مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اس پی اف ضد آفتاب مناسب پوست شما چیست؟

فهرست مطالب

هم‌زمان با فرارسیدن روزهای گرم تابستان اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب بیشتر خواهد شد؛ اما برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب، باید نکاتی را مدنظر داشت. همه ما حداقل یک‌بار واژه Spf را روی کرم‌های ضد آفتاب مشاهده کرده‌ایم. شاید برای شما هم سؤال باشد که اس پی اف چیست و چه مفهومی را به ما نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید اس پی اف ضد آفتاب چیست؟ این مقاله سایت صندلی برای شما نوشته ‌شده است.

دلایل اهمیت استفاده از ضد آفتاب

مزایای استفاده از ضد آفتاب بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اما نباید فراموش کرد که این محصول تا حدودی می‌تواند پوست را از اشعه UVB حفظ کند و بهتر است برای احتیاط بیشتر در کنار استفاده از آن، کلاه نقاب‌دار، لباس آستین‌بلند و عینک نیز استفاده شود. همچنین بهتر است این باور غلط را فراموش کنیم که ضد آفتاب تنها محدود به تابستان است. بلکه این محصول باید در تمام فصول سال و حد اقل دو بار در طول روز استفاده شود. اگرچه در این مقاله هدف بررسی اس پی اف مناسب برای ضد آفتاب است؛ اما بهتر است قبل از هر موضوعی با دلایل اهمیت استفاده از آن آشنا شویم.

محافظت در برابر اشعه های مضر UV

متأسفانه لایه اوزون در معرض خطر است و این موضوع بیانگر این است که انسان‌ها بیشتر در معرض خطر اشعه‌ مضر UV هستند. اگرچه مصرف ویتامین D دریافتی از نور خورشید برای بدن ما لازم است؛ اما قرارگیری بیش‌ازحد در معرض نور خورشید می‌تواند خطراتی نظیر آفتاب‌سوختگی و آسیب به پوست را برای ما به دنبال داشته باشد.

پیشگیری از پیری زودرس

داشتن پوست جوان و شاداب حق هر انسان است. پس یکی از دلایل منطقی برای استفاده از ضد آفتاب، پیشگیری از پیری زودرس است. یک تحقیق علمی نشان می‌دهد که مصرف مداوم ضد آفتاب می‌تواند در کاهش چین‌وچروک، لکه‌های قهوه‌ای، خشکی پوست و غیره مؤثر باشد.

کاهش خطر سرطان پوست

یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب اهمیت هرچه بیشتر مصرف ضد آفتاب می‌شود، کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست است؛ اما مهم‌ترین موضوعی که باید در این مورد به آن توجه ویژه‌ای شود، اس پی اف مناسب برای ضد آفتاب است. بهتر است برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست از Spf ۵۰ به بالا استفاده شود.

کاهش لکه‌ های پوستی

یک تحقیق علمی نشان می‌دهد که مصرف ضد آفتاب از بروز لکه‌های پوستی و آسیب به سرخرگ‌های پوست جلوگیری می‌کند. همچنین مصرف مداوم این محصول مراقبتی می‌تواند در کاهش بروز آکنه و التهاب نیز مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید: ضد آفتاب مناسب پوست

عدم ابتلا به آفتاب‌سوختگی

متأسفانه آفتاب‌سوختگی می‌تواند موجب نازکی پوست و تیرگی آن شود. تورم، قرمزی، کهیر و خارش ازجمله علائم آفتاب‌سوختگی است که می‌توان با مصرف ضد آفتاب از بروز آن جلوگیری کرد.

حفظ سلامت پوست

جالب است بدانید که پروتئین‌های ضروری پوست مانند کلاژن، کراتین و الاستین که توسط انواع ضد آفتاب محافظت می‌شوند، نقش مؤثری در صاف و سالم نگه‌داشتن پوست ‌دارند. ازاین‌رو مصرف این محصول می‌تواند تا حد قابل‌توجهی به‌سلامت پوست کمک کند.

یک گزینه آرایشی ایده آل

اگر پوست خشک یا حساسی دارید انواع ضد آفتاب گزینه بهتری نسبت به کرم‌های سفیدکننده و مرطوب‌کننده است. پس با خرید بهترین نوع این محصول، شما اصطلاحاً با یک تیر دو نشان می‌زنید؛ چراکه علاوه بر ایمنی پوست می‌توانید از آن تحت عنوان یک گزینه آرایشی مطلوب استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: نقش کلاژن در پوست

SPF ضد آفتاب چیست؟

 حال که بااهمیت استفاده از ضد آفتاب آشنا شدید، اکنون زمان آن است که بدانید اس پی اف چیست؟ به‌طورکلی SPF علامت اختصاری عبارت Sun Protection Factor است و این مفهوم در کنار اعداد ۳۰، ۵۰ و غیره بیانگر قدرت ضد آفتاب در برابر محافظت از اشعه نور خورشید است. هرچه عدد کنار SPF بیشتر باشد، پوست در برابر نور خورشید ایمن‌تر است. پس در هنگام خرید ضد آفتاب سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که SPF بالاتری داشته باشند.

انواع اس پی اف ضد آفتاب

اکنون‌که در خصوص سؤال اس پی اف چیست اطلاعات کامل را به دست آوردیم و فهمیدیم که ضد آفتاب همچون یک سپر از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت می‌کند و خطر ابتلا به سرطان پوست را به حداقل می‌رساند. حالا بهتر است که اعداد کنار اس پی اف را موردبررسی قرار دهیم. همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد اعداد کنار اس پی اف بیانگر سطح قدرت ضد آفتاب هستند؛ بنابراین تفاوت اس پی اف ۳۰ با ۵۰ در این است که ضد آفتاب ۵۰SPF قدرت بیشتری در برابر محافظت از پوست در برابر اشعه‌ مضر خورشید دارد. برای آشنایی هرچه بیشتر با انواع اس پی اف ضد آفتاب مطالعه جدول زیر می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

ردیفعدد SPFمیزان محافظت
۱۱۵SPFمعمولاً تا ۹۳% از پوست ما در برابر اشعه UVB محافظت می‌کند.
۲۳۰SPFمعمولاً تا ۹۷% از پوست ما در برابر اشعه UVB محافظت می‌کند.
۳۵۰SPFمعمولاً تا ۹۸% از پوست ما در برابر اشعه UVB محافظت می‌کند.
۴۱۰۰SPFمعمولاً تا ۹۹% از پوست ما در برابر اشعه UVB محافظت می‌کند.

با توجه به جدول فوق معمولاً انواع ضد آفتابی که دارای SPF ۳۰ و ۵۰ و ۱۰۰ هستند، گزینه‌های مناسبی برای استفاده طولانی‌مدت شناخته می‌شوند. همچنین می‌توان از ضد آفتابی که دارای ۱۵SPF است، در مدت‌زمان بسیار کوتاه استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: انواع بیماری های پوستی

انتخاب اس پی اف ضد آفتاب بر اساس نوع پوست

برای انتخاب اس پی اف ضد آفتاب بر اساس نوع پوست، ابتدا باید پوست خود را بشناسید و مطابق با آن اس پی اف مناسب را انتخاب کنید. به‌طورکلی چهار نوع پوست حساس، چرب، معمولی و مختلط وجود دارد که هر یک نیاز به انواع ضد آفتاب با اس پی اف خاص دارند و نمی‌توان از ضد آفتاب پوست چرب برای پوست حساس استفاده کرد؛ چراکه ممکن است اثربخشی آن را به حداقل برساند؛ اما باوجود تفاسیر فوق، فرقی نمی‌کند که چه نوع پوستی دارید در هر شرایطی که هستید نباید استفاده از ضد آفتاب را فراموش کنید، حتی اگر هوا سرد باشد. همان‌طور که میدانید مصرف ضد آفتاب تنها برای محافظت از پوست نیست بلکه این محصول مراقبتی نقش بزرگی را در کاهش چین‌وچروک پوست و جوان‌سازی آن ایفا می‌کند. برای آشنایی بیشتر با اس پی اف ضد آفتاب بر اساس نوع پوست همچنان با صندلی همراه باشید.

spf  مناسب پوست های خشک و حساس

پوست‌های خشک و حساس نیاز به مراقبت بیشتری دارند و عدم استفاده از ضد آفتاب می‌تواند آن‌ها را خشک‌تر و مستعد کهیر کند. طبق تحقیقات آنچه به‌عنوان بهترین ضد آفتاب برای پوست‌های حساس شناخته می‌شود، ضد آفتاب ۵۰SPF است که به‌خوبی از پوست در برابر نور مضر خورشید محافظت می‌کند.

 اس پی اف مناسب پوست های چرب

اگر به‌خوبی از پوست‌های چرب مراقبت شود، می‌توان آن‌ها را به‌عنوان یک‌پوست ایده‌آل شناخت؛ اما ازآنجایی‌که این نوع پوست، بیشتر مستعد جوش و آکنه است بهتر از  ضد آفتاب فاقد رنگ و عطر استفاده شود. ازاین‌رو طبق گفته متخصصان محصولات ضد آفتاب غیر رنگی با SPF ۵۰ بهترین گزینه برای پوست‌های چرب هستند.

بیشتر بخوانید: درمان جوش

اس پی اف ضد آفتاب مناسب پوست های معمولی

اگرچه یک باور غلط وجود دارد که پوست معمولی نیاز به محافظت چندانی ندارد، اما فراموش نکنید که پوست معمولی نیز باید دارای یک روتین محافظتی مخصوص به خود باشد. معمولاً اغلب پزشکان به افرادی که پوست معمولی دارند، ضد آفتابی که دارای حداقل ۳۰ SPF را پیشنهاد می‌کنند. همان‌طور که میدانید ضد آفتاب ۳۰ SPF تا ۹۷ درصد پوست را از اشعه UVB حفظ می‌کند.

spf  ضد آفتاب مناسب کودکان

کودکان به‌عنوان قشر آینده‌ساز جوامع، باید بیشتر موردتوجه قرار بگیرند. به‌طورکلی پوست کودکان را با صرف‌نظر از رنگ پوستشان، می‌توان در دسته پوست حساس قرارداد. ازاین‌رو والدین برای انتخاب ضد آفتاب کودکان باید محصولی را انتخاب کنند که دارای SPF ۳۰ یا ۵۰SPF باشد. همچنین ضد آب بودن ضد آفتاب برای کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

مهمترین نکات خرید ضد آفتاب مناسب

با پاسخ به سؤال اس پی اف چیست شاید اکنون اغلب ما مهم‌ترین نکته برای خرید ضد آفتاب را بررسی اس پی اف آن بدانیم. اگرچه اس پی اف نقش مؤثری در انتخاب یک ضد آفتاب دارد، اما برای خرید این محصول تنها نکته قابل‌توجه نیست، بلکه از دیگر نکات قابل‌تأمل در هنگام خرید یک ضد آفتاب مناسب می‌توان موارد زیر را نام برد.

  1. پوشش دهی حداکثری پوست؛
  2. ضد آب؛
  3. سازگار و مناسب پوست؛
  4. قیمت محصول؛
  5.  برند سازنده؛
  6. بررسی تاریخ انقضا؛

جمع‌بندی

در این مقاله تمام ابهامات حول محور سؤال اس پی اف چیست موردبررسی قرار گرفت. همچنین در پاسخ به سؤال Spf مخفف چیست گفتیم که Sun Protection Factor مفهوم کامل عبارت اختصاری SPF است و هر عددی که در کنار SPF قرار می‌گیرد، بیانگر قدرت محافظت آن در برابر نور خورشید است.

خوشبختانه امروزه برندهای مختلفی در دنیا اقدام به ساخت انواع ضد آفتاب با اس پی اف مناسب هر پوستی کرده‌اند و شما می‌توانید مطابق باپوست خود، بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که برای محافظت هرچه بیشتر پوست خود در برابر نور خورشید در هنگام خروج از خانه عینک، چتر و کلاه نقاب‌دار را فراموش نکنید و برای اثربخشی و ایمنی بیشتر، حد اقل دو بار در طول روز (بهتر است هر دو ساعت یک بار) از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. به پایان یکی دیگر از مقالات سایت صندلی می­رسیم و امیدواریم که در این روزهای گرم تابستانی استفاده از انواع ضد آفتاب را جدی بگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید