مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

راهنمای انتخاب رنگ کرم پودر متناسب با رنگ پوست

فهرست مطالب

اگر می‌خواهید پوست صورتتان زیر آرایش، یک‌دست و بدون عیب به‌نظر برسد و ازطرفی آرایشتان نیز اصطلاحا روی صورت بنشیند، باید روی کرم مرطوب‌کننده از کرم‌ پودر استفاده کنید. کرم‌ پودر انواع و رنگ‌های مختلفی دارد و از آن‌جا که رنگ پوست آدم‌ها با یکدیگر فرق دارد، انتخاب رنگ کرم پودر مناسب رنگ پوست جزو اصول اولیه یک آرایش صحیح است.

تا انتهای این مقاله همرا ما باشید تا اطلاعات کاربردی در مورد کرم پودر را در اختیارتان  قرار دهیم.

چرا باید رنگ کرم پودر متناسب با رنگ پوست باشد؟

یکی از مهم‌ترین اهداف استفاده از کرم‌پودر زیرسازی پوست است. بدین‌ترتیب پوست شما صاف و یک‌دست شده و هرگونه جوش و جای زخم و… که روی آن وجود دارد، موقتا محو می‌شود. ظاهر پوست صورت نباید کیکی و پوست‌پوست شود. به‌همین دلیل انتخاب رنگ کرم پودر باید متناسب با نوع و رنگ پوست باشد. استفاده از کرم‌پودری که براساس رنگ چهره انتخاب نشده باشد، باعث نازیبایی چهره شده و اصطلاحا به صورت فرد نمی‌آید؛ مثلا باعث می‌شود که پوستتان بیش‌ازحد تیره به‌نظر برسد یا مثل گچ دیوار سفید شود.

بیشتر بخوانید: پرایمر چیست

این نکته را هم به‌یاد داشته باشید که پوست صورت به‌خاطر اینکه بیشتر درمعرض آفتاب قرار می‌گیرد، ممکن است دچار تغییر رنگ شود. ازطرفی رنگ پوست در فصل‌های گرم و سرد با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد؛ بنابراین حتما باید این نکته را مدنظر داشته باشید.

نحوه تشخیص تناژ رنگ پوست

قبل از انتخاب رنگ کرم پودر، ابتدا باید رنگ پوست خود را تشخیص داده و بدانید که پوست شما در چه تناژ رنگی قرار دارد. برای تشخیص رنگ پوست راهکارهای مختلفی وجود دارد که ما در ادامه به رایج‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تعیین تناژ رنگی پوست براساس رگ دست

رگ پشت دست‌ها یکی از روش‌های تشخیص تناژ رنگی دست است. اگر رگ دست شما بیشتر به بنفش یا آبی نزدیک است، پوست سردی دارید و کرم‌پودر مناسب پوست سفید برای شما بهتر است؛ اما اگر رنگ رگ‌ها بیشتر به رنگ سبز شبیه است، یعنی پوستتان سبزه و گرم است و باید کرم‌پودر مناسب پوست سبزه را انتخاب کنید. این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که رگ‌های برجسته و مشخصی روی دستشان دارند.

ممکن است رنگ رگ دست شما قابل ‌تشخیص نباشد؛ دراین‌صورت باید پوست خود را خنثی درنظر گرفته و کرم‌پودر مناسب پوست گندمی بخرید. 

بیشتر بخوانید: انواع آرایش پوست سبزه

تعیین تناژ رنگی پوست به‌وسیله طلا و نقره

استفاده از زیورآلات هم یکی دیگر از راه‌های تشخیص تناژ رنگی پوست است. شما می‌توانید با مقایسه بین زیورآلات طلایی و نقره‌ای متوجه شوید که تناژ رنگی پوستتان چیست. اگر رنگ نقره‌ای مناسب شما بود، پوستتان سرد؛ اگر طلایی به شما می‌آمد، رنگ پوستتان گرم و اگر هردو مناسبتان بود، پوستتان طبیعی است.

تعیین تناژ رنگی پوست به‌وسیله کاغذ

با نگاه داشتن یک کاغذ سفید کنار صورت خود هم می‌توانید رنگ پوستتان را تشخیص دهید. اگر با قرار گرفتن کاغذ کنار صورتتان رنگ پوست شما زرد به‌نظر رسید، پوستتان گرم است؛ اگر رنگتان صورتی، قرمز یا سرخابی به‌نظر رسید، پوستتان سرد است و اگر احساس کردید که با این کار پوستتان خاکستری به‌نظر می‌رسید، رنگ پوستتان طبیعی است.

تعیین تناژ رنگی پوست براساس رنگ مو و چشم

شما معمولا براساس رنگ مو و چشم هم می‌توانید تناژ رنگی پوستتان را تشخیص دهید؛ بدین‌صورت که افراد دارای پوست سرد معمولا چشم‌های آبی، سبز یا خاکستری و موهای متمایل به خاکستری دارند و افرادی با رنگ پوست گرم هم معمولا چشم‌هایشان فندقی یا قهوه‌ای و موهایشان تیره‌تر است.

انواع رنگ کرم پودر

کرم‌پودرها علاوه بر برندهای مختلف، رنگ‌های متفاوتی هم دارند. همانطور که پیشتر گفتیم، شما باید بهترین کرم پودر مناسب رنگ پوست خود را انتخاب کنید تا بر چهره شما نشسته و حالت غیرطبیعی و مصنوعی به آن ندهد. کرم‌پودرها هم براساس تناژ رنگی پوست به سه دسته سبزه یا گرم، سفید یا سرد و گندمی یا طبیعی یا همان خنثی تقسیم می‌شوند.

  • افرادی که رنگ پوستشان سرد است، ته‌رنگ آبی، قرمز یا صورتی دارند.
  • افرادی با رنگ پوست گرم، ته‌رنگ پوست طلایی، زرد یا هلویی دارند.
  • افراد دارای رنگ پوست طبیعی یا خنثی، ته‌رنگ پوستشان ترکیبی از رنگ‌های گرم و سرد است.

کرم پودر مناسب پوست سفید

پوست سفید در دسته بندی پوست‌های سرد قرار می‌گیرد و به اصطلاح عامیانه به کمی روح نیاز دارد. این کار را می‌توان با کرم‌پودری با ته‌رنگ‌های صورتی و سرخابی انجام داد؛ بنابراین افرادی که پوست سفید دارند، باید کرم‌پودرهایی انتخاب کنند که ته‌رنگ صورتی به چهره‌شان بدهد. البته این نکته را هم درنظر بگیرید که سفیدی پوست، درجات و انواع مختلف دارد و انتخاب رنگ کرم پودر برای پوست سفید هم باید براساس همین مورد انجام شود.

رنگ کرم پودر متناسب با پوست سبزه

پوست سبزه با پوست سرد تفاوت زیادی دارد. پوست‌های سبزه و تیره از خانواده رنگ پوست‌های گرم هستند؛ بنابراین استفاده از کرم‌پودر با ته‌رنگ گرم باعث کدر و تیره‌تر شدن رنگ صورت این افراد می‌شود. بنابراین رنگ کرم پودر مناسب پوست سبزه ، کرم‌پودرهایی با تناژ رنگی سرد است. هرچند چنین کرم‌پودرهایی هم باتوجه به میزان تیرگی رنگ صورت درجه‌بندی دارند.

بهترین رنگ کرم پودر برای پوست گندمی

پوست گندمی درواقع همان پوست خنثی یا طبیعی است. گندمی را می‌توان ترکیبی از سبزه و سفید درنظر گرفت؛ بنابراین افرادی که رنگ پوستشان گندمی است، ترکیبی از تناژ گرم و سرد را باهم دارند. به‌همین دلیل بیشتر رنگ‌ها اصطلاحا به چهره این نوع افراد می‌آید؛ اما انتخاب کرم پودر برای پوست گندمی باید بعد از پاسخ به این سوال انجام شود که «آیا پوست شخص بیشتر به تناژ گرم و تیره تمایل دارد یا سرد و روشن؟».

سایر نکات مهم در انتخاب کرم پودر مناسب رنگ پوست

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در انتخاب کرم‌پودر درنظر بگیرید، نوع پوست شماست. علاوه بر تناژ رنگی یک دسته‌بندی دیگر هم برای پوست صورت وجود دارد که آن را به سه دسته خشک، چرب و ترکیبی تقسیم می‌کند؛ البته دسته‌ای نیز به‌نام دسته حساس در این میان وجود دارد. افرادی که پوست صورتشان حساس است، باید علاوه بر کرم‌پودر در انتخاب هرنوع مواد آرایشی، بهداشتی و شوینده دقت کنند؛ زیرا ممکن است به پوستشان آسیب وارد شود. بهترین انتخاب برای افراد دارای پوست حساس، لوازم آرایشی فاقد الکل، عطر، پارافین، گلیسیرین، وازلین و پودر تالک است.

کرم‌پودر مناسب پوست چرب

پنکک‌های کرم‌پودری بهترین انتخاب برای افرادی هستند که پوست چرب دارند. این نوع کرم‌پودر، چربی اضافه پوست را جذب کرده و نمای نهایی آن را مات می‌کند؛ به‌همین دلیل پوست پس از آرایش دیگر برق نمی‌زند. از دیگر انواع کرم‌پودر مناسب پوست چرب می‌توان به کرم‌پودرهای فاقد چربی یا همان Oil Free و کرم‌پودرهای حاوی مواد معدنی اشاره کرد.

کرم‌پودر مناسب پوست خشک

هر کرم‌پودری مناسب پوست خشک نیست. اگر بافت کرم‌پودر چرب و کرمی نباشد، باعث خشک‌تر شدن پوست و درنتیجه پوسته‌پوسته شدن آن می‌شود. بنابراین بهتر است از کرم‌پودر مایع یا کرمی استفاده کنید. دراین‌صورت به پوستتان آب‌رسانی هم می‌شود.

کرم‌پودر مناسب پوست ترکیبی

پوست ترکیبی اصطلاحا پوست بدقلقی است. برخی قسمت‌های این نوع پوست‌ها چرب و بعضی قسمت‌ها هم خشک است؛ درنتیجه مشکلات هردو پوست را دارد. معمولا در بیشتر پوست‌های ترکیبی، پیشانی، بینی و خط عمودی روی بینی چرب بوده و باقی قسمت‌ها خشک هستند. در وهله اول به‌هیچ‌عنوان از کرم‌پودرهای چرب و نرم‌کننده استفاده نکنید. پیشنهاد ما مصرف دو نوع کرم‌پودر مخصوص پوست چرب و خشک، به‌صورت ترکیبی است.

سخن آخر

پوست و اعضای صورت ازجمله چشم اعضای بسیار مهم و حساسی هستند؛ بنابراین انتخاب لوازم آرایشی مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. کرم‌پودر جزو لوازم آرایشی است که به‌عنوان زیرساز به‌کار رفته و لوازم آرایشی دیگری روی آن استفاده می‌شوند؛ بنابراین ساعت‌ها روی پوست می‌ماند و به پوست فشار می‌آورد. همین باعث می‌شود که بیشتر از انتخاب رنگ کرم پودر و نوع آن، برند، مواد سازنده و تاریخ انقضای آن مهم باشد. بنابراین قبل از خرید کرم‌پودر حتما به این موارد توجه کنید. ازطرفی پاک کردن آرایش و شستن صورت از یادتان نرود و اجازه ندهید که کرم‌پودر مدت‌های طولانی روی پوستتان بماند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید