مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

سابسیژن صورت چیست | مزایا، عوارض، تعداد جلسات و هزینه آن

فهرست مطالب

سابسیژن صورت چیست؟ سابسیژن به انگلیسی (Subcision) به معنی برش زیر پوست البته بدون استفاده از تیغ جراحی است. در این روش هدف پزشک از بین بردن بافت‌های آسیب‌دیده پوست از طریق ایجاد برش‌های ظریف و در نتیجه تحریک پوست به کلاژن‌سازی انجام می‌شود. در این مقاله از سایت صندلی به طور مفصل به شما می‌گوییم که عمل سابسیژن صورت چیست و چه مراحلی دارد، سابسیژن چه مزایا و عوارضی دارد، مراقبت‌های قبل و بعد از سابسیژن صورت چیست، سابسیژن در چند جلسه انجام می‌شود، نتیجه سابسیژن کی مشخص می‌شود، سابسیژن صورت برای چه افرادی مناسب است و هزینه سابسیژن صورت چقدر است.

سابسیژن صورت چیست؟

سابسیژن صورت که به سابسیژن جای جوش هم معروف است درواقع یک روش جراحی غیرتهاجمی برای درمان مشکلات پوستی از جمله جای اسکار و جای جوش، عمل‌های جراحی، جای آبله مرغان، از بین بردن خط خنده، جای سالک و چین و چروک‌های عمیق پوست است. زمانی که بافت پوست در اثر مواردی مثل اسکار، جوش و چین و چروک آسیب ببیند بافت آسیب‌دیده به بافت‌های زیرین خود می‌چسبد و همین چسبندگی باعث فرورفتگی و گودی در بافت پوست می‌شود و بافت به‌اصطلاح «فیبروز» می‌شود.

 با عمل سابسیژن صورت این چسبندگی رفع می‌شود و پوست ترمیم می‌شود. اما اینکه سابسیژن صورت چگونه است باید بگوییم که این عمل به‌عنوان یک روش مدرن جوانسازی پوست باید زیر نظر پزشک متخصص پوست یا زیر نظر پزشک متخصص پوست انجام شود. در عمل سابسیژن صورت سر سوزن به بافت زیر پوست وارد می‌شود، سوزن برای شل کردن و شکستن الیافی که جای زخم را به بافت زیر آن متصل می‌کند استفاده می‌شود. این فرایند نه‌تنها به برداشتن جای زخم کمک می‌کند، بلکه باعث آزاد شدن کلاژن در محل قرار دادن سوزن می‌شود. هم برداشتن جای زخم و هم آزادسازی کلاژن می‌تواند به کاهش ظاهر اسکار کمک کند و سبب جوانسازی و بهبود ظاهر پوست شود. سابسیژن برای همه انواع اسکار و آکنه مناسب نیست. به‌عنوان مثال، ممکن است در درمان اسکارهای برجسته (هیپرتروفیک) و «اسکارهای کلوئید» مفید نباشد.

درمان جای جوش با سابسیژن

درمان جای جوش  با سابسیژن بسته به نوع و عمق فرورفتگی جای جوش متفاوت است. اما معمولا در مورد جای جوش و آکنه کهنه و قدیمی تنها روش درمان موثر «سابسیژن» است.

سابسیژن صورت برای درمان جای جوش و اسکار با چه ابزاری انجام می‌شود؟

در گذشته سابسیژن با سوزن‌های معمولی مثل سوزن سرنگ یا سوزن نوکور انجام می‌شد. اما امروزه سابسیژن به وسیله ابزار پزشکی خاصی که نوکی نیمه تیز دارد و عموماً «سابسیژکتور» نامیده می‌شود انجام می‌شود.

روش درمان سابسیژن با سوزن نوکور چگونه است؟

یک روش سابسیژن صورت سابسیژن با سوزن نوکور است. سوزن «نوکور» درواقع یک تیغه کوچک و تیز بر روی یک سوزن کوتاه است. چندین نقطه درج لازم است زیرا سوزن کاملاً کوتاه است. تیغه آن نیز بسیار تیز است، به این معنی که کبودی و سایر عوارض جانبی به‌طور قابل‌توجهی بیشتر است. سابسیژن با استفاده از سوزن نوکور درد زیادی دارد و همچنین سوراخ کردن‌های متعدد پوست توسط سوزن‌های نوکور باعث جا گذاشتن سوراخ‌های ریز روی ناحیه تحت درمان می‌شود. همچنین از دیگر معایب استفاده از سوزن نوکور برای سابسیژن پوست در مواردی خونریزی، ایجاد کبودی یا تورم ناحیه تحت درمان است که در نتیجه نیاز به طی دوره نقاهت و استراحت بیمار در منزل دارد. همچنین برای پیشگیری از عفونت پزشک برای بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

سابسیژن با کانولا چیست؟

«سابسیژن کانولا» برای نواحی کوچکی که نیاز به سابسیژن دارند روش بهتری است. در این روش با سوزن سوراخ کوچکی روی پوست ایجاد می‌شود. یک کانول از طریق سوراخ به زیر پوست منتقل می‌شود. از کانولا برای جدا کردن نوارهای بافت اسکار که اسکار را به سمت پایین می‌کشند استفاده می‌شود. درواقع سابسیژن با کانولا، روشی ساده و بی‌خطر است که سبب آزاد کردن بافت‌های سفت در زیر پوست توسط سوزن می‌شود. سابسیژن با کانولا برای جای جوش‌های عمیق روشی کارآمد است.

مزیت کانولا نسبت به نوکور که لبه تیز و برنده داشت این است که ریسک آسیب به عروق و اعصاب و نیز کبودی به شکل قابل‌توجهی کمتر می‌شود. همچنین بیمار درد کمتری احساس می‌کند چرا که کانول فقط از یک نقطه وارد و کل چسبندگی‌های منطقه را آزاد می‌نماییم و این یک نقطه به‌راحتی با بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌شود.

در مطالعه‌ای که سوزن نوکور را با کانولا مقایسه کرده بود، خونریزی با سوزن نوکور به‌طور قابل‌توجهی بیشتر بود. طبق این مطالعه کلاینت‌ها 28.6 درصد با سوزن نوکور و 7.1 درصد با کانولا خونریزی داشتند. کانول‌ها نسبتاً صاف هستند. از‌این‌رو، کمتر به عروق خونی و اعصاب آسیب می‌رسانند. از دیگر مزایای سابسیژن با کانولا در مقایسه با سوزن نوکور این است که مدت زمان نقاهت بعد از انجام سابسیژن با کانولا عموما ۲ الی سه روز است، نتیجه درمان بهتر است و عوارض بعد از عمل نیز کمتر است.

انواع کانولا در اندازه‌ها و طول‌های موجود هستند و پزشک مناسب‌ترین کانولا را برای مشکل پوستی شما انتخاب می‌کند.

مراحل انجام سابسیژن صورت

برای انجام سابسیژن صورت ۴ مرحله پیش رو دارید:

 • تمیز کردن و ضدعفونی پوست و مشخص کردن دقیق جای زخم بیمار با استفاده از یک قلم مخصوص
 • تزریق بی‌حسی موضعی به پوست
 • در این مرحله سوزن‌های مخصوص یا همان سابسیژکتور وارد پوست می‌شوند. البته نوع سوزن با توجه به مشکلات پوستی بیمار متفاوت است. سوزن با عقب و جلو رفتن به‌آرامی اتصال بین بافت‌های آسیب‌دیده پوست و بافت سالم را قطع می‌کند.
 • در مرحله آخر و بعد از پایان کار جای زخم توسط پزشک تمیز می‌شود.

سابسیژن صورت درد و خونریزی دارد؟

یک سوال رایج در مورد عمل سابسیژن صورت این است که آیا سابسیژن صورت درد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که سابسیژن صورت با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و در نتیجه بیمار درد چندانی احساس نمی‌کند و درد قابل تحمل است. در مورد خونریزی هم حین انجام سابسیژن خونریزی وجود دارد که پزشک آن را قطع می‌کند و شما بعد از پایان عمل سابسیژن خونریزی نخواهید داشت.

سابسیژن برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که جای جوش عمیق و به‌صورت فرورفتگی دارند
 • افرادی که اسکار پوستی هستند
 • افرادی که خطوط عمیقی روی پوست دارند
 • افرادی که جای زخم، بخیه یا جای آبله مرغان روی پوست خود دارند.

چه کسانی نباید سابسیژن انجام دهند؟

 • افراد دچار اختلالات انعقادی خون
 • افراد با سابقه اسکار هایپرتروفیک یا کلوئید
 • افراد مبتلا به عفونت باکتریایی یا ویروس فعال
 • رتینوئید دهانی سیستمی مانند ایزوترتینوئین و ترتین
 • در افرادی که روی پوست خود آکنه و جوش فعال دارند لازم است پیش از انجام سابسیژن، درمان آکنه کامل انجام شود.
 • زنان باردار و شیرده.

نتیجه سابسیژن کی مشخص می‌شود؟

در‌حالی‌که گاهی اوقات نتایج سابسیژن بلافاصله قابل مشاهده است، معمولاً 2 تا 4 ماه طول می‌کشد تا نتیجه سابسیژن مشخص شود. با ادامه بازسازی بافت اسکار، نتیجه نهایی تا یک سال پس از درمان قابل‌مشاهده است.

مزایای عمل سابسیژن صورت و بدن چیست؟

سابسیژن یک روش درمان دائمی برای رفع مواردی مثل جای جوش و اسکار و فرورفتگی‌های پوست در اثر مواردی مثل آبله مرغان و بخیه و … است. برخی از فواید سابسیژن صورت عبارتند از:

 • جوانسازی پوست
 • درمان چین و چروک‌های پوست، خط اخم و خط خنده
 • قابلیت انجام آن در تمام فصول سال
 • در مورد انجام سابسیژن پوست بدن امکان رفع سلولیت وجود دارد.
 • دوران نقاهت کوتاه (۷ الی ۱۰ روز)
 • برخلاف لیزر پوست مانع از التهاب پوست شده و التهاب و تورم و قرمزی نهایتا ۲ الی سه روز طول می‌کشد.

عوارض سابسیژن صورت چیست؟

پس از عمل، نه‌تنها درد، بلکه تورم و کبودی، درد و حساسیت در ناحیه درمان کاملاً رایج است. عوارض جانبی کمتر شایع سابسیژن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت در داخل یا اطراف محل تزریق
 • تغییر رنگ پوست
 • آسیب به اعصاب یا عروق خونی اطراف اسکار
 • در مواردی مشاهده شده که سابسیژن صورت، سبب آسیب رسیدن به اعصاب و یا رگ‌های خونی و در نتیجه ایجاد زخم‌ در ناحیه تحت درمان می‌شود.
 •  یکی دیگر از معایب سابسیژن صورت تجمع موقت رنگدانه‌ها در بافت‌های پوست پس از التهاب بعد از عمل است.

مراقبت‌های قبل از عمل سابسیژن صورت

 • قبل از انجام عمل سابسیژن صورت باید توسط متخصص پوست معاینه شوید تا نوع و مشکل پوست شما برای انجام عمل سابسیژن صورت مشخص شود.
 • روز قبل از سابسیژن حمام و شیو کنید.
 • در صورت مصرف الکل و دخانیات با پزشک خود در میان بگذارید چون این موارد روند بهبود پوست را به تاخیر می‌اندازند.
 • اگر مستعد تبخال هستید با پزشک خود در میان بگذارید.
 • اگر سابقه آلرژی یا حساسیت دارید با پزشک خود مشورت کنید.
 • قبل از عمل سابسیژن، صورت خود را از هر گونه کرم یا ماده آرایشی پاک کنید و با آب و صابون بشویید.
 • در صورت استفاده از داروی خاصی حتما به پزشک خود بگویید.
 • اگر خانم باردار یا شیرده هستید در مورد عمل با پزشک خود مشورت کنید.

تراپی های پوست

مراقبت‌های بعد از عمل سابسیژن صورت

 • تا ۲ روز بعد از عمل سابسیژن صورت فعالیت بدنی شدید نداشته باشید و ورزش نکنید.
 • تا ۴ ساعت بعد از عمل صورت خود را نشویید.
 • بعد از عمل از ایستادن زیر نور و تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید.
 • اگر صورت شما التهاب یا تورم داشت با مشورت پزشک از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • پزشک برای جلوگیری از عفونت، التهاب و خونریزی برای شما دارو تجویز می‌کند.
 • برای نحوه شستشوی صورت برای روزهای بعد از عمل حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول درباره سابسیژن صورت (subcision)

تعداد جلسات سابسیژن چند جلسه است؟

تعداد جلسات سابسیژن به مشکل پوستی و شدت جای زخم و جوش بستگی دارد. معمولا تعداد جلسات سابسیژن صورت ۲ یا سه جلسه در طول شش هفته است. در برخی موارد ممکن است مشکلات پوستی بیمار کم و محدود باشد و با ۱ یا دو جلسه درمان نتیجه بگیرد.

هزینه هر جلسه سابسیژن چقدر است؟

هزینه هر جلسه درمان به وسعت منطقه درمان بستگی دارد. اگر وسعت منطقه درمان کوچک باشد هزینه آن کمتر از زمانی است که منطقه تحت درمان وسیع باشد. همچنین شدت جای جوش و زخم و مشکل پوستی هم در تعیین هزینه هر جلسه سابسیژن هم موثر است. از سوی دیگر هر پزشک هم با‌توجه‌به تکنیک‌های درمانی که دارد هزینه هر جلسه سابسیژن را تعیین می‌کند.

هر جلسه سابسیژن چقدر طول می‌کشد؟

عمل سابسیژن صورت به روش سرپایی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. مدت زمان هر جلسه سابسیژن صورت هم به عواملی مثل شرایط پوست بیمار، میزان ناحیه درمان و نوع زخم و اسکار بستگی دارد. اگر وسعت ناحیه تحت درمان زیاد باشد مدت زمان جلسه، بیشتر طول می‌کشد. همچنین زخم‌های عمیق و گسترده، مدت زمان بیشتری برای عمل نیاز دارد. به طور میانگین عمل سابسیژن صورت ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت طول می‌کشد.

آیا سابسیژن برگشت دارد؟

یک سوال متداول درباره سابسیژن صورت و سابسیژن جای جوش این است که آیا سابسیژن دائمی است یا برگشت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم در برخی از افراد ممکن است جای جوش یا فرو رفتگی‌ها روی پوست بسیار عمیق و وسیع باشند. در این موارد عمل سابسیژن به‌تنهایی مشکل شما را حل نمی‌کند و در کنار آن باید از روش‌های دیگری مثل میکرونیلدینگ و تزریق فیلر و بوتاکس استفاده شود. در هر صورت سابسیژن برای درمان اسکارهای فرورفته و جای جوش عمیق موثر است و پوست صورت را یکدست می‌کند. به شرطی‌که اسکار دوباره متصل نشود و پوست را به سمت پایین نکشند اثر سابسیژن دائمی خواهد بود. به همین دلیل توصیه پزشک معمولا این است که که پس از انجام سابسیژن، تزریق فیلر یا روش میکرونیدلینگ هم انجام شود تا در اتصال مجدد اسکار اختلال ایجاد شود و دوباره شاهد فرورفتگی پوست ناحیه درمان نباشیم.

سخن پایانی

سابسیژن صورت یک روش درمانی غیرتهاجمی برای درمان جای جوش و فرو رفتگی‌های ناشی از زخم و اسکار، جای بخیه، جای آبله و … است. این روش جوانسازی غیرتهاجمی صورت هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های جوانسازی پوست دارد و نتیجه آن در صورت عمل کردن به توصیه‌های پزشک و انجام روش‌های مکمل دیگر در کنار سابسیژن دائمی و برگشت‌ناپذیر است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید