مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تکنیک های حالت‌دادن مو مردانه

فهرست مطالب

حالت‌ دادن مو مردانه چالشی است که برخی از آقایان پس از پیراش موهایشان با آن مواجه می‌شوند.. آشنایی با تکنیک‌های حالت‌دادن مو باعث می‌شود که آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن موهای خود را منظم و مرتب کنند. برای حالت‌دادن به موهای خود باید به چند نکته مهم شامل کوتاهی یا بلندی موها، مجعد یا صاف بودن موها و فرم صورت خود توجه داشته باشند. در این مطلب قصد داریم درباره مراحل حالت‌دادن، صاف‌کردن، سشوارکشیدن و اتوکشیدن مو، بهترین روش حالت‌دادن به موی فر، استفاده از مواد برای نگه‌داشتن حالت مو، نحوه حالت‌دادن به موهای خشک آقایان و سایر نکات آن را توضیح دهیم.

مراحل حالت‌ دادن موی آقایان

مراحل حالت ‌دادن مو مردانه عبارت‌اند از:

 1. شستشوی موها: مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاری که برای حالت‌گرفتن مو انجام می‌شود، شستشوی آنها با شامپوی مناسب است‌. زیرا کثیفی و چرب‌بودن موها مانع از حالت‌گرفتن آن‌ها خواهد شد. بعد از شستشو، نوبت به خشک‌کردن موها با یک حوله نرم و تمیز می‌رسد.
 2. شانه کردن موها: در این مرحله موها را با استفاده از یک شانه‌ مناسب صاف و گره‌خوردگی آنها را از هم جدا کنید. موهای گره‌خورده و شانه‌نزده به سختی حالت می‌گیرند.
 3. استفاده از تجهیزاتی مانند سشوار: در این مرحله باید از تجهیزاتی مانند سشوار استفاده کنید. طرز کشیدن سشوار علاوه بر خشک‌کردن کامل موها، تاثیر زیادی در افزایش حجم و حالت‌گرفتن مو دارد.‌
 4. استفاده از محصولات حالت‌دهنده: در این مرحله باید از محصولاتی مانند تافت استفاده کنید‌. البته می‌توان از حالت‌دهنده‌های دیگری مانند ژل مو نیز استفاده کرد، اما کارایی تافت بیشتر است.
 5. استفاده از شانه‌های گرد: هیچ شانه‌ای به اندازه شانه‌های گرد در حالت‌دهی موها تاثیر ندارد. سشوارکشیدن با شانه گرد بهترین روش حالت‌دادن مو مردانه است.
 6. زدن واکس مو: زدن واکس مو آخرین مرحله است. استفاده از واکس مو تاثیر زیادی در ثابت نگه داشتن حالت مو مردانه دارد و باعث می‌شود که مو حالت خود را برای مدت زیادی حفظ کند.

تکنیک های صاف کردن موهای پسران

برای صاف‌کردن می‌توان از تکنیک‌های زیر استفاده کرد:

اصول سشوار کشیدن موی مردانه

یکی از پرکاربردترین و مناسب‌ترین تکنیک‌های صاف‌کردن و حالت ‌دادن موی کوتاه آقایان استفاده از سشوار است. آقایان قبل از اینکه از سشوار برای صاف‌کردن و حالت‌دادن موهای خود استفاده کنند، باید به خوبی با طرز حالت‌ دادن موی کوتاه با سشوار آشنا شوند. قبل از اینکه به آموزش حالت‌ دادن مو با سشوار بپردازیم، به این نکته مهم توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از سشوار به موها آسیب می‌زند‌. به همین دلیل به افرادی که برای حالت‌دادن مو به سراغ سشوار می‌روند، استفاده از سرم تقویت‌کننده مو توصیه می‌شود‌.

 • اولین اصل از اصول سشوار کشیدن موی مردان این است که موهای خود را با یک شامپوی مناسب و آب ولرم بشویید. اگر موهای فر و مجعدی دارید، بعد از شامپو استفاده از نرم‌کننده مو را فراموش نکنید.
 • سپس موهای خود را با حوله خشک کنید.
 • برای شانه‌کردن موها از شانه‌ای با دندانه‌های بزرگ استفاده کنید.
 • همزمان که موها را شانه می‌زنید‌، سشوار را به سمت موها بگیرید.
 • درجه حرارت سشوار نباید خیلی گرم باشد. زیرا گرمای زیاد باد سشوار باعث شکنندگی موها می‌شود.
 • فاصله سشوار با موها را رعایت کنید و از نزدیک‌کردن بیش از حد آن به تارهای مو جلوگیری کنید‌.
 • برای اینکه تارهای مو در اثر گرمای سشوار آسیب نبینند، از سرم مو استفاده کنید. سرم مو با ایجاد یک لایه حفاظتی در اطراف ساقه مو مانع از آسیب‌پذیری آن می‌شود‌. تقویت مو، افزایش درخشندگی مو و پیشگیری از وز شدن مو از فواید سرم مو است.‌

استفاده از اتو مو برای صاف کردن موی پسرانه

اتو مو کمک می‌کند تا بتوانید موهای پسران را صاف کنید. در واقع بهترین روشی است که می‌توان برای آقایانی که موهای بلند و فر دارند، به کار برد. قبل از صاف‌کردن موها با یک اتو موی سرامیکی سبک، لازم است تا موهای خود را با شامپوی مناسب بشویید و با حوله میکروفایبر و سشوار خشک کنید.

سپس مقدار مناسبی از کرم مو یا سرم مخصوص محافظت از مو در مقابل حرارت روی موهایتان بزنید. اتو مویی که برای حالت‌دادن موی آقایان استفاده می‌شود، نباید عریض باشد. بعد از داغ‌شدن اتو مو، موهای خود را به آرامی صاف کنید و حالت دهید. درجه حرارت اتو مو برای صاف‌شدن موهای فر باید مقداری بیشتر از حدل معمول باشد. بعد از صاف‌شدن و حالت‌گرفتن موها مقداری اسپری حالت‌دهنده روی موها بزنید تا حالت خود را حفظ کنند.

بهترین روش حالت‌دادن به موی فر آقایان

 حالت‌دادن مو فر نسبت به موهای دیگر کمی سخت‌تر است. البته اگر با تکنیک‌های حالت‌دادن موهای موج دار پسرانه آشنا باشید، کار سختی در پیش ندارید. برای حالت‌دادن به موی فر آقایان از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • برای شستشوی موهای فر، حتما باید یک یا دوبار در هفته از شامپوهای بدون سولفات و مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن آرگان و روغن نارگیل نیز تاثیر زیادی در درخشندگی و حالت‌دادن مو فر و موج‌دار دارد‌.
 • برای حالت‌دادن به موهای فر و موج‌دار از شانه‌هایی که دارای دندانه‌هایی درشت هستند، استفاده کنید. زیرا شانه‌های ریز با گیرکردن داخل گره‌ موهای فر، آن‌ها را به هم ریخته می‌کنند.
 • برای خشک‌کردن موهای فر بعد از شستشو از حوله‌هایی استفاده کنید که میکروفایبر باشند و الیاف آن‌ها آسیبی به ساقه مو وارد نکند. لازم نیست حوله را با حالت خشن روی موها بکشید تا خشک شوند. زیرا این کار باعث ژولیدگی موهای فر می‌شود.
 • برای حالت‌دادن مو فر اجازه دهید موها به صورت طبیعی و به تدریج خشک شوند تا حالت خوبی بگیرند. اگر از سشوار استفاده می‌کنید، درجه حرارت آن را در کمترین حالت قرار دهید.
 • استفاده از سرم ضدوز مو نیز روش خوبی برای حالت‌دادن موی فر آقایان است. زدن سرم مو را باید از قسمت انتهایی مو که بیشتر وز می‌شود، شروع کنید.

استفاده از مواد برای نگه داشتن حالت موهای مردان

آقایان بعد از اینکه از تکنیک‌های حالت‌دادن مو برای فرم دادن و خوش‌حالت شدن موهای خود استفاده کردند، می‌توانند برای ثابت‌نگه داشتن حالت مو مردانه از مواد حالت‌دهنده کمک بگیرند. مواد حالت‌دهنده انواع مختلفی دارند که مهم‌ترین آن‌ها موارد زیر است:

 • ژل مو: ژل مو یکی از محبوب‌ترین حالت‌دهنده‌های مو محسوب می‌شود. بعد از زدن ژل به موها و حالت‌ گرفتن آنها، باید کمی صبر کنید تا ژل خشک شود. مهم‌ترین مزیت ژل، ماندگاری بالای آن است‌. از معایب آن نیز می‌توان به مواردی مانند پوسته‌پوسته شدن سر، افزایش چربی سر، خارش سر و غیره اشاره کرد.
 • تافت یا اسپری مو: یکی دیگر از مواد حالت‌دهنده که بعد از حالت‌دادن موها از آن استفاده می‌شود، تافت یا اسپری مو است‌. تافت‌ها انواع مختلفی دارند و براق‌شدن و درخشندگی مو مهم‌ترین مزیت آن‌هاست. البته استفاده زیاد از اسپری‌های قوی، موجب خشکی موها می‌شود.
 • سرم مو: سرم مو به عنوان یک حالت‌دهنده، تاثیر زیادی در حالت‌دهی موها دارد. از مزایای این محصول می‌توان به محافظت از مو در برابر رطوبت، صاف کردن مو، درخشان شدن و نرمی مو اشاره کرد. سرم در صورت تماس با ریشه مو باعث ریزش موها خواهد شد و فقط باید به ساقه‌ موها زده شود.
 • موس یا فوم مو: این محصول برای موهایی با حجم کم، کاربرد دارد و حتما باید روی موهای مرطوب استفاده شود. سپس با کشیدن سشوار، حجم موها افزایش می‌یابد. موهایی که با موس مو یا فوم مو حالت گرفته‌اند، برخلاف ژل بعد از خشک‌شدن نیز قابل شانه‌زدن هستند.
 • واکس مو: یک نوع حالت‌دهنده بسیار غلیظ برای موی مردان است که بعد از حالت‌دادن به موی آقایان استفاده می‌شود‌. واکس مو مانند ژل، خشک نمی‌شود و برای موهای خشک و شکننده مناسب‌تر است.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از ریزش مو

نحوه حالت ‌دادن به موهای خشک آقایان

موی مردان در اثر عوامل زیادی مانند قرارگرفتن در معرض آفتاب، استفاده بیش از حد از سشوار، شستشوی زیاد مو با آب داغ، عدم استفاده از شامپوهای نرم‌کننده، مشکلات تیروئیدی و غیره دچار خشکی می‌شود. حالت‌دادن موهای خشک، کار نسبتا دشواری است. اما با استفاده از روش‌هایی مانند استفاده از روغن‌های طبیعی و شامپوهای مخصوص موهای خشک که حاوی نرم‌کننده هستند و همچنین شستشوی موها با آب سرد، می‌توان به درمان خشکی آنها پرداخت و به خوش‌حالت شدن آن‌ها کمک کرد. در هنگام خرید ماده حالت‌دهنده حتما محصولی که مناسب موهای خشک است، خریداری کنید.

سایر نکات حالت ‌دادن موهای مردانه

چند نکته اساسی که برای حالت‌ دادن مو مردانه کاربرد زیادی دارند، عبارت‌اند از:

 • انتخاب شامپوی مناسب با نوع مو؛
 • انتخاب بهترین مدل مو متناسب با مدل صورت؛
 • شانه کردن موها با برس باکیفیت؛
 • مالش ندادن شدید موها در زمان خشک‌کردن با حوله؛
 • رفتن به آرایشگاه و اصلاح موها به صورت مرتب؛
 • پوش‌دادن موها قبل از صاف‌کردن آن‌ها؛
 • مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو برای درمان موهای خشک؛

جمع‌بندی

در این مطلب راجع به تکنیک‌های حالت ‌دادن مو مردانه صحبت کردیم. مدل و حالت موی مردان تاثیر زیادی در جذابیت چهره‌ آن‌ها دارد. آقایان با استفاده از آموز‌ش‌ها و رعایت نکات ارائه شده در این مطلب می‌توانند‌، موهای خود را به بهترین شکل ممکن حالت دهند‌. تجربه شما از حالت دادن به موهایتان چیست؟ لطفا در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم مطالعه این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید