مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تفاوت مام و دئودورانت در چیست؟

فهرست مطالب

آیا به علت ندانستن تفاوت مام و دئودورانت در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌ها سردرگم می‌شوید؟ تفاوت بین این دو بسیار ساده است. یکی از آن‌ها بوی بدن را مخفی می‌کند و دیگری مانع تعریق بدن می‌شود. شاید تصور کنید با خواندن تنها یک جمله درباره تفاوت ضد عرق و دئودورانت می‌توانید مناسب‌ترین محصول را برای خود انتخاب کنید؛ ولی، ما به شما توصیه می‌کنیم جزئیات بیشتری را درباره تفاوت این دو محصول در این مطلب از صندلی بخوانید.

دئودورانت چیست؟

بیشتر افراد تصور می‌کنند بوی بد بدن ناشی از تعریق بیش‌‎ازاندازه است؛ ولی، خوب است بدانید که عرق بویی ندارد. زمانی که پروتئین‌ها و چربی‌های موجود در عرق با باکتری‌های روی پوست مخلوط می‌شوند، بوی بدن تولید می‌شود. غدد عرق آپوکرین اطراف زیر بغل و کشاله ران، ناخوشایندترین بوها را تولید می‌کنند؛ زیرا، عرق آن‌ها پر از چربی و پروتئین است و این بخش‌ها مستعد رشد باکتری هستند.

دئودورانت‌ها می‌توانند این باکتری‌ها را از بین ببرند؛ بنابراین، زمانی که عرق می‌کنید، پروتئین‌ها و چربی‌های عرق نخواهند توانست با باکتری‌ها مخلوط شوند و بوی بدی را تولید کنند. دئودورانت‌ها به محصولات بدون آلومینیومی گفته می‌شوند که بوی بدن را هدف قرار می‌دهند و نمی‌توانند مجاری عرق را مسدود کنند. برخی از دئودورانت‌ها حاوی جوش شیرین هستند و می‌توانند محیطی با PH بالا بسازند؛ بنابراین، باکتری‌ها نمی‌توانند در چنین محیطی رشد کنند و از بین خواهند رفت.

اگر تعریق بیش‌ازاندازه غدد عرق شما را اذیت نمی‌کند و تنها به دنبال از بین بردن بو هستید، دئودورانت‌ها علاوه بر از بین بردن بوی بد می‌توانند مزایای دیگری برای شما داشته باشند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند به کاهش اصطکاک پوست کمک کنند. برخی از دئودورانت‌ها دارای مواد مغذی مختلفی مانند روغن نارگیل، کره شی و آلوئه‌ورا هستند. این مواد مغذی از پوست مراقبت می‌کنند و اصطکاک زیر بغل را کاهش می‌دهند.

مام چیست؟

در ایران، به محصولی که ضد عرق باشد، مام گفته می‌شود؛ ولی، خوب است بدانید که مام یکی از برندهای مشهور تولیدکننده محصولات دئودورانت و ضد عرق است و تعریف سایر کشورها از کلمه مام همانند مردم ایران نیست. به عبارت دیگر، اگر بگوییم فرق مام و دئودورانت چیست همانند این است که بگوییم فرق ریکا و مایع ظرفشویی چیست. در ادامه این بخش، شما را با محصول ضد عرق که به اشتباه با نام مام در ایران جا افتاده است، آشنا می‌کنیم.

بدن شما دارای هزاران غده عرق است. غدد بسیاری در کف پا، کف دست، پیشانی، گونه و زیر بغل وجود دارند که با نام غدد اکرین شناخته می‌شوند. تعریق با آزاد کردن گرمای اضافی به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند. تعریق ممکن است ناشی از فعالیت‌ها و شرایط بسیاری مانند ورزش، هوای گرم، اضطراب و استرس باشد. اگر تعریق بیش‌ازاندازه و غیرقابل‌کنترل باشد، به آن هایپرهیدروز گفته می‌شود.

اگر نمی‌خواهید زیر بغلتان بیش‌ازاندازه عرق کند یا لکه‌های عرق روی لباس محبوبتان پدیدار شوند، شما به جای دئودورانت به ضد عرق نیاز دارند. محصولات ضد عرق به شما کمک می‌کنند تعریق بدنتان را متوقف کنید؛ ولی، دئودورانت‌ها نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند؛ بنابراین، این مورد مهم‌ترین تفاوت مام و دئودورانت محسوب می‌شود.

محصولات ضد عرق از نمک‌های آلومینیوم برای جلوگیری از تعریق بدن استفاده می‌کنند. زمانی که آلومینیوم با عرق تماس پیدا کند، به نوعی ژل تبدیل می‌شود و درپوشی روی غدد عرق تشکیل می‌دهد. این درپوش می‌تواند آزادسازی عرق از غدد عرق را به سطح پوست کاهش دهد. به خاطر داشته باشد که محصولات ضد عرق نمی‌توانند تولید عرق را در غدد عرق متوقف کنند و تنها از آزادسازی آن‌ها به سطح پوست جلوگیری می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بادی اسپلش چیست

فرق ضد عرق و دئودورانت

در بخش قبلی، توضیح کوتاهی درباره تفاوت مام و دئودورانت دادیم؛ ولی، برای مقایسه مام و دئودورانت باید تفاوت‌های دیگر آن‌ها را نیز بدانید. در این بخش، رایج‌ترین تفاوت‌های این دو محصول را معرفی می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • محصولات ضد عرق که با نام مام در ایران شناخته می‌شوند، می‌توانند آزادسازی عرق به سطح پوست را کاهش دهند؛ ولی، دئودورانت‌ها بوی ناخوشایند بدن را مخفی می‌کنند.
 • دیگر تفاوت مام و دئودورانت، ترکیبات آن‌هاست. محصولات ضد تعریق از ترکیبات آلومینیومی برای جلوگیری از تعریق استفاده می‌کنند؛ ولی، آلومینیوم از ترکیبات دئودورانت‌ها محسوب نمی‌شود. البته آلومینیوم در محصولات ترکیبی که هم ضد تعریق و هم دئودورانت هستند، وجود دارد. عطر و مواد ضد باکتری مانند الکل، جوش شیرین، روغن نارگیل و نشانه ذرت از ترکیبات دئودورانت‌ها به شمار می‌روند.
 • گاهی محصولات ضد تعریق و دئودورانت‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست شوند؛ ولی، دلیل تحریک پوست تفاوت مام و دئودورانت محسوب می‌شود. ضد تعریق به علت ترکیبات آلومینیومی و الکل و دئودورانت به علت برخی از عطرها و بی‌کربنات سدیم خود می‌توانند پوست را تحریک کنند.
 • محصولات ضد تعریق می‌توانند از تعریق و بوی بدن جلوگیری کنند؛ زیرا، نمک‌های آلومینیومی موجود در ترکیبات ضد تعریق می‌توانند باکتری‌ها را از بین ببرند؛ ولی، دئودورانت‌ها نمی‌توانند تعریق را متوقف کنند.

کدام محصول را انتخاب کنیم؟ مام یا دئودورانت؟

اکنون که تفاوت مام و دئودورانت را دانستید، به احتمال زیاد، چنین سؤالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است. این سؤال شبیه به سؤال «غذا بهتر است یا آب؟» است. شما به هر دوی آن‌ها نیاز دارند. زمانی که تشنه هستید، آب می‌نوشید و زمانی که گرسنه هستید، غذا می‌خورید؛ بنابراین، زمانی که می‌خواهید بوی بد را از بین ببرید، از دئودورانت استفاده کنید و زمانی که می‌خواهید تعریق را متوقف کنید، از مام استفاده کنید.

طبق این توضیحات، بسیاری از مردم به هر دوی آن‌ها نیاز دارند؛ ولی، اگر اصرار دارید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، باید بگوییم که هیچ کدام از دیگری بهتر یا بدتر نیست. پس از بررسی تفاوت مام و دئودورانت، محصولی مناسب با توجه به نیازهای و ترجیحات خود انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که نیازهای شما ممکن است به علت فعالیت‌هایی که قرار است انجام دهید، تغییر کند.

اگر نیازهای شما مشابه موارد زیر است، محصولات ضد تعریق را انتخاب کنید:

 • اگر می‌خواهید بدنی خشک داشته باشید و تعریق بدن را کنترل کنید؛
 • اگر می‌خواهید از بوی بد بدن و خیس شدن زیر بغل‌ها جلوگیری کنید؛
 • اگر فعالیت‌های سنگینی مانند ورزش را انجام می‌دهید، برای زمان زیادی در معرض نور خورشید قرار خواهید گرفت و روز شلوغی خواهید داشت.

اگر نیازهای شما مشابه موارد زیر است، دئودورانت‌ها را انتخاب کنید:

 • اگر می‌خواهید از بوی بدن جلوگیری کنید؛
 • اگر تعریق بدن شما بیش‌ازاندازه نیست؛
 • اگر فعالیت‌های سنگینی انجام نمی‌دهید و قرار نیست بدنتان بیش‌ازاندازه تعریق کند؛

اگر هم دئودورانت و هم ضد تعریق را انتخاب کنید، می‌توانید بوی بدن را از بین ببرید و تعریق بدن را کنترل کنید. البته منظور ما این نیست که از این دو محصول به‌صورت همزمان استفاده کنید. اگر چنین کاری را انجام دهید، نتیجه ناامیدکننده‌ای را مشاهده خواهید کرد. به عبارت دیگر، اگر رطوبت، عرق، صابون و دئودورانت روی پوست شما باشد، محصولات ضد تعریق نخواهند توانست از تعریق بدن جلوگیری کنند.

اگر می‌خواهید بهترین نتایج را هنگام استفاده از ضد عرق و دئودورانت مشاهده کنید، نکات زیر را رعایت کنید:

 1. از ضد عرق پیش از دئودورانت استفاده کنید؛
 2. هنگام استفاده از ضد عرق، باید پوستتان تمیز و خشک باشد. به خاطر داشته باشید باقی‌مانده صابون یا دئودورانت می توانند از اثربخشی محصول ضد تعریق جلوگیری کنند.
 3. پس از استفاده از ضد عرق، ۲ الی ۳ ساعت صبر کنید تا کاملا خشک شود و درپوشی روی غدد عرق ایجاد کند. پس از زمان ذکرشده، می‌توانید از دئودورانت استفاده کنید.
 4. اگر می‌خواهید قوی‌ترین محصول ضد عرق را خریداری کنید، بهتر است از آن در شب‌ها استفاده کنید و از استفاده از دئودورانت تا صبح خودداری کنید.
 5. برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های عرق روی لباس‌ها، ابتدا مطمئن شوید دئودورانت و ضد عرق کاملا خشک شده‌اند و سپس لباس خود را بپوشید.

جمع‌بندی

اکنون به‌خوبی با تفاوت مام و دئودورانت آشنا شده‌اید، می‌توانید بهترین تصمیم را برای از بین بردن بوی بد و جلوگیری از تعریق بدن خود بگیرید. همچنین اگر فردی از شما بپرسد کدام محصول بهتر است، می‌دانید که پاسخ آن ساده نیست. ضد عرق و دئودورانت مزایای بسیاری دارند و انتخاب محصولی از بین این دو، به ترجیحات شخصی و میزان تعریق بدنتان بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که شما مجبور نیستید از بین زیر بغل خیس و بوی بد تنها یکی را انتخاب کنید.

اگر سؤالات دیگری درباره تفاوت مام و دئودورانت دارید، می‌توانید آن‌ها را در نظرات بپرسید. همچنین اگر پیش از مطالعه این مطلب از سایت صندلی، از این دو محصول استفاده کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با دیگر کاربران سایت در میان بگذارید. به نظر شما، کدام برند بهترین دئودورانت یا ضد عرق (یا همان مامی که به اشتباه در ایران جا افتاده است) را تولید می‌کند؟ کدام تفاوت مام و دئودورانت باعث شده است تنها به انتخاب یکی از آن‌ها فکر کنید؟

آیا علاوه بر مام و دئودورانت، به دنبال روش‌های دیگری برای افزایش اعتمادبه‌نفس خود هستید؟ ما به شما پیشنهاد می‌کنیم یک صندلی در یکی از آرایشگاه‌ها یا کلینیک‌های زیبایی معتبر سایت صندلی را رزرو کنید و زیبایی خود را افزایش دهید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید