مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

راهنمای خرید ضد آفتاب کودکان

فهرست مطالب

والدین برای محافظت از پوست حساس و لطیف کودکان در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، باید از ضد آفتاب کودک استفاده کنند‌. با وجود طیف وسیعی از ضد آفتاب‌های موجود در بازار، انتخاب ضد آفتاب مناسب برای کودکان شاید کار سختی به نظر برسد. در این مطلب به عنوان راهنمای خرید ضد آفتاب کودک قصد داریم درباره ضرورت استفاده از ضد آفتاب برای کودکان، ویژگی‌های ضد آفتاب مناسب کودکان، انواع ضد آفتاب کودکان، شرایط استفاده از کودکان و بهترین مارک ضد آفتاب مخصوص کودکان صحبت کنیم. اگر تمایل دارید مناسب‌ترین ضد آفتاب را برای کودک دلبند خود بخرید، این مطلب صندلی را با دقت بیشتری تا انتها مطالعه کنید‌.

ضرورت استفاده از ضد آفتاب برای کودکان

با توجه به افزایش آمار ابتلا به سرطان پوست در سال‌های اخیر، استفاده از ضد آفتاب برای تمام افراد به ویژه کودکان به یک امر بسیار مهم و ضروری تبدیل شده است. در پوست کودکان نسبت به پوست بزرگسالان، ملانین کمتری وجود دارد و لایه شاخی آن نیز نازک‌تر و حساس‌تر است. به همین دلیل در مقابل اشعه‌های مضر خورشید به ویژه اشعه ماوراء بنفش آسیب‌پذیرتر است و این اشعه به راحتی به لایه‌های عمقی پوست نفوذ پیدا کرده و باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود. با استفاده از ضد آفتاب مخصوص کودکان می‌توان یک لایه محافظتی قوی روی پوست آنها ایجاد کرد و از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری کرد. اشعه ماوراء بنفش علاوه بر پوست کودکان، سیستم ایمنی بدن آن‌ها را مورد هدف قرار داده و باعث به خطرافتادن سلامتی می‌شود‌. یکی دیگر از تاثیرات منفی نور خورشید، ایجاد چین و چروک و لکه‌های قهوه‌ای روی پوست است.

بیشتر بخوانید: ضد آفتاب مناسب پوست

کودکان زمان بیشتری برای تفریح و بازی در محیط بیرون از منزل حضور دارند و در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند. بنابراین پوست آن‌ها به مراقبت و محافظ زیادی نیاز دارد. بر اساس پیشنهاد سازمان غذا و دارو، مناسب‌ترین سن استفاده از ضد آفتاب برای کودکان بعد از شش ماهگی است. زیرا تا قبل از شش ماهگی، کودک تا حد امکان نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد و پوست او با کلاه‌ لبه‌دار و لباس‌های آستین‌دار پوشانده شود. از طرفی استفاده از مواد ضد آفتاب روی پوست نوزادان کوچکتر از شش ماه ممکن است باعث بروز حساسیت‌های پوستی شود.

ویژگی‌ های ضد آفتاب مناسب کودکان

محصولات ضد آفتاب کودک و ضد آفتاب بزرگسالان به صورت یکسان تولید نمی‌شوند و با هم دارای چند تفاوت کلیدی و مهم هستند. یکی از ویژگی‌های مهم ضد آفتاب‌های مخصوص کودکان میزان SPF آن‌هاست. مناسب‌ترین سطح SPF برای پوست کودکان ۱۵ تا ۳۰ است. این مقدار در ضد آفتاب مخصوص بزرگسالان معمولا بین ۳۰ تا ۵۰ است. در ترکیبات و مواد اولیه به کار رفته در ضد آفتاب مخصوص کودکان از مواد شیمیایی و مواد معطر استفاده نمی‌شود. زیرا این مواد باعث تحریک پوست کودک خواهند شد. تمام ضد آفتاب‌های مخصوص کودکان فاقد عطر و اسانس هستند با مواد ضد حساسیت مانند دی‌اکسید تیتانیوم و اکسید روی تولید شده‌اند و بافت سبکی دارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های  ضد آفتاب مناسب کودکان این است که در برابر آب مقاوم هستند و کودک بعد از استفاده از آن‌ها می‌توادن در بیرون از منزل فعالیت کند یا برای شناکردن به استخر برود. برای تاثیر بهتر ضد آفتاب روی پوست کودکان و جلوگیری از آسیب‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن‌ پوست در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید، هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب پوست کودک خود را مجدد تکرار کنید. یک ربع قبل از خروج کودک از منزل نیز ضد آفتاب باید روی پوست او استفاده شود. از زدن ضد آفتاب به اطراف چشم کودک خودداری کنید.

انواع ضد آفتاب کودکان

قبل از خرید بهترین ضد آفتاب کودکان بهتر است با انواع این محصول آشنا شوید. انواع ضد آفتاب که مناسب کودکان است عبارت‌اند از:

 • کرم ضد آفتاب کودک: یکی از انواع ضد آفتاب مناسب برای کودکان محصولاتی هستند که به شکل کرم تولید می‌شوند‌. در زمان انتخاب کرم ضد آفتاب کودکان باید به ویژگی‌هایی مانند مناسب بودن درصد SPF، میزان پوشش‌دهی، بدون عطر بودن، ضد آب بودن، سبک بودن و ضد حساسیت بودن ترکیبات محصول، توجه داشته باشید.
 • لوسیون ضد آفتاب کودک: یکی دیگر از انواع ضد آفتاب که برای استفاده کودکان تولید شده است، لوسیون ضد آفتاب مخصوص کودکان است. لوسیون‌ها دارای SPF مناسبی هستند و به دلیل وجود اکسید تیتانیوم و اکسید روی در ترکیبات خود هیچ حساسیتی در پوست کودکان ایجاد نمی‌کند‌. مقاومت در برابر تعریق، ضد آب بودن و بدون عطر بودن از ویژگی‌های دیگرِ لوسیون ضد آفتاب مخصوص کودکان است‌.
 • اسپری ضد آفتاب کودک: اسپری‌های ضد آفتاب مخصوص کودکان دارای ساختار سبکی هستند و هیچ حساسیتی در پوست لطیف و حساس کودکان به وجود نمی‌آورند‌. برای استفاده از اسپری ضد آفتاب، ابتدا مقداری از آن را به کف دست زده و سپس کف دست را به آرامی روی پوست صورت کودک بمالید. از اسپری مستقیم این نوع ضد آفتاب به صورت کودک خودداری کنید.
 • ضد آفتاب استیکی کودک: این نوع ضد آفتاب بافت سبکی دارد و خیلی زود جذب می‌شود، در برابر تعریق و آب مقاوم است و در ترکیبات آن از هیچ گونه مواد حساسیت‌زایی استفاده نشده است. استفاده از ضد آفتاب استیکی بسیار راحت است و از پوست حساس و لطیف کودکان در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می‌کند.

بیشتر بخوانید: ویژگی های پوست سالم

در چه شرایطی باید برای کودکان ضد آفتاب زد؟

درست است که شدت تابش نور خورشید در فصول گرم سال بیشتر است؛ اما اشعه ماوراء بنفش حتی در روزهای ابری سال هم می‌تواند به پوست حساس کودکان نفوذ پیدا کند. پس این باور اشتباه را کنار بگذارید و استفاده از ضد آفتاب را فقط به فصل تابستان موکول نکنید.

در شرایطی که قصد دارید کودک خود را از خانه به بیرون ببرید، حتما باید از ضد آفتاب استفاده کنید. ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از خروج از منزل روی تمام قسمت‌های صورت، پشت دست‌ها، پاها و گردن کودکان خود از بهترین ضد آفتاب کودکان استفاده کنید.

ضد آفتاب باید به مقدار کافی روی پوست کودک قرار بگیرد تا با ایجاد یک لایه حفاظتی مانع از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید به لایه‌های عمقی پوست شود‌. بنابراین لازم نیست که در مصرف کرم، اسپری، استیک یا لوسیون ضد آفتاب برای کودک خود صرفه‌جویی کنید‌‌. زیرا سلامتی پوست کودک و جلوگیری از ابتلا به بیماری سرطان پوست از هر چیز دیگری مهم‌تر است.

یکی دیگر از شرایطی که استفاده از ضد آفتاب را برای کودکان الزامی می‌کند، هنگام مسافرت به شهرهای ساحلی است. با فرا رسیدن فصل تابستان و شروع تعطیلات بسیاری از خانواده‌ها برای مسافرت، شمال کشور را انتخاب می‌کنند. شدت تابش آفتاب در کنار ساحل زیاد است و احتمال آفتاب سوختگی کودکان و بزرگسالان هنگام شنا افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی حتما باید برای کودکان خود از ضد آفتاب مناسب آنها استفاده کنید. تا جایی که امکان دارد بعد از ساعت ۱۰ صبح و قبل از ساعت ۴ بعد از ظهر کودکان خود را از منزل خارج نکنید. زیرا در این فاصله زمانی، قدرت اشعه خورشید به بالاترین حد خود می‌رسد.

بیشتر بخوانید: روش های آبرسانی پوست

بهترین ضد آفتاب های کودک از بهترین برندها

برندهای زیادی در داخل و خارج از کشور در زمینه تولید انواع ضد آفتاب مخصوص کودکان مشغول فعالیت هستند‌. در ادامه این بخش بهترین ضد آفتاب‌های کودک از بهترین برندهای ایرانی و خارجی را معرفی خواهیم کرد:

بهترین مارک ضد آفتاب‌ کودکان از برندهای ایرانی عبارت‌اند از:

 • کرم ضد آفتاب فیروز با SPF ۳۰؛
 • کرم ضد آفتاب مای مدل Kids با SPF ۵۰؛
 • کرم ضد آفتاب هیدرودرم مدل Children با SPF ۳۰؛
 • اسپری ضد آفتاب سی‌گل با SPF ۵۰؛

بهترین مارک ضد آفتاب‌ کودکان از برندهای خارجی شامل موارد زیر است:

 • کرم ضد آفتاب الارو (Ellaro) با SPF ۳۰ محصول کشور فرانسه؛
 • کرم ضد آفتاب اوریاژ (Uriage) مدل Bariesun با DPF ۵۰ محصول کشور فرانسه؛
 • لوسیون ضد آفتاب اوسرین (Eucrin) با SPF ۵۰ محصول کشور آلمان؛
 • اسپری ضد آفتاب باباریا (Babaria) مدل ALOE با ۵۰ SPF  محصول کشور اسپانیا؛

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی به عنوان راهنمای خرید ضد آفتاب کودکان راجع به ضرورت استفاده از ضد آفتاب برای این کوچولوهای دوست‌داشتنی صحبت کردیم و ویژگی‌های این محصول را توضیح دادیم. در ادامه ضمن معرفی انواع ضد آفتاب مناسب بهترین محصولات موجود در بازار را نیز معرفی کردیم؛ زیرا می‌دانیم که حفظ سلامتی کودکان و جلوگیری از آسیب‌رسیدن به بدن آن‌ها مهم‌ترین هدف والدین است. همچنین پوست کودک بسیار حساس، ظریف و لطیف است و به سرعت در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید آسیب می‌بیند؛ پس نیاز به مصرف محصول مراقبتی پوست دارد که ضد آفتاب‌ها بهترین هستند.

امیدواریم نکات ارائه شده در این مطلب به شما در زمان انتخاب و خرید ضد آفتاب مناسب برای کودکان کمک کند‌. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید، از شما متشکریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید