مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

راهنمای انتخاب و خرید لنز چشم رنگی

فهرست مطالب

همه دوست داریم که گاهی در پوشش و چهره خود تغییراتی انجام دهیم. ما این کار را با تغییر مدل لباس، مدل مو، نحوه آرایش و تغییر در رنگ‌ها انجام می‌دهیم. استفاده از لنز رنگی چشم یکی از تکنیک‌های تغییر چهره است.

لنزهای رنگی با تغییر رنگ چشم، تغییر زیادی در چهره افراد ایجاد می‌کنند. همچنین اگر رنگ لنز به‌درستی انتخاب شود، می‌تواند فرم چشم‌ها را زیباتر کرده و چهره را جذاب‌تر کند. اما ازآنجایی‌که چشم‌ها نقاط حساسی هستند، باید در انتخاب لنز نیز دقت کرد. از این رو در این مطلب از صندلی با راهنمای خرید لنز چشم رنگی به بررسی نکاتی درباره خرید و استفاده از لنز پرداخته‌ایم. در ادامه همراه ما باشید و درباره این موارد اطلاعات بیش‌تری کسب کنید.

هنگام انتخاب لنز چشم رنگی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

شاید اگر برای نخستین‌بار می‌خواهید لنز بخرید یا رنگ جدیدی انتخاب کنید، مردد باشید. یا شاید به فکر این هستید که چه رنگی را انتخاب کنید؟ کدام لنز چهره و چشمان شما را زیباتر می‌کند؟ چگونه لنز مناسبی را انتخاب کنید؟ برای پاسخ به این سؤالات و انتخاب لنز مناسب بهتر است به موارد زیر توجه کنید. این موارد راهنمای انتخاب لنز چشم رنگی هستند و سبب می‌شوند که شما انتخاب درستی داشته باشید.

رنگ پوست

یکی از موارد در انتخاب لنز چشم، توجه به رنگ پوست است. لنزی که خریداری می‌کنید باید با رنگ پوست شما هم‌خوانی داشته باشد. در غیر این صورت نه‌تنها چهره شما را زیباتر نشان نمی‌دهد، بلکه ممکن است از زیبایی شما بکاهد. انواع رنگ پوست و لنز مناسب با آن عبارت‌اند از:

 • پوست سفید و روشن: می‌توان گفت که افراد با پوست سفید و روشن تقریباً می‌توانند از هر رنگ لنزی استفاده کنند. اما بهتر است از لنز با رنگ‌های گرم استفاده کنند.
 • پوست سبزه‌: لنز رنگی آبی، خاکستری، سبز، قهوه‌ای روشن و عسلی انتخاب مناسبی برای افراد با این رنگ پوست است. همچنین سبب جذابیت و تفاوت زیادی در چهره آن‌ها خواهد شد.
 • پوست گندمی: افرادی که پوست گندمی و متوسط دارند، بهتر است که از لنز با رنگ‌های روشن استفاده کنند. لنزهای آبی، سبز، عسلی، فندقی، خاکستری و… رنگ‌های خوبی برای افراد گندمگون است. اگر پوستی گندمی دارید و دوستدار چهره ملایم و زیبا هستید، استفاده از رنگ‌های خاصی مثل سرمه‌ای گزینه خوبی است.

علاوه بر این موارد بهتر است به سرد یا گرم بودن رنگ پوست خود دقت کنید. پوست‌هایی که دارای رگه و تن آبی هستند، پوست سرد محسوب می‌شود و پوست‌هایی با رگه و تن سبز و زرد، پوست گرم محسوب می‌شوند. برای پوست‌های سرد استفاده از لنزهای تیره و برای پوست‌های گرم استفاده از لنزهای روشن نتیجه خوبی خواهد داشت.

فرم چشم

بعد از رنگ پوست، در انتخاب لنز بهتر است که به فرم چشم‌ها نیز توجه کنید. در این مورد توصیه می‌شود که چشم‌های درشت‌تر از رنگ‌های زیاد روشن استفاده نکنند. زیرا این رنگ‌ها چشم‌ها را درشت‌تر از حد معمول نشان می‌دهد و ظاهر خوبی ایجاد نمی‌کند. برخلاف چشمان درشت، برای چشمان ریز، استفاده از لنزهای روشن مناسب‌تر است. لنز روشن قرنیه چشم را بزرگ‌تر نشان داده و درنتیجه چشمان را درشت‌تر و زیباتر نشان می‌دهد.

رنگ چشم

یکی از نکاتی که در نحوه انتخاب لنز چشم رنگی به شما کمک می‌کند، توجه به رنگ اصلی چشم‌هاست. زیرا رنگ چشمان شما به‌عنوان رنگ زمینه لنز عمل کرده و ممکن است رنگ لنز را تغییر دهد. اگر چشمان تیره‌ای مانند مشکی یا قهوه‌ای تیره دارید و می‌خواهید که رنگ چشمانتان روشن‌تر شود، رنگ آبی یا سبز یا عسلی روشن انتخاب کنید. زیرا آبی تیره یا سبز تیره روی قرنیه تیره، زیاد روشن نمی‎شود و فقط اندکی تغییر می‌کند. اگر هم چشمانی با رنگ قهوه‌ای روشن یا چشمانی به رنگ عسلی، سبز و آبی دارید و برای تنوع به دنبال تغییر رنگ آن هستید، هر رنگی به‌راحتی روی چشمانی شما خود را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ترفندهای کشیدن خط چشم

کاربرد لنز چشم رنگی

لنزهای رنگی در ابتدا بیش‌تر جنبه زیبایی دارند و برای زیباتر نشان‌دادن چشم‌ها به‌عنوان لوازم آرایشی استفاده می‌شدند. اما بعدها، لنزهای طبی رنگی هم وارد بازار شده‌اند و کاربرد لنز را به دو دسته تزیینی و طبی تقسیم کرد. لنزهای معمولی که در اکثر لوازم آرایشی فروشی‌ها موجود است، فقط کاربرد تزیینی دارند. اما لنزهای رنگی طبی در انواع مختلفی تولید می‌شوند و کاربردهای متفاوتی دارند که در زیر انواع و کاربردهای آن را بیان کرده‌ایم.

 • لنزهای رنگی پدیدار: این لنزها بیش‌تر در رنگ‌های سبز و آبی تولید می‌شوند و ازآنجایی‌که روشن هستند،‌ معمولاً تأثیری در رنگ چشم ایجاد نمی‌کنند. این لنزها کاربرد طبی دارند و برای اصلاح دید و مشکلات و موارد پزشکی کاربرد دارند.
 • لنزهای رنگی شفاف: لنزهای شفاف پررنگ‌تر هستند و بیش‌تر دیده می‌شوند. اگر به دنبال لنزی با خاصیت طبی برای اصلاح دید و درعین‌حال تغییر رنگ چشمان خود هستید، لنزهای شفاف گزینه خوبی خواهند بود. البته دقت کنید که لنزهای شفاف نیز تغییر زیادی روی چشمان تیره ایجاد نمی‌کنند.
 • لنزهای رنگی مات: لنزهای طبی مات در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند و به‌خوبی رنگ چشمان تیره را تغییر می‌دهند. اگر فردی با چشمان تیره هستید و در کنار اصلاح دید، دنبال تغییر رنگ چشمانتان هستید، لنزهای مات بهترین گزینه هستند.

راهنمای خرید لنز چشم رنگی

پس از اینکه از مراحل انتخاب لنز گذشتیم، نوبت به آن است تا نکاتی که در راهنمای خرید لنز چشم رنگی وجود دارد را مد نظر قرار دهیم. شما در مطالبی که قبلاً گفته شد، یاد گرفتید که چگونه لنز مناسب برای چشمانتان را انتخاب کنید. در این مرحله قرار است با نکاتی که لازم است در هنگام خرید به آن توجه کرد، آشنا شوید.

برند لنز چشم رنگی

امروزه به دلیل استفاده روزافزون از لنزهای رنگی چشم، تولید آن نیاز افزایش ‌یافته است و برندهای مختلفی، لنزهای رنگی زیادی تولید می‌کنند. اما همان‌طور که گفته شد، چشم عضو حساس بدن است و باید در انتخاب لنز برای آن دقت کرد. از برندهای معتبر و معروف استفاده کنید و سراغ برندهای متفرقه نروید. زیرا برندهای معتبر، استاندارهای لازم را رعایت می‌کنند و برای سلامت چشمان شما بهترین مواد را به کار می‌برند.

مدت استفاده از لنز رنگی

لنزها را نمی‌توان هرچند بار که دلتان خواست استفاده کنید یا هر زمان که دوست داشتید نگه دارید. هر لنزی تاریخ انقضا و دفعات مصرف خاصی دارد و لنزها از لحاظ مدت‌زمان استفاده به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند.

 • لنز یک‌بارمصرف: این لنزها فقط برای یک‌بار قابل‌استفاده هستند و استفاده مجدد از آن به چشمان شما آسیب می‌رساند.
 • لنزهای روزانه: این لنزها برای روز و به مدت ۱۸ ساعت مناسب هستند و باید در هنگام خواب از چشمان خارج کنید.
 • لنزهای طولانی‌مدت: این لنزها برای استفاده طولانی‌مدت و حتی هنگام خواب نیز مناسب هستند.
 • لنزهای فصلی: مدت‌زمان استفاده از این لنزها ۹۰ روز یا ۳ ماه است و پس از آن باید دور انداخته شوند.

بیشتر بخوانید: ریمل های رنگی ترند

لنز نرم یا لنز سخت

لنزها از لحاظ ساختار به دو نوع سخت و نرم تقسیم می‌شوند. لنزهای سخت، آستیگمات چشم را به‌خوبی پوشش داده و برای افراد با نامنظمی قرنیه بسیار مفید هستند. همچنین برای افرادی که قوز قرنیه دارند، میدان دید خوبی فراهم می‌کنند و به این دلایل طرف‌داران زیادی دارد.

لنز نرم از پلاستیک پلیمری نازکی ساخته شده است و به‌راحتی به اکسیژن، اجازه ورود به قرنیه چشم را می‌دهد. همچنین آستیگمات خفیف را بهبود بخشیده و افراد در استفاده از آن حس راحتی بیش‌تری دارند. اما برای استفاده از هر دو نوع توصیه می‌کنیم که تحت‌نظر پزشک این کار را انجام دهید.

ایمنی لنز

ایمنی لنز به معنای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی استفاده از لنز است که باید بادقت به همه آن‌ها مانند شستن دست‌ها، نگهداری از لنز و انقضا و… توجه کرد.

نکاتی که هنگام استفاده از لنز چشم رنگی باید رعایت کرد

پس از خرید لنز، مهم‌ترین مرحله استفاده از لنز است. لنز را باید به‌درستی استفاده کرد تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری شود. در هنگام استفاده از لنز به موارد زیر توجه کنید.

 • قبل از استفاده از لنز رنگی دستان خود را به‌خوبی شسته و خشک کنید.
 • هنگام برداشتن لنز به جعبه آن دقت کنید. لنز راست را در چشم راست و لنز چپ را در چشم چپ قرار دهید. اگر لنز شما چند بار مصرف بود، پس از خارج‌کردن از چشم لنز چپ و راست را در جای خود قرار دهید.
 • لنز را روی مردمک چشم قرار دهید و چند بار پلک بزنید تا دقیقاً در جای خود قرار بگیرد.
 • هنگام برداشتن لنز، مواظب باشید تا به چشم و لنز آسیبی نرسانید.
 • در هنگام گذاشتن و برداشتن لنز با دست مخالف، پلک‌های خود را باز نگه‌دارید.
 • برای نگهداری از لنز، آن را درون مایع مخصوص لنز و در جعبه آن نگهداری کنید. آب درون مایع هرگز نباید خشک شود.

جمع‌بندی

ما در این راهنمای خرید لنز چشم رنگی تمامی اطلاعات لازم در مورد لنز را ارائه کردیم تا پس از مطالعه، بتوانید به‌درستی لنز موردنظر با رنگ مناسب را انتخاب کنید. با این کار علاوه بر افزایش زیبایی و جذابیت چهره‌تان، مانع از آسیب‌رسیدن به چشم‌های خود خواهید شد. شما چه تجربه‌ای در استفاده لنزهای رنگی چشم دارید؟ به نظرتان کدام نوع از لنز برای استفاده، مناسب‌تر است؟ لطفا در بخش نظرات آن را با کاربران ما با اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید