مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تکنیک های مراقبت از موی فر

فهرست مطالب

موهای فر یکی از زیباترین نوع موهاست و جذابیت خاصی به چهره افراد می‌بخشد. اما موی فر نیز مانند هر موی دیگر، نیاز به مراقبت دارد و باید برای آن نیز روتین موی فر را رعایت کرد. این نوع مو، ویژگی‌های خاص خود را دارد و برای مراقبت از موی فر باید به نحوه شستشو، خشک‌کردن، شانه‌کردن و حتی نگه‌داری آن دقت کنید.

شاید اگر یک فرد با موهای فر هستید، با خواندن این مطلب فکر کنید که مراقبت از موهایتان کار سختی است و باید وقت زیادی برای آن صرف کنید. اما نگران نباشید ما همه چیز درباره موی فر و نگه‌داری از آن را برای شما در این مطلب بیان کرده‌ایم. لطفا تا انتها همراه ما باشید.

ویژگی موهای فر و تفاوت آن با موی صاف

برخی افراد حتی با داشتن موج کوچکی در موهای خود، فکر می‌کنند که موهای فری دارند و در تشخیص نوع موهای خود دچار اشتباه می‌شوند. پس بهتر است قبل از هر چیزی با تفاوت موی فر با موی صاف و موهای موج‌دار آشنا شوید.

موهای صاف هیچ‌گونه موجی ندارند و شل و لخت هستند و نسبت به موهای دیگر، چرب‌تر و براق‌تر هستند. موهای موج‌دار هم که با موهای فر اشتباه گرفته می‌شوند، شبیه S درشت هستند و زیاد پیچ‌و‌تاب ندارند و حلقه‌های کمی دارند. ولی اگر موی شما S ریزتر است و حلقه‌های بیش‌تر دارد، در دسته موهای فر قرار می‌گیرد که مهم‌ترین ویژگی آن، حجم زیاد موها، چربی کم‌تر و خشکی آن‌هاست. این نوع مو نازک است و هر تار مو به‌تنهایی ضخامت کم‌تری دارد و حجم زیاد آن به دلیل روی‌هم افتادن موهای پیچ‌وخم دار است.

انواع موی فر

موهای فر انواع مختلفی دارد و احتمالاً دور و اطرافتان افراد موفرفری با شکل تار موهای متفاوتی دیده‌اید. برای اینکه با موی فر بیش‌تر آشنا شوید، انواع موی فر را در ادامه برای شما بررسی کرده‌ایم.

فر نوع اول

این فر، بهترین نوع فر است. دارای حلقه‌های درشت‌تر و آزاد است یا حلقه‎های ریز متراکمی دارد. در کل، این نوع فر دارای بافت ضخیم با درخشندگی بالا بوده و رسیدگی و مراقبت آن راحت‌تر از دیگر فرها است.

فر نوع دوم

فر نوع دوم دارای تارهایی نه زیاد ضخیم و نه زیاد نازک هستند و در اصطلاح می‌توان گفت که حلقه‌های آن شبیه به یک فنر است. افراد دارای این نوع موها، باید رسیدگی و مراقبت زیادی داشته باشند. زیرا این فر تمایل زیادی به وزشدن دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه درست کردن موهای فر

فر نوع سوم

نوع سوم فرها با حلقه‌های متراکم و بسیار ریز و زیبا هستند. این موها دارای ضخامت، استحکام و وز بالایی است و بسیار پرپشت و حجیم دیده می‌شوند. این فر هم نیاز به مراقبت زیادی دارد.

البته توجه داشته باشید که انواع فرهای نام‌برده شده، یک بررسی اجمالی از موهای فر هستند که هر سه دسته می‌توانند در افراد مختلف، اندکی تفاوت داشته باشد.

روتین موهای فر

موهای فر معمولاً خشک هستند و وز می‌شوند و همه انواع آن نیاز به رسیدگی دارد. نگهداری از موی فر برای افراد موفرفری بسیار مهم است و باید سعی کنند تا تمامی موارد و روتین لازم برای موهای خود را رعایت کنند. اگر شما هم فردی با موی فر هستید، روتین‌های نام‌برده در زیر، به‌سلامت موی فر شما کمک زیادی خواهد کرد.

 • موهای خود را بیش‌تر از دوبار در هفته شامپو نزنید.
 • از شامپو مخصوص موهای خشک و نرم‌کننده‌های مناسب استفاده کنید.
 • از کرم مو و سرم‌های مناسب موهای خشک برای آب‌رسانی به موهایتان استفاده کنید.
 • برای شانه‌کردن از شانه‌های دندانه درشت استفاده کنید.
 • موهای خود را زیاد در معرض حرارت سشوار و اتوی مو قرار ندهید (درصورت استفاده از سشوار و اتو از دمای پایین استفاده کنید).
 • برای خشک کردن موهای خود از حوله مناسب استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از موخوره، نوک موهای خود را هر دو ماه یک‌بار کوتاه کنید.
 • موهای فر را زیاد رنگ نکنید.
 • از کرم و موس موهای مناسب برای حالت دادن موها استفاده کنید.

نکات شستشوی موهای فر

نکات گفته شده در بند بالا یک روتین کلی برای حفظ سلامتی موهای فر بود؛ بنابراین در ادامه می‌خواهیم برای سلامت بیش‌تر موهای فر تمامی روش‌های نگهداری مانند نکات شستشو، قبل از شستشو و بعد از آن را بررسی کنیم.

شستشوی موهای فر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و اگر شستشو به‌درستی انجام شود، سلامت موهای شما تا حد زیادی حفظ می‌شود. برای شستشوی بهتر موهای فر خود، کارهای زیر را انجام دهید.

 • استفاده از شامپوی مناسب: همیشه از یک شامپوی مناسب موهای وز و تاحدامکان از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.
 • استفاده از دمای آب مناسب: موهای خود را با آب سرد یا گرم شستشو ندهید. بهترین آب برای موهای فر، آب ملایم است.
 • نحوه شستشو موی فر: در هنگام شستشو ساقه‌های مو را زیاد چنگ نزنید. شستشوی ریشه موها کافی بوده و آب و شامپو به ساقه‌ها حین شستشو می‌رسد.
 • شانه‌نکردن مو: شانه‌کردن هر نوع مویی در حمام توصیه نمی‌شود. این کار سبب ریزش مو می‌شود. پس موهای فر نیازی به شانه‌کردن در حمام ندارد.
 • گرفتن آب موها در انتهای حمام: پس از اتمام حمامتان به‌آرامی موها را با دست فشار دهید و آب اضافی موها را بگیرید. دقت کنید که موها خیس هستند و تارها در این حالت شکننده و ضعیف هستند. پس زیاد آن‌ها را نچلانید.

بیشتر بخوانید: سیلیکون در شامپو چیست

استفاده از روغن های گیاهی برای مو فر پیش از حمام

یکی از بهترین شیوه های نگهداری موی فر روغن‌تراپی موها قبل از حمام است. روغن‌تراپی مو سبب حفظ رطوبت و جلوگیری از خشکی آن‌ها می‌شود.

 1. برای این کار ابتدا موهای خود را شانه بزنید تا تمامی گره‌های آن باز شود.
 2. سپس با اسپری اندکی آب به موهای خود افشانه کنید تا کمی مرطوب شود.
 3. روغن را از قبل کمی گرم کنید.
 4. موها را به چند دسته تقسیم کنید.
 5. مقدار مناسبی از آن را داخل دست ریخته و از بالابه‌پایین به ساقه موها بزنید و اندکی روی ریشه ماساژ دهید.
 6. موها را در بالای سر جمع کرده، ۱ الی ۲ ساعت صبر کنید و سپس به حمام بروید.

نکته مهم در روغن تراپی مو استفاده از بهترین روغن برای موهای فر خشک و چرب است. برای موهای فر خشک می‌توانید از روغن نارگیل و زیتون و برای موهای چرب می‌توانید از روغن جوجوبا و بادام استفاده کنید.

مراحل شستشوی موی فر در حمام

برای اینکه شستشوی خوبی داشته و در حمام نیز از موهای فر خود مراقبت کنید، مراحل زیر را انجام دهید.

 1. دمای آب را در دمایی متعادل تنظیم کنید تا نه سرد باشد و نه گرم؛
 2. موهای خود را با آب خیس کنید. طوری که همه موها خیس شود.
 3. شامپوی مناسب را به موها زده و طبق حالتی که قبلاً اشاره کردیم شستشو دهید.
 4. بعد از شستن کامل شامپو، به ساقه موها نرم‌کننده یا ماسک مو بزنید. ماسک مو انتخاب بهتری است. برای این کار ابتدا سر خود را به یک طرف خم کرده تا موها آویزان شوند، دمای آب را اندکی بالاتر ببرید و روی ساقه موها بگیری تا منافذ مو باز شود. سپس ماسک مو را به ساقه‌ها زده و منتظر بمانید. برای شستشو از آب ملایم رو به سرد استفاده کنید تا منافذ مو را ببندد و ماسک مو داخل کوتیکول‌های مو نفوذ کند.
 5. از شانه‌کردن موها در حمام خودداری کنید.
 6. پس از اتمام حمام، آب اضافی موها را به‌آرامی با دست بگیرید.

مراقبت از موی فر پس از استحمام

با نکات قبل از حمام و شستشوی موهای فر آشنا شدید. بهتر است برای خوش حالت شدن موی فر از موهای خود پس از حمام نیز مراقبت کنید. زیرا بیش‌تر افرادی که موی فر دارند، این سؤال را می‌پرسند که چگونه حالت موی فر را حفظ کنیم؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بهترین روش حفظ مو و مراقبت از موی فر استفاده از مواردی مثل کرم مو، سرم مو و کریستال‌ها و دوفازهای مو است. برای استفاده از این موارد، ابتدا آب موها را بگیرید تا فقط ۲۰ درصد از رطوبت آن باقی بماند. سپس سر خود را خم کنید، کرم یا موس را به موهای خود بزنید. در این حتی می‌توانید برای جذب بهتر، باد ملایمی از سشوار را روی موهای خود بگیرید.

بیشتر بخوانید: براشینگ مو

نحوه خشک کردن موی فر

 • برای خشک‌کردن موها به‌جای حوله از پارچه نخی و تیشرت‌های نخی که نمی‌پوشید، استفاده کنید.
 • برای خشک‌کردن مو بهتر است اجازه دهید مو با هوای آزاد و بدون استفاده از سشوار خشک شود.
 • اگر برای خشک‌کردن موها تمایل به استفاده از سشوار دارید، از باد ملایم آن و بافاصله از موها استفاده کنید. از دیسپانسر یا همان دیفیوژر سشوار برای خشک‌کردن موها استفاده کنید. این وسیله باد سشوار را پخش می‌کند و به سریع‌تر خشک‌شدن و آسیب کم‌تر موها منجر می‌شود.

نکات شانه کردن موی فر

یکی از روش های مراقبت از حالت موهای فر نحوه شانه‌کردن موهاست. برای این کار شانه با دندانه‌های درشت انتخاب کنید و سعی کنید جنس آن چوبی باشد. موها را در دسته‌های کوچک جدا کنید و از پایین ساقه‌ها آرام‌آرام شروع کرده و به سمت ریشه شانه کنید. حتی می‌توانید از انگشتان دست برای باز کردن گره‌های درشت نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: طرز صحیح سشوار کشیدن مو

جمع‌بندی

در این مقاله نکات لازم برای مراقبت از موی فر را بیان کردیم. رعایت این نکات به‌مرورزمان تبدیل به یک عادت دائمی شده است و سلامت موهای شما را حفظ می‌کند. برای همین توصیه می‌کنیم که این نکات را رعایت کنید تا موهای سالم و زیبایی داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید