مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

شیوه صحیح پاک کردن آرایش صورت

فهرست مطالب

اگر یک روز سخت و طولانی را در محل کار سپری کرده‌اید و شب را هم درگیر مراقبت از همسر و بچه‌ها یا حیوان خانگی‌تان بوده‌اید، طبیعی است که نخواهید زمانی را صرف پاک کردن آرایش کنید و ترجیح بدهید فقط در رختخواب بخوابید؛ اما خیلی مهم است که پوستتان را برای خواب آماده کنید.

اینکه چطور باید آرایشتان را پاک کنید تا بتوانید شاهد جوان‌ و شاداب‌ماندن آن باشید، موضوعی است که در این متن قصد داریم به آن بپردازیم. علاوه بر این در خصوص معرفی بهترین پاک کننده آرایش صورت هم صحبت خواهیم کرد. با ما همراه شوید.

انواع پاک کننده ‌های آرایش

پاک‌کننده‌های آرایش صورت، بخش جدایی‌ناپذیری از روتین مراقبت پوست هستند. اگر آرایش از روی پوست صورت پاک نشود، می‌تواند تهدیدکننده سلامت پوست باشد. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین اصول پاکسازی صورت، استفاده از پاک‌کننده‌هاست. البته خود این محصولات هم می‌توانند به سود پوست باشند و هم به زیان آن! اگر از پاک‌کننده پوست نامناسبی استفاده شود، پوست دچار مشکل می‌شود؛ بنابراین باید به سراغ محصولاتی بروید که با نوع پوست سازگار هستند و ترکیبات مضری ندارند. برخی از رایج‌ترین انواع پاک‌کننده‌های آرایش شامل موارد زیر می‌شوند:

 میسلار واتر

میسلارواترها یکی از محصولات عالی برای پاک کردن آرایش هستند. این محصولات بر پایه آب از میسل‌ها تشکیل شده‌اند و شامل کره‌های خیلی کوچکی از مولکول‌های پاک کننده می‌شوند. میسلارواتر آلودگی‌های روی صورت را از بین برده و آرایش را هم پاک می‌کنند. با اینکه این محصولات از آب خالص و مواد آبرسان تشکیل شده‌اند؛ اما به تنهایی در روتین پاکسازی صورت کافی نیستند؛ بلکه باید در کنار پاک کننده‌های دیگری همچون تونر استفاده شوند.

شیر پاک کن

شیرپاک کن محصولی است که بافت شیری رنگ و حالت لوسیونی دارد. به کمک این محصول پاک کننده آرایش می‌توانید انواع آلودگی‌ها و آرایش‌های سبک و سنگین را از پوست خود پاک کنید. نکته‌ای که در مورد شیرپاک کن‌ها باید به آن توجه داشته باشید این است که بعد از استفاده از این محصول باید صورتتان را بشویید.

دستمال مرطوب

یکی دیگر از راحت‌ترین روش‌ها برای پاک کردن آرایش، استفاده از دستمال مرطوب است. برای مواقعی که وقت کافی ندارید و می‌خواهید خیلی سریع و راحت آرایش صورتتان را پاک کنید، دستمال‌های مرطوب بهترین گزینه هستند. به سراغ دستمال‌هایی بروید که رایحه و الکل نداشته باشند.

استفاده از آب و صابون برای پاک کردن آرایش

روش دیگر استفاده از آب و صابون است. آب و صابون برای پاک‌سازی آرایش غلیظ از روی پوست کافی نیست؛ چون فقط به صورت ظاهری آرایش را از روی پوست صورت پاک می‌کند. استفاده از این روش به صورت روزانه و در طولانی‌مدت توصیه نمی‌شود.

مواد طبیعی برای پاک کردن آرایش

یکی از بهترین روش‌ها برای پاک کردن آلودگی و آرایش از روی پوست صورت، استفاده از روغن‌های گیاهی پاک کننده است. این روغن‌ها رطوبت پوست را از بین نمی‌برند و بعد از استفاده از آن‌ها، پوست دچار خشکی و کشیدگی نمی‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که روغن‌ها برای تمیز کردن آرایش پوست چرب توصیه نمی‌شوند.

یکی از بهترین روغن‌های پاک‌کننده آرایش صورت، روغن نارگیل است. پاک کردن آرایش چشم با روغن نارگیل کمک می‌کند آرایش غلیظ چشم را به راحتی پاک کنید و جلوی آسیب‌هایی را بگیرید که ممکن است به دلیل استفاده از لوازم آرایش زیاد متوجه چشم شود. برای استفاده از این محصول، مقدار مناسبی از آن را روی پد یا پنبه بریزید و سپس به آرامی پوستتان را ماساژ دهید تا آلودگی‌ها و آرایش از بین بروند.

بیشتر بخوانید: روغن کرچک

گلاب، دیگر پاک کننده خانگی آرایش صورت است. تمیز کردن آرايش صورت با گلاب باعث نرم و لطیف‌شدن پوست می‌شود. علاوه بر این، تقویت پوست و مرطوب‌شدن آن را نیز به دنبال دارد؛ به همین دلیل بهترین گزینه برای پاک کردن آرایش پوست خشک محسوب می‌شود.

مراحل پاک کردن آرایش صورت

روش‌های مختلفی برای پاک کردن آرایش صورت وجود دارد که بهترین آن شامل استفاده از موارد زیر می‌شود:

مرحله اول: پاک کردن آرایش چشم و ابرو

اولین گامی که باید بردارید، این است که آرایش چشم‌ها و ابروهایتان را پاک کنید. اگر این مرحله را به صورت اصولی انجام ندهید و از مواد مناسب استفاده نکنید، به چشم‌های شما آسیب وارد شده و ملتهب و قرمز می‌شوند.

اگر محصولات پاک کننده مخصوص چشم را ندارید، از شامپو بچه استفاده کنید. این محصول بدون اینکه چشم‌هایتان را بسوزاند، مواد آرایشی و حتی ریمل‌های ضد آب را پاک می‌کند.

مرحله دوم: پاک کردن کرم پودر و رژ گونه

بهترین روش برای این مرحله استفاده از محصولاتی مانند شیرپاک‌کن، دستمال مرطوب و محصولات پاک‌کننده خانگی آرایش صورت است. بعد از استفاده از این محصولات، مطمئن باشید هنوز هم رد پاهای کرم‌پودر و رژگونه روی پوستتان باقی مانده است؛ بنابراین بهترین راه‌حل این است که بعد از استفاده از این محصولات، صورتتان را بشویید.

مرحله سوم: پاک کردن رژ لب

برای پاک‌کردن رژلب کمی وازلین به لب‌هایتان بزنید و اجازه دهید ۵ دقیقه بماند. بعد از این مدت، با استفاده از یک پد و با حرکات دایره‌ای رژ را از روی لب‌هایتان پاک کنید.

اگر هنوز هم روی لب‌هایتان رنگ باقی مانده بود، کمی شکر قهوه‌ای را با عسل ترکیب کنید و به لب‌ها بزنید تا عمل لایه‌برداری انجام شود. بعد از گذشت چند دقیقه لب‌هایتان را بشویید.

نکاتی برای حفظ سلامت پوست پس از پاک کردن آرایش

اگر می‌خواهید بعد از استفاده مداوم از پاک‌کننده‌های آرایشی، پوست سالم و شفافی داشته باشید، موارد زیر را دنبال کنید

استفاده از تونر

آیا می دانید تونر چیست و چرا از آن استفاده می کنیم ؟ بیشتر پاک کننده‌های آرایشی، کثیفی‌ها و مواد آرایشی را از روی پوست صورت پاک می‌کنند و دیگر نیازی به استفاده از تونر نیست. استفاده از تونر بعد از پاک کننده‌های دیگر، باعث می‌شود پوست خشک شده و چربی طبیعی‌اش از بین برود. به همین دلیل، تنها اگر پوست چربی دارید، تونرها مناسب شما هستند. ضمن اینکه تونرها PH پوست را تنظیم می‌کنند و مصرف آن پس از استفاده از میسلارواترها ضروری است.

بیشتر بخوانید: تفاوت تونر و تونیک

استفاده از مرطوب کننده

خیلی مهم است که بعد از پاک کردن آرایش از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید. منتظر نمانید پوستتان به طور کامل خشک شود و بعد مرطوب کننده بزنید. بلکه وقتی پوستتان هنوز مرطوب است این محصول را استفاده کنید تا رطوبت پوست بهتر حفظ شود.

نکات پاک کردن آرایش برای پوست‌ های حساس

افراد دارای پوست حساس چون در معرض حساسیت، قرمزی و آکنه هستند بهتر است هنگام خرید پاک کننده‌های آرایشی خیلی دقت کنند. ما در این بخش نکات مهم زیر را متذکر می‌شویم تا اگر پوست صورت شما حساس است، دچار مشکل نشوید:

  • افراد با پوست حساس باید قبل از مصرف، کمی از محصول مورد نظر را روی پوست باز و تست کنند و اگر مشکلی وجود نداشت آن را بخرند. به طور کلی این دسته از افراد باید نسبت به خرید پاک کننده‌های ملایم اقدام کنند.
  • برای افرادی که پوست حساسی دارند، میسلار واترها بهترین پاک کننده هستند؛ چون با فرمولاسیون خاصی که دارند رطوبت پوست را از بین نمی‌برند.
  • از دیگر پاک‌کننده‌های مناسب برای این دسته از افراد می‌توان به پاک‌کننده‌های کرمی و پودری اشاره کرد.
  • برای پاک کردن آرایش چشم افرادی که پوست حساسی دارند می‌توان از شامپوهای پاک‌کننده استفاده کرد.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد اصول پاک کردن آلودگی‌ها و آرایش از روی صورت صحبت کردیم. گفتیم که اولین قدم برای اینکه پوست زیبا، شفاف و سالمی داشته باشید این است که نسبت به تمیزکردن آرایش صورت اقدام کنید. از آنجا که پوست به صورت مداوم در معرض آلودگی‌های محیطی است، شستن و تمیزکردن آن اهمیت زیادی دارد.

ما در این متن در خصوص انواع محصولات پاک کننده و نحوه صحیح استفاده از آنها نیز صحبت کردیم تا بتوانید متناسب با پوستی که دارید بهترین محصول را انتخاب کنید. شما برای آنکه بتوانید آرایش صورتتان را پاک کنید، از چه محصولی استفاده می‌کنید؟ بهترین روش تمیزکردن پوست از دیدگاه شما چه روشی است؟ لطفا نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید