مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تفاوت های عطر، ادکلن و ادوپرفیوم

فهرست مطالب

انواع مختلفی از عطر در بازار وجود دارد که مهم‌ترین تفاوت آنها در غلظت روغن معطر و مقدار الکل است. معمولا هرچه غلظت روغن‌های معطر آن بیشتر باشد، ماندگاری و دوام رایحه آن روی پوست و لباس بیشتر است. شاید همین تفاوت های عطر، ادکلن و ادوپرفیوم و سایر خوش‌بوکننده‌های مختلف است که خریدار را نسبت به انتخاب نوع مناسب این محصولات، با چالش مواجه می‌کند. در این مطلب از صندلی به مقایسه عطر و ادکلن و ادوپرفیوم می‌پردازیم تا بیشتر از قبل متوجه فرق عطر و ادکلن شوید و هنگام خرید، انتخاب درستی داشته باشید.

انواع عطر و ادکلن

همانطور که در ابتدال مطلب اشاره شد، انواع مختلفی از عطر و ادکلن وجود دارد که اگر بخواهیم آنها را با توجه به میزان الکل و دانه‌های روغنی معطر از زیاد به کم درنظر بگیریم به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. پرفیوم (عطر)
  2. ادوپرفیوم
  3. ادوتویلت
  4. ادکلن
  5. اوفرش

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، مقدار الکل کمتر و غلظت روغن معطر یک عطر، رابطه مستقیمی با ماندگاری آن روی پوست دارد. خرید عطری که معرف شما باشد و دیگران با استشمام آن بلافاصله متوجه حضور شما شوند، احتمالا یک چالش است؛ زیرا تنوع زیادی از این خوش‌بوکننده‌ها تولید و به بازار عرضه شده است و انتخاب عطر مناسب از بین این گروه‌ها را برایتان سخت می‌کند.

اینکه کدام نوع عطر را انتخاب کنید به خیلی چیزها بستگی دارد. این ملاحظات شامل فصل، مدت زمان ماندگاری آن و بودجه شما می‌شود. برای انتخاب بهترین نوع این محصولات متناسب با سبک زندگیتان لازم است تا ابتدا انواع عطر را بشناسید و با آگاهی از تفاوت های عطر، ادکلن و ادوپرفیوم، ادوتویلت و اوفرش، بهترین را انتخاب و مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: بادی اسپلش چیست

پرفیوم

عطر یا پرفیوم از لحاظ میزان دانه‌های روغنی معطر، در گروه قوی‌ترین‌ خوش‎بوکننده‌ها از لحاظ شدت رایحه قرار دارند. غلظت دانه‌های روغنی معطر موجود در آن حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد است که پس از اسپری یا استفاده آن روی پوست، حتی تا ۱۲ ساعت یا بیشتر نیز شما می‌توانید رایحه خوش آن را حس کنید. میزان الکل پرفیوم نسبت به سایر عطرها، کمتر است.

ادوپرفیوم

ادوپرفیوم نوع دیگری از خوش‌بوکننده‌هاست که در سکوی دوم عطرها از لحاظ غلظت دانه‌های روغنی قرار دارد. این محصول معطر، حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از محتویاتش را دانه‌های معطر روغنی تشکیل داده است و میزان ماندگاری آن بین ۸ تا ۱۲ ساعت است. فصول گرم مناسب استفاده از ادوپرفیوم نیست زیرا گرما باعث تبخیر سریع‌تر دانه‌های معطر شده و تندی رایحه این نوع عطر، بسیار زیاد می‌شود. از این روی فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان مناسب استفاده از ادپرفیوم است.

ادوتویلت

ادوتویلت‌ها نیز در رتبه سوم قرار دارند و غلظت اسانس دانه‌های روغنی آن بین ۵ تا ۱۵ درصد است. این خوش‌بوکننده بیشتر مناسب استفاده در فصول گرم سال به‌ویژه تاسبتان است؛ زیرا گرما افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند و با تبخیر مولکول‌های عطر، باعث ایجاد بوی شدید می‌شود.

ادکلن

ادکلن نیز در چهارمین گروه تقسیم‌بندی عطرها قرار گرفته است؛ زیرا غلظت دانه‌های روغنی معطر آن بین ۲ تا ۴ درصد است و دوام و ماندگاری زیادی ندارد. تنها می‌توان برای یکی دو ساعت روی استشمام عطر دوست‌داشتنی آنها حساب کرد و معمولا به عنوان گزینه‌ای سبک و البته نیروبخش شناخته می‌شوند.

اوفرش

اوفرش محصولی است تقریبا جدید که شباهت زیادی به ادکلن دارد. البته میزان غلظت اسانس‌ دانه‌های روغنی معطر آن زیر ۳ درصد و بین ۱ تا ۳ درصد است. ماندگاری کمتری نسبت به ادکلن دارد؛ ولی در عین حال سبک‌تر، باطراوت‌تر و بیشتر مناسب استفاده روی پوست است. نکته جالب در مورد اوفرش‌ها، میزان الکل و آب موجود در ترکیبات آن است. در واقع برای ساخت این محصول درصد آب بیشتری نسبت به الکل استفاده می‌شود.

مقایسه انواع عطر و ادکلن

حال که با انواع عطر بیشتر آشنا شدیم، دیگر زمان آن رسیده است که تفاوت های عطر، ادکلن و ادوپرفیوم را بهتر بشناسیم و با مقایسه انواع عطر و ادکلن، دید بازتر و انتخاب بهتری برای خرید محصول مورد نظر بدست آوریم.

تفاوت عطر و ادکلن

اساسا بین تمامی عطرها شباهت زیادی وجود دارد، اما همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، بر اساس غلظت روغن معطر، الکل و آب موجود در ترکیباتشان، با یکدیگر متفاوت می‌شوند و هرکدام را با یک نام خاص مثلا ادکلن، ادوتولیت، ادوپرفیوم و… می‌خوانند. با این حال با شناخت هرکدام، می‌توان آن را که برایتان مناسب‌تر است، انتخاب و استفاده کنید.

ادکلن نسبت به عطر دارای غلظت کمتری از روغن‌های معطر است. از این رو رایحه آن نسبت به عطر سبک‌تر است؛ رایحه آن شدت و تندی کمتری دارد و همانند عطرها ماندگاری بالایی ندارد. ادکلن‌ها بیشتر برای استفاده آقایان و جوان‌ها و برای مجالس مختلف پیشنهاد می‌شود.

تفاوت ادکلن و ادوپرفیوم

eau de cologne (ادکلن) قدیمی‌ترین اصطلاحی است که در آمریکای شمالی برای رایحه‌های مردانه، استفاده می‌شد. این محصول رایحه‌ای سبک، تازه، باطراوت و میوه‌ای دارد و معمولا بین ۲ تا ۴ درصد از اسانس روغن‌های معطر و الکل و آب تشکیل شده است. هانطور که پیشتر هم توضیح دادیم، مصرف‌کنندگان این محصول اغلب آقایان و جوان‌ها هستند و ماندگاری آن حدود ۲ ساعت است.

بیشتر بخوانید: عطرهای پرفروش زنانه

در عوض ادوپرفیوم که در واقع بسیار به عطر یا پرفیوم نزدیک است، بهترین اصطلاحی است که می‌توان از آن برای توصیف یک عطر استفاده کرد. محصولی است که مختص جنسیت خاصی نیست و برای توصیف عطرهای مردانه و زنانه استفاده می‌شود. تفاوت ادکلن و ادوپرفیوم در ماندگاری آنها و غلظت اسانس دانه‌های معطر روغنی است. ماندگاری ادوپرفیوم به دلیل غلظت بیشتر دانه‌های معطر، بیشتر از ادکلن است؛ میزان الکل موجود در این محصول نیز کمتر از ادکلن است؛ برای پوست‌های حساس مناسب است. قیمت بالای ادوپرفیوم نسبت به ادکلن و سبک‌تر بودن رایحه ادکلن نسبت به ادوپرفیوم را نیز می‌توان بارزترین فرق ادوپرفیوم و ادکلن درنظر گرفت.

تفاوت عطر و ادوپرفیوم

در مقایسه عطر و ادوپرفیوم، بیش از هرچیزی شباهت این دو عطر توجه‌ها را جلب می‌کند. در واقع ادوپرفیوم در بین سایر خوش‌بوکننده‌ها، به عطر یا پرفیوم نزدیکی بیشتری دارد. برای بیان تفاوت عطر و ادوپرفیوم می‌توان بیش از هر چیزی غلظت دانه‌های معطر روغنی را عنوان کرد که در پرفیوم بیشتر از اوپرفیوم و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است. پرفیوم اصلی‌ترین، غلیظ‌ترین و گران‌ترین نوع عطر است و پس از استفاده حتی تا ۲۴ ساعت رایحه آن باقی می‌ماند.

اگر به دنبال عطر اما از نوعِ سبک هستید، ادوپرفیوم مناسب‌تر است. اما برای عطری غلیظ و خصوصا مناسب روزهای خنک‌تر سال، پرفیوم‌ها مناسب هستند. همچنین در مراسمی که ساعات طولانی برپا هستند نیز پرفیوم‌ها گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. اما اگر عطری می‌خواهید که رایحه سبک‌تر داشته باشد و فقط به دنبال آن هستید که تنتان را خوشبو کنید، ادوپرفیوم‌ها نسبت به عطر مناسب‌تر هستند. از دیگر تفاوت عطر و ادوپرفیوم جز غلظت بیشتر عطر، درصد الکل کمتر آن نسبت به ادوپرفیوم است. از این رو چرب‌تر از این نوع خوش‌بوکننده‌ها هستند و بیشتر مناسب افرادی است که پوستشان حساس است.

جمع‌بندی

در این مطلب از صندلی به بیان تفاوت های عطر، ادکلن و ادوپرفیوم و سایر عطرها پرداختیم. متوجه شدیم که عطرها را با درنظر گرفتن میزان الکل، آب و دانه‌های روغنی معطر موجود در ترکیباتشان گروه‌بندی می‌کنند. نکته جالب در مقایسه عطر و ادوپرفیوم، این است که شباهت و نزدیکی بسیار زیادی به هم دارند و ادوپرفیوم بیشترین نزدیکی را در بین سایر عطرها به پرفیوم دارد. همچنین متوجه شدیم که عطر (پرفیوم)، غلیظ‌ترین و اصلی‌ترین نوع عطر است که بیشترین ماندگاری را به دلیل غلظت بالای دانه‌های معطر روغنی و کم‌ترین میزان الکل و آب دارد. طبیعی است که قیمت آن نسبت به سایر عطرها بیشتر باشد.

ادکلن نیز بیشتر محبوب آقایان و جوانان است و رایحه‌ای سبک با ماندگاری نهایت ۲ ساعته دارد. اوفرش‌ها هم جدیدترین نوع عطرها هستند که غلظت دانه‌های معطر آن بسیار کم است و در مقابل درصد آب استفاده شده در محتویات آن نسبت به الکل بیشتر است و نسبت به سایر عطرها، قیمت پایین‌تر و دوام کم‌تری دارد.

با توجه به معرفی انواع عطر و بیان تفاوت بین آنها، تلاش کردیم تا شما را در انتخاب بهترین عطر و ادکلن یاری دهیم. اگر تجربه استفاده از هرکدام از عطرهای معرفی شده را دارید، لطفا در بخش نظرات با ما و کاربرانمان به اشتراک بگذارید و بگویید که به نظر شما کدام نوع عطر را و به چه دلیل ترجیح می‌دهید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید