مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تفاوت مام ضد عرق صابونی با رولی و اسپری چیست؟

فهرست مطالب

همه محصولات ضدتعریق مانند ضد عرق صابونی، رولی و اسپری هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و افراد می‌توانند طبق سلیقه و نوع پوست خود، مورد مناسبشان را انتخاب کنند. همچنین هریک از این انواع محصولات ویژگی‌ها، مزایا و معایب خود را دارند و بر اساس نیازها و ترجیحات شخصی، انتخاب می‌شوند. در ادامه این مقاله از صندلی قصد داریم تفاوت ضد عرق صابونی، رولی یا اسپری را بیان کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

رول ضد تعریق یا مام چیست؟

رول ضدتعریق یا مام، برای ازبین‌بردن بوی زیر بغل به‌کار می‌روند. البته این یک تصور اشتباه است که بوی بدن به‌دلیل خود عرق ایجاد می‌شود. در واقع، عرق تقریباً بی‌بو است. بوی بدن به‌دلیل تکثیر سریع باکتری‌ها روی پوست ما ایجاد می‌شود و عرق را به اسید تبدیل می‌کند. این اسید موجب ایجاد بوی بد در بدن می‌شود. وقتی از رول ضدتعریق یا مام استفاده می‌کنید، پوست شما را اسیدی می‌کند. به‌دلیل اسیدی شدن پوست میکروب‌ها و باکتری دیگر تمایلی برای ماندن روی پوست ندارند و به‌این‌ترتیب بوی بد بدن از بین می‌رود. به‌طورکلی دئودورانت یا مام اغلب برای ازبین‌بردن بوی عرق بدن به کار می‌رود.

ضدتعریق‌ها برای جلوگیری از تعریق با مسدودکردن موقت منافذ عرق فرموله شده‌اند و به کنترل عرق کمک می‌کنند. ترکیبات آلومینیومی موجود در ضدتعریق‌ها، رطوبت زیر بغل یا هر جای دیگری از بدن را از بین می‌برند. در زمان استفاده از ضدتعریق، رطوبت داخل و خارج غدد متعادل می‌شود. به‌همین دلیل، ضدتعریق فقط برای مدت معینی می‌تواند جلوی تعریق را بگیرد و باید دوباره تمدید شود. همچنین استفاده از این محصول فقط به زیر بغل محدود نمی‌شود و می‌توانید در سایر نواحی بدن نیز از آن استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بادی اسپلش چیست را نیز مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که مام‌ها و ضدتعریق‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و کاربردهای متنوعی دارند. در ادامه به مقایسه مام رولی با صابونی و اسپری نیز می‌پردازیم.

اسپری ضد تعریق چیست؟

اسپری ضد عرق محصولی است که برای کاهش بوی بدن ناشی از تجزیه باکتریایی تعریق در زیر بغل، پاها و سایر نواحی بدن به‌کار می‌رود. این محصول  حاوی ماده‌ای است که به کاهش تعریق و ازبین‌بردن بوی بد بدن کمک می‌کند. علاوه بر این اسپری بدن یک نسخه سبک‌تر از عطر یا ادکلن است که غلظت کمتری از روغن‌های معطر دارد. این محصول معمولاً بعد از دوش‌گرفتن مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طور خلاصه، تفاوت اصلی بین مام و اسپری بدن در غلظت روغن‌های معطر و مدت ماندگاری رایحه است. اغلب از مام برای کاهش بوی بدن استفاده می‌شود، درحالی‌که اسپری ضدتعریق و عطر بدن برای افزودن رایحه مطبوع به بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

توصیه می‌کنیم از ضدتعریق خود را در زمان شب استفاده کنید، زیرا اگر صبح‌ها بزنید عرق می‌کنید و خاصیت آن از بین می‌رود؛ اما اگر در زمان شب استفاده کنید، مدت‌زمان بیشتری روی بدن شما می‌ماند.

استیک ضد تعریق چیست؟

معمولاً استیک ضدتعریق به‌صورت یک ژل جامد است که به‌منظور ازبین‌بردن بوی بدن و کنترل تعریق مورداستفاده قرار می‌گیرد. ترکیبات این محصول شامل انواع موم‌ها، روغن‌ها و سیلیکون‌هاست. استفاده از این محصول در زمان مسافرت بسیار مناسب است و روی لباس لک ایجاد نمی‌کند. همچنین در زمان رفتن به مهمانی‌ها نیز می‌توانید از آن استفاده کنید.

مام صابونی ضد تعریق چیست؟

مام صابونی ضدتعریق یک نوع محصول بهداشتی است که ترکیبی از ویژگی‌های مام (ضدتعریق) و خاصیت صابونی دارد. این نوع محصول عمدتاً برای کاهش ترشح عرق و کنترل بوی بد بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد و معمولا به‌صورت یک مام جامد عرضه می‌شود؛ اما برخلاف مام معمولی، مام صابونی دارای مواد صابونی و تمیزکننده نیز است. به‌طورکلی فرق مام صابونی با اسپری و رولی در ترکیبات و کاربرد آنها است. مام صابونی همانند مام‌های ضدتعریق معمولی عمل می‌کند و می‌تواند ترشح عرق را کاهش دهد. این موضوع به افراد کمک می‌کند تا در شرایط گرما یا فعالیت بدنی بیشتر، بهتر تحت کنترل باشند.
همچنین به‌دلیل حضور مواد صابونی، می‌تواند پوست را تمیز کرده و حالت باکتریایی آن را کاهش دهد. به‌عبارت‌دیگر، این محصول ضدتعریق یک ترکیب چندگانه دارد که عملکردهای مختلفی از جمله کاهش تعریق، کنترل بوی بد بدن و تمیزی پوست را انجام می‌دهد. شایان‌ذکر است که انتخاب بین مام صابونی و دیگر محصولات بهداشتی به ترجیحات شخصی و نوع پوست شما بستگی دارد.

فرق بین مام ضد تعریق رولی، صابونی، استیک و اسپری

مام ضدتعریق به چندین شکل مختلف رولی، صابونی، استیک و اسپری تولید می‌شود. هر یک از این این محصولات دارای ویژگی‌ها و مزایا و معایب خود هستند. اگر بخواهیم در مورد تفاوت ضد عرق صابونی، رولی یا اسپری و استیک صحبت کنیم، خوب است بدانید که مدلِ رولی نیاز به تمدید دارد و می‌توانید از آن برای زیر بغل خود استفاده کنید. همچنین نوعِ صابونی به‌صورت مام جامد تولید می‌شود و برای نقاط مختلف بدن می‌توان از آن استفاده کرد. اما اگر در طول روز چند بار از آن استفاده شود، حالت چسبندگی ایجاد می‌کند و نیاز به شست‌وشو دارد. 
مدلِ استیک نیز به حالت جامد است و مانند مام رولی بیشتر برای زیر بغل کاربرد دارد. این محصول در کنترل تعریق بسیار مؤثر است و بوی بد بدن را نیز از بین می‌برد. مام ضدتعریق اسپری نیز همان‌طور که از نام آن پیداست، به‌صورت اسپری به بازار عرضه می‌شود. این محصول رایحه مطبوعی ایجاد می‌کند و ماندگاری بیشتری نیز دارد.

از کدام ضد تعریق استفاده کنیم؟

حال که با تفاوت ضد عرق صابونی، رولی یا اسپری و استیک آشنا شدید، احتمالا برایتان سوال پیش آمده است که بالاخره از کدام ضد تعریق استفاده کنیم؟ انتخاب نوع مام ضدتعریق مناسب به میزان ترشح عرق، نوع پوست، و سلایق شخصی شما بستگی دارد. برای مثال اگر پوست شما حساس یا خشک باشد، مام صابونی یا مام استیک برای شما انتخاب بهتر و مناسب‌تری است. همچنین اگر فعالیت‌های شدید ورزشی و کاری انجام می‌دهید یا بیشتر در محیط‌های گرم هستید، احتمالاً مام اسپری یا مام رولی برای شما مناسب‌تر باشد. 
علاوه بر این توصیه می‌کنیم اگر به ترکیبات خاصی حساسیت دارید، در زمان انتخاب و خرید، حتماً به اطلاعات درج شده روی محصول توجه کنید. برخی از انواع مام‌ها ماندگاری بهتری دارند؛ بنابراین در زمان خرید باید این نکته را نیز مدنظر قرار دهید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب ذکر شده در این مقاله از صندلی و پس از آنکه تفاوت ضد عرق صابونی، رولی یا اسپری را توضیح دادیم، توصیه می‌کنیم حتما این محصولات را از فروشندگان معتبر خریداری کنید. تاریخ تولید و انقضا را درنظر بگیرید و دقت کنید محصولی که خریداری می‌کنید، اصل باشد. بهتر است  انواع مختلف این محصولات را با هم مقایسه کنید و نسبت به نوع پوست و علایق شخصی خود، محصول موردنظرتان را تهیه کنید. در واقع با مطالعه این مطلب و اطلاع از فرق ضد عرق صابونی، رولی یا اسپری، که مهم‌ترین آن ترکیبات به‌کاررفته و نوع کاربرد آنهاست، بهتر می‌توانید محصول مناسب را برای خود خریداری کنید.

لطفا در صورت استفاده از هریک از محصولات معرفی شده در این مطلب، تجربیات خود را در بخش نظرات با ما و کاربرانمان به‌اشتراک بگذارید. قطعا در تصمیم‌گیری بهتر مخاطبان صندلی در انتخاب بهترین و کاربردی‌ترین محصول، تاثیرگذار است. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید