مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

نکاتی که قبل از انجام تاتو باید بدانید!

فهرست مطالب

هنر تاتو یا خال‌کوبی؛ قدمتی طولانی در تاریخ بشر دارد و یک هنر اصیل و باستانی است. طبق آثار باقی‌مانده و کشف‌شده، تاتو ابتدا روی نقاط مختلف بدن و برای درمان‌های طب سنتی انجام می‌شد. اما رفته‌رفته تمایل به انجام تاتو بیش‌تر شد و همان‌طور که مشاهده می‌کنید، به مد تبدیل شده است.

در حال حاضر افراد مختلفی برای انجام تاتو روی نقاط مختلف بدن باهدف زیبایی، طرح‌هایی متنوعی را انتخاب می‌کنند و خال‌کوبی خود را انجام می‌دهند. ازآنجایی‌که تعداد طرف‌داران تاتو و تاتوکاران افزایش پیدا کرده است، باید برای انجام این کار دقت زیادی کرد. برای همین در این مطلب به بررسی مراقبت های قبل از تاتو پرداخته‌ایم و نکات قبل از تاتو را که لازم و ضروری بوده را معرفی کرده‌ایم. لطفا صندلی خود را ترک نکنید.

مراقبت های قبل از تاتو

تاتو یک کار حساس است و نیازمند افراد ماهری است. یعنی نمی‌توان هر زمان که تصمیم به انجام تاتو گرفتید، سراغ یک تاتو آرتیست بروید و کار خال‌کوبی خود را به او بسپارید. همچنین نیاز است که قبل از انجام تاتو یک‌سری اقدامات برای جلوگیری از هرگونه اتفاقات احتمالی ناشی از تاتو را انجام دهید. برای مثال بهتر است قبل از مراجعه درباره تاتو آرتیست خود تحقیق و فرد حرفه‌ای را انتخاب کنید. یا مطمئن شوید که فردی متعهد است و برای شما از سوزن جدید و لوازم تمیز استفاده می‌کند و نکاتی ازاین‌قبیل را رعایت می‌کند.

اما برای اینکه دیگر نگران تاتو، عوارض و کارهای لازم قبل از آن نباشید، تمامی نکات مهم قبل از تاتو را در ادامه به طور کامل توضیح داده‌ایم.

رژیم غذایی مناسب

شاید فکر کنید که تاتو کار خاصی نیست و فقط چون روی پوست شما انجام می‌شود، مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. ولی باید بگوییم که اگر نکات لازم را رعایت نکنید، موجب احساس درد بیش‌تر در هنگام انجام کار یا بروز عفونت و حساسیت بعد از تاتو می‌شود. برای همین یکی از کارها قبل از انجام تاتو دقت به رژیم غذایی است.

دستگاه تاتو با سوزن‌های ریزی که دارد رنگ را به زیر پوست شما منتقل و طرح موردنظر را ایجاد می‌کند؛ بنابراین پوست دچار درد و اندکی خونریزی می‌شود. رژیم غذایی سالم قبل از تاتو به تاب‌آوری و میزان خونریزی شما کمک زیادی می‌کند و بعد از آن نیز سرعت بهبودی را افزایش می‌دهد. پس از رژیم غذایی سالم و مفیدی استفاده کنید. چند مورد از مهم‌ترین موارد در رژیم غذایی مناسب برای تاتو عبارت‌اند از:

  • ۴۸ ساعت قبل از تاتو از خوردن الکل خودداری کنید و مصرف کافئین خود را به حداقل برسانید.
  • از خورد داروهای ضدانعقاد خون مانند آسپرین و وارفارین خودداری کنید.
  • مواد غذایی مقوی و میوه‌ها را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

شیو کردن

از دیگر نکات قبل از تاتو می‌توان به شیوکردن ناحیه تاتو اشاره کرد. شیو، موهای زاید را از بین می‌برد و سطح پوست را صاف و هموار می‌کند. اما باید در هنگام شیو ناحیه موردنظر دقت و از آسیب‌رسیدن به آن جلوگیری کنید. شما می‌توانید از روش‌های مختلف اصلاح مانند ژیلت، وکس و موم، بندانداز، دستگاه اپیلاتور و… استفاده کنید و سطح محل موردنظر را صاف و تمیز کنید.

در صورت بروز هرگونه زخم و حساسیت پوستی بعد از شیو و اصلاح، به‌هیچ‌وجه تاتو را انجام ندهید. این کار سبب بروز آسیب بیش‌تر و عفونت می‌شود و ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

لایه برداری پوست

لایه‌برداری پوست از دیگر اقدامات قبل تاتو است. دستگاه تاتو با سوزن‌های موجود پوست شما را سوراخ می‌کند و خراش می‌دهد و آن را زخمی می‌کند؛ بنابراین باید دستگاه، دستان تاتو کار (البته استفاده از دستکش ضروری است)، سوزن و پوست شما تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد.

قبل از مراجعه برای تاتو، ابتدا سطح پوست خود را تمیز کنید. لایه‌برداری بهترین کار است و ازطریق حذف آلودگی و لایه‌های مرده پوست به سلامت پوست شما قبل و بعد از تاتو کمک زیادی می‌کند. این کار را می‌توانید با لایه‌بردارهای مخصوص پوست دست انجام دهید یا از یک فرد ماهر در این زمینه کمک بخواهید. در صورت عدم رعایت بهداشت توسط شما و تاتو کار، ممکن است بعد از تاتو احساس خارش و سوزش کنید. پس هم خودتان دقت کنید و هم قبل از مراجعه درباره محل و تاتو کارتان اطلاعات کامل دریافت کنید.

به یاد داشته باشید که پیداکردن تاتو آرتیست با دستمزد ارزان، شاید برای شما خوش‌آیند باشد؛ اما ازطرفی ممکن است که دلایل ارزانی خدمت آن به‌خاطر کار بی‌کیفیت، استفاده از لوازم کهنه و آلوده و آماتوربودن تاتو کارتان باشد. حتی ممکن است طرح موردنظر شما را به طور دقیق اجرا نکند. پس از‌آنجایی‌که تاتو، کار بسیار حساسی است؛ ابتدا کیفیت، تمیزی و مهارت را در اولویت قرار دهید.

هیدراته نگه داشتن بدن

هیدراته نگه‌داشتن بدنتان کار مهم و ضروری قبل و بعد از تاتو است. این کار در روند انجام تاتو و نتیجه آن نقش مهمی دارد و تحمل شما و کارِ تاتو آرتیست‌تان را راحت‌تر می‌کند. هیدراته شدن بدن خاصیت ارتجاعی و انعطاف پوست را بالا می‌برد و در حین انجام کار، سبب کاهش درد و درنتیجه افزایش تحمل شما می‌شود. همچنین از افت فشار و سردرد و درد شدید ناحیه تاتو جلوگیری و به بهبودیافتن محل زخم کمک زیادی می‌کند.

پس اگر چه همیشه باید بدن را هیدراته نگه داشت، اما در زمان تاتو و چند روز پس از آن هم در هیدراته نگه‌داشتن بدنتان دقت کنید. آب بدن شما از خشکی و کشیدگی پوست نیز جلوگیری می‌کند و محل موردنظر نیز سریع‌تر بهبود می‌یابد. همچنین به تمیزبودن نتیجه کار کمک زیادی خواهد کرد. بعضی مواقع ممکن است که طرح شما بزرگ یا زمان‌بر باشد. در این مواقع بیش از یک جلسه کار برای انجام آن لازم است. پس در این مواقع نیاز است که بدن را مرتب هیدراته کنید.

مرطوب کردن پوست

از دیگر نکات مهم قبل از تاتو مرطوب کردن پوست است. همان‌طور که در قسمت قبل هم گفته شد، خشکی پوست سبب کشیدگی پوست می‌شود و کار را سخت‌تر می‌کند. چند روز قبل از تاتو هر روز ۲ مرتبه نقاط تاتو را مرطوب کنید تا پوست را از حالت زبری و کشیدگی خارج کند. اگر هم پوست خشکی دارید، از کرم و لوسیون‌های مناسب پوست خود استفاده کنید تا رطوبت پوستتان را بیش‌تر کند. این کار نیز مانند هیدراته کردن بدن سبب افزایش انعطاف پوست می‌شود.

اما در روز انجام تاتو نباید از هیچ‌گونه مرطوب‌کننده و لوسیونی استفاده کرد. زیرا از طرفی ممکن است حین انجام کار مرطوب‌کننده به زیر پوست نفوذ کند و سبب بروز حساسیت و عفونت شود. از طرفی هم در رنگ‌گیری تاتو اختلال ایجاد کند و موجب پخش‌شدن یا تغییر رنگ انتخابی شود و درنهایت طرح شما کلاً خراب شود.

فراموش نکنید که مرطوب‌کردن پوست را حداقل تا یک هفته بعد از تاتو هم ادامه دهید. مرطوب‌کردن پوست بعد از تاتو سبب می‌شود تا سطح پوست نرم بماند و دچار کشش و سوزش نشود. همچنین از ریزش مواد که بیش‌تر مواقع ناشی از خشکی پوست ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کند. اگر پوست زیاد خشک بماند و پوست جدیدی که روی نواحی تتو را گرفته است، بریزد، تاتوی شما شکل موردنظر را نگرفته یا دوام زیادی نخواهد داشت.

نکات قبل از تاتو

مواردی که در بالا گفته شد از نکات مهم و ضروری قبل از انجام تاتو و حتی از مراقبت‌های بعد از آن نیز به شمار می‌آیند. در کنار این موارد چند مورد کلی درباره نکات قبل از تاتو در ادامه نیز نوشته شده است که بهتر است قبل از انجام خال‌کوبی به آن‌ها نیز توجه کنید.

  • قبل از تاتو خوب فکر کنید و بعد اقدام به انجام آن کنید. همچنین درباره طرح انتخابی خود تصمیم قطعی بگیرید. زیرا اگر پشیمان شوید پاک‌کردن تاتو کار آسانی نیست.
  • تاتو برای هر سن و سالی مناسب نیست. برای انجام تاتو باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
  • میزان درد در نقاط مختلف بدن متفاوت است و حتی در افراد مختلف نیز تحمل درد متغیر است؛ بنابراین اگر قبلاً نقطه دیگری از بدنتان را تاتو کرده‌اید یا شخصی دیگری این کار را انجام داده، قرار نیست که درد شما به‌اندازه آن شخص یا نقطه قبلی باشد. ممکن است کم‌تر یا بیش‌تر باشد.
  • احتمال دارد که پوست شما به جوهر تاتو یا به‌اصطلاح مواد تاتو حساسیت دهد. اگر پوست حساسی دارید قبل از انجام آن با یک فرد حرفه‌ای در این زمینه مشورت کید. رعایت نکات بهداشتی را نیز فراموش نکنید.
  • اگر قرار است که به‌زودی به تعطیلات ساحلی بروید، تاتوی خود را به بعد از تعطیلات موکول کنید. تاتو حداقل ۲ هفته زمان برای بهبود نیاز دارد. اگر قبل از بهبودی کامل محل تاتو به ساحل بروید، مواد شیمیایی موجود در استخر و آب دریا و اقیانوس برای زخم شما مضر خواهد بود. اشعه ماورا بنفش نور آفتاب نیز موجب آسیب رسیدن به آن می‌شود.
  • شستن محل زخم با مقدار کمی آب و صابون به تمیز ماندن ناحیه تاتو و تسریع بهبود، کمک زیادی خواهد کرد. اما استفاده از دوش طولانی و برخورد آب فراوان به هنگام بهبودیافتن زخم تاتو، باعث صدمه‌زدن به تاتو و خشکی بیش از حد آن می‌شود.
  • تاتو را به فردی که حرفه‌ای و کاربلد هست، بسپارید و مطمئن شوید که تاتوکار، سوزن جدید استفاده می‌کند. اگر پس از تاتو احساس خارش داشتید، نگران نشوید؛ احتمال بروز این اتفاق، وجود دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی در مورد تاتو و نکات قبل از انجام آن صحبت کردیم. پیشنهاد می‎کنیم اگر علاقه‌مند به انجام تاتو در نقاط مختلف بدنتان هستید، در انتخاب طرح‌های زیبا و موردپسندتان، دقت بیشتری کنید و قبل از انجام آن به موارد گفته شده در این مطلب دقت و توجه کنید. این موارد شما را برای انجام یک تاتو در شرایط بهتر کمک می‌کند و مانع از بروز صدمات احتمالی بعد از آن می‌شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید