مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تفاوت های آرایش و گریم

فهرست مطالب

تصور کنید به آرایشگاه رفته‌اید و از آرایشگر خواسته‌اید برای مراسم مدنظرتان صورتتان را گریم کند؛ ولی وقتی کار به پایان می‌رسد، متوجه می‌شوید منظورتان را به آرایشگر اشتباه رسانده‌اید؛ یعنی کار به همان شکلی که خواسته ‌بودید، نشده و هیچ گریمی روی صورتتان انجام نشده ‌است. بارها اتفاق افتاده‌ است که افراد به دلیل آشنا نبودن با معنای دقیق اصطلاحات دنیای آرایش، منظور خود را اشتباه عنوان کرده‌اند. تفاوت آرایش و گریم بسیار است؛ اما افراد زیادی هستند که این دو را با هم اشتباه می‌گیرند و حتی آن‌ها را به جای یکدیگر به کار می‌برند.

در این مطلب از صندلی قرار است برایتان از فرق گریم صورت و آرایش بگوییم. برای آشنایی با آن‌ها، ابتدا به‌صورت جداگانه هر کدام را تعریف می‌کنیم تا دقیقا منظور از هر کدام را بدانید. سپس، از تفاوت‌ها و شباهت‌های میان آن‌ها صحبت می‌کنیم. اگر این مطلب را تا آخر بخوانید، خواهید دید که از کاربردهای آن‌ها هم صحبت کرده‌ایم تا بتوانید بین گریم یا آرایش ، گزینه درست و مناسب خود را انتخاب کنید.

آرایش صورت چیست؟

در ابتدا برای شناخت بهتر تفاوت آرایش و گریم، آرایش را تعریف می‌کنیم. سپس، به سراغ تعریف گریم می‌رویم. اگر از لوازمی برای تغییر صورت خود استفاده می‌کنید که رنگ‌های مختلفی دارند؛ صورت خود را آرایش کرده‌اید. فرق گریم صورت و آرایش در هدفی است که آن‌ها دنبال می‌کنند. زمانی‌که صورت خود را با لوازم مختلف رنگارنگ مانند رژگونه و سایه چشم‌ها آرایش می‌کنید؛ هدف اصلی شما زیباترکردن صورتتان است. گاهی اوقات این بهترشدن تغییراتی را هم همراه خود دارد؛ اما در بسیاری اوقات، تنها تغییر رنگ‌ها آرایش صورت را شکل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: گریم و میکاپ

یک بار آلبوم عکس‌ها را بردارید و به آرایش چهره افراد در گذر زمان نگاه کنید! اگر چنین عکسی در اختیار ندارید؛ به سراغ شخصیت‌های معروف فضای هنری بروید و ببینید آرایش آن‌ها در طول سال‌ها ثابت مانده یا تغییر کرده ‌است. آرایش از زمان، تبعیت می‌کند و شکل آن در هر فصل و سال عوض می‌شود. مُد به هر سمتی که حرکت کند، آرایش هم به همان سمت می‌رود. به همین خاطر، وقتی به بعضی از عکس‌های قدیمی نگاه می‌کنید، بعضی از آن‌ها برایتان خنده‌دار خواهند بود.

گریم صورت چیست؟

در مقایسه آرایش و گریم صورت، گریم به زیباترشدن توجه چندانی ندارد. در این کار هدف، بهتردیدن چهره است و برای آن، حالت طبیعی چهره به همان شکلی که هست، حفظ می‌شود. این کار به جای ایجاد تغییر، روی فرم و زاویه‌های مختلف صورت کار می‌کند. گریمور یا چهره‌پرداز، کار گریم را انجام می‌دهد. او برای انجام بهتر کار خود نیاز دارد با بخش‌های مختلف صورت آشنا شود. از آناتومی چهره بداند و از حرکت ماهیچه‌ها و نقش استخوان‌ها آگاه باشد. علاوه‌براین، در گریم رنگ‌ها هم اهمیت فراوانی دارند؛ بنابراین، گریمور باید شناخت کافی از این مساله داشته ‌باشد.

گریمور از دو اصل هایلایت (Highlight) و لولایت (Lowlight) استفاده می‌کند. در لولایت با کمک رنگ‌های تیره قسمت‌هایی را که مایل نیست چندان به چشم بیاید، پوشش می‌دهد. برای مثال، بعضی از افراد مایل هستند بینی آن‌ها باریک‌تر دیده ‌شود. در مقابل، با هایلایت برخی از قسمت‌ها را برجسته‌تر از بقیه بخش‌ها به نمایش می‌گذارد. هدف از هایلایت، بهتر دیده‌شدن قسمت‌های جذاب صورت است. هنگام انجام تمام این کارها، هدف اصلی یعنی حفظ حالت طبیعی چهره در نظر گرفته می‌شود. گریم را با نام بازی با سایه‌ها هم می‌شناسند.

بیشتر بخوانید: آرایش و گریم هالووین

شباهت های گریم و آرایش صورت

قبل از این‌که به سراغ تفاوت آرایش و گریم برویم، تصمیم گرفتم برایتان از شباهت‌های میان این دو بگوییم. اول از همه، این دو هنر تاریخچه طولانی دارند و هیچ‌کدام از آن‌ها جدیدتر از دیگری نیست. از تاریخ باستان هر دو به شکل‌های مختلفی همراه مردم بوده‌اند. از گریم استفاده می‌کردند تا نواقصی را که در چهره وجود دارد، بپوشانند. آرایش هم کمک می‌کرد چهره زیباتر شود.

سابقه گریم به مصر باستان و چین برمی‌گردد. آن‌ها از رنگ‌های طبیعی مانند گل‌ها به چهره خود می‌زدند. هدف از این کار پنهان کردن نواقص صورت بود. علاوه‌براین، هدف انجام گریم برای سرگرمی و بازی بود. افرادی مانند مصریان یا بومیان آفریقایی از این کار استفاده می‌کردند تا حرکات موزون برای آیین‌های خود انجام دهند.

علاوه بر سابقه طولانی، گریم و آرایش دو هنری هستند که برای بهترکردن چهره استفاده می‌شوند؛ یعنی هدفی که هر دو دنبال می‌کنند، یکی است. آرایشگر و گریمور تلاش می‌کنند چهره فرد زیباتر از قبل شود. در این مسیر از کمرنگ کردن ایرادها و برجسته کردن نقاط قوت استفاده می‌کنند.

تفاوت آرایش و گریم

برای تفاوت گریم و آرایش باید به دلایلی که انجام می‌شوند، اشاره کنیم. زمانی‌که از گریم استفاده می‌کنید، چند کار در آن جدی گرفته می‌شود. برجسته کردن گونه‌ها یکی از راه‌های اجرای گریم است. در این حالت، زیر استخوان گونه با فونداسیون تیره‌تر از پوست صورت پوشیده می‌شود. بعد از آن، به استخوان گونه رنگ روشن زده ‌می‌شود تا برجسته شود.

بیشتر بخوانید: رنگ رژگونه مناسب پوست

زاویه‌سازی هم کار دیگری است که گریم انجام می‌دهد. گاهی اوقات دو طرف اجزای صورت مانند فک‌ها یک‌شکل نیستند. ممکن است این مساله طبیعی باشد یا اتفاقاتی مانند تصادف باعث به‌وجود آمدن آن‌ها شده ‌باشد. در این زمان، گریم می‌تواند تناسب بین دو طرف صورت را انجام دهد. با آرایش امکان انجام چنین کاری وجود ندارد.

در گریم، خبری از رنگ‌های تند و تیز نیست. بلکه با رنگ‌هایی که با رنگ پوست فرد همخوانی دارند؛ تلاش می‌شود چهره فرد زیبا شود. برای مثال اگر فرد در صورت خود چین‌وچروکی دارد، با استفاده از گریم، آن‌ها را از بین می‌برد. در صورتی‌که در آرایش استفاده از هر رنگی آزاد است و افراد می‌توانند هر تغییری را که دوست دارند، در صورت ایجاد کنند.

دلایل استفاده

زمانی‌که گریمور کار خود را شروع می‌کند، هدف آن از بین بردن ایرادهای مختلف در چهره است. گاهی‌اوقات فرد مسن است و در چهره خود خطوط چین‌وچروک دارد. حتی ممکن است جوشی روی صورت فرد باشد که باعث آزار او شود. در این شرایط، گریمور با استفاده از هایلایت و لولایت، تلاش می‌کند این ایرادها را کمرنگ کند. در مقابل، ممکن است فرد گونه‌های زیبایی داشته ‌باشد که بخواهد بیشتر از بقیه اجزای صورت او دیده ‌شود. در این زمان هم گریمور خواسته فرد را انجام می‌دهد. درصورتی‌که در آرایش از لوازم آرایشی رنگارنگ استفاده می‌شود تا رنگ و لعابی به صورت داده‌ شود.

مواد مورد استفاده

درست است که تفاوت آرایش و گریم زیاد است؛ اما شما می‌توانید با توجه به سلیقه خودتان تصمیم بگیرید از کدام استفاده کنید. لازم نیست در موقعیتی مانند حضور در مجلس رسمی حتما آرایش کنید. بلکه تنها می‌توانید با استفاده از گریم، چهره جذابی از خود ارائه کنید.

از آن‌جایی که لوازم آرایشی انواع مختلفی دارند؛ استفاده از آن‌ها هم برای اهداف متفاوتی است. برای این‌که پوست یک‌دستی داشته‌ باشید و در آن، لکه و جوشی نباشد، لازم است کرم‌پودر و کانسیلر مناسبی به پوستتان بزنید. هنگام انتخاب باید توجه داشته ‌باشید که رنگ این لوازم با رنگ پوست شما همخوانی داشته‌ باشد؛ چون در صورت عدم تناسب، زیباتر شدن ممکن نیست.

ابروها هم یک بخش مهم در چهره هستند. برای زیباترکردن این قسمت صورت می‌توانید از مداد و ریمل ابرو کمک بگیرید. اگر از رنگ‌های روشن استفاده کنید، چشم‌ها نزدیک‌تر به هم به‌نظر می‌رسند. اگر هم می‌خواهید کمی دُمِ ابروی خود را بالاتر نشان دهید؛ با هایلایت قسمت پایینی آن این کار را انجام دهید.

چشم‌ها یک عضور تاثیرگذار در صورت هستند. میکاپ این بخش یکی از بهترین انتخاب‌های هر فرد است. مداد، ریمل، خط چشم و سایه از جمله لوازمی هستند که در این قسمت کاربرد دارند. آرایش چشم هماهنگ با رنگ آن کاری است که اکثر افراد انجام می‌دهند؛ اما می‌توانید آرایش دلخواهتان را امتحان کنید و از لنز مناسب برای هماهنگی بیشتر بین رنگ چشم و آرایش کمک بگیرید.

خط لب و رژهای رنگارنگ هم یکی از لوازم آرایشی هستند که تاثیر فراوانی روی چهره می‌گذارند. گاهی‌اوقات تنها با یک رژ می‌توان تفاوتی بزرگ به‌وجود آورد. هماهنگی رنگ رژ با سایر آرایشی که انجام شده‌ است، مهم است؛ اما می‌توانید از گستره بزرگ این وسیله آرایشی برای تنوع بیشتر در صورت خود استفاده کنید. همین‌طور، با استفاده از گریم می‌توان لب‌ها را برجسته‌تر یا کوچک‌تر از اندازه اصلی آن‌ها نشان داد.

بیشتر بخوانید: انواع رژ لب

اصلاح ایرادات چهره

با گریم ایرادات چهره برطرف می‌شود. پس، وقتی دلتان می‌خواهد مشکلی مانند جای جوش قرمز روی پوست خود را از بین ببرید یا ممکن است بخواهید صورت خود را کشیده‌تر نشان دهید؛ در این زمان گریم می‌تواند بهترین گزینه برای انجام این کارها باشد؛ اما اگر مایلید تغییر کنید و تنوعی در صورتتان ایجاد کنید، کارهای آرایشی مانند استفاده از مژه مصنوعی یا رژ گونه زدن باعث می‌شود تغییری اساسی را تجربه کنید.

آرایش یا گریم صورت؛ کدام بهتر است؟

تا به این قسمت در مورد فرق گریم و میکاپ صورت صحبت کردیم. به طور کلی بعضی از افراد ترجیح می‌دهند از گریم استفاده کنند و صورت خود را ساده به نمایش بگذارند. در صورتی‌که افراد دیگری مایل هستند از رنگ‌ها برای نشان دادن شادابی بیشتر پوست خود استفاده کنند؛ پس این مساله یک انتخاب شخصی است. حتی ترکیب آن‌ها می‌تواند بهترین انتخاب باشد. مراسمی یا محیطی هم که قرار است در آن حضور داشته باشید نیز می‌تواند در انتخاب آرایش یا گریم، تاثیرگذار باشد ، به هرحال همانطور که گفتیم، این کاملا سلیقه‌ای است و شما می‌توانید هرکدام را دوست دارید، انتخاب کنید.

کلام آخر

در این مطلب از صندلی در مورد تفاوت آرایش و گریم صحبت کردیم. برایتان گفتیم به انجام چه عملی آرایش و گریم گفته می‌شود. تفاوت و شباهت میان آن‌ها چیست. هیچ کدام از آن‌ها بر دیگری برتری ندارد؛ یعنی با توجه به خواسته‌ای که فرد دارد، انجام آرایش و گریم می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد؛ بنابراین، نباید به یکی از آن‌ها به چشم گزینه برتر نسبت به دیگری نگاه کرد.

راستی شما ترجیح می‌دهید کدام گزینه را انتخاب کنید و هنگام انجام آن‌ها روی کدام بخش صورت خود تمرکز بیشتری می‌کنید؟ لطفا تجربه خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید