مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بهترین روش های از بین بردن و رفع موهای زائد بدن

فهرست مطالب

دوستتان به شما می‌گوید برای از بین بردن موهای زائد به سراغ لیزر رفته‌ است و نتیجه بهتر از انتظارش شده ‌است. دیگری به شما روش‌های سنتی و خانگی را پیشنهاد داده‌ است؛ اما این کار صبر زیادی می‌طلبد. حالا بین چند گزینه مختلف نمی‌دانید کدام مورد را انتخاب کنید که شما هم از نتیجه آن راضی باشید. اگر در این شرایط قرار گرفته‌اید، قبل از هر کاری باید با روش‌های ازبین‌بردن این موهای زائد آشنا شوید.

در این مقاله صندلی قرار است در مورد راه‌ های حذف موهای زائد صحبت کنیم. مقاله را با دلایل به وجودآمدن آن‌ها شروع می‌کنیم و به شما توضیح می‌دهیم هر کدام از آن‌ها چطور انجام می‌شود و چه فایده و ضررهایی دارد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مطلب را تا انتها بخوانید.

دلایل موهای زائد بدن

به بدن هر نوزاد بعد از به دنیا آمدن که نگاه کنید؛ روی قسمت‌های مختلف او مو می‌بینید. پوست انسان از همان ابتدای تولد مو دارد. مقدار و اندازه آن در دوران کودکی کم و محدود است؛ اما رشد و ضخامت آن بعد از رسیدن به دوران بلوغ، بیشتر می‌شود. هورمون‌هایی مانند تستوسترون در زنان و به‌ویژه مردان یکی از علت‌های ضخیم شدن آن‌هاست؛ اگر رشد موها بیش از اندازه باشد، به پرمویی منجر می‌شود. به این پدیده، پرمویی یا هیرسوتیسم (Hirsutism) می‌گویند.

به‌طور طبیعی بعد از دوران بلوغ، رشد مو در قسمت ناحیه تناسلی و زیربغل خانم‌ها اتفاق می‌افتد. برای مردان علاوه بر این دو قسمت، بخش‌هایی مانند صورت، سینه، کمر و بین ران‌ها هم دستخوش تغییر می‌شوند و موهای ضخیمی در آن قسمت‌ها رشد می‌کنند. اگر تعادل هورمون‌ها به هم بخورد، رشد این موها غیرعادی و زیاد می‌شود. دلایل مختلفی این تعادل را بهم می‌زند که موارد زیر بعضی از شایع‌ترین آن‌ها هستند:

  • تومور
  • ژنتیک
  • بارداری
  • اضافه وزن و چاقی
  • اختلالات تیروئیدی
  • تخمدان پلی‌کیستیک
  • مصرف داروهای خاص

انواع روش های رفع موهای زائد

همه افراد امکانات یکسانی برای از بین بردن موهای زائد ندارند و نمی‌توانند از یک روش برای این کار استفاده کنند. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای رفع موهای زائد وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مثبتی دارند و برای افراد با شرایط مختلف، مناسب هستند. در یک دسته‌بندی کلی روش‌های حذف مو به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می‌شوند که آن‌ها را در ادامه توضیح و گزینه‌های هر کدام را برایتان شرح می‌دهیم.

روش های دائمی رفع موهای زائد

بهتر است همین ابتدا به شما بگوییم روشی وجود ندارد که با کمک آن برای همیشه موهای زائد بدن را از بین ببرید. منظور از روش‌های دائمی، راه‌هایی است که نسبت به سایر راه‌ها، مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد تا دوباره موها رشد کنند و بلند شوند. برای دیرتر رشدکردن موها دو راه وجود دارد که لیزر معروف‌ترین آن است و این روزها خانم‌ها و آقایان زیادی به سراغ آن می‌روند.

 لیزر موهای زائد

استفاده از لیزر وارد حوزه پوست و زیبایی هم شده‌ است و چندین دستگاه مختلف با لیزر وجود دارند که موهای زائد بدن را از بین می‌برند. این روزها از نظر افراد زیادی، لیزر بهترین روش رفع موهای زائد به حساب می‌آید و با وجود هزینه بالایی که دارد، به سراغ آن می‌روند.

اشعه‌ای که متخصصان استفاده می‌کنند با توجه به نوع پوست و مو،  طول موج متفاوتی دارد و از توان مختلفی استفاده می‌کنند. این اشعه به داخل پوست نفوذ می‌کند و وارد فولیکول مو می‌شود؛ سپس، سلول‌های مو را از بین می‌برد. این مساله باعث می‌شود به‌مرور زمان، ضخامت موها کم و بعد از مدتی تبدیل به پرز‌ شود.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد

زمانی که از لیزر کمک می‌گیرید، بهتر است به مدت ۲ تا ۳ هفته در معرض نور خورشید قرار نگیرید و از سولاریوم استفاده نکنید. علاوه‌براین، بعد از استفاده از این روش، ممکن است پوست شما به مدت چند ساعت قرمز شود. همین‌طور، امکان تغییر رنگ رنگدانه پوست هم وجود دارد.

الکترولیز برای رفع موهای زائد

یکی از راه‌های حذف موهای زائد به‌صورت دائمی استفاده از الکترولیز است. این دستگاه از جریان الکتریکی استفاده و الکترود سوزنی را به پوست وارد می‌کند. سپس، از این راه ریشه موها را از بین می‌برد. این روش برای نقاط کوچک بدن مانند گوشه‌های ابرو یک انتخاب مناسب است؛ چون درد بیشتری نسبت به لیزر دارد و مجبور نیستید برای قسمت‌های وسیعی از پوستتان، درد زیادی را تحمل کنید. زمانی‌که از الکترولیز استفاده می‌کنید، ممکن است بدن شما دچار درد شود و با تحریک پوست، قرمزی را تجربه کنید.

انجام لیزر و الکترولیز معمولا بعد از ۴ تا ۶ جلسه تغییرات را نشان می‌دهد و هر ۴ تا ۸ هفته با توجه به نوع پوست نیاز به مراجعه دوباره دارد. علاوه بر این فاصله زمانی، برای این روش‌ها نیاز به بلندکردن موها نیست و هر اندازه کوتاه‌تر باشند، دسترسی به ریشه موها آسان‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید: وکس صورت

روش های موقت رفع موهای زائد

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، هزینه روش‌های دائمی از بین بردن موهای زائد، پایین نیست؛ مساله‌ای که در انتخاب این روش تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل، افراد زیادی ترجیح می‌دهند از روش‌های کم‌هزینه‌تر استفاده کنند. البته نتیجه این روش‌ها، ماندگاری کمتری دارند و باید انجام آن‌ها را در مدت‌زمان مشخص چند بار تکرار کنید. علاوه‌براین، این روش‌ها نیاز به متخصص ندارند و با کمی مهارت، خودتان می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.

اصلاح موهای زائد با تیغ

اولین و قدیمی‌ترین روش، استفاده از تیغ برای اصلاح است و قسمتی از مو را که روی سطح پوست قرار دارد، از بین می‌برد. این روش ماندگاری کمی دارد و می‌توان گفت بعد از دو روز رویش دوباره موها شروع می‌شود. برای این‌که بعد از استفاده از تیغ، پوستتان قرمز نشود، بهتر است از کرم کف و صابون استفاده کنید.

استفاده از کرم موبر

روش دیگری که موقتی است؛ اما هیچ دردی را هم با آن تجربه نمی‌کنید، کرم‌های موبر است. اگر می‌خواهید از این کرم‌ها استفاده کنید، از متخصصان این حوزه راهنمایی بخواهید تا کرمی مخصوص پوست شما تجویز کنند. بعد از زدن آن روی پوست، با توجه به مدت‌زمانی که روی جلد کرم نوشته شده‌ است، آن را پاک کنید. معمولا برای تمام قسمت‌های بدن می‌توانید از آن استفاده کنید؛ اما معمولا کرم صورت با بقیه قسمت‌ها فرق دارد؛ چون پوست صورت و گردن حساس‌تر و نازک‌تر از بقیه قسمت‌های بدن هستند.

اپیلاسیون

اپیلاسیون روشی است که با کمک آن تا چند هفته پوست صاف و بدون مویی دارید. البته خرده بزرگی که می‌توان به آن گرفت، درد شدیدی است که بعد از کشیدن پارچه یا کاغذ مخصوص از روی موم حس می‌شود؛ اما کمی بعد از شروع اپیلاسیون، بی‌حس می‌شوید و دیگر مانند قبل درد برایتان اذیت‌کننده نیست.

زمانی‌که از اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کنید، مقدار موهای زیرپوستی بیشتر از قبل می‌شود. اگر می‌خواهید از این روش کمک بگیرید، حتما به‌صورت دوره‌ای لایه‌برداری انجام دهید که هیچ موی زیرپوستی باقی نماند. بعد از استفاده از این روش، ممکن است کمی احساس سوزش در قسمت‌های مختلف بدن داشته باشید.

بیشتر بخوانید: درمان موهای زیرپوستی

روش های سنتی و طبیعی

اگر صبر و حوصله کافی دارید، به سراغ روش‌های سنتی و طبیعی برای از بین بردن موهای زائد بروید. در این روش‌ها از مواد مختلفی استفاده می‌شود که قیمت پایینی دارند و به‌راحتی دردسترس هستند. اولین مورد زردچوبه است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. این ادویه را با مقدار مساوی شیر ترکیب کنید و روی حرارت بگذارید. سپس، به آن آرد ذرت و نمک اضافه کنید تا حالت خمیری پیدا کند. این خمیر را برای ۳۰ دقیقه روی پوست بگذارید. اگر هفته‌ای دو بار این کار را انجام دهید، در مدت کوتاهی نتیجه خوبی از آن می‌گیرید.

چای نعنا روی تنظیم هورمون‌های مردانه اثر مثبت می‌گذارد. اگر هورمون‌های مردانه دچار اختلال شده و بیشتر از نیاز تولید شده ‌باشد؛ این چای مقدار آن را تنظیم می‌کند. با نوشیدن روزی یک بار چای نعنا در حدود یک تا دو هفته، تغییرات آن را به‌خوبی مشاهده می‌کنید. بهتر است در نوشیدن آن افراط نکنید تا سلامت بدنتان به دلیل زیاده‌روی مصرف این چای، با عوارض ناخواسته به خطر نیفتد.

۶ واحد شکر را با ۳ واحد عسل و ۱ واحد آبلیمو ترش مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید. اجازه دهید شکر آب شود و مواد حالت ژله‌ای پیدا کند. آن را روی قسمتی که می‌خواهید موی زائد آن را از بین ببرید، بریزید و سپس، پارچه‌ای خلاف جهت آن، روی آن بگذارید. بعد از خشک‌شدن، با آب گرم بشورید و مرطوب‌کننده بزنید.

مزایای رفع موهای زائد بدن

زیبایی در اعتمادبه‌نفس تاثیر مثبت و پررنگی دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. از بین بردن موهای زائد برای بسیاری از مردم یکی از معیارهای زیبایی به حساب می‌آید و این روزها بین زنان و مردان زیادی جدی گرفته می‌شود؛ بنابراین، این کار راهی است که افراد را تا اندازه زیادی از خجالت دور می‌کند. ضمن اینکه رعایت بهداشت با حذف موهای زائد به‌ویژه در بخش تناسلی و زیر بغل، به خوبی انجام می‌شود و احتمال انتقال عفونت کمتر می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله صندلی در مورد روش از بین بردن موهای زائد صحبت کردیم و گفتیم چندین راه مختلف برای انجام این کار وجود دارد. اگر انتخاب یک مورد از میان آن‌ها برایتان سخت است؛ حتما مشاوره بگیرید و ببینید کدام‌یک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر هستند. گاهی‌اوقات ممکن است روش خوبی را انتخاب کنید؛ اما برای شما مناسب نباشد و نتیجه ناخوشایندی از آن‌ها بگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید