مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

انواع روش‌ های از بین بردن غبغب

فهرست مطالب

جمع شدن چربی اضافه در زیر چانه و گردن که اصطلاحاً به آن غبغب گفته می‌شود، ظاهر خوشایندی ندارد. در مورد رفع غبغب نگرانی‌های زیادی وجود دارد و بیشتر افراد فکر می‌کنند که تنها با استفاده از روش‌های تهاجمی مانند جراحی می‌توانند این عارضه را رفع کنند. نگرانی‌هایی که بیشتر مردم در مورد روش‌های جراحی و غیرجراحی دارند، اغلب در مواردی اتفاق می‌افتد که درمان در کلینیک‌های غیرمعتبر، انجام ‌شود.

اگر برای از بین بردن غبغب به پزشک معتبر و باتجربه مراجعه کنید که با تجهیزات پیشرفته درمان را انجام دهد، قطعاً هیچ گونه نگرانی و عوارضی در بر نخواهد داشت. در این مقاله از صندلی تمام روش‌های مؤثر برای برداشتن غبغب را بررسی می‌کنیم تا متقاضیان بدون نگرانی و با دید بهتری بتوانند درمان را شروع کنند.

رفع غبغب با جراحی

در رفع غبغب با جراحی از تکنیک‌ها و متد‌های روز دنیا استفاده می‌شود. در این روش نیاز بیمار و شدت غبغب، بررسی می‌شود؛ سپس پزشک روش مناسب جراحی را تعیین می‌کند. لیپوساکشن، مینی لیفت، لیفت گردن و لیپوماتیک روش‌های درمان غبغب هستند. در روش جراحی باز، پزشک با زدن برش‌هایی روی ناحیه گردن، چربی‌های اضافه را خالی می‌کند.

روش لیپوساکشن برای از بین بردن غبغب

تکنیک لیپوساکشن با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در این روش چربی‌های اضافه با استفاده از میله کانولا از بدن خارج می‌شود. برش‌های کوچکی در نواحی گردن‌ زده می‌شود و پس از استخراج چربی با بخیه‌های‌ ریزی، بسته می‌شود.

جراحی مینی لیفت برای از بین بردن غبغب

اگر درمان، با سایر روش‌های جراحی موفقیت‌آمیز نباشد، از جراحی مینی لیفت به عنوان آخرین روش، استفاده می‌شود. پزشک در اطراف فک و گردن برش‌های کوچکی‌ می‌زند. مینی لیفت با ایجاد کشش در پوست و عضله شل شده، باعث درمان این عارضه می‌شود. این جراحی به یک استراحت ۳ روزه نیاز دارد و باید مراقبت‌های لازم توسط فرد تا ۱۴ روز انجام شود.

جراحی لیفت گردن برای از بین بردن غبغب

در روش لیفت گردن، برش‌هایی در نواحی پشت گوش و چانه ‌زده می‌شود و پوست اضافه این نواحی و همچنین چربی اضافه برداشته می‌شود. با این روش چین و چروک‌ها تا حد زیادی رفع و پوست این ناحیه سفت و لیفت می‌شود.

لیپوماتیک گردن برای رفع غبغب

لیپوماتیک گردن یک روش جراحی برای رفع غبغب است. در این روش با استفاده از یک میله باریک به اسم کانولا، تخلیه نمودن چربی‌ها آغاز می‌شود. با کمک حرکات ارتعاشی بافت‌های چربی خرد  و از بدن دفع می‌شوند.

ساب منتوپلاستی برای رفع غبغب

ساب منتوپلاستی ترکیبی از روش ساکشن و ایجاد برش‌های کوچک در زیر چانه است که برای سفت شدن عضلات نواحی زیر چانه و گردن به کار گرفته می‌شود. برخی از پزشکان ساب منتوپلاستی را مینی لیفت گردن می‌نامند. ممکن است این روش همراه با روش‌های دیگری از قبیل لیفت صورت یا لیفت گردن انجام شود تا تأثیر‌گذاری آن بیشتر شود.

رفع غبغب بدون جراحی

اگر به دنبال روش‌های کم تهاجمی‌تر برای رفع غبغب هستید، بهتر است با توجه به شرایط خود یکی از روش‌های متداول مانند هایفوتراپی، تزریق ژل مزوتراپی، لیزر، نخ و… را استفاده کنید.

تزریق ژل برای از بین بردن غبغب

معمولا پزشکان متخصص برای رفع این عارضه از کوکتل‌های مزو ژل استفاده می‌کنند. این ژل با استفاده از سوزن‌های بسیار ‌ریزی به بخش‌های مختلف غبغب تزریق می‌شود. با این تزریق، سلول‌های چربی متلاشی یا به اصطلاح لیپولیز شده و در نهایت دفع می‌شوند.

از بین بردن غبغب با آر اف

آر اف یا امواج فرکانس رادیویی یکی از روش‌های رایج در حذف غبغب در کلینیک‌های زیبایی است. این روش به جمع شدن پوست و حذف چربی‌های اضافه کمک می‌کند و بدون هیچ گونه برشی و با استفاده از دستگاه انجام می‌شود. امواج رادیویی به لایه‌های چربی ناحیه غبغب در زیر سطح پوست می‌رسد و حرارت بالا باعث تخریب این چربی‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان چین و چروک پوست

هایفوتراپی غبغب

هایفوتراپی نیز یک روش غیر تهاجمی است. در این روش با امواج اولتراسوند، کلاژن‌سازی تحریک می‌شود و سلول‌های چربی از بین ‌می‌روند. هایفو برای جوانسازی و لیفت صورت هم استفاده می‌شود.

رفع غبغب با مزوتراپی

مزوتراپی یک روش مؤثر برای درمان غبغب به شمار می‌رود. در این روش ماده‌ای چربی سوز به سلول‌های تجمع یافته در این ناحیه تزریق می‌شود. رفته رفته این سلول‌ها متلاشی و از طریق لنف از بدن خارج می‌شوند.

درمان غبغب با لیزر

لیفت غبغب با روش لیزر به وسیله دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود. در این روش، فیبر بسیار نازکی به زیر پوست فرستاده می‌شود. با این کار تجزیه چربی و کلاژن‌سازی صورت می‌گیرد. لیزر یک روش کم تهاجمی و بی‌خطر و بدون عوارض است.

لیفت غبغب با نخ

لیفت نخ برای از بین بردن غبغب یکی دیگر از روش‌های رایج است. در این روش برای لیفت باید از نخ مخصوص استفاده شود. لیفت با نخ، باعث تحریک کلاژن‌سازی و سفت شدن پوست می‌شود. ممکن است بعد از لیفت، پوست تا حدودی قرمز شود یا دچار برجستگی و فرورفتگی شود که کاملاً طبیعی است و بعد از مدتی از بین می‌رود.

لیفت غبغب با اندولیفت

یکی از کارآمدترین روش‌های درمان غبغب، اندولیفت است. فرآیند انجام این روش با سایر روش‌های لیزر درمانی کمی متفاوت است. اندولیفت یک لیزر سطحی نیست که بتوان بدون بی‌حس‌کننده موضعی آن را انجام داد. فیبر‌های تابیده شده این لیزر به بافت‌های عمیق فرستاده می‌شود. همین مسأله باعث تجزیه چربی می‌شود.

لیفت غبغب با فرکشنال

در روش فرکشنال، پزشک متخصص سوزن‌هایی را با ظرافت وارد پوست می‌کند. از آنجایی که از سر سوزن‌ها گرما ساطع می‌شود در نتیجه سلول‌های چربی تخریب می‌شوند. این گرما باعث تحریک کلاژن و لیفت غبغب هم می‌شود. لیزر فرکشنال باید چندین جلسه انجام شود تا متقاضی بتواند به نتیجه رضایت‌بخش دست پیدا کند.

کربوکسی ‌تراپی برای از بین بردن غبغب

یکی از کم خطر‌ترین شیوه‌های حذف غبغب، کربوکسی تراپی است. گاز کربوکسی در ابتدا برای مشکلات مفصلی و اختلالات گردش خون استفاده می‌شد؛ اما بعد‌ها در صنعت زیبایی هم مورد استفاده قرار گرفت. در این روش گاز دی اکسید کربن به لایه عمیق پوست یا مزودرم تزریق می‌شود. بعد از تزریق شاهد بالا رفتن جریان خون و بهینه‌سازی توان ارتجاعی پوست هستیم. به این صورت حجم چربی‌های تجمع یافته کاهش پیدا می‌کند و کلاژن‌سازی تحریک می‌شود.

امواج رادیوفرکوئنسی برای رفع غبغب

امواج رادیو فرکوئنسی درمانی مؤثر برای رفع غبغب و جوانسازی پوست است که تأثیرات چشمگیر و دوران نقاهت کوتاه آن باعث شده است تا در طب زیبایی، بسیار مورد توجه قرار بگیرد و معمولاً با ۴ جلسه درمان می‌توان نتایج را مشاهده کرد. این درمان با قرمزی مختصری همراه است که بعد از ۲ روز از بین می‌رود.

اولتراسوند کویتیشن برای رفع غبغب

دستگاه اولتراسوند کویتیشن (Ultrasound Quotation) از امواج صوتی با فرکانس بالا برای درمان غبغب استفاده می‌کند. با تابش این امواج در نواحی گردن سلول‌های چربی متلاشی می‌شوند و از طریق غدد دفع می‌شوند. نتایج بعد از درمان کاملاً مشخص است.

کرایولیپولیز و رفع غبغب

دز روش کرایولیپولیز برای حذف غبغب، تخریب سلولی انجام می‌شود. به این صورت که سلول‌های چربی قسمت غبغب با روش سرمادرمانی از بین ‌می‌روند. فریزکردن سلول‌های چربی باعث مرگ آن‌ها می‌شود؛ در نتیجه غبغب کم کم از بین می‌رود.

تزریق کیبلا برای رفع غبغب

ژل کیبلا یا اسید دئوکسی کولیک، روش مؤثری برای درمان غبغب است. این ماده به صورت طبیعی در صفرا وجود دارد و به هضم چربی‌های غذا کمک می‌کند. این ژل به ناحیه موردنظر تزریق می‌شود تا چربی‌ها متلاشی و دفع شوند. ورم، کبودی و قرمزی از عوارض رایج ژل کیبلا هستند که بعد از دو هفته کاملاً از بین ‌می‌روند.

وکیوم ‌تراپی برای لیفت غبغب

وکیوم تراپی به منظور درمان غبغب یک روش غیر تهاجمی و ملایم است که بیمار هیچ گونه درد و فشاری را حین درمان تجربه نمی‌کند. دستگاه وکیوم در دسته روش‌های درمان مکانیکی است که زمان و شدت پالس‌های دستگاه با توجه به حجم و اندازه غبغب، سن بیمار و شرایط جسمی بیمار تعیین می‌شود. این روش باید چندین جلسه به صورت مرتب انجام شود تا تأثیرات آن قابل رؤیت باشد.

روش ‌های خانگی رفع غبغب

اگر نمی‌توانید روش‌های پزشکی و مرسوم را برای حذف غبغب استفاده کنید، می‌توانید از روش خانگی استفاده کنید که در طولانی مدت، مؤثر هستند. ورزش کردن، استفاده از ماسک‌های خانگی، حذف عادت‌های بد غذایی، آدامس جویدن و… می‌توانند روش‌های بدون عوارض و راحتی برای از بین بردن این عارضه باشند. در ادامه برخی از روش‌های خانگی رایج برای رفع غبغب را معرفی می‌کنیم.

رفع غبغب با ورزش

برخی از حرکات ورزشی تا حدودی می‌توانند در درمان این عارضه مؤثر باشد. اگر میزان توده چربی در ناحیه چانه و گردن کم باشد، می‌توان با چند تمرین مداوم آن را از بین برد. تمرینات ورزشی مانند فشار زبان، تلفظ حروف انگلیسی O و X، بوسیدن سقف، کشش سر به پهلو، بیرون آوردن زبان، چرخش گردن و جابه جا کردن فک برای برداشتن غبغب مؤثر هستند.

رفع غبغب با جویدن آدامس

برخی از افراد بر این باورند که با جویدن آدامس می‌توانند به رفع غبغب کمک کنند. در حقیقت جویدن آدامس نمی‌تواند تأثیر چشمگیری روی حذف غبغب و زاویه چانه و فک شود. جویدن طولانی مدت آدامس ماهیچه‌های چانه و گردن را درگیر می‌کند؛ اما تأثیر آن روی توده‌های چربی این ناحیه، چندان رضایت بخش نیست.

کدام روش را برای از بین بردن غبغب انتخاب کنیم؟

بهترین روش رفع غبغب برای هر شخصی با توجه به نیاز، سن، شرایط جسمانی، حجم و اندازه غبغب و…. تعیین می‌شود. پزشک متخصص باید با در نظر گرفتن این فاکتور‌ها روش درمانی مناسب را انتخاب کند.

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی در مورد رفع غبغب و روش‌های درمانی جراحی و خانگی صحبت کردیم. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا شما هم با این موضوع درگیر هستید و می‌خواهید این عارضه را برطرف کنید؟ کدام روش مناسب‌تر بوده است؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید