مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

میکروبلیدینگ چیست و چه عوارضی دارد؟

فهرست مطالب

ابروها، تاثیرگذارترین بخش صورت در زیبایی، جوانی و جذابیت افراد هستند. از این رو بسیاری از بانوانی که دوست دارند چهره‌‌شان جوان‌تر و زیباتر از قبل باشد، به‌دنبال استفاده از راه‌کارهایی هستند که این امر را برایشان امکان‌پذیر سازد. میکروبلیدینگ، یکی از این روش‌هاست که احتمالا شما چیزهایی در مورد آن شنیده‌اید.
در این مقاله از صندلی برایتان به طور کامل توضیح می‌دهیم که میکروبلیدینگ چیست و انجام آن به چه کسانی توصیه می‌شود. ضمن اینکه از مزایا و عوارض آن نیز صحبت می‌کنیم. لطفا تا انتهای این مقاله، روی صندلی که برایتان رزرو شده است، بمانید.

میکروبلیدینگ چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، میکروبلیدینگ که به آن میکرو ابرو هم گفته می‌شود، یکی از روش‌های زیباسازی ابروهاست که به‌ویژه در بین بانوان محبوبیت زیادی کسب کرده است. درواقع این یک روش نوین و پیشرفته و زیرشاخه‌ تاتوی ابروی است که در گذشته برخی از افراد آن را انجام می‌دادند.

با پیشرفت علم و دانش مردم، تتوی سنتی هم پیشرفت کرد و امروزه شاهد نوعِ مدرن آن یعنی میکروبلیدینگ یا هاشور ابرو هستیم. با این روش و به کمک دست، قسمت‌هایی از ابرو را که تارهای موی آن ریخته یا خالی است، با کاشت رنگ در پوست، ترمیم و با دقت بسیار بالایی ابروی مناسب چهره و صورت فرد را طراحی و اجرا می‌کنند.

درواقع با این کار اگر نقص یا ایرادی در ابروها باشد، کاشت رنگ باعث می‌شود تا تارهای ابرویی شبیه به ابروی طیبعی، زیبا و طبق فرم صورت و چهره‌تان داشته باشید.

خبر خوب اینکه این روش، یک نوع آرایش است که ماندگاری بالایی دارد و اگر توسط فرد متخصص و کاربلد انجام شود، بسیار طبیعی روی صورتتان می‌نشیند و تفاوتی با ابروی واقعی شما نمی‌کند.

فردی که Microblading را انجام می‌دهد، باید ضمن داشتن مهارت بالا در این کار، با ابزار خاصی که متشکل از سوزن‌هایی با ضخامت بسیار کم و همچنین رنگ مخصوص است، کاشت رنگ را روی پوست قسمت‌های مورد نظر ابروی شما به صورت خطوط طبیعی ابرو، اجرا کند.

مزایای انجام میکروبلیدینگ

همانطور که می‌دانید، افرادی موافق انجام میکروبلیدینگ هستند که نقصی در ابروهای خود دارند. مثلا بخشی از آن خالی شده است یا تارهایی بسیار کم و نامرتب دارد که فرم اصلی ابرو را به شکل قابل توجهی تغییر داده و ظاهری نامطلب به آن‌ها داده است. اما ممکن است به دلایل مختلف مثلا ناآگاهی از مزایای آن، در استفاده از این روش زیبایی ابرو، تردید کنند. در این بخش ما برخی از مهم‌ترین مزایای میکرو ابرو را معرفی کرده‌ایم که عبارت‌اند از:

 • شبیه به تارهای طبیعی ابرو: عدم توانایی تشخیص ابروی اولیه و طبیعی توسط دیگران با ابرویی که توسط میکروبلیدینگ طراحی و اجرا شده است، یکی از مهم‌ترین دغدغه افرادی است که از این روش استفاده می‌کنند. خوشبختانه در این روش خطوط ابرو با شباهت زیادی به تارهای طبیعی ابرو و با دقت زیاد توسط دست فرد متخصص، روی قسمت‌های مورد نظر طراحی و کار می‌شود تا به میزان قابل توجهی با چهره و فرم صورت فرد، مطابقت کند.
 • برطرف کردن نواقص ابرو: با کمک روش میکرو، می‌توان نواقص و ایراداتی که در قسمت‌های مختلف ابرو وجود دارد، برطرف کرد. همچنین شکل و ظاهر آنها را همانگونه که متقاضی دوست دارد، طراحی و اجرا کرد.
 • هم‌ترازی ابروها: یکی دیگر از دغدغه‌های بانوان، داشتن ابروهایی کاملا قرینه و هم‌تراز است که ممکن است به دلایل مختلف مانند ریزش ابروها و کم‌مویی، اصلاح اشتباه، گذر عمر و… از آن محروم شده باشند. این روش کمک می‌کند دو ابرو ظاهرشان یکسان، هم‌تراز و ظاهری یکسان داشته باشد.
 • کم خطر: میکروبلیدینگ روشی است کم‌خطر که با ایجاد خطوط بسیار ریز و نازک که شباهت زیادی به تارهای طبیعی موی ابرو دارد، کمک می‌کند تا چهره شما مصنوعی به‌نظر نرسد.

معایب انجام میکرو ابرو

هرچند Microblading یکی از روش‌های نوین و مناسب برای داشتن ابروهایی بسیار شبیه به ابروهای طبیعی است، ولی معایبی هم دارد که ما در این بخش آنها را بیان می‌کنیم تا با آگاهی بیشتر نسبت به انجام آن اقدام کنید. این معایب عبارت‌اند از:

 • اگر فردی که میکرو ابرو را برایتان انجام می‌دهد در این زمینه تخصص و مهارت کافی نداشته باشد، نتیجه کار با آنچه که شما تصور می‌کنید، مطابقت نخواهد داشت. ضمن اینکه داشتن تمرکز و حوصله زیاد در این کار، از رموز موفقیت و گرفتن نتیجه عالی است. اگر فرد غیرماهر و مبتدی این کار را انجام دهد ممکن است به دلیل فشار زیادی که هنگام کار با دست خود وارد می‌کند، بافت پوست را پس از تماس تیغ مخصوص که روی پوست کشیده می‌شود، دچار آسیب و صدمه کند و باعث تخریب آن شود. پس حتما دقت کنید به کلینیک یا مراجعی معتبر مراجعه کنید تا خیالتان از هر نظر راحت باشد.
 • درست است که این روش یک آرایش نیمه‌دائمی با ماندگاری بالاست، اما پس از چند سال که معمولا یک تا دو سال است، باید برای تجدید میکرو ابروهایتان اقدام کنید. تجدید رنگ باید انجام شود تا رنگ ابروها طبیعی بماند.
 • یکی دیگر از معایب استفاده از روش میکروبلیدینگ، هزینه بالای آن است که نسبتا از دیگر روش‌های ترمیم و احیای ابرو، گران‌تر است. در واقع اینکه باید رنگ آن را تجدید کنید، به فردی مراجعه کنید که تخصص و مهارت کافی داشته باشد و همچنین مرکز یا کلینیکی که بهترین خدمات و تجهیزات را ارائه دهند، همه در هزینه آن تاثیرگذار هستند.

اقدامات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

پس از آنکه تصمیم گرفتید میکروبلیدینگ را انجام دهید لازم است قبل از آن به موارد زیر توجه کنید:

 • حداقل یک ماه قبل از این کار، محصولات مراقبت پوستی را که دارای رتینول و ویتامین A هستند، از روتین مراقبت پوست خود، حذف کنید.
 • اگر قصد بوتاکس دارید، حتما ۳ هفته با انجام این روش، فاصله داشته باشد.
 • از قرارگیری در معرض نور خورشید پرهیز کنید.
 • ابروهای خود را در هفته‌های نزدیک به استفاده از میکرو ابرو، اصلاح نکنید.
 • لایه‌برداری و پاکسازی صورت را انجام ندهید.
 • از مصرف خوراکی‌هایی که رقیق‌کننده خون هستند مانند ویتامین E پرهیز کنید.
 • در فاصله نزدیک قبل از انجام این روش، وکس نکنید.

مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ ابرو

توجه به مراقبت‌هایی که باید بعد از میکروبلیدینگ ابرو انجام دهید، کمک می‌کند تا نتیجه بهتری بگیرید و زمان بهبود حالت ابروهایتان سریع‌تر باشد. این موارد عبارت‌اند از:

 • اجازه ندهید که ابروهایتان تر شوند. تا جایی که می‌توانید آنها را به خوبی بپوشانید تا در صورت استحمام یا شستن صورت، مرطوب نشوند.
 • داروهایی که برایتان تجویز شده است را طبق دستورالعمل مصرف کنید. مصرف پماد ویتامین A برای بهبود وضعیت ابروهایتان مفید است.
 • اگر نوع پوستتان خشک است و در روتین مراقبت پوستی خود مجبور به استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و آبرسان هستید، دقت کنید که این محصولات با ابروهای شما تماس پیدا نکنند و میزان استفاده از آنها را به یک بار در روز و طبق نظر متخصص، کاهش دهید. 
 • تا مدتی صورت خود را اصلاح نکنید. وکس، بندانداختن، استفاده از پمادهای موبر، موچین و… تاثیر منفی بر نتیجه نهایی کار دارد و ممکن است به ابروهایتان آسیب برساند.
 • پرهیز از فعالیت‌های تحریک‌کننده: از فعالیت‌هایی که ممکن است باعث تحریک پوست ابروها شوند، پرهیز کنید. به عنوان مثال، وکس کردن، بندانداختن یا برداشتن موها با موچین و هرگونه حرکتی که تماس مستقیم با ابروها دارد، تا چند روز ممنوع است.
 • در مصرف مواد خوراکی دقت کنید و آنهایی که باعث تحریک ریه، معده و سیستم گوارشی می‌شوند را مصرف نکنید.

نحوه انجام میکروبلیدینگ

در این قسمت در مورد نحوه انجام میکروبلیدینگ صحبت می‌کنیم تا اگر تصمیم به انجام آن گرفته باشید، بدانید که قرار است چه مراحلی طی شود تا فرم ابروهایتان آنطور شود که انتظار دارید.

 1. ابتدا باید وسایل و ابزار مورد نیاز مانند سوزن‌های مخصوص و ریز، قلم مخصوص و تیغ یک‌بار مصرف تهیه و آماده شوند. متخصص محیط و لوازم موردنیاز را با مواد استریل‌کننده، استریل می‌کند تا دچار عفونت و حساسیت نشوید.
 2. سپس از شما می‌خواهد روی تختی که آن هم ضدعفونی شده است، دراز بکشید.
 3. با مواد بی‌حس کننده موضعی مانند پماد، قسمتی که قرار است روی آن کار انجام دهد را بی‌حس می‌کند.
 4. فرد متخصص، برش‌های سطحی را به کمک سوزن‌های مخصوص با دقت و حوصله روی پوست شما در قسمتی که قرار است میکروابرو انجام دهد، ایجاد می‌کند تا بتواند رنگ‌دانه‌ها را به صورت تارهای ابرو در آن قسمت‌ها یا همان لایه اپیدرم پوست، وارد کند.
 5. مهارت و ظرافت عمل فردی که میکروبلیدینگ ابرو را انجام می‌دهد بسیار مهم است و باید طرح ابرو را به صورت فرضی درنظر بگیرد و تا انتهای کار، آن را مدنظر داشته باشد.
 6. انجام این کار تقریبا ۱ ساعت طول می‌کشد و پس از آن باید تا مدتی مراقبت‌های توصیه شده توسط فرد متخصص را رعایت کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

نحوه ریموو میکرو ابرو

ممکن است به هر دلیلی مثلا نارضایتی از ظاهر ابروهایتان پس از میکروبلیدینگ، تصمیم به ریموو آن بگیرید. این کار زمانی ممکن است که خیلی از انجام این روش نگذشته باشد. مثلا در روزهای اولیه می‌توان نه به صورت کامل بلکه قسمت جزئی از میکرو ابرو را اصلاح کرد. البته در صورتی که بخواهید به‌طور کامل آن را پاک کنید، لازم است تا به کلینیک معتبر مراجعه کنید تا به کمک لیزر میکرو اصلاح شود.

چه کسانی نباید میکروبلیدینگ انجام دهد؟

هرچند میکروبلیدینگ یک روش آرایشی نیمه‌دائم است، اما برخی از افراد نباید آن را انجام دهند که عبارت‌اند از:

 • بانوان باردار
 • مادران شیرده
 • بیماران قلبی
 • افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی
 • انجام دهندگان عمل پیوند عضو
 • افراد حساس به لیدوکائین و اپی‌نفرین
 • افرادی که پس از ایجاد جراحت یا بریدگی در پوست خود، گوشت اضافه می‌آورند
 • کسانی که در قسمت ابروهای خود، خال گوشتی دارند
 • افرادی که در صورت خود بوتاکس انجام داده‌اند

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی به طور کامل توضیح دادیم که میکروبلیدینگ چیست و هرآنچه که لازم بود در این مورد بدانید را برایتان شرح دادیم. همانطور که متوجه شدید این روش آرایش نیمه‌دائم، نیاز به تمدید دارد و با توجه به هزینه متخصص، دستگاه و ابزاری که استفاده می‌شود و کلینیک یا مرکز زیبایی که آن را انجام می‌دهد، مبلغی که باید پرداخت کنید نسبت به سایر روش‌های تاتو و زیبایی ابرو، گران‌تر است.
ماندگاری زیاد ندارد و همه افراد نمی‌توانند آن را انجام دهند و لازم است قبل از انجام آن حتما با متخصص مشورت کنید. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا شما تجربه میکرو ابرو داشته‌اید؟ لطفا آن را با کاربران ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

2 پاسخ

 1. میکروبلیدینگ و سایر روشها برای ابروی افرادی که پوست چرب و ابروی چرب دارند جواب نمی‌دهد و نمیگیرد متاسفانه آرایشکران به مشتری خود واقعیت را نمی‌گویند و شروع به انجام اینکار میکنند و نتیجه مطلوب روی ابرو با پوست چرب حاصل نمیشودوشما پول خود را هدر داده آید بدون اینکه تغییر درستی ایجاد شده باشد همان روز اول فکر میکنید خوب شده اما بعد که دله ها پاک شدمی‌بینید که اصلا هیچ تاثیری این کار در ابروی شما نداشته و فقط جیب و کارت آرایشگر پر شده

 2. باسلام
  من از هاشور ابروم راضی نیستم بدلیل اینکه

  به من زاویه با هلالی بیشتر میاد ولی این خانم گفته دیگه نمیتونم کاری بکنم درنتیجه به من نمباد یکی هم رنگش ازهمه بدتر همون لحظه اعتراض کردم گفت روشن میشه
  ولی الان مدت ۵ ماه گذشته ولی روشن نشده
  همون رنگ تیره برام مونده درصورتیکه بهش
  گفته بودم من بور یا قهوای خیلی روش میخوام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید