مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بهترین روش اصلاح صورت آقایان

فهرست مطالب

اصلاح صورت آقایان یکی از کارهای عادی و معمول است که هر چند روز یک‌بار یا حتی برخی، هر روز آن را انجام می‌دهند. این کار به تمیز و مرتب نشان‌دادن ظاهرشان کمک کرده و بهداشت و سلامت پوست صورت را نیز به همراه خواهد داشت.

از قدیم روش‌های مختلفی برای اصلاح صورت استفاده می‌شود ولی بیش‌تر آنها به دنبال یافتن بهترین روش اصلاح صورت آقایان هستند یا می‌خواهند بدانند که چگونه بعد از اصلاح از پوست خود محافظت کنند و  پوست خوبی داشته باشند؟ به‌ویژه جوانانی که به تازگی شروع به اصلاح صورت خود کرده‌اند.

برای پاسخ به این سؤالات، در این مقاله از صندلی به بررسی روش‌های اصلاح صورت مردان پرداخته‌ایم و تمامی نکات لازم اعم از نکات قبل و بعد از اصلاح و محافظت از پوست را برای شما بیان کرده‌ایم.

انواع لوازم اصلاح صورت آقایان

سرعت رشد موی صورت آقایان زیاد است و نسبت به صورت بانوان، زمختی و سختی بیشتری دارند؛ بنابراین باید لوازم خاص اصلاح را استفاده کنند تا به‌راحتی صورت خود را اصلاح‌کرده و پوست تمیزی داشته باشند. استفاده از این لوازم به سال‌های خیلی قبل بازگشته و در طی گذشت سال‌ها تغییراتی پیدا کرده است. اما برخی لوازم قبلی مانند اصلاح با تیغ هنوز پابرجاست و طرف‌داران خاص خود را دارد. امروزه بیش‌ترین لوازمی که آقایان با آن صورتشان را اصلاح می‌کنند تیغ، ژیلت و ماشین ریش تراش است و روش‌های جداگانه‌ای برای هر کدام استفاده می‌شود. بهتر است با هریک از آن‌ها به‌صورت جداگانه آشنا شوید و با بررسی معایب و مزایای آن‌ها روش مناسب خود را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد

اصلاح صورت آقایان با ماشین ریش تراش

ریش‌تراش از مدرن‌ترین روش‌های اصلاح صورت برای آقایان است و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. این ماشین به کمک نیروی برق و باتری و تیغه‌هایی که در سر آن نصب شده است، موهای صورت آقایان را به‌راحتی و بدون ایجاد بریدگی، تراشیده و پوست سالم و تمیزی به آنها هدیه می‌دهد. اما این وسیله مزایا و معایبی دارد که بهتر است قبل از استفاده، با آن آشنا شوید

مزایای استفاده از ماشین ریش‌تراش

 • استفاده از آن آسان است.
 • برای هر نوعی پوست حساس و غیرحساس مناسب است.
 • آسیب و برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود.
 • نیازمند ژل اصلاح، مرطوب‌کننده و ازاین‌قبیل موارد به هنگام اصلاح نیست.
 • با یک‌بار خرید ماشین ریش‌تراش برای سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید.

معایب استفاده از ریش تراش

 • استفاده زیاد از آن موجب آسیب پوست در طولانی‌مدت می‌شود.
 • ماشین ریش‌تراش نسبت به تیغ و ژیلت گران‌تر است.
 • استفاده از آن نیازمند یک منبع انرژی مانند برق و باتری است.
 • در برخورد با آب ممکن است خراب ‌شود و بسوزد، بنابراین باید در هنگام استفاده از آن دقت کرد.

اصلاح صورت مردان با تیغ

یکی دیگر از روش‌ها و نحوه اصلاح صورت مردان استفاده از تیغ است که یکی از قدیمی‌ترین نوع اصلاح در میان دیگر روش‌های امروزی است. تیغ‌های اصلاح در دو مدل وجود دارند. مدلی که مستقیماً روی پوست قرار گرفته و موی صورت آقایان را اصلاح می‌کند و استفاده از آن نیازمند دقت و مهارت است.

تیغ‌های مدل مطمئن یا ایمن دارای بخش‌های کوچک و دوطرفه هستند و با قراردادن تیغ درون آن، آسیب احتمالی به پوست و خراش و بریدگی کاهش می‌یابد. آقایان از قدیم برای اصلاح با تیغ، از فرچه و کف‌صابون استفاده می‌کردند و از این طریق، حرکت تیغ روی پوست را راحت‌تر می‌کردند. البته تیغ یک‌بار مصرف و کارتریجی نیز از دیگر مدل‌های این ابزار اصلاح صورت است که آقایان از آن استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید که مهم‌ترین فواید تیغ زدن صورت مردان می‌توان به رشد سریع‌تر موها اشاره کرد. البته موارد زیر از دیگر مزایای اصلاح با تیغ است:

 • تیغ همیشه در دسترس بوده و برای استفاده نیازمند منبع انرژی نیست.
 • تیغ‌ها هزینه کمی داشته و ارزان هستند.

و اما معایب استفاده از تیغ اصلاح به شرح زیر است:

 • تیغ‌ها بسیار تیز هستند و احتمال بریدگی و خراش پوست با آن زیاد است.
 • برای پوست‌های حساس مناسب نیست و موجب سوزش و قرمزی می‌شوند.
 • اگر در نگه‌داری تیغ و استفاده از آن دقت نکنید، موجب آلودگی آن، بروز حساسیت و عفونت در پوست می‌شوند.

بیشتر بخوانید: وکس صورت

اصلاح صورت آقایان با ژیلت

از دیگر روش‌های مدرن و معمول می‌توان اصلاح صورت با ژیلت برای آقایان را نام برد. ژیلت یک وسیله آماده است که توسط کارخانه‌ها تولید می‌شود و تیغ درون آن قرار می‌گیرد که این کار احتمال برش و خراشیدگی را کم‌تر می‌کند. برای استفاده از ژیلت هم مانند تیغ بهتر است که قبل از اصلاح، صورت را به صابون و ژل‌های مخصوص آغشته کرده و با این کار حرکت ژیلت را آسان‌تر کنید. همچنین این کار به تراشیده شدن بهتر موها کمک زیادی می‌کند. ژیلت نیز مانند تیغ به‌راحتی در دسترس است و با اینکه تهیه آن از تیغ هزینه بیش‌تری دارد، ولی بازهم هزینه آن زیاد نیست. از طرفی ژیلت زیاد باعث حساسیت نمی‌شود و پوست را خراش نمی‌دهد.

مراحل اصلاح صورت آقایان

پوست صورت قسمت حساسی از بدن است و چه آقایان و چه خانم‌ها به پوست صورت خود اهمیت زیادی می‌دهند. ازآنجایی‌که اصلاح صورت برای آقایان یک کار معمول روزانه است، زیاد به آن توجهی نمی‌کنند و فکر می‌کنند که نیاز به اصول خاصی ندارد. اما اهمیت پوست برای همگان ایجاب می‌کند که مراحل اصلاح صورت را که در ادامه شرح می‌دهیم، به‌درستی رعایت کرده و از بروز حساسیت بعد آن جلوگیری کنند.

 1. قبل از اصلاح صورت خود را با یک شوینده مناسب پوست صورت بشویید؛ این کار هرگونه آلودگی و سلول‌های مرده روی پوست را تمیز می‌کند. همچنین موها را نرم کرده و اصلاح آن را راحت‌تر می‌کند و در صورت داشتن موهای زیر پوستی، به هنگام ماساژ شوینده به پوست، موها از زیر پوست خارج می‌شوند.
 2. استفاده از کف‌صابون یا ژل‌های مخصوص اصلاح؛ اگر از تیغ یا ژیلت استفاده می‌کنید، همان‌طور که قبلاً هم به آن اشاره شد، صابون و ژل موجب لیز شدن پوست و حرکت راحت‌تر تیغ روی پوست می‌شود. به هنگام اصلاح صورت مردان با ماشین نیازی به این کار نیست.
 3. پس از اصلاح، پوست خود را با آب سرد بشویید؛ پس از اتمام اصلاح صورت، شستشو با آب سرد مانند کمپرس سرد عمل کرده و از قرمزی و تورم جلوگیری می‌کند و منافذ پوست را می‌بندد.
 4. ژل بعد اصلاح استفاده کنید؛ ژل‌های بعد اصلاح که برای انواع پوست‌ها تولید می‌شود، بعد از اصلاح به سلامت پوست شما کمک کرده و از بروز حساسیت‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: رفع موهای زیرپوستی

نکات قبل از اصلاح صورت مردان

قبل از اینکه صورت خود را اصلاح کنید، یک‌سری نکات کلی وجود دارد که سبب می‌شود کار شما راحت‌تر شده و دیگر نگرانی بابت پوست خود نداشته باشید. این نکات را در ادامه مطالعه کنید.

 • اگر از ماشین اصلاح استفاده می‌کنید، قبل از استفاده سر ماشین که با پوست تماس دارد را با فرچه مخصوص از گردوغبار تمیز کنید. اگر هم از تیغ و ژیلت استفاده می‌کنید، از تمیزی آن‌ها و اینکه حتماً متعلق به شما است مطمئن شوید، زیرا برخی افراد بیش از یک‌بار از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 • از تیز بودن تیغه‌های ماشین و تیغ و ژیلت مطمئن باشید. تیغ‌های کند به پوست شما آسیب رسانده و کارتان را سخت‌تر می‌کنند.
 • اگر روی پوستتان حساسیت، ضایعه یا ازاین‌قبیل موارد مشاهده کردید، ابتدا سعی کنید آن را درمان کنید و سپس اصلاح کنید، یا روی ضایعه و اطراف آن را فعلاً کاری نداشته باشید. البته این کار بعد از اصلاح شاید ظاهر خوبی نداشته باشد.

نکاتی برای پس از اصلاح صورت آقایان

مراقبت از پوست صورت پس از اصلاح صورت به‌اندازه مراقبت قبل از آن اهمیت دارد و شاید حتی مهم‌تر از آن باشد. زیرا منافذ پوست شما پس از اصلاح باز است و ممکن است بیش‌تر از هر زمان دیگری دچار آسیب شود. بهتر است بعد از اصلاح کارهای زیر را انجام دهید.

بعد از اتمام کار اصلاحتان، تیغ را برای تمیزشدن به روشویی نزنید و همچنین برای خشک‌کردن، آن را روی حوله و دستمال نکشید. این کار تیغ را کند می‌کند. برای تمیزشدن، آن را زیر آب بگیرید و روی پارچه تمیزی قرار دهید تا خشک شود.

 • تیغ را در جای مناسبی قرار دهید تا موجب بریده شدن دست دیگران به‌خصوص کودکان نشود.
 • بعد از اصلاح برخی افراد به دلیل نرمی پوست، زیاد به پوست دست می‌کشند که این کار موجب بروز حساسیت می‌شود. از مالیدن زیاد دست به‌صورت حداقل تا چند ساعت خودداری کنید.
 • سطح پوست خود را بعد از اصلاح شسته و حتماً با حوله تمیز خشک کنید. پوست مرطوب مستعد جذب باکتری و آلودگی است.

بهترین شیوه اصلاح صورت مردان با پوست حساس

برخی از مردان، پوست بسیار حساسی دارند و بعد از اصلاح روی پوست خود جوش، قرمزی، تورم و حتی خارش احساس می‌کنند. برای همین، اصلاح برای آن‌ها تبدیل به یک مسئله سخت شده است و همواره به دنبال بهترین روش اصلاح صورت هستند. اصلاح صورت مردان با ماشین ریش تراش، بهترین گزینه برای افراد با پوست حساس است و در کنار آن باید تمامی نکاتی که برای قبل اصلاح، حین اصلاح و بعد از آن گفته‌ شد را به‌درستی و دقیق رعایت کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین دستگاه های لیزر

سن مناسب اصلاح کردن صورت برای پسران

ازآنجایی‌که ریش و سبیل برای پسران بسیار اهمیت دارد و داشتن آن را علامت بزرگ‌شدن خود می‌دانند، منتظر بلند‌شدن و اصلاح ریش خود هستند. بهترین سن برای اصلاح صورت پسران در دوران نوجوانی و جوانی است که در این دوره، موی صورت آن‌ها به حد کافی رشد کرده و قابل‌اصلاح و فرم‌دهی است. البته این سن دقیق اصلاح صورت می‌تواند طبق رشد موی هر فرد، متفاوت باشد.

کلام آخر

از قدیم، اصلاح موی صورت در آقایان رواج داشته است و صورت اصلاح‌شده، نشانی از تمیزی آقایان بوده است. همان‌طور که گفته شد، روش‌های زیادی برای این کار وجود دارد و هر آقایی می‌تواند به کمک این مطالب، روش مناسب را انتخاب کرده و با رعایت نکات گفته شده، پوست تمیز و خوبی داشته باشد. لطفا تجربه خودتان از اصلاح صورتان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید