مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

معنای علائم درج شده روی لوازم آرایشی

فهرست مطالب

همه خانم‌ها با هر سن و سالی به خرید لوازم آرایشی علاقه زیادی دارند. اما برخی از آن‌ها در زمان خرید به علائم روی لوازم آرایشی توجهی نمی‌کنند و با معنای علائم لوازم آرایشی هیچ آشنایی ندارند. در حالی که هر یک از علامت‌ها و نمادهای روی محصولات آرایشی دارای معنا و مفهوم خاصی هستند و آشنایی با آن‌ها کمک می‌کند که خرید هوشمندانه و مطمئن‌تری داشته باشیم.

طبق قانون تمام برندهای تولیدکننده لوازم آرایشی موظف به درج علامت‌ های لوازم آرایش روی محصولات خود هستند‌. در این مقاله صندلی قصد داریم به معرفی علائم درج شده روی محصولات آرایشی بپردازیم و معنی این علائم را به طور کامل توضیح دهیم. اگر به این موضوع مهم و جذاب علاقه‌مند هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علامت تاریخ انقضا و بهترین زمان استفاده محصولات آرایشی (PAO)

علامت تاریخ انقضا و بهترین زمان استفاده محصولات آرایشی، یکی از علائم روی لوازم آرایشی است که با نماد PAO نشان داده می‌شود و برای محصولاتی با طول عمر بالای ۳۰ ماه کاربرد دارد. PAO مخفف Period After Opening به معنی دوره بعد از باز کردن محصول آرایشی است. در واقع این علامت نشان می‌دهد که محصول مورد نظر بعد از باز شدن تا چه مدت قابل استفاده است. این علامت به شکل یک قوطی در باز روی محصولات آرایشی درج می‌شود. در کنار آن، حرف M مخفف Month به معنی ماه و یک عدد به معنی تعداد ماه‌هایی است که می‌توان بعد از باز شدن درب محصول از محتویات داخل آن استفاده کرد.

به عنوان مثال اگر روی یک محصول و در کنار علامت PAO عدد ۶M درج شده بود، به این معنی است که آن محصول شش ماه بعد از باز شدن، فاسد خواهد شد و حتما باید دور انداخته شود. استفاده از محصولات آرایشی تاریخ مصرف گذشته به پوست و مو آسیب‌های زیادی وارد می‌کند.

تاریخ تولید محصول آرایشی را چگونه تشخیص دهیم؟

نماد BBE یکی دیگر از علائم روی لوازم آرایشی است که برای تشخیص تاریخ تولید و انقضای آن‌ها کاربرد دارد و با علامت ساعت شنی (Hourglass) نشان داده می‌شود. نماد BBE مخفف Best Before End و نشان دهنده طول عمر مفید محصولات آرایشی است. این علامت با علامت PAO فرق دارد. مهم نیست که محصول آرایشی مورد نظر باز شده باشد یا پلمپ باقی بماند‌. مهم این است که تا مدت مشخصی، کارایی و اثربخشی لازم را خواهد داشت و بعد از گذشت چند ماه از تاریخ تولید، نباید از آن‌ها استفاده کرد.

به عنوان مثال اکثر کرم پودرها ۹ ماه بعد از تولید، رژلب‌ها ۲ ماه بعد از تولید و پنکک‌ها ۲ تا ۳ سال بعد از تولید، عمر مفید دارند و بعد از گذشت تاریخ انقضا کیفیت خود را از دست می‌دهند و باید با یک محصول جدید جایگزین شوند.

علامت مقدار و حجم لوازم آرایشی

یکی دیگر از علائمی که مقدار و حجم لوازم آرایشی را نشان می‌دهد، علامت e است. نماد e مخفف Estimated  Sign به معنی نشانه تخمین است و درج آن روی تمام محصولات آرایشی الزامیست. وجود علامت e به عنوان یکی از مهم‌ترین نمادهای روی برچسب لوازم آرایش در کنار عدد مقدار حجم محتویات داخل بسته‌بندی، تضمین‌کننده مقدار و حجم دقیق آن است. به عنوان مثال اگر روی بسته‌بندی یک محصول در کنار عدد ۲۰۰ mg علامت e وجود داشت، خریدار مطمئن است که حجم ماده آرایشی موجود در داخل بسته‌بندی دقیقا ۲۰۰ میلی‌گرم است.

نشان CE روی محصولات آرایشی چه کاربردی دارد؟

نشان CE که مخفف عبارت فرانسوی Conformité Européene است، نشان می‌دهد که در تولید محصول آرایشی، تمام استانداردهای مربوط به سلامت، سازگاری با محیط زیست و ایمنی محصولات برای فروش در مناطق اروپایی رعایت شده است. مقامات دولتی با مشاهده علامت CE روی محصولات آرایشی مطمئن می‌شوند که این محصولات به صورت قانونی در کشور آن‌ها معامله می‌شود. این نماد به حذف محصولات آرایشی غیر مجاز از بازار نیز کمک زیادی می‌کند.

معنی علامت P روی محصولات آرایشی

علامت P به عنوان یکی از مهم‌ترین علائم محصولات بهداشتی و آرایشی مخفف عبارت Production Date به معنی تاریخ تولید است. وجود علامت P روی محصولات آرایشی نشان می‌دهد که برند تولیدکننده، محصول مورد نظر را دقیقا در چه تاریخی تولید کرده است. اگر احیانا یک محصول آرایشی فاقد علامت P بود، برای آگاهی از تاریخ تولید آن باید به  Batch Number یا سری ساخت درج شده روی بسته‌بندی آن توجه کنید.

بیشتر بخوانید: گران ترین خدمات آرایشی

علامت شعله یا آتش روی محصولات بهداشتی و آرایشی

علامت شعله یا آتش (Flammable) نشان می‌دهد، محصول آرایشی مورد نظر به دلیل وجود برخی مواد مانند الکل قابل اشتعال است‌‌. علامت شعله بیشتر روی محصولات آرایشی و بهداشتی مانند اسپری‌ خوش‌بوکننده هوا، لاک و لاک پاک‌کن درج می‌شود. توجه به معنی علامت های روی بسته‌ بندی لوازم آرایشی به استفاده بهتر و نگهداری از آن‌ها کمک می‌کند. به عنوان مثال با دیدن علامت آتش روی هر محصول آرایشی باید آن را دور از حرارت نگهداری کرد. زیرا با افزایش حرارت احتمال آتش گرفتن و ترکیدن محصول وجود دارد.

نماد شکستنی بودن محصول آرایشی

یکی دیگر از علائم درج شده روی محصولات آرایشی، نماد شکستنی بودن (Fragile) است که با یک لیوان شکسته نشان داده می‌شود و روی بسته‌بندی محصولاتی درج می‌شود که در داخل ظروف شکستنی مانند شیشه قرار دارند. با مشاهده این علامت روی یک محصول آرایشی، باید در زمان حمل و نقل آن احتیاط کرده و حواس خود را جمع کنید. عدم توجه به معنی این علامت باعث شکستن محصول آرایشی خواهد شد.

نشانه بازیافت روی بسته بندی لوازم آرایش

نشانه بازیافت از معرو‌ف‌ترین علائم روی لوازم آرایشی است که با علامت حلقه موبیوس یا حلقه مثلثی نشان داده می‌شود‌. در این علامت، سه عدد فلش به گونه‌ای کنار هم قرار گرفته‌اند که یک مثلث ایجاد شده است. گاهی اوقات داخل حلقه مثلثی نشانه بازیافت هیچ عددی درج نشده است. اما در بعضی از بسته‌بندی‌های محصولات آرایشی در داخل حلقه مثلثی یک عدد نیز وجود دارد. عدم وجود عدد در علامت بازیافت نشان‌دهنده قابل بازیافت بودن ظرف محصول آرایشی است و وجود عدد در داخل علامت بازیافت نشان می‌دهد که در تولید ظرف بسته‌بندی از چه مقدار مواد بازیافتی استفاده شده است.

علامت مربوط به تست حیوانی محصولات آرایشی

یکی از علائم حک شده روی محصولات آرایشی که با تست حیوانی محصولات ارتباط دارد، علامت Cruelty Free است که به شکل نماد خرگوش درج می‌شود. وجود نماد خرگوش روی بسته‌بندی لوازم آرایشی نشان می‌دهد که برند تولیدکننده در مراحل ساخت مواد آرایشی داخل بسته‌بندی هیچ حیوانی مورد آزار و اذیت قرار نگرفته است. پس از سرنوشت غم‌انگیز خرگوش سفید که به همراه هزاران حیوان دیگر بر اثر تست لوازم آرایشی جان خود را از دست دادند، سازمان حمایت از حقوق حیوانات (Cruelty Free International) راه‌اندازی شد. هدف این سازمان لغو همه تست‌های حیوانی است. به محصولات آرایشی دارای نماد خرگوش محصولات بدون خشونت هم گفته می‌شود. در برخی از لوازم آرایشی خرگوش در حال پریدن (Leaping Bunny) نشان‌دهنده ساخت لوازم آرایشی طبق استاندارد است. در برخی دیگر خرگوش به رنگ صورتی (PETA) است و مصرف‌کننده با مشاهده آن مطمئن می‌شود که در هیچ یک از مراحل تولید از تست حیوانی لوازم آرایش استفاده نشده است.

بیشتر بخوانید: اصطلاحات آرایشی

نماد حلال بودن محصولات آرایشی و بهداشتی

نمال حلال بودن روی محصولات نیز نشان می‌دهد که در مراحل تولید آن‌ها، مواد اولیه گیاهی و مواد اولیه حیوانی و البته حلال به کار رفته است. بسیاری از برندهای مطرح تولیدکننده لوازم آرایشی در سراسر جهان روی محصولات خود نماد حلال بودن درج می‌کنند. از وقتی تست لوازم آرایشی روی حیوانات ممنوع شد، شرکت‌های تولیدکننده تصمیم گرفتند برای تولید لوازم آرایشی از مواد اولیه گیاهی استفاده کنند‌.

نشانه تایید وگان بودن محصولات آرایشی

اگر روی بسته‌بندی لوازم آرایشی در کنار نماد Cruelty Free، نماد Vegan درج شود، نشان‌دهنده این است که در تولید محصول آرایشی از مواد اولیه گیاهی استفاده شده است. برخی از برندهای لوازم آرایشی، وگان بودن محصولات خود را با درج علامت‌هایی مانند Vegan Friendly و Vegam ۱۰۰% هم نشان می‌دهند. توجه داشته باشید که در محصولات وگان یا گیاهی از هیچ ماده حیوانی حتی از شیر، عسل و موم زنبور عسل هم استفاده نشده است. در زمان خرید و بررسی علائم روی لوازم آرایشی به نشانه تایید وگان بودن محصولات نیز توجه داشته باشید.

علامت نقطه سبز روی لوازم آرایشی به چه معناست؟

یکی دیگر از علائم روی لوازم آرایشی که هم به صورت سیاه و سفید و هم با رنگ سبز درج می‌شود، علامت نقطه سبز یا Green Dot است. همه برندهای تولیدکننده لوازم آرایشی اروپا موظفند که روی محصولات خود از علامت نقطه سبز استفاده کنند. این علامت نشان می‌دهد که شرکت تولیدکننده با پرداخت مبالغ لازم به سازمان بازیافت، هزینه‌های بازیافت محصولات خود را عهده‌دار شده است.

جمع‌بندی

در این مقاله مهم‌ترین علائم روی لوازم آرایشی شامل علامت تاریخ انقضا و بهترین زمان استفاده محصولات آرایشی (PAO)، علامت ساعت شنی، علامت مقدار و حجم لوازم آرایشی (e)، نشان CE، علامت P یا تاریخ تولید، سری ساخت، علامت شعله، نماد شکستنی بودن محصولات آرایشی، نشانه بازیافت یا علامت حلقه مثلثی، علامت مربوط به تست حیوانی (Cruelty Free)، نماد حلال بودن محصولات آرایشی و بهداشتی، نشانه تایید وگان (Vegan)، علامت نقطه سبز (Green Dot) و علامت دستی با یک کتال را معرفی کردیم و معنی این علائم را به صورت جامع و کامل توضیح دادیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده برای شما مفید واقع شده باشد. از این تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید