مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

معرفی انواع روش ها و تکنیک های رنگ مو

فهرست مطالب

بانوان همیشه به دنبال رنگ‌کردن موهای خود بوده‌اند تا چهره زیبا و جوان‌تری داشته باشند. در گذشته از مواد طبعی همچون حنا برای رنگ مو طبیعی جهت این کار استفاده می‌شد. پس از گذشت زمان و تولید رنگ‌های شیمیایی و گیاهی، بازار رنگ مو گسترش پیدا کرد و افراد در خانه یا آرایشگاه، موهای خود را به رنگ دلخواه درمی‌آوردند؛ اما امروزه دیگر رنگ مو به روش ساده انجام نمی‌شود و تکنیک های رنگ مو بسیار گسترش پیدا کرده است. اگر شما هم قصد دارید موهای خود را زیباتر کنید، این مطلب را بخوانید تا با جدیدترین متد رنگ مو آشنا شوید، سبک موردنظر خود را پیدا کنید و چهره خود را کمی تغییر دهید.

 تکنیک بالیاژ مو

در زبان فرانسوی کلمه بالیاژ به معنای رنگ‌کردن است. بالیاژ مو یک تکنیک فرانسوی است که در آن به طور هنرمندانه‌ای دسته‌های مو را هایلایت کرده و ظاهر موها را جذاب‌تر می‌کنند. بالیاژ یکی از سبک های رنگ مو است که در آن موها را با دست رنگ می‌کنند. بنابراین این روش بسیار دقیق و ظریف است و برای موهای کوتاه و بلند، می‌تواند اجرا شود.

با انتخاب تکنیک بالیاژ مو، موهای شما حالت طبیعی‌تری می‌گیرند. همچنین با استفاده از این تکنیک، نیازی به رنگ کردن مو از ریشه نیست. در نتیجه دیگر نباید نگران تجدید رنگ ریشه مو باشید. از سوی دیگر با بلندشدن موها، رنگ موی شما همچنان زیبایی خود را دارد. در این سبک، ابتدا موها به‌صورت دسته‌ای و با فویل جدا شده و به‌صورت جداگانه رنگ می‌شوند. بهتر است این تکنیک، روی موهایی انجام شود که رنگ طبیعی دارند؛ اما اگر موهای شما قبلا رنگ شده باشد هم، می‌توانید بالیاژ را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: رنگ مو ترند 2023

تکنیک رنگ مو آمبره

در تکنیک آمبره مو، هرچقدر از ساقه مو به سمت انتهای مو نزدیک شوید باید رنگ آن از طیف تیره به سمت روشن تغییر پیدا کند و جذابیت را به موهایتان هدیه دهد. در صورتی که این روش را برای رنگ کردن موهای خود انتخاب می‌کنید، باید ساقه موی شما مشکی باشد. اگر این شرایط را ندارید، ابتدا رنگ ساقه موی خود را تیره کنید. گاهی اوقات آرایشگر با استفاده از تکنیک بالیاژ، رنگ موی آمبره را روی موهای شما پیاده می‌کند.

در این روش باید موها حدودا به ۱۰ دسته تقسیم و روی یک صفحه صاف باز شوند تا پس از اجرای تکنیک، به رنگ انتخابی شما تبدیل شوند.

تکنیک سامبره برای رنگ مو

از نظر کارشناسان زیبایی و آرایشگران حرفه‌ای، روش سامبره مو زیرمجموعه آمبره و از یک خانواده هستند. در این تکنیک که از جدیدترین تکنیک های رنگ مو به‌حساب می‌آید، طیف رنگ ساقه مو و قسمت‌های انتهایی مو به هم نزدیک‌تر هستند و تفاوت کمی بین آن‌ها وجود دارد.  به عبارت دیگر، تغییر رنگ از ساقه به سمت انتهای مو خیلی آرام و ملایم ایجاد می‌شود و به یکباره از رنگ تیره به سمت روشن گرایش پیدا نمی‌کند. برای این منظور باید از رنگ‌های بیشتری استفاده کرد.

همچنین شما می‌توانید رنگ‌های خاص و جذاب همچون سامبره موکا، سامبره کاراملی و بروند سامبره (ترکیب دو تناژ از رنگ موی بلوند و قهوه‌ای) را انتخاب کنید. طیف رنگی مو در تمامی این مدل‌ها از ریشه به ساقه از تیره به روشن تغییر پیدا می‌کند.

 سبک هایلایت در رنگ مو

هایلایت مو به زبان ساده به معنای ایجاد رگه‌های روشن در میان موهای تیره است. بسته به نظر آرایشگر، ممکن است هایلایت با کلاه یا فویل انجام شود. در این روش از تکنیک های رنگ مو ابتدا موها با الگویی خاص و منظم دسته‌بندی می‌شود و سپس رنگ روشن از ریشه تا انتهای ساقه‌ روی مو زده می‌شود.

در هایلایت با کلاه، آرایشگر دسته‌های نامنظم مو را از منافذ کلاه خارج کرده و آن‌ها را رنگ می‌کند. در این روش در زمان انتخاب رنگ به این نکته توجه کنید که همیشه باید رنگ هایلایت چند درجه روشن‌تر از رنگ موی سر باشد. در این صورت، رگه‌های روشن هایلایت در میان موهای تیره جلوه زیبایی ایجاد می‌کنند.

در هایلایت با فویل، موها در دسته‌های بزرگ‌تری انتخاب شده و در فویل قرار داده می‌شوند. این فویل‌ها مستطیل‌شکل هستند و طولشان بیشتر از بلندی موهاست. پس از اینکه موها به رنگ آغشته شده و داخل فویل قرار گرفتند، آرایشگر فویل را می‌بندد. در نهایت نیز در میان موهای تیره‌تر، تکه‌های روشن مو نمایان می‌شود.

بیشتر بخوانید: رنگ موی مناسب چهره

تکنیک رنگ موی بیبی‌لایت

اگر دقت کرده باشید با تابش نور خورشید به موهای دختر بچه‌ها، برخی از قسمت‌های مو نسبت به بقیه جاها درخشان‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسد که ظاهر مو را زیبا و جذاب می‌کند. تکنیک رنگ موی بیبی‌لایت یا بیبی بلوند نیز یکی از روش های رنگ کردن مو به شمار می‌آید که همین کار نور خورشید را انجام می‌دهد.

در این تکنیک، با تقسیم موها به دسته‌های بسیار باریک و ریز، هایلایت‌ بسیار کمی روی آن‌ها ایجاد می‌شود. تاکید آرایشگران در این روش بیشتر روی موهای اطراف صورت است. برای اینکه رنگ کردن با ظرافت بیشتری انجام شود، از فویل برای دسته‌های مو استفاده می‌شود.

 سبک مش کردن مو

انواع تکنیک مش را می‌توان روی موهای کوتاه یا بلند پیاده کرد. در روش‌های سامبره و آمبره، فقط نوک موها با چند رنگ دکلره روشن می‌شوند؛ اما در این تکنیک، انتهای موها به رنگ پایه می‌رسند و سپس رنگ دلخواه تیره یا روشن روی آن‌ها ایجاد می‌شود. مش مو انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:.

هاف لایت

نصف موها با یک رنگ و نصف دیگر با یک رنگ دیگر لایت می‌شوند.

مش بارانی

روی زمینه موی تیره با کمک شابلون و مخلوط اکسیدان و دکلره، رنگ مو را به پایه نزدیک کرده و با رنگساژ، رنگ مورد نظر را ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: افزایش ماندگاری رنگ مو

مش گربه‌ای

با کلاه مش انجام شده و نتیجه کار، شبیه به پنجه گربه است. همانند مش بارانی انجام می‌شود فقط بعد از بیرون آوردن مو از روزنه‌های کلاه مش، آن را می‌بافند و بعد کار را شروع می‌کنند.

مش رنگین کمانی

قسمتی از وسط مو با رنگ‌ مو فانتزی رنگ می‌شود.

از دیگر روش‌های مش، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • مش پلنگی
  • مش ستاره‌ای
  • مش سان لایت
  • مش مون لایت
  • مش دلایت
  • مش ویولایت

برای آشنایی با لیست لوازم و ابزار رنگ مو و مش روی آن کلیک کنید.

 سبک رنگ مو فراستینگ

در رنگ‌کردن مو به سبک فراستینگ بر خلاف سایر تکنیک های رنگ مو همچون آمبره و سامبره، فقط سر موها باید دکلره و سپس روشن شود. این روش، مناسب موهای خُردشده و بسیار کوتاه مثل مدل‌های پیکسی یا کوپ است و ظاهر موهای شما را چندین برابر زیباتر می‌کند.

 تکنیک رنگ موی مانی پیسز

منظور از تکنیک قاب صورت یا مانی پیسز، رنگ کردن اطراف قاب چهره است. این روش یکی از انواع تکنیک های رنگ مو به شمار می‌آید که افراد مشهور و معروف، بیشتر به آن علاقه دارند. شما می‌توانید موهای خود را با ترکیب مانی پیسز با روش‌های دیگر ازجمله بالیاژ و لایت فانتزی رنگ کنید.

روش رنگ موی اسپلش لایت

اگر روش اسپلش ‌لایت را برای رنگ موهای خود انتخاب کنید، آرایشگر به کمک دکلره بخشی از مو را روشن‌تر کرده و سپس با رنگی فانتزی و با طیف قوی‌تر، آن را رنگ می‌کند. در این تکنیک باید رنگ، نزدیک به ریشه باشد و انتهای مو نیز به طیف رنگ اصلی مو شبیه باشد. فرقی ندارد موهای شما بلند است یا کوتاه، به‌هرحال می‌توانید موهای خود را با این روش رنگ کنید و هاله‌ای متفاوت از رنگ را روی موهای خود ایجاد کنید. این روش به سلیقه و خلاقیت آرایشگر شما بستگی دارد و یکی از تکنیک‌هایی است که به کمک آن می‌توان بخش‌های نامنظمی از مو را رنگ کرد.

تکنیک رنگ موی نقره ای

طیف رنگ نقره‌ای و خاکستری از دیگر تکنیک‌های پرطرفدار برای رنگ‌کردن موهاست. در این روش باید موها را به میزان زیادی دکلره کرد تا تقریبا به رنگ سفید برسند. سپس با زدن رنگ بنفش به موها، طیف رنگ زرد پاک شده و در نهایت با استفاده از رنگ خاکستری، رنگ موها به بلوند و نقره‌ای تبدیل می‌شوند. اگر می‌خواهید رنگ موی بلوند نقره‌ای ثبات بیشتری داشته باشد، از کاندیشنرهایی با رنگ بنفش استفاده کنید.

تکنیک رنگ موی فلوئید

در تکنیک رنگ موی فلوئید، سطح موها رنگ می‌شود که به همین دلیل به بالیاژ بسیار شبیه است. نحوه رنگ کردن موها را می‌توان اصلی‌ترین تفاوت میان روش بالیاژ و فلوئید دانست. در تکنیک فلوئید، با قراردادن موها روی یک سطح صاف، همه قسمت‌های آن دیده شده و رنگ می‌شود. در نتیجه آرایشگر می‌تواند با تسلط بیشتری طیف‌های مختلف رنگ را روی تارهای مو قرار دهد. در نهایت نیز یک رنگ موی فانتزی، زیبا و جذاب ایجاد می‌شود.

تکنیک رنگ موی تورتویزشِل

تکنیک رنگ موی تورتویزشِل یکی دیگر از تکنیک های رنگ مو فرانسوی است که با نام اِکایل (Ecaille) نیز شناخته می‌شود. این روش به‌صورت چندبعدی و ترکیبی از بالیاژ و سامبره است. شما می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید و موهای خود را به رنگ‌های شکلاتی، شاه‌بلوطی، بلوند طلایی و کاراملی درآورید. در سبک تورتویزشِل مثل آمبره، در نزدیکی ریشه مو رنگی تیره‌تر از رنگ طبیعی موها ایجاد شده و قسمت‌های انتهایی مو نیز با رنگ روشن‌تری رنگ می‌شوند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه رنگ مو طبیعی

کلام آخر

در این مطلب انواع تکنیک های رنگ مو را به شما معرفی کردیم. شما می‌توانید با توجه به سلیقه و رنگ زمینه موی خود، یکی از این روش‌ها را انتخاب کرده و موهای خود را زیباتر کنید تا علاوه‌بر زیباترشدن موهایتان، چهره‌تان را نیز کمی تغییر دهید. این نکته مهم را درنظر بگیرید که با رنگ‌کردن موها، آن‌ها را حساس و آسیب‌پذیر خواهید کرد. بنابراین باید بعد از رنگ‌کردن آن‌ها از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده استفاده کرده و آن‌ها را با انواع ماسک مو، تقویت کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید