌های پایین‌تر موها رنگ بیشتری به خود می‌گیرند و به بالای موها رنگ کمتری می‌رسد.

از آنجایی که در روش بالیاژ از فویل استفاده نمی‌کنند، رنگ موها طبیعی‌تر شده و هایلایت‌هایی که بین موها می‌افتد کمتر جلب توجه می‌کنند. این روش هم توسط رنگ کاران حرفه‌ایی انجام می‌شود و از آنجایی استعداد و خلاقیت زیادی لازم دارد، ممکن است حتی بیش از ۳ ساعت نیز طول بکشد.

روش بالیاژ موها نیز ویژگی‌هایی مخصوص به خود دارد که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • اولین و مهم‌ترین ویژگی بالیاژ این است که این روش برای موهای با قدهای مختلف و همچنین اشکال مختلف مناسب است. به عبارت تفاوتی نمی‌کند قد موهایتان بلند است یا کوتاه و یا حالت و شکل موهایتان فر است یا صاف یا هر حالت دیگری، بالیاژ برای تمام مدل‌های مو مناسب است.
 • از آنجایی که در این روش از رنگ‌هایی که حدودا ۳ درجه از رنگ موهای خودتان روشن‌تر است، استفاده می‌شود پس ظاهر موها نیز طبیعی خواهد بود.
 • همچنین همانطور که گفتیم در این روش از فویل استفاده نمی‌شود و به همین خاطر رنگ روی مو ماندگاری بیشتری خواهد داشت.
 • پس از رنگ کردن نیز مراقبت‌های خاصی برای موهایتان نیاز نخواهید داشت.
 • قیمت بالیاژ نیز نسبت به سایر روش‌ها پایین‌تر و کمتر است.
 • ویژگی دیگر بالیاژ که باعث زیبایی هر چه تمام‌تر موها می‌شود این است که، در این روش فقط قسمت سطحی موها رنگ شده و قسمت‌های زیرین آنها تیره باقی خواهند ماند.
 • بالیاژ جلوه بسیار خوب و طبیعی به موها می‌دهد، بسیار از ستارگان و بازیگران هالیوودی از این تکنیک برای رنگ‌ کردن موهای خود استفاده می‌کنند.

این ۳ روش رنگ کردن موها، شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند که عبارت‌اند از:

 • اولین شباهت آنها این است که در هر سه روش موها از ریشه تا ساقه به طور کامل رنگ نمی‌شوند.
 • شباهت بعدی این است که برای مشخص شدن تغییرات پس از رنگ شدن، لازم است رنگ‌هایی که در این روش‌ها به کار می‌بریم حداقل ۳ درجه روشن‌تر از رنگ اصلی موهایمان باشد؛ و برای رنگ گرفتن کامل موها نیز باید آنها دکلره کنیم.
 • بهتر است که تمام این روش‌ها را در سالن‌های آرایشی و نزد رنگ کاران و متخصصان حرفه‌ایی این حوزه انجام دهیم، تا هم نتیجه بهتری بگیریم، هم موهایمان آسیبی نبینند.
 • مدت زمان انجام شدن هر کدام از این روش‌ها به عوامل مختلفی چون حجم موها، نوع موها، طول موها، رنگ موها و… بستگی دارد و بین ۴۵ دقیقه تا ۳ ساعت متغییر است.
 • در روش بالیاژ همانند روش سامبره، رنگ کردن موها از فاصله ۴ یا ۵ سانتی متری از ریشه موها شروع می‌شود.

تفاوت آمبره، سامبره و بالیاژ

اولین تفاوتی که بین این سه روش دیده می‌شود این است که روش بالیاژ از سامبره و روش سامبره از آمبره ظاهر نچرال‌تر و طبیعی‌تری خواهند داشت. یکی از تفاوت‌های آنان، تفاوت رنگ موهای طبیعی و موهای رنگ شده ،وقتی موها رشد می‌کنند، است. این تفاوت در روش بالیاژ از هر دو روش آمبره و سامبره کمتر خواهد بود و در نتیجه این ویژگی، روش بالیاژ کمتر از دو روش دیگر به ترمیم نیاز پیدا خواهد کرد.

دیگر تفاوت آمبره سامبره و بالیاژ این است که بالیاژ به عنوان یک تکنیک و روش هایلایت کردن در سطح افقی مو شناخته شده اما آمبره و سامبره به عنوان یک استایل رنگی گرادیانت در سطح عمودی موها شناخته می‌شوند.

تفاوت دیگر آنها که شاید این روزها بیشتر به آن توجه می‌شود این است که هزینه بالیاژ نسبت به آمبره و سامبره، کمتر و به صرفه‌تر است. همچنین بالیاژ نسبت به آمبره و سامبره، مراقبت‌ و توجه کمتری نیاز دارد و از این لحاظ نیز هزینه کمتری برای شما به همراه می‌آورد.

مهم‌ترین فرق آمبره و سامبره این است که تغییر تناژ و کنتراست رنگی موها در روش سامبره، ملایم‌تر از روش آمبره است. یکی دیگر فرق‌های آمبره و سامبره این است که تکنیک آمبره غالبا برای موهایی با رنگ طبیعی تیره مناسب است اما سامبره برخلاف آن برای رنگ‌های روشن قابل اجرا است و می‌توانیم آن را برای موهای بلوند نیز اجرا کنیم.

دیگر فرق آمبره و سامبره و بالیاژ این است که در بالیاژ ترکیب رنگ‌ها به هم نزدیک است و اختلاف زیادی بین روشن‌ترین و تیره‌ترین قسمت‌ها نیست، اما در آمبره این طور نیست و اختلاف رنگ تیره‌ترین و روشن‌ترین قسمت‌ها به وضوح مشخص است. ضمن اینکه در سامبره فاصله و پراکندگی رنگ موها در قسمت‌های بالایی و پایینی رنگ مو یکسان است اما در روش بالیاژ در قسمت بالای سر به شکل حرف V انگلیسی کم کم از یکدیگر فاصله می‌گیرند. همچنین حرکت شانه و برس رنگ کاری بر روی موها در روش بالیاژ مثل رنگ کردن بوم نقاشی، به صورت رفت و برگشتی انجام می‌شود در حالیکه سامبره اینگونه نیست.

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی توضیحات کاملی در مورد آمبره، سامبره و بالیاژ ارائه کردیم. همچنین شباهت‌ها و تفاوت‌های این سه روش را نیز مفصلا برای شما بازگو کردیم، تا به طور کامل با آنها آشنا شوید. حال که با فرق آمبره و سامبره و بالیاژ آشنا شدید میتوانید برای انتخاب بهترین روش تصمیم گیری کنید. امیدواریم مطالعه این متن به شما کمک کند، بهترین تصمیم را برای خود گرفته و رنگ مویی شیک برای خود در نظر بگیرید.  

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید