مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تاثیر ویتامین سی بر پوست

فهرست مطالب

ویتامین C یکی از ویتامین‌های مهم برای سلامت پوست است. این ویتامین آنتی‌اکسیدانی قوی است که به پوست کمک می‌کند تا در برابر آسیب‌های ناشی از عوامل مختلفی مثل تابش UV، آلودگی، استرس اکسیداتیو، و… مقاومت بیشتری داشته باشد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد تاثیر ویتامین سی بر پوست خود بدست آورید، همچنین در مورد فواید مصرف این ماده و عوارض احتمالی مصرف بیش از حد یا نادرست آن بدانید، پیشنهاد می‌کنیم روی این صندلی که برایتان رزرو کرده‌ایم، بنشینید و تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فواید ویتامین C برای

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، خواص ویتامین سی برای سلامت پوست قابل توجه بسیاری از متخصصان پوست و مو قرار گرفته است به طوری که در بسیاری از تجویز‌های خود برای بیمارانی که مشکلات پوستی دارند، با توجه به نوعِ بیماری و شدت آن، مصرف ویتامین C را توصیه می‌کنند. در ادامه این بخش برایتان از فواید ویتامین c برای پوست خواهیم گفت.

آبرسانی پوست

ویتامین سی با دو روش افزایش تولید کلاژن در پوست و حفظ استحکام و سلامت ماتریس سلولی، به آبرسانی پوست کمک می‌کند.

 • افزایش تولید کلاژن: کلاژن یک پروتئین است که به ساختار و انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کند. با تقویت تولید کلاژن، پوست بهبود می‌یابد و بازسازی می‌شود. این باعث می‌شود که پوست آبرسانی بهتری داشته باشد.
 • حفظ استحکام و سلامت ماتریس برون سلولی: ماتریس برون سلولی پوست شامل موادی مانند هیالورونیک اسید، کلاژن و الاستین است که در حفظ سلامت و آبرسانی پوست نقش دارند. ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد و فعالیت‌های اکسیداتیو محافظت می‌کند و باعث حفظ سلامت ماتریس سلولی پوست می‌شود.

بیشتر بخوانید: نقش کلاژن در پوست

همچنین، ویتامین سی به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، می‌تواند از آسیب دیدن پوست به دلیل تماس با اشعه‌های UV محافظت کند. ویتامین سی همچنین باعث افزایش سطح آب در پوست می‌شود؛ این به این معناست که پوست می‌تواند آب را بهتر نگه دارد و از خشکی جلوگیری کند. با بهبود آبرسانی پوست، پوست نرم‌تر، روشن‌تر و با بافتی سالم‌تر خواهد شد.

همچنین، استفاده از محصولات پوستی که حاوی ویتامین سی هستند، می‌تواند به بهبود آبرسانی پوست کمک کند. در واقع محصولات حاوی ویتامین C به عنوان یک ترکیب‌کننده پوست عمل می‌کنند. به این معنا که به پوست شما کمک می‌کنند تا آب را بهتر نگه دارد و از خشکی جلوگیری کند. با استفاده از این محصولات، می‌توانید پوستی مرطوب، شاداب و سالم داشته باشید و شاهد اثرات ویتامین c بر پوست صورت و بدن خود باشید.

برای مصرف ویتامین C به منظور آبرسانی پوست، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. مصرف ویتامین C به صورت مکمل‌های خوراکی: می‌توانید از مکمل‌های ویتامین C استفاده کنید که به صورت قرص، کپسول، پودر یا نوشیدنی در دسترس هستند. مصرف این محصولات به صورت منظم و با دوز مناسب، می‌تواند به بهبود آبرسانی پوست کمک کند.
 2. مصرف غذایی: می‌توانید از مواد غذایی حاوی ویتامین C مثل پرتقال، تمشک، توت فرنگی، نارنج، گوجه فرنگی، برگ کرفس و… استفاده کنید. مصرف غذاهای حاوی ویتامین C به عنوان یک روش طبیعی برای آبرسانی پوست بسیار مفید است.
 3. استفاده از محصولات پوستی حاوی ویتامین سی: استفاده از محصولات پوستی حاوی ویتامین C مانند کرم، سرم و ماسک نیز روشی موثر در بهبود آبرسانی پوست است. برای بهترین نتیجه، محصولات پوستی حاوی ویتامین C را به صورت منظم و درست استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: روش های آبرسانی پوست

کلاژن سازی و جوان سازی

از دیگر مزایای استفاده از ویتامین سی برای پوست کمک‌کردن به کلاژن‌زایی و جوان‌سازی پوست است. همانطور که می‌دانید کلاژن یک پروتئین است که باعث افزایش انعطاف‌پذیری پوست و آبرسانی آن می‌شود. ویتامین C، به عنوان یک عامل مهم در تولید کلاژن، باعث افزایش تولید این پروتئین در پوست می‌شود. با تولید کلاژن بیشتر، پوست شما نرم‌تر، جوان‌تر و بافتی سالم‌تر خواهد شد.

علاوه بر این، ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، می‌تواند از آسیب‌های اکسیداتیو پوست جلوگیری کند و باعث حفظ سلامت پوست شما شود. این ویتامین باعث ترمیم خطوط ریز و چین‌های پوستی و به طور کلی باعث جوان سازی پوست می‌شود.

برای مصرف ویتامین C به منظور کلاژن سازی پوست، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. مصرف ویتامین C به صورت قرص، کپسول، پودر یا نوشیدنی‌های خوراکی که به تقویت تولید کلاژن در پوست کمک کند.
 2. استفاده از محصولات پوستی حاوی ویتامین سی مانند سرم، کرم و ماسک، می‌توانند به تقویت تولید کلاژن در پوست کمک کنند.
 3. استفاده از محصولات پوستی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین E می‌توانند به حفظ سلامت پوست و جلوگیری از آسیب به رشد و تولید کلاژن کمک کنند.

روشن کردن پوست

روشن کردن پوست هم از تاثیر ویتامین سی بر پوست است که به دلیل ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی که دارد، اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، ویتامین C مانع از تولید ملانین می‌شود و با کاهش تولید آن، رنگ پوست را روشن‌تر می‌کند. همچنین، می‌تواند به بهبود جلوه خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوست کمک کند که این امر نیز در روشن کردن پوست تاثیر قابل‌توجهی دارد.

برای استفاده از ویتامین C به منظور روشن کردن پوست، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. استفاده از محصولات پوستی حاوی ویتامین سی؛
 2. مصرف ویتامین C به صورت خوراکی؛
 3. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین سی؛

بیشتر بخوانید: روش‌ های روشن شدن پوست

درمان التهاب و جوش های پوست

ویتامین C به دلیل ویژگی‌های ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی که دارد، به درمان التهاب و جوش‌های پوست کمک می‌کند؛ در واقع این ویتامین می‌تواند باعث کاهش التهاب پوست شده و به افزایش ترمیم بافت‌های پوستی منجر شود. به علاوه، ویتامین سی با جلوگیری از تولید چربی که به عنوان یک عامل مهم در ایجاد جوش شناخته می‌شود، مانع از بروز جوش‌ روی پوست می‌شود.

در صورتی که بخواهید از ویتامین C به منظور درمان التهاب و جوش‌های پوست خود استفاده کنید، می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

 1. استفاده از محصولات پوستی دارای ویتامین سی؛
 2. مصرف ویتامین C به صورت خوراکی؛
 3. مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین سی؛

درمان خشکی و اگزمای پوست

خشکی و اگزمای پوست یکی از مشکلاتی است که به‌ویژه در فصول سر سال شاهد گسترش آن هستیم. مصرف ویتامین سی به دلیل ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی و ترمیم کننده‌ای که دارد، باعث می‌شود تا شاهد پیشرفت در بهبود عارضه خشکی و اگزمای پوست باشیم. در واقع این ویتامین به تقویت عملکرد باریکه‌های خونی در پوست، کمک می‌کند و باعث افزایش رطوبت و آب‌رسانی به پوست می‌شود؛ در نهایت مصرف ویتامین C به ترمیم بافت‌های پوستی که در اثر خشکی و اگزمای پوست آسیب دیده‌اند، منجر می‌شود.

برای استفاده از ویتامین C به منظور درمان خشکی و اگزمای پوست، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. استفاده از محصولات پوستی حاوی ویتامین سی؛
 2. مصرف ویتامین C به صورت خوراکی؛
 3. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین سی؛

بیشتر بخوانید: درمان جوش

ترمیم زخم

دیگر تاثیر ویتامین سی بر پوست، کمک به ترمیم و بهبود زخم‌های پوستی است. جالب است بدانید که یکی از نقش‌های مهم ویتامین سی در بدن، ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و زخمی است. ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، به محافظت از سلول‌های پوست در برابر آسیب‌های رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. در نتیجه ترمیم بافت‌های پوستی که در اثر زخم ایجاد شده است نیز توسط این ماده مفید، صورت می‌گیرد. البته اگر زخم پوستی با سطح بزرگی دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و درباره روش‌های درمانی مناسب برای ترمیم زخم با او مشورت کنید.

برای استفاده از ویتامین C به منظور ترمیم زخم پوست، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • مصرف ویتامین C به صورت خوراکی: این مکمل‌ها می‌توانند باعث کاهش زمان ترمیم زخم پوست شده و مصرف آن‌ها بهبود سریع‌تر و با کیفیت‌تر زخم را درپی داشته باشد.
 • استفاده از محصولات پوستی حاوی ویتامین سی؛
 • مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین سی؛

رفع سیاهی دور چشم

مصرف ویتامین C به دلیل خواص ضد التهابی، ضد اکسیدانی، و ترمیم کننده‌ای که دارد، می‌تواند به رفع سیاهی دور چشم کمک کند. سیاهی دور چشم ممکن است به دلیل کاهش تولید کلاژن، آسیب به سلول‌های پوستی و آسیب به عروق خونی پوستی ایجاد شده باشد. ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، به محافظت از سلول‌های پوست در برابر آسیب‌ رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. همچنین، ویتامین C به تولید کلاژن کمک کرده و باعث بهبود ساختار پوست می‌شود. ضمن اینکه با کاهش التهاب پوستی، می‌تواند سیاهی دور چشم را بهبود ببخشد.

برای استفاده از ویتامین C به منظور رفع سیاهی دور چشم، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. مصرف ویتامین C به صورت مکمل خوراکی: این مکمل‌ها می‌توانند به بهبود تولید کلاژن کمک کنند و باعث بهبود ساختار پوست شوند.
 2. استفاده از محصولات پوستی حاوی ویتامین سی؛
 3. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین سی؛

در هر صورت، قبل از مصرف هرگونه مکمل یا محصول پوستی حاوی ویتامین C، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف آن با وضعیت سلامتی شما سازگار است.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از گودی زیر چشم

عوارض ویتامین سی برای پوست

ویتامین سی در کنار تمامی فوایدی که برای پوست دارد، اگر به صورت غیراصولی و بیش از حد مصرف شود، ممکن است عوارضی را نیز برای مصرف‌کننده، درپی داشته باشد که مهم‌ترین عوارض مصرف ویتامین سی عبارت‌اند از:

 • مشکلات گوارشی: باعث تحریک معده و روده؛
 • افزایش میزان اسید اوریک و به دنبال آن بروز دردهای مفصلی و نقرس؛
 • افزایش خطر سنگ کلیه؛
 • افزایش خطر عفونت مجاری ادراری؛
 • تحریک پوستی: در برخی افراد، باعث تحریک پوستی و بروز علائمی مانند خشکی، قرمزی و خارش؛

در صورتی که علائمی مانند درد شدید شکم، اسهال، تهوع، استفراغ، خونریزی روده‌ای یا بروز هرگونه علامت ناگوار دیگر پس از مصرف ویتامین C تجربه کردید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

نحوه مصرف ویتامین سی برای پوست

همانطور که در طول این مطلب بارها به آن اشاره شد، مصرف ویتامین سی به صورت خوراکی (مکمل، پودر، قرص و…)، محصولات مراقبتی (سرم، کرم، ماسک و…) و مواد غذایی حاوی ویتامین سی است. در ادامه نحوه مصرف هرکدام را توضیح می‌دهیم:

خوراکی (مکمل، قرص، پودر و…)

نحوه مصرف بستگی به نوع محصول دارد. اما در کل، برای جذب بیشتر ویتامین C، بهتر است راهنمایی‌های زیر را رعایت کنید:

 • پیروی از دستورالعمل تولید کننده: در صورتی که قرص، پودر یا نوشیدنی حاوی ویتامین C را با هدف مصرف دارویی استفاده می‌کنید، دستورالعمل تولید کننده را برای مصرف و دوز توصیه شده پزشک را به صورت دقیق رعایت کنید.
 • تقسیم مصرف: بهتر است مصرف ویتامین C را در طول روز تقسیم کنید و به جای مصرف یکباره، آن را به صورت بخش بخش، (مقداری در صبح، مقداری در ظهر و مقداری در شب) مصرف کنید.
 • مصرف در همان زمان با غذا: مصرف ویتامین C پس از وعده غذایی، می‌تواند باعث کاهش تحریک معده شود و جذب آن را بهبود ببخشد.
 • مصرف به میزان مناسب: بسته به نیاز شخصی خودتان مصرف کنید.

برای مصرف محصولات پوستی حاوی ویتامین C

بهتر است طبق برچست راهنمای تولید کننده و دستورالعمل مصرف روی بسته‌بندی، مصرف کنید یا حتما با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

مواد غذایی حاوی ویتامین سی

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C، به ویژه برای جذب بهتر آن، در طول روز است و به بدن شما اجازه می‌دهد تا از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و میزان جذب آن را بیشتر کند. به طور کلی، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C به همراه وعده‌های غذایی مختلف نیاز روزانه شما را به این ویتامین تامین می‌کند. به عنوان مثال، شما می‌توانید مصرف آن را در صبحانه، ناهار و شام، همراه با میان وعده‌های سالم دیگر، تقسیم کنید.

مواد غذایی زیر حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C هستند:

 • مرکبات مانند پرتقال، لیمو، نارنگی، گریپ فروت و …؛
 • فلفل قرمز و سبز، بروکلی، گل کلم، کلم بروکلی، گیاهان سبز برگ مانند اسفناج و کلم پیچ؛
 • توت‌های سیاه و فراوان C؛
 • گوجه فرنگی و ترشی؛
 • سیب زمینی، شلغم، کرفس، هویج، پیاز، سیر، شلغم سیاه و …؛
 • میوه‌های خشک مانند زرشک، گلابی خشک، خرمای خشک و …؛

بیشتر بخوانید: سرم های پوستی

خواص ویتامین C برای مو

خواص ویتامین سی برای سلامت مو بسیار مهم و موثر است. این ویتامین می‌تواند در رشد، سلامتی و تقویت مو، تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عوامل آسیب‌زای محیطی و پیشگیری از خشکی و شکنندگی مو مفید باشد. برخی از فواید ویتامین سی برای مو به شرح زیر است:

تقویت رشد مو: با افزایش سطح کلاژن در پوست سر و موها، به رشد مو کمک می‌کند. ضمن اینکه باعث تغذیه سلول‌های مو شده و موهای شما را پر و ضخیم کند.

۲. پیشگیری از شکنندگی مو: این ویتامین با حفظ رطوبت و تقویت موهای شما، مانع شکنندگی و کاهش خشکی و آسیب‌دیدگی مو می‌شود.

۳. تقویت سیستم ایمنی بدن: کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل آسیب‌زای محیطی که ممکن است به موهای شما آسیب برسانند، مانند آفتاب، آلودگی، شیمیایی‌ها و غیره…؛

۴. جلوگیری از ریزش مو: ویتامین C می‌تواند به جلوگیری از ریزش و کاهش تعداد رشته‌های مو کمک کند. این ویتامین با تحریک رشد و تقویت موهای شما می‌تواند در پیشگیری از ریزش مو موثر باشد.

۵. جلوگیری از خارش سر: ویتامین C می‌تواند به کاهش خارش و التهاب پوست سر و جلوگیری از شرایطی مانند قارچ‌های سر و شوره کمک کند.

به طور کلی، مصرف ویتامین C به عنوان یک مکمل غذایی می‌تواند در بهبود سلامت و رشد موها مؤثر باشد. با این حال، باید به این نکته توجه داشت که ویتامین C تنها یکی از عوامل مهم برای سلامت مو است و مصرف آن به تنهایی نمی‌تواند مشکلات مو را حل کند.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از ریزش مو

روش های استفاده از ویتامین سی برای مو

ویتامین C می‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی یا به عنوان ماده موضعی در قالب شامپو، ماسک و محصولات مراقبت از مو استفاده شود. روش‌های استفاده از ویتامین C برای مو عبارت‌اند از:

 1. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین سی؛
 2. مصرف مکمل‌های ویتامین C؛
 3. استفاده از شامپو حاوی ویتامین سی: شما می‌توانید از شامپوهای حاوی ویتامین C برای شستشوی مو استفاده کنید. این شامپوها معمولاً با مواد مرطوب‌کننده و مغذی ترکیب شده‌اند که می‌تواند به رطوبت دهی و تقویت موها کمک کند.
 4. استفاده از ماسک مو حاوی ویتامین سی: می‌‌توانید از ماسک‌های مو حاوی ویتامین C برای تقویت و آبرسانی موهایتان استفاده کنید. همچنین برای تهیه ماسک خانگی مو حاوی ویتامین C، می‌توانید سیب زمینی، خیار، آووکادو و سبزیجات را با هم ترکیب کرده و به عنوان ماسک مو استفاده کنید.
 5. استفاده از روغن‌های حاوی ویتامین سی: می‌توانید از روغن‌های حاوی ویتامین C برای مراقبت از موهای خشک و آسیب‌دیده استفاده کنید. این روغن‌ها به تقویت و حفظ سلامت موها و پیشگیری از آسیب‌های مو کمک می‌کنند. روغن رزماری، روغن زیتون و روغن هسته انگور از روغن های حاوی ویتامین C هستند.

کلام آخر

در صورتی که برای مراقبت از پوست خود از محصولات حاوی ویتامین سی استفاده می‌کنید و می‌خواهید شاهد هرچه بهتر تاثیر ویتامین سی بر پوست صورت و سر باشید، بهترین راهکار این است که ابتدا مدتی روتین مراقبتی مخصوص پوست خود را انجام دهید تا پوست شما به این موضوع عادت کند، سپس محصولات حاوی ویتامین سی مانند سرم‌ها، ماسک‌ها و کرم‌ها را مصرف کنید. حتما به یاد داشته باشید که قبل از استفاده، روی قسمت کوچکی از پوست خود تست کنید تا در صورت بروز آلرژی یا حساسیت، مصرف آن را قطع کنید. ضمن اینکه قبل از استفاده از محصولات مخصوص مو و همچنین خوراکی‌های حاوی ویتامین سی، حتما با پزشک متخصص پوست و مو و پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید. شما می‌توانید با رزرو صندلی در سایت صندلی، پزشکان متخصص موردنیاز خود و همچنین محصولات حاوی ویتامین سی را به راحتی پیدا کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید