مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

همه چیز درباره روتین مراقبت از مو

فهرست مطالب

موها یکی از اصلی‌ترین بخش چهره و ظاهر ما هستند که در همان نگاه اول نگاه‌ها را به سمت خود می‌کشانند. زیبایی آن‌ها اعتماد‌به‌نفس انسان‌ها را بالا می‌برد؛ ضمن اینکه نشان‌دهنده سلامت آن‌هاست. برای این‌که این احساس را تجربه کنید، لازم است مراقبت از مو را یاد بگیرید. سپس، کارهای لازم را به‌شکل روتین درآورید و انجام دهید. در این مقاله از صندلی به شما می‌گوییم روتین مو چیست و سپس، اقدامات مختلف یک روتین مناسب را به شما توضیح می‌دهیم.

روتین مو چیست؟

بهتر است قبل از هر صحبتی توضیح دهیم که روتین مو چیست. اکثرا برای مراقبت از مو اقدامات درمانی و ترمیمی مختلفی انجام می‌شود. گاهی اوقات این اقدامات به انجام فعالیت‌های ساده‌ای مانند شانه زدن موها خلاصه می‌شود. گاهی هم شخص زمان بیشتری برای آن می‌گذارد و از چندین تکنیک مختلف برای سلامت و مراقبت از مو استفاده می‌کند. اگر این فعالیت‌ها در مدت‌زمان طولانی به شکل ثابت و دوره‌ای انجام شوند؛ به آن‌ها روتین مو گفته می‌شود.

فاکتورهای تعیین‌ کننده روتین مراقبت مو

اگر از اشخاص مختلف در مورد روتین مراقبت از موی آن‌ها بپرسید؛ متوجه می‌شوید هر کدام از آن‌ها مسیر متفاوتی را طی می‌کنند؛ چون چندین عامل مختلف روی انتخاب روتین اثر می‌گذارند و باعث تفاوت در انتخاب آن می‌شوند. بهتر است ابتدا با جنس و نوعِ موی خود آشنا شوید و سپس به سراغ روتین مناسب موهایتان بروید. در ادامه فاکتورهایی که تعیین می‌کنند چه روتینی مناسب شماست، معرفی شده‌اند.

بیشتر بخوانید: میزانپلی چیست

حالت مو

اولین فاکتوری که در تعیین روتین مراقبت از مو اثر می‌گذارد، حالت مو است که همه در نگاه اول متوجه آن می‌شوند. موهای صاف، موج‌دار و فر، ۳ دسته اصلی حالات مو هستند. به عنوان مثال شما نمی‌توانید از یک برس برای شانه‌زدن موهای فر و صاف استفاده کنید. در صورتی‌که این کار را انجام دهید؛ مو حالت خود را از دست می‌دهد. یعنی باید موی صاف با برس مخصوص موی صاف و موی فر نیز با برس‌ مناسب موی فر، شانه شوند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نحوه تشخیص نوع مو را مطالعه نمایید.

جنس مو

موها ۳ جنس مختلف چرب، خشک و معمولی دارند. موهای چرب بیشتر از بقیه انواع مو، در معرض شوره و آلودگی قرار دارند؛ به همین خاطر، لازم است هر روز یا یک روز در میان شسته شوند. موهای خشک، چربی زیادی ندارند؛ اما این خشک‌بودن باعث شکنندگی و ریزش سریع آن‌ها می‌شود. موهای معمولی هم ترکیبی از موهای خشک و چرب هستند.

بافت مو

زمانی‌که یک تار مو را در دستان خود بگیرید، متوجه اندازه آن نمی‌شوید؛ اما اگر دو تار مو از سر دو فرد در دستانتان باشد، متوجه تفاوت می‌شوید. بعضی از موها بافت ضخیمی دارند و اندازه آن‌ها بزرگتر از بقیه است. در مقابل، موهایی هستند که بافت نازک و نرمی دارند.  

بیشتر بخوانید: مدل‌های بافت مو

سبک زندگی

سبک زندگی نیز تاثیر قابل توجهی در نتیجه روتین مراقبت از مو دارد. در واقع باید موراد زیر را درنظر بگیرید:

  • آیا خواب کافی دارید؟
  • چه غذاهایی را بیشتر از بقیه مصرف می‌کنید؟
  • آب‌وهوای محلی که در آن زندگی می‌کنید، چطور است؟
  • آیا از آن دسته افرادی هستید که همیشه ورزش می‌کنند؟

شاید فکر کنید این سوالات چه ربطی به انجام روتین مو دارند. تمام این موارد روی سلامت مو اثر می‌گذارند و برای این‌که موی سالمی داشته ‌باشید، لازم است با توجه به آن‌ها برنامه سلامتی موهای خود را بچینید. کسانی‌که بیشتر از بقیه ورزش می‌کنند، موهایشان بیشتر در معرض آسیب قرار دارد و لازم است برنامه بهتری برای مراقبت از آن داشته‌ باشند. دم اسبی بستن در لحظه، باعث می‌شود بتوانید به‌راحتی به کاری که می‌خواهید برسید؛ اما در درازمدت روی ریشه مو اثر منفی می‌گذارد و باعث اذیت شدن آن می‌شود.

مواد شیمیایی استفاده‌شده

بعضی از افراد دوست دارند تغییراتی را در صورت خود ایجاد کنند. استفاده از رنگ مو یکی از راه‌های ایجاد تنوع در حالت چهره افراد است. اگر شما هم از این رنگ‌ها استفاده می‌کنید، بدانید هنگام مراقبت باید کارهای متفاوتی نسبت به کسانی انجام دهید که هیچ رنگ یا ماده شیمیایی برای موهای خود به کار نبرده‌اند.

فواید روتین مراقبت از مو

شاید قبل از این‌که بخواهید به سراغ روتین مو بروید، برایتان سوال پیش بیاید که انجام این کار چه فایده‌ای برای مو دارد؟ اولین فایده این کار، کمک به حفظ سلامت و شادابی مو است. در کنار این کار، روتین مراقبت از مو مقدار شکنندگی موها را کم و شادابی و درخشندگی آن را بیشتر می‌کند. اگر موهای شما دارای رنگ شیمیایی باشند، این کارها مقاومت تارهای مو را بالاتر می‌برند و اجازه نمی‌دهند موها حالت وزی پیدا کنند.

مراحل انجام روتین مو

برای این‌که مراقبت از موی شما بی‌نقص باشد، بهتر است چند مرحله را انجام دهید. این اقدامات به دو دسته کلی حین و بعد از حمام تقسیم می‌شوند. اقداماتی که در حین حمام کردن انجام می‌شوند، بعد از تمام شدن نیاز به شست‌وشو دارند. در صورتی‌که برای بعد از حمام، نیازی به آبکشی نیست.  

استفاده از شامپو

برای این‌که آلودگی‌ها را از روی سر خود پاک کنید، لازم است به آن شامپو بزنید. بهتر است مدل و نوع آن را براساس موهای خود انتخاب کنید. البته حواستان باشد، نباید از این شوینده انتظار معجزه و مراقبت بی‌حد و اندازه از موهای خود را داشته ‌باشید. بلکه شامپو تنها یک شوینده است که موها را تمیز می‌کند. هفته‌ای ۱ تا ۲ بار استفاده از آن کافی است و لازم نیست هر روز موهایتان را با شامپو بشویید؛ چون این کار به موها آسیب بیشتری می‌رساند. بهترین حالت به کاربردن شامپو هم ترکیب آن با آب و رقیق کردن آن است.

بیشتر بخوانید: سیلیکون در شامپو

استفاده از نرم ‌کننده

بعد از این‌که موهای خود را شستید، به آن نرم‌کننده بزنید. البته یک نکته مهم درباره این محصول وجود دارد که باید حتما به آن دقت کنید؛ زمان استفاده از نرم‌کننده نباید اجازه دهید با ریشه موها برخورد داشته ‌باشد؛ چون روی بافت مو اثر منفی می‌گذارد. بعد از این‌که این ماده را به ساقه موهای خود زدید، ۵ دقیقه صبر کنید و سپس، موها را بشویید. زمانی‌که از نرم‌کننده استفاده کنید، موها نرم می‌شوند و آن‌ها را برای مدت طولانی صاف نگه می‌دارد.

استفاده از ماسک مو

برای این‌که مواد مغذی به موهای خود و ریشه آن‌ها برسانید، از ماسک مو استفاده کنید. آن‌ها یک لایه ضخیم روی ساقه موها ایجاد می‌کنند. این کار باعث می‌شود موها در مقابل آلودگی‌ها و عوامل منفی بیرونی بهتر عمل کنند. تنها یادتان باشد هنگام استفاده از آن‌ها به دستوری که روی جعبه نوشته توجه و طبق آن عمل کنید.

آبرسانی مو

محصولات بهداشتی مختلفی هستند که کار آبرسانی مو را انجام می‌دهند و ممکن است دستور استفاده از آن‌ها برای داخل یا بیرون حمام باشد. اگر کرم مو آبرسان نیاز به شست‌وشو داشته ‌باشد؛ یعنی برای داخل حمام است. درغیراین‌صورت، می‌توانید آن را بعد از بیرون آمدن از حمام استفاده کنید.

خشک کردن مو

افراد زیادی بعد از بیرون آمدن از حمام، یک حوله به دور سر خود می‌پیچند و به سراغ کارهای خود می‌روند. با این کار در وقت صرفه‌جویی می‌کنند و آب موها با کمترین تلاش و در کوتاه‌ترین زمان گرفته می‌شود؛ اما این کار اشتباه است و لازم است به‌آرامی با حوله بخش‌های مختلف مو را خشک کنید. علاوه‌براین اگر عجله ندارید، از سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید و اجازه دهید مو به‌آرامی خشک شود.

بیشتر بخوانید: طرز صحیح سشوار کشیدن مو

استفاده از سرم مو

بعد از این‌که موهایتان به‌طور کامل خشک شد و هیچ نَمی روی آن نبود؛ از سرم مو استفاده کنید. این کار باعث آبرسانی و خوش‌حالتی موها می‌شود. فقط بدانید که سرم نباید به پوست سر بزنید. اگر به ¾ انتهایی مو سرم بزنید، کافی است. سرم‌ها برای ترمیم موخوره هم بسیار موثر هستند.

استفاده از انواع روغن در روتین مو

در برنامه مراقبت از موها می‌توانید از روغن‌ها هم کمک بگیرید. روغن‌ها از گیاهان و ماده‌های مختلفی تهیه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها باید با توجه به جنس و بافت موی شما استفاده شوند. مراقبت و آب‌رسانی روغن‌های زیتون و نارگیل برای موها شبیه معجزه است. البته اگر موها چرب باشند، این روغن‌ها برای آن‌ها مناسب نیستند و بهتر است از روغن‌های سبک استفاده کنید. بعد از روغن زدن بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید و سپس، حمام کنید.

برای بعد از حمام، روغن‌های آرگان و بادام شیرین مناسب هستند. خواص روغن آرگان برای پوست و مو بسیار زیاد است.

بعد از این‌که موها خشک شدند، آن‌ها را به موهای خود بزنید. فقط یک نکته در مورد موهای فر وجود دارد؛ اگر می‌خواهید موها به همان شکلی که هستند، بمانند؛ هنگام نمدار بودن به آن‌ها روغن بزنید.

بیشتر بخوانید: نحوه درست کردن موهای فر

نکاتی در مورد روتین مراقبت مو

در روتین مراقبت از مو باید نکاتی را رعایت کنید تا نتیجه مناسب و دلخواه را بگیرید. مهم‌ترین این نکات عبارت‌اند از:

  • هنگام استفاده از سشوار از باد سرد و ملایم آن استفاده کنید.
  • از روبالشی ابریشمی استفاده کنید که جلوی چرب شدن زودهنگام موها را می‌گیرد.
  • هر ۶ تا ۸ هفته موها را نوک‌گیری کنید تا موخوره و چندشاخه شدن آن‌ها از بین برود.
  • آب داغ حمام باعث از بین بردن چربی طبیعی پوست سر می‌شود. از آب ولرم استفاده کنید.
  • شانه زدن موها بعد از حمام کار سختی است و باعث ریزش می‌شود؛ در این زمان از شانه دندانه درشت استفاده کنید.

کلام آخر

در این مقاله صندلی در مورد مراقبت از مو صحبت کردیم. برایتان گفتیم یک روتین مو چه مراحلی دارد. شما می‌توانید به سلیقه خود این روتین رو تغییر دهید و آن را به شکل مناسب موهای خود درآورید. اگر روتین خاصی برای موهای خود دارید؛ این روتین شامل چه مراحلی بود و به چه ترتیبی آن‌ها را انجام می‌دهید؟ لطفا تجربه خود را در بخش نظرات با کاربران ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید