مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

فواید پارافین تراپی دست و پا برای خانمها

paraffin-therapy-1
فهرست مطالب

پارافین‌ تراپی امروزه در بسیاری از سالن‌ های مراقبت از پوست و مراکز درمانی با هدف درمان و زیبایی انجام می شود. پارافین‌ تراپی فواید بسیاری دارد که از این فواید می‌ توان به شادابی پوست با پارافین‌ تراپی و کاهش درد افراد مبتلا به بیماری‌ هایی مثل آرتروز و فیبرومیالژیا اشاره کرد. اگر چه که انجام پارافین‌ تراپی در منزل هم امکان پذیر است؛ اما لازمه انجام آن دقت و عمل به نکاتی است تا دچار عوارض جانبی پارافین درمانی نشوید. در ادامه مقاله ضمن توضیح پارافین درمانی و نحوه انجام آن به تمامی این موارد به علاوه هزینه پارافین‌ تراپی نیز اشاره شده‌ است.

پارافین تراپی چیست؟

موم پارافین یک موم سفید، بی رنگ، بی مزه،  بی بو و جامد است. پارافین‌ تراپی امروزه در سالن‌ های مراقبت از پوست، روی دست‌ها و پا‌ها انجام می شود. جدای در نظر گرفتن شادی پوست با پارافین‌ تراپی که طی جلسات حاصل می‌شود، می‌توان به تاثیر پارافین درمانی در کاهش درد مفاصل و عضلات نیز اشاره کرد.

در ادامه مطالب به نحوه انجام پارافین‌ تراپی، فواید پارافین‌ تراپی، عوارض جانبی پارافین درمانی، هزینه پارافین‌ تراپی و.. پرداخته شده‌ است.

paraffin-therapy1

نحوه انجام پارافین تراپی و نکات متخصص این کار

نحوه انجام پارافین تراپی چه توسط خود شما چه توسط یک متخصص پارافین تراپی به صورت زیر است. سعی کنید در ابتدای امر، این کار را در کنار متخصص این حوزه انجام دهید و به نکاتی که متخصص پارافین تراپی به شما اعلام می کند، دقت کامل کنید.

بیشتر بخوانید: کربن تراپی

 • دستان خود را با آب و صابون بشویید و خشک کنید.
 • لوسیون را روی دستان خود بمالید( لوسیون دست اجازه می دهد تا موم پارافین به راحتی پس از درمان پاک شود.)
 • دست خود را در موم پارافین فرو کنید.
 • پس از اینکه دست شما با موم پوشانده شد، آن را بردارید.
 • دو مرحله قبلی را تکرار کنید( هر بار چند ثانیه صبر کنید. این اجازه می دهد تا لایه های موم روی دست شما تشکیل شود.)
 • بلافاصله دست خود را با یک کیسه پلاستیکی پوشانده و با یک حوله دستی بپیچید( 10-15 دقیقه صبر کنید.)
 • بعد از 10-15 دقیقه حوله، کیسه پلاستیکی و موم خنک شده را بردارید.
 • موم پارافین را از دست خود برای استفاده مجدد به داخل دستگاه پارافین برگردانید.
 •  تمریناتی که به شما توصیه شده است را ادامه دهید.

آشنایی با فواید پارافین تراپی

حال که از نحوه انجام پارافین تراپی اطلاع یافتیم، بیایید فواید پارافین تراپی را بررسی کنیم.

از فواید پارافین تراپی می توان به مزایای آرایشی و البته مهم تر از همه درمانی آن اشاره کرد.

 شادی پوست با پارافین تراپی در زیر مجموعه فواید آرایشی و زیبایی قرار می گیرد. وقتی موم پارافین روی دست ها و پا ها قرار می گیرد، موجب افزایش سطح رطوبت و باز شدن منافذ و حذف سلول های مرده پوست می شود، که به ظاهر شاداب‌ تر و صاف‌ تر شدن پوست کمک می کند.

فواید پارافین تراپی از نظر درمانی هم حائز اهمیت  است. مثلا تاثیر پارافین درمانی در کاهش درد و نقش پارافین تراپی در بهبود گردش خون در این مجموعه قرار می گیرند. متخصص پارافین تراپی با استفاده از موم پارافین می تواند به تسکین درد، افزایش گردش خون، شل شدن عضلات و.. کمک کند. 

 علاوه بر بیان فواید پارافین تراپی، بیایید به عوارض جانبی پارافین تراپی هم نگاهی بیندازیم.

Benefits-of-paraffin-therapy

عوارض جانبی پارافین درمانی

در عوارض جانبی پارافین درمانی به موضوع خاصی نمی توان اشاره کرد. به طور کلی این روش بی خطر و استفاده از آن ایمن و بهداشتی است. اما اگر این کار را در منزل انجام می دهید، باید مراقب دستگاه پارافین خانگی باشید تا موم پارافین بیش از حد گرم نشود. در غیر این صورت نگران نباشید، چون متخصص حواسش به این موضوع هست. اما با این حال در صورت داشتن حساسیت و شرایط التهابی پوست ، بریدگی، زخم باز یا دیابت نباید از موم پارافین استفاده کنید.

برای مثال یکی از عوارض جانبی این روش در صورت داشتن پوست حساس، بروز خارش است.

در این شراط انتقال گرما باعث قرمزی پوست می شود و همین موضوع خارش را بیشتر می کند. علاوه بر کنترل میزان گرمای موم پارافین، متخصص پارافین تراپی باید از پارافینی استفاده کند که طبیعی و نقطه ذوبش پایین باشد تا موجب سوختگی نشود.

 بهتر است در این زمینه با متخصص پارافین تراپی و پزشک مشورت کنید.

پارافین تراپی روی کدام قسمت از بدن تاثیر دارد؟

همانطور که در بخش فواید این روش گفته شد، موم پارافین به مرطوب و نرم شدن پوست کمک می کند و به عمق کوتیکول ها می رسد. شادی پوست با این روش نتیجه ای است که پس از انجام این روش به آن دست می یابید. علاوه بر درمان بیماری پوستی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، باید بدانید که این کار نقش مهمی در لایه برداری و روشن شدن پوست دارد. 

متخصص پارافین تراپی درسالن های مراقبت از پوست با انجام این روش، جریان خون در پوست را افزایش داده و منافذ را بازمی کند. درنتیجه امکان لایه برداری پوست فراهم می شود و رطوبت به لایه بیرونی پوست نفوذ می کند. یک متخصص این تکنیک پس از خنک شدن موم پارافین با فرو بردن دست و پا در آن و ماساژ، لایه مرده سطح پوست را از بین می برد. شادابی پوست، نرم شدن، روشن شدن، لایه برداری و از همه مهم تر  جوان سازی پوست را به دنبال دارد .

البته پارافین تاثیری در درمان اگزمای پوست  تاثیری نداشته و صرفا شایعه ای بیش نیست.

Which-part-of-the-body-does-paraffin-therapy-affect

عملکرد پارافین تراپی در بهبود گردش خون

این روش نوعی گرما درمانی عمیق است. موم پارافین مایع در جذب و حفظ گرما بسیار کارآمد است. وقتی دست یا پای خود را در دستگاه پارافین فرو می برید، گرما از موم پارافین به ناحیه آسیب دیده منتقل می شود و موم جامد می شود.

این روش در بهبود گردش خون در این قسمت خود را نشان داده و گرما باعث افزایش گردش خون و تسکین درد عضلات می شود.

 با توجه به اینکه هزینه این نوع تکنیک چندان نیست، شما می توانید با انجام آن، تاثیر نقش این تکنیک در بهبود گردش خون را بالا ببرید و با باز کردن منافذ موجب تحریک کلاژن سازی و جوان سازی پوست هم شوید.

تاثیر پارافین درمانی در کاهش درد

اگر به خاطر داشته باشید، علاوه بر شادی پوست با این روش که در قسمت های پیشین به آن اشاره شد؛ موم پارافین فواید دیگری هم به همراه دارد.

تاثیر پارافین درمانی در کاهش درد آرتروز، فیبرومیلاژیا، درد ماهیچه و حتی درمان ضرب دیدگی می تواند قابل مشاهده باشد. البته این امکان وجود دارد که برخی از سالن های مراقبت از پوست و مراکز درمانی تمام بدن را در این روش با موم پارافین بپوشانند، اما در کل این روند درمانی برای هر کدام از اعضای بدن به صورت جداگانه انجام می شود.

بیشتر بخوانید: درمان جای زخم

از تاثیر پارافین درمانی در کاهش درد بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ورم مفاصل و استخوان ها
 • رمانتیسم مفاصل
 • فیبرومیالژیا
 • مشکلات حرکتی مفاصل

انجام پارافین تراپی در منزل

این روش در منزل هم می تواند انجام پذیرد، اما نیاز به تجربه و مهارت دارد. اگر قصد انجام این روش در منزل را دارید، مراقب باشید که موم پارافین را بیش از حد گرم نکنید. 

برای انجام این روش در منزل ابتدا باید موم پارافین را در ظرفی تمیز روی گاز داغ کنید و سپس اجازه دهید خنک شود و به دمای کمتر از 50 درجه سانتی گراد برسد. جهت تست میزان حرارت آن می توانید کمی از آن را پشت دست خود بزنید. برای اطلاع از چگونگی انجام این کار به بخش نحوه انجام این تکنیک در ابتدای همین مقاله مراجعه کنید.

Paraffin-therapy-at-home

بیشتر بخوانید: علت پوسته شدن کف پا

هزینه پارافین تراپی

هزینه این روش در سالن های مراقبت از پوست و مراکز درمانی متفاوت است. به جای مراجعه به متخصص این تکنیک، می توانید آن را در منزل هم امتحان کنید و خیالتان از بابت عوارض جانبی پارافین درمانی آسوده باشد. در نهایت می توان نتیجه گرفت که انجام پارافین تراپی توصیه شده است تا ضمن خاصیت جوان سازی پوست و به تعویق انداختن روند پیری، در کاهش درد عضلات موثر واقع شود.

 کلام آخر

ما در این پست در مورد پارافین تراپی صحبت کردیم. همچنین ما به معرفی نحوه انجام آن در منزل و اینکه چه تاثیراتی روی بدن بخصوص پوست دارد پرداختیم. امیدواریم این مقاله بتواند راه حل مناسبی برای شما باشد تا خیلی راحت آن را در منزل بدون هیچ دغدغه ای انجام بدهید. برای انجام روش پارافین می توانید وقت خود را از طریق صفحه ی اصلی سایت صندلی در بخش آرایشگاه ها به صورت آنلاین رزرو کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید