مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تمامی علائم لوازم آرایش خراب و فاسد

تمامی علائم لوازم آرایش خراب و فاسد
فهرست مطالب

تمامی لوازم آرایش بعد از مدتی خراب می‌شوند، حال ممکن است که تاریخ انقضای آن‌ها تمام شده باشد یا گاهی اوقات زودتر از موعد، کیفیت خود را از دست بدهند. حتی اگر شما مرطوب‌کننده و سایر لوازم آرایشی را به ندرت استفاده کنید، باز هم در گذر زمان غیر قابل استفاده می‌شوند. به همین دلیل در این مطلب از صندلی تصمیم گرفتیم که علائم و نشانه‌های لوازم آرایش فاسد را معرفی کنیم. لطفا تا انتها همراه ما باشید.

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایش در چیست؟

هرچه زمان بیشتری از بازشدن یک محصول گذشته باشد، امکان خراب‌‌شدن آن بیشتر می‌شود، پس شما باید به تغییرات فیزیکی که ممکن است در آن ایجاد شده باشد، توجه خاصی داشته باشید. بی‌توجهی به این موضوع باعث می‌شود که عواقب ناگواری برای پوست شما داشته باشد و بعدا مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی برای به‌ دست ‌آوردن دوباره سلامتی خود شوید، زیرا لوازم آرایشی خراب باعث ایجاد جوش، خشکی و آلرژی می‌شوند.

به طور کل، لوازم آرایش فاسد چندین نشانه دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تغییر بو، تغییر رنگ، تغییر بافت و تاریخ انقضای محصول اشاره کرد. در ادامه ما به توضیح هر‌ کدام از این علائم به صورت کامل خواهیم پرداخت.

تاریخ انقضا لوازم ارایشی

بی تردید یکی از اولین نشانه‌هایی که می‌توان با آن فاسد بودن لوازم آرایش را متوجه شد، تاریخ انقضای محصول است. روی همه محصولات یک تاریخ انقضا ثبت شده است که هنگام باز کردن محصول توجه به آن ضروری است.

معمولا زمان تاریخ انقضای لوازم آرایشی برای هر محصولی متفاوت است، اما همه آن‌ها دیر یا زود غیر قابل استفاده می‌شوند. به طور کلی کرم‌های ضد آفتاب، و عطر ماندگاری بیشتری نسبت به سایر لوازم آرایشی دارند. پالت‌های چشم را هم مدت زیادی می‌توان استفاده کرد، اما بعد از دو الی سه سال استفاده باید آن‌ها را دور ریخت، وگرنه ممکن است باعث التهاب چشم شوند.

کرم‌های پوست معمولا یک سال قابل استفاده هستند، اما ریمل‌ها باید هر چند ماه یکبار عوض شوند. به طور کلی تاریخ انقضای هر محصول به عوامل مختلفی مانند نحوه نگهداری از آن‌ها و همین‌طور مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها بستگی دارد. اما توجه به این نکته ضروری است که نباید کمترین ریکسی درباره استفاده از لوازم آرایش فاسد کرد.

تغییر رنگ لوازم ارایش

تغییر رنگ، یکی دیگر از راه‌های تشخیص خرابی لوازم آرایش است. نکته‌ای که در ابتدا باید به آن توجه کنید، این است که لوازم آرایشی که از مواد طبیعی ساخته شده باشند، نسبت به نور حساس‌اند، در نتیجه ممکن است، در آن‌ها مقداری تغییر رنگ ایجاد شود، اما این موضوع نشانه خراب‌شدن محصول نیست.

بیشتر بخوانید: پارابن در لوازم آرایش

اما سایر تغییر رنگ‌ها می‌تواند، به عنوان یک هشدار برای خراب‌شدن محصول در نظر گرفته شود. برای مثال هنگامی که ویتامین سی لوازم آرایش مورد نظر فاسد شود، باعث زردشدن رنگ آن می‌شود و این قضیه نشان می‌دهد که لوازم آرایشی شما ثبات و کیفیت خود را از دست داده است یا اینکه مواد نگهدارنده  آن از بین رفته‌اند، پس در این حالت باید از استفاده از آن خودداری کنید.

تغییر بو لوازم ارایش

از عوامل مهمی که باعث خرید محصول توسط مشتری می‌شود، می توان به عطر و بوی آن اشاره کرد. همین‌طور همه مشتریان علاقه دارند تا یک محصول خوشبو را خریداری کنند و بتوانند به مدت طولانی‌تر از بوی دلپذیر آن لذت ببرند. به همین دلیل یکی از چالش‌هایی که تولیدکنندگان لوازم آرایشی با آن روبه‌رو هستند، افزایش مدت ماندگاری عطر محصول است، زیرا بوی یک محصول می‌تواند به سرعت ناپدید شود.

با این حال در گذر زمان منطقی است که رایحه لوازم آرایشی کمتر شود، البته این موضوع شامل عطرها نمی‌شود. هنگامی که رایحه یک محصول تغییر می‌کند، ممکن است نشانه‌ای از لوازم آرایش فاسد باشد و به این معنی است که تغییرات شیمیایی یا میکروبی در آن ایجاد شده است. در نتیجه تلاش برای حفظ عطر و بوی یک محصول تا زمان تاریخ انقضای آن، یکی از راه های پایداری فرمولاسیون لوازم آرایشی است.

تغییر بافت لوازم ارایش

در صورتی که لوازم آرایشی شما خشک باشد یا اینکه سطح آن چسبناک و گچی شود، نشانه‌ای مبنی بر خراب شدن لوازم آرایش است. در این حالت حتما باید آن را عوض کنید.

نحوه تشخیص انواع لوازم آرایش خراب و فاسد

در این قسمت، به بررسی نحوه تشخیص خراب شدن برخی از لوازم آرایش می‌پردازیم.

ضد آفتاب

یکی از لوازم آرایشی که تقریبا هر روز باید از آن استفاده کنید، ضد آفتاب است. زمان ماندگاری این محصولات تقریبا در حدود دو سال بسته به کیفیت آن است. آنها دارای ماندگاری بالایی هستند، اما اگر باید آن‌ها را در جایی قرار دهید که در معرض آفتاب باشد، ترکیبات آن سریعتر تجزیه می‌شود و قوام آن تغییر می‌کند. اگر بو یا رنگ ضد آفتاب تغییر کند، نشانه‌ای از فاسد شدن لوازم آرایش است و باید آن را دور بیندازید.

بیشتر بخوانید: ضد آفتاب مناسب پوست

ریمل

کسانی که از ریمل استفاده می‌کنند، باید بدانند در صورتی که ریمل آن‌ها خشک شده باشد، به هیچ عنوان به آن آب اضافه نکنید، زیرا باعث رشد باکتری‌ها می‌شود. پس از نشانه‌های ریمل خراب شده، خشکی آن است.

فاندیشن

فاندیشن یکی از کرم‌های آرایشی است که معمولا استفاده زیادی در بین خانم‌ها دارد، اما بهتر است تا تنها یک سال بعد از باز شدن درب محصول، از آن استفاده کنید. چنانچه ظرف این محصول به گونه‌ای باشد که مجبور باشید، انگشتان خود را در داخل بسته کنید، باید شش ماه بعد از مصرف آن را عوض کنید، زیرا احتمال به وجود آمدن باکتری‌ها در داخل آن وجود دارد. پس یکی از مهم‌ترین راهکارها در نحوه تشخیص فاسد شدن لوازم ارایش مشاهده تغییر در بو، رنگ یا قوام آن است. در این هنگام کرم جذب پوست شما نمی‌شود.

رژگونه

استفاده از رژگونه باعث روشن بنظر رسیدن پوست و همین طور جوان‌تر شدن شما می‌شود. این کرم‌ها معمولا چند سال دوام دارند. در هنگام استفاده از این محصول باید دقت کنید که برس خود را مرتب تمیز کرده تا باعث ایجاد جوش روی پوست شما نشود. چنانچه رژگونه شما فوق العاده چسبنده یا کاملا خشک شود و بافت آن تغییر کند، از علائم فاسد شدن لوازم ارایشی خواهد بود.

رژ لب

رژ لب از مهم‌ترین لوازم آرایشی در بین خانم‌ها به شمار می‌رود. در صورتی که به درستی از آن استفاده شود تا یکسال دوام خواهد داشت. با این حال متخصصین بهداشتی توصیه می‌کنند که چنانچه هر روز از یک رژ لب استفاده می‌کنید، بعد از شش ماه حتما آن را عوض کنید. از نشانه های خراب شدن لوازم ارایش خشک شدن، ترک خوردن و تغییر رنگ آن است.

مرطوب‌کننده

بسیای از مردم از روتین‌های پوستی استفاده می‌کنند و مرطوب‌کننده بخشی از برنامه روزانه آن‌هاست. یک مرطوب‌کننده باکیفیت می‌تواند تا یک سال دوام داشته باشد. برای تشخیص فاسد شدن آن باید بدانید که در طی زمان و با با توجه به شرایطی که مرطوب‌کننده را نگهداری کرده‌اید، اگر تفاوتی در رنگ یا بوی آن ایجاد شود، نشانه ‌ای از فاسد شدن آن است.

عوارض استفاده از لوازم آرایش فاسد

این تصور اشتباه در میان مردم رایج شده است که استفاده از لوازم آرایش فاسد و محصولاتی که از تاریخ آن‌ها گذشته است، ضرری ندارد، اما این مسئله به طور کامل اشتباه است. محصولات فاسد باعث مسدودشدن منافذ پوست و همین طور رشد باکتری‌ها می‌شوند. برای اینکه از این خطرات در امان بمانید، باید به تاریخ مصرف و انقضای لوازم آرایشی خود دقت کنید.

در صورت استفاده از لوازمی که فاسد شده است، ممکن است پوست شما قرمز و ملتهب شود. همین‌طور در صورتی که باکتری‌ها وارد ظرف باز محصول شوند، باعث ایجاد جوش یا عفونت‌های دیگر می‌شوند.

روش های نگهداری از لوازم ارایش و جلوگیری از فاسد شدن آن

پوست یکی از بخش‌های مهم بدن ماست که نقش محافظتی در برابر عناصر مختلف دارد و باعث جلوگیری از عفونت و کنترل حرارت بدن می‌شود. حال استفاده از لوازم آرایش فاسد می‌تواند مضرات بسیاری برای پوست بدن شما ایجاد کند، پس برای اینکه بتوانید طول عمر لوازم آرایشی خود را افزایش دهید در ادامه روش‌هایی را برای شما توضیح خواهیم داد.

یکی از اولین روش‌ها برای افزایش ماندگاری لوازم آرایشی، استفاده از قوطی‌ها یا تیوپ‌هایی است که باید برای استفاده آن‌ها را فشار دهید یا اینکه از محصولاتی استفاده کنید که در آن‌ها باز نمی‌شود، به این صورت امکان واردشدن باکتری‌ها به آن‌ها کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: فیکس کردن آرایش

تحقیقات نشان داده است که نگهداری از لوازم آرایشی در حمام باعث کاهش ماندگاری آن‌ها می‌شود، زیرا گرما و رطوبت می‌تواند آنها را سریعتر خراب کند و باعث ایجاد باکتری در آن‌ها شود. بهتر است تا لوازم آرایشی را در محیط‌هایی نگه‌داری کنید که در معرض نور خورشید نباشند و همین‌طور برخی را باید در یخچال بگذارید تا ماندگاری آن‌ها افزایش یابد.

برس‌های آرایشی از محصولات پرکاربرد هستند که تمیز نگه داشتن آن‌ها ضروری است و باید با دستمال‌های ضدعفونی کننده و اسپری‌ها تمیز شوند. سپس روی یک حوله تمیز بگذارید تا خشک شوند. تمیز بودن برس‌ها باعث افزایش ماندگاری محصول آرایشی شما می‌شود، زیرا یک برس آلوده می‌تواند منجر به آلوده شدن لوازم آرایشی شما شود.

نکته دیگری که کمتر به آن توجه می‌شود، این است که هنگامی که عجله دارید درب پالت‌های آرایشی خود را به درستی ببندید و آن‌ها را در کمد رها نکنید؛ زیرا هنگامی که در معرض هوا قرار می‌گیرند، ممکن است خشک یا خراب شوند.

سخن آخر

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، استفاده از لوازم آرایش فاسد، ضررهای زیادی برای پوست و سلامتی شما ایجاد می‌کند، پس با چند نشانه ساده مثل تغییر رنگ یا بو می‌توانید به سرعت خرابی محصول را تشخیص دهید. علاوه بر این دقت در نگهداری لوازم آرایشی در شرایط مناسب باعث افزایش ماندگاری محصول می‌شود و از ایجاد هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند. در هنگام خرید لوازم آرایشی دقت داشته باشید که اگر تست حیوانی لوازم آرایش برای شما مهم است، باید از برندهای خاصی از لوازم آرایش استفاده کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید