مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

راهکارهای پیشگیری از چروک صورت

فهرست مطالب

همیشه شنیده‌ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. چروک پوست، یکی از اتفاقاتی است که هر کسی در سنین مختلفی به آن مبتلا می‌شود؛ ولی راه‌هایی برای جلوگیری از چروک صورت وجود دارد که بتوان پدیدآمدن آنها را به تاخیر انداخت.

از آنجایی که ذات انسان به طور کلی زیبا پسند است، افراد اهمیت زیادی برای این موضوع که باید جوانی و شادابی خود را تا حد ممکن حفظ کنند، قائل هستند. در این مقاله از صندلی راهکارهای پیشگیری از چین ‌و چروک پوست صورت و به عبارتی موثرترین روش‌هایی که برای از بین‌بردن چین‌وچروک وجود دارد را شرح می‌دهیم. لطفا تا انتها همراه ما باشید.

دلایل چروک شدن پوست

دلایل متعددی هستند که ممکن است باعث ایجاد چین‌وچروک روی صورت شوند و این یکی از طبیعی‌ترین اتفاقاتی است که با گذر سن، روی پوست افراد مشاهده می‌شود و ایجاد آن نشانه هیچ مشکل یا بیماری نیست و این روند طبیعی بدن انسان است. در ادامه مهم‌ترین دلایل ایجاد چروک را نام می‌بریم.

 • سن: اولین و بدیهی‌ترین عامل ایجاد چروک، بالا رفتن سن است؛ زیرا با افزایش سن، پوست خاصیت احیا و بازسازی خود را از دست می‌دهد یا این روند بسیار کند می‌شود.
 • ژنتیک: عامل دوم ژنتیک است. برخی افراد از نظر ژنتیکی، پوست قوی‌تری دارند و پوست آنها خاصیت ترمیم خود را تا سنین بالاتر حفظ می‌کند. همین باعث می‌شود که این افراد دیرتر به چروک پوستی مبتلا شوند.
 • اشعه ماورا بنفش: قرارگرفتن به مدت طولانی و زیاد در مقابل خورشید باعث می‌شود که روند پیری پوست سریع‌تر انجام شود و پوست خاصیت الاستیکی خود را از دست ‌دهد و باعث ایجاد چین‌وچروک می‌شود. برای جلوگیری از چروک صورت تا حد امکان باید از قرارگیری در معرض آفتاب خودداری کرد.
 • مصرف مواد مخدر و دخانیات: مصرف دخانیات سبب می‌شود تا گردش خون در زیر پوست، با اختلال مواجه شود و همین مسئله باعث ایجاد چین‌وچروک می‌شود.
 • سبک زندگی: عواملی مثل خواب مناسب، استفاده کافی از میوه‌ها و سبزیجات تازه، کاهش مصرف کافئین و مصرف زیاد آب در طول روز باعث جلوگیری از پیری زودرس پوست می‌شوند.

نشانه ‌های پیری زودرس پوست صورت

با توجه به سبک زندگی و مشغله زیاد افراد، میزان رسیدگی به پوست بسیار کاهش یافته است و از طرفی، افراد معمولاً مدت زیادی را در زیر نور آفتاب سپری می‌کنند که همین ممکن است باعث ایجاد چین‌وچروک روی پوست در سنین جوانی و قبل از ۳۵ سالگی شود. با دانستن این نشانه‌ها می‌توانید برای جلوگیری از چروک صورت، زودتر اقدام کنید. در این بخش چند نشانه پیری زودرس پوست صورت را نام می‌بریم.

 • ایجاد خطوط و چروک‌های ریز، به خصوص در اطراف چشم؛
 • تیره‌شدن رنگ پوست و ازدست‌دادن خاصیت ارتجاعی آن؛
 • شل‌شدن پوست و افتادگی پلک؛
 • کاهش رطوبت پوست و خشکی شدید؛
 • ایجاد لکه‌های تیره به رنگ‌های قهوه‌ای یا خاکستری؛

روش‌ های کلینیکی جلوگیری از چین ‌و چروک پوست 

جدیدترین روش‌هایی که برای جلوگیری از چروک صورت به وجود آمده‌اند، با استفاده از دستگاه‌ها و مواد مخصوص انجام می‌شوند که در این بخش کاربردی‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌های پیشگیری از چروک صورت را بررسی خواهیم کرد.

انجام میکرودرم برای کلاژن سازی پوست

میکرودرم یکی از روش‌هایی است که باعث افزایش سرعت کلاژن‌سازی و بهبود سلول‌‌سازی پوست می‌شود؛ همچنین یک روش عالی برای حفظ جوانی و شادابی پوست است. میکرودرم در واقع اولین لایه پوست را لایه برداری می‌کند و باعث می‌شود که پوست تازگی و طراوت پیدا کند. این روش برای پوست‌های ضخیم، کدر و پوست‌هایی که جای جوش روی ۀن مشهود است، موثر است. همچنین می‌تواند چروک‌های بسیار ریز را بهبود ببخشد.

میکرونیدلینگ و تقویت پوست صورت

میکرونیدلینگ یکی از روش‌های جدید و ساده است که مانع از بروز چین‌وچروک می‌شود؛ ضمن این که در کاهش چروک‌های موجود هم بسیار موثر است. این روش باید توسط پزشک انجام شود و نحوه کار آن به این صورت است که با دستگاه مخصوص، سوراخ‌های بسیار ریزی را در اپیدرم و لایه بالایی درم، ایجاد می‌کند و همین باعث می‌شود که سیستم دفاعی فرد احساس کند که این سوراخ‌ها به نوعی زخم هستند و برای درمان آنها کلاژن بیشتری تولید می‌کند و به این صورت باعث جوانسازی پوست می‌شود.

تزریق بوتاکس

بوتاکس، اخیراً به یکی از پرطرفدارترین و موثرترین روش‌هایی که برای رفع چین‎وچروک استفاده می‌شود، تبدیل شده است. بوتاکس یک روش موقتی است و هر چند ماه یکبار با توجه به نیاز فرد، باید تکرار شود. نحوه کار آن به این صورت است که پزشک، ماده مخصوص را توسط سرنگ به پوست و ماهیچه‌های مخصوص وارد می‌کند و پیام‌های عصبی که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شوند را مسدود می‌کند و به این صورت باعث جلوگیری از چروک پوست می‌شود. معمولاً بوتاکس روی خطوط پیشانی یا خط اخم استفاده می‌شود تا بتواند این خطوط را کنترل کند.

انجام پاکسازی پوست صورت و فیشیال

پوست هم مانند دیگر اعضای بدن انسان نیاز به رسیدگی دارد و باید مواد مغذی مورد نیاز را به آن برسانیم تا از پیری زودرس آن جلوگیری کنیم. برای پیشگیری از ایجاد چروک صورت باید حتما فیشیال توسط فرد متخصص انجام شود.

فیشیال پوست، یک روش جدید و موثر است که از ایجاد چین‌وچروک و پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند. فیشیال پوست دارای چندین مرحله است که در طی آنها منافذ پوست بسته می‌شود و سلول‌های مرده آن از بین می‌رود و در نهایت باعث جوانی و شادابی پوست می‌شود. همچنین یک روش کاملاً غیرتهاجمی است که برای نتیجه‌گیری باید ماهی یک بار آن را انجام دهید.

پیشگیری از چروک پوست صورت با روش ‌های خانگی

چندین راهکار بسیار مهم وجود دارد که اگر آنها را به روتین در زندگی خود تبدیل کنیم، می‌توانیم تا حدود زیادی از ایجاد چین‌وچروک پوست پیشگیری کنیم. ما در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم.

انجام ماساژ صورت

ماساژ صورت از بهترین اقداماتی است که بدون هیچگونه امکانات خاصی می‌توان آن را انجام داد. ماساژ صورت، با افزایش خونرسانی به پوست، باعث پیشگیری از نمایان‌شدن چروک در صورت و رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به پوست می‌شود و همچنین در روشن‌شدن و طراوت و شادابی پوست تاثیر بسزایی دارد.

ماساژ صورت را به راحتی می‌توانید با استفاده از انگشتان دست خود انجام دهید یا ماساژورهای مخصوص این کار را تهیه کنید. همچنین بهتر است از یک روغن مانند روغن نارگیل برای این کار استفاده کنید، تا دست به راحتی روی پوست حرکت کند. در هنگام ماساژ، ترتیبی که باید رعایت کنید به این صورت زیر است:

ابتدا پیشانی، خط اخم، پلک، شقیقه، گونه، بالای لب، چانه و در نهایت برای جلوگیری از چین‌وچروک گردن، باید این قسمت را ماساژ دهید:

 استفاده از ماسک ‌های طبیعی برای جوانسازی پوست 

بهترین، کم‌ضررترین و کم‌هزینه‌ترین راهی که می‌توانید برای مراقبت از پوست خود و جلوگیری از چروک صورت از آن بهره بگیرید، استفاده از ماسک‌های خانگی است. ماسک‌های خانگی می‌توانند مواد مغذی زیادی را به پوست شما برسانند. همچنین از آن جهت که طبیعی هستند هیچگونه عوارضی ندارند و پوستی صاف و با طراوت به شما می‌دهند. چند نمونه از ماسک صورت طبیعی را در ادامه نام می‌بریم:

 • ماسک سیب‌زمینی، آرد نخودچی و آلوورا؛
 • ماسک زردچوبه و آرد نخودچی؛
 • ماسک با عسل و شیر؛
 • ماسک با رنده پوست پرتقال و عسل؛
 • ماسک با روغن نارگیل و موز؛
 • ماسک تخم‌مرغ و عسل؛

جلوگیری از چین ‌و چروک با کرم ‌ها و سرم ‌ها 

از آنجایی که موضوع پیری پوست و چین‌وچروک به یکی از دغدغه‌های افراد تبدیل شده است، برندها و کمپانی‌های زیادی در صدد آمده‌اند که سرم‌ها و کرم‌های مخصوصی تولید کنند تا با استفاده از آن‌ها بتوان روند پیری پوست را کند کرد. معمولا این کرم‌ها و سرم‌ها باید با توجه به شرایط و نوع پوست فرد انتخاب می‌شوند تا بتوانند در جلوگیری از ایجاد چروک روی صورت موثر باشند. کرم‌ها و سرم‌های ضدچروک، نمی‌توانند چروک‌های عمقی را از بین ببرند، ولی می‌توانند در جلوگیری از ایجاد چروک بسیار موثر باشند و در انواع مختلفی هم تولید می‌شوند.

برای آشنایی با کرم های دور چشم مقاله راهنمای خرید کرم دور چشم مناسب زیر ۳۰ سال را بخوانید.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

ابتدایی‌ترین اقدامی که می‌توانیم برای محافظت پوست خود در برابر آفتاب و جلوگیری از چروک صورت، انجام دهیم است که تا حد امکان در ساعت‌هایی که نور خورشید مستقیم می‌تابد، از قرارگرفتن در معرض نور آن خودداری کنیم. همچنین مهم‌ترین کاری که می‌توانیم برای محافظت پوست خود در برابر آفتاب انجام دهیم، استفاده از ضدآفتاب است.

ضد آفتاب باید هر روز حتی در روزهای ابری هم استفاده شود و هر دو تا چهار ساعت یکبار باید تمدید شود و برای اطراف چشم هم می‌توانید از عینک‌های آفتابی باکیفیت که جلوی اشعه UV را می‌گیرند، استفاده کنید.

آبرسانی پوست و هیدراته کردن آن 

هیدراته‌کردن یا آبرسانی پوست یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که برای سلامت پوست خود  باید حتماً آن را انجام دهید. اگر پوست به درستی هیدراته شود می‌تواند در برابر عوامل مضر ایستادگی کند و باعث جوان‌ماندن پوست می‌شود.

برای اینکه پوست خود را هیدراته کنید، باید به میزان کافی آب بنوشید، از گرمای بیش از حد و حمام با آب داغ خودداری کنید، از دستگاه بخور استفاده کنید، پوست را بیش از حد با مواد شوینده نشویید، از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید، از ضدآفتاب استفاده کنید، با استفاده از فیشیال لایه‌برداری پوست را طی دوره‌های زمانی منظم انجام دهید و از ماسک‌های ورقه‌ای یا ماسک‌های خانگی آبرسان استفاده کنید.

مرطوب نگه داشتن پوست صورت و بدن 

روش‌های متنوعی هستند که برای مرطوب نگه‌داشتن پوست صورت و بدن و جلوگیری از چروک صورت می‌توانید از آنها بهره بگیرید. به عنوان مثال می‌توانید از بخور یا اسپری آب به صورت روزانه استفاده کنید. استفاده از موادی مثل هیالورونیک اسید، آلوورا و ویتامین‌های E، C، A را فراموش نکنید. تا حد امکان سعی کنید آب بنوشید. استفاده از مواد آبرسان دیگر مثل تونرو شوینده‌های مخصوص پوست که آبرسانی هم انجام می‌دهند را حتما در دستور کار خود داشته باشید.

استفاده از سرم‌های تقویتی و کلاژن‌ساز

از آنجایی که سرم‌ها مواد مایع نسبتاً غلیظی هستند و ترکیبات مفید زیادی در آنها وجود دارد، به خوبی می‌توانند به سطح پوست نفوذ پیدا کنند و در مدت‌زمان کوتاهی اثرات مصرف آن بر پوست نمایان می‌شود. سرم‌های تقویتی و کلاژن‌ساز علاوه بر اینکه برای پیشگیری از ایجاد چین‌وچروک موثر هستند، می‌توانند باعث روشن‌شدن پوست شوند و کدری پوست، خطوط ریز و جوش‌های پوستی را هم رفع کنند.

معمولا سرم‌های متنوعی وجود دارند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و انتخاب سرم باید با توجه به نوع پوست و مشکل پوست انجام شود. سرم‌های کلاژن‌ساز باعث می‌شوند روند پیری پوست کاهش پیدا کند و همچنین فرایند بازسازی و ترمیم پوست سریع‌تر انجام شود.

بیشتر بخوانید: ویژگی های پوست سالم

پیشگیری از چروک زودرس پوست با تغییر سبک زندگی

همانطور که اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد چروک‌های پوستی نوع سبک زندگی است که با تغییردادن و بهبود سبک زندگی، می‌توان تا حد زیادی از ایجاد چین‌وچروک پیشگیری کرد.

 • از جمله مواردی که برای تغییر سبک زندگی و جلوگیری از چروک صورت می‌توان انجام داد، این است که میزان آب مصرفی خود را در طول روز افزایش دهید و آب زیادی بنوشید، به خصوص اگر ورزشکار هستید یا ساعات طولانی را در معرض نور خورشید قرار دارید، نوشیدن آب را فراموش نکنید.
 • همچنین سعی کنید خواب منظم و کافی داشته باشید، زیرا کمبود خواب باعث ایجاد چین‌وچروک پوست می‌شود و اجازه استراحت کافی به پوست را نمی‌دهد.
 • نحوه خوابیدن شما هم در ایجاد چین‌وچروک‌های پوستی موثر است معمولاً افرادی که به پهلو یا به شکم می‌خوابند، با اعمال فشار بر پوست صورت باعث ایجاد چروک روی پوست می‌شوند.
 • اگر از سیگار و دخانیات استفاده می‌کنید حتماً آن را کنار بگذارید زیرا سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل پیری زودرس پوست است. از مصرف الکل خودداری کنید.
 • از اخم کردن‌های بیش از حد یا تنگ کردن چشم‌ها در مقابل نور آفتاب خودداری کنید، استرس خود را کاهش دهید و مرتباً پوست خود را تمیز نگه دارید.

داشتن رژیم غذایی مغذی برای پوست 

عدم استفاده از موادغذایی مفید و استفاده زیاد از غذاهای روغنی و چرب و فست فودها باعث می‌شود که پوست به خوبی تغذیه نشود و به مرور باعث ایجاد چین‌وچروک روی پوست می‌شود.

حتماً سعی کنید در رژیم غذایی خود از میوه‌ها سبزیجات تازه، امگا ۳، مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌ها استفاده کنید. غذاهایی که مصرف می‌کنید باید حتماً دارای انواع آنتی اکسیدان، چربی‌های سالم، ویتامین‌های Eو C مواد معدنی، زینک، روی و بتاکاروتن باشند تا به مقابله با ایجاد چروک روی صورت کمک کنند. در ادامه چند مورد از بهترین مواد غذایی برای پوست را نام می‌بریم:

 • گوجه فرنگی؛
 • بادام؛
 • آووکادو؛
 • اسفناج؛
 • گردو؛
 •  تخم مرغ؛
 • ماهی؛
 • نارگیل؛
 •  مرکبات؛
 • شکلات؛
 • سبزیجات و میوه‌ها و…؛

داشتن خواب کافی

نداشتن خواب کافی و شب بیداری‌ها، باعث افتادگی پلک، تیرگی دور چشم، رنگ‌پریدگی پوست و ایجاد چین‌وچروک می‌شود. از این روی پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواب از مرطوب‌کننده استفاده کنید و همانطور که می‌دانید در هنگام خواب، بدن انسان هورمون رشد ترشح می‌کند و این هورمون باعث می‌شود پوست بتواند فرایند ترمیم و بازسازی خود را انجام دهد. پس اگر خواب کافی نداشته باشید این فرآیند با مشکل مواجه می‌شود.

همچنین کمبود خواب باعث می‌شود پوست نتواند با عوامل بیماری‌زا و میکروب‌ها مبارزه کند و سبب ایجاد جوش روی پوست می‌شود. کم‌خوابی باعث کاهش شفافیت و درخشندگی پوست هم خواهد شد و حتماً سعی کنید در طول شب ۷ ساعت خواب منظم داشته باشید و زمان خواب از ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح باشد.

جلوگیری از چروک پوست با ورزش کردن

ورزش‌کردن باعث تقویت عضلات می‌شود و کمک می‌کند تا ضعف عضلات از بین برود. ورزشی که برای جلوگیری از ایجاد چروک صورت پیشنهاد می‌شود، یوگای صورت است. این کار شامل مواردی مثل تمرینات خاص و ماساژ‌های مختلف برای قسمت‌های متفاوت صورت است که از افتادگی پوست صورت جلوگیری می‌کند و چین‌وچروک‌ها را از بین می‌برد. البته همانطور که گفتیم تغذیه نقش مهمی در سلامت پوست دارد و حتماً باید در کنار این ورزش‌ها، تغذیه و خواب و سبک زندگی درست رعایت شود.

نداشتن استرس و اضطراب

استرس و اضطراب از مخرب‌ترین عوامل برای سلامت بدن هستند که نه تنها روی پوست که بر تمام اعضای بدن تاثیرات منفی بسیار شدیدی خواهند گذاشت. تاثیرات استرس روی پوست شامل مواردی مثل جوش و آکنه‌های پوستی، کهیر پوست، خشکی و پوسته‌پوسته شدن، پف زیر چشم، پیری زودرس و چین‌وچروک، نازک و حساس‌شدن پوست، لک صورت، تبخال و اگزما می‌شود.

با این حساب لازم است حتماً برای سلامت بدن خود هم که شده، استرس و اضطراب را تا حد ممکن کاهش دهید. با روش‌هایی مثل ورزش‌کردن، خواب کافی، رژیم غذایی درست و مدیتیشن می‌توانید به استرس و اضطراب خود غلبه کنید.

عدم استفاده از سیگار، الکل و مواد مخدر

مواد مخدر و دخانیات با داشتن بیش از ۴ هزار ماده سمی و شیمیایی در داخل آن، باعث می‌شود سلول‌هایی از پوست که وظیفه بازسازی و تولید کلاژن و الاستین را در پوست دارند، از بین بروند. همین عامل باعث می‌شود فرد دچار پیری زودرس شود و نتواند چین‌وچروک‌های پوستی خود را کنترل کند. این موارد فقط برای افرادی که سیگار مصرف می‌کنند نیست و قرارگرفتن در معرض دود سیگار هم همین تاثیرات را دارد.

سیگارکشیدن باعث می‌شود رنگ پوست پریده به نظر برسد و پوست ضخیم شود و چروک‌های زیادی روی آن بوجود آید و از آنجایی که باعث انبساط رگ‌های خونی می‌شود، خون و اکسیژن کافی به پوست نمی‌رسد.

همچنین الکل هم عوارض بسیار مخربی مانند سیگار دارد و باعث می‌شود پوست با کم آبی روبرو شود و نتواند مواد مغذی و رطوبت کافی را به خود جذب کند و در نهایت درخشانی و شفافیت چهره از بین می‌رود و پوست را شل، افتاده و خشک می‌کند و باعث چروک‌های فراوان می‌شود.

با این تاثیراتِ مخرب دخانیات و الکل بر پوست، بهترین کاری که می‌توان برای جلوگیری از چروک صورت انجام داد، عدم مصرف این گونه مواد است. پس اگر عادت به مصرف الکل یا مواد مخدر دارید هرچه زودتر آن را ترک کنید تا هم به سلامت بدن هم سلامت پوست خود کمک کنید.

استفاده از مکمل‌های تقویتی پوست

کمبود مواد مغذی می‌تواند تاثیرات مخربی بر پوست داشته باشد؛ برای پیشگیری از ایجاد چین‌وچروک پوست صورت باید حتما مکمل‌های مورد نیاز مصرف شود تا پوست بتواند زیبایی و سلامت خود را حفظ کند. مهمترین مکمل‌های مورد نیاز برای پوست، اسیدهای چرب امگا ۳ ، ویتامین C، بیوتین و پروبیوتیک‌ها هستند که می‌توان آنها را از موادغذایی دریافت کرد یا در صورت کمبود شدید، می‌توان از محصولات دارویی زیر نظر پزشک استفاده کرد.

داشتن روتین پوستی برای جلوگیری از چروک شدن پوست

داشتن روتین پوستی بسیار مهم است و اخیراً توجه‌های زیادی به آن می‌شود. در کل، روتین پوستی کمک می‌کند پوست بتواند در برابر عوامل بیماری‌زا، جوش‌ها و عوامل محیطی مقاومت کند و سلامت و شفافیت بیشتری داشته باشد. بهترین روش جلوگیری از چروک  صورت داشتن یک روتین پوستی خوب و کامل است.

البته باید توجه ویژه داشته باشید که روتین پوستی باید با توجه به نوع پوست و شرایط بدنی فرد انجام شود و ابتدا نیازهای پوست شناسایی شود و سپس یک روتین مناسب برای آن در نظر بگیرید و جلوگیری از چروک صورت را با داشتن یک روتین عالی، انجام دهید. مهمترین مراحلی که برای داشتن یک روتین پوستی خوب باید رعایت شود را در ادامه نام می‌بریم:

 • استفاده مرتب و روزانه از ضدآفتاب؛
 • استفاده از کرم‌ها و محصولات مرطوب‌کننده و آبرسان و تامین چربی مورد نیاز پوست؛
 • استفاده از شوینده‌های ملایم و عدم استفاده از شوینده‌های صابونی؛
 • استفاده از محصولات یا داروهای کلاژن‌ساز با مشورت پزشک؛
 • استفاده از مرطوب‌کننده‌های قوی‌تر در هنگام شب و خواب؛
 • بخوردادن صورت؛
 • لایه‌برداری پوست صورت با محصولات مخصوص یک بار در هفته؛

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا حد امکان شما را با دلایل پیری پوست آشنا کنیم و روش‌های جلوگیری از چروک صورت را برای شما شرح دهیم. به طور کلی پوست یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است؛ زیرا وظیفه محافظت از اجزای داخلی بدن را بر عهده دارد و چون در معرض عوامل محیطی قرار دارد، باید بیشترین مراقبت و محافظت از آن انجام شود.

در صورتی که پوست صورت در معرض ابتلا به چین‌وچروک باشد، باید حتماً از روش‌های درمانی چین‌وچروک استفاده شود تا پوست آسیب بیشتری نبیند. همچنین مهم‌ترین عاملی که باید برای جوان‌ماندن پوست به آن توجه شود، استفاده روزانه و مرتب از ضدآفتاب‌ است؛ هر چقدر روتین پوستی مناسب داشته باشید و از پوست خود مراقبت کنید، اما از ضدآفتاب استفاده نکنید، تمام آن اقدامات بی‌اثر خواهد شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید