مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

همه چیز درباره آر اف فرکشنال برای جوانسازی پوست | مزایا، معایب، هزینه‌ها و ماندگاری

همه چیز درباره آر اف فرکشنال برای جوانسازی پوست | مزایا، معایب، هزینه‌ها و ماندگاری آن
فهرست مطالب

لیزر آر اف فرکشنال(Fractional RF) یکی از بهترین و ایمن‌ترین روش‌های غیرتهاجمی جوانسازی پوست است. در روش آر اف فرکشنال برای جوانسازی پوست صورت و گردن از امواج rf  یا همان امواج رادیوفرکانسی برای لیفتینگ، سفت کردن پوست و کانتورینگ صورت استفاده می‌شود. در این مقاله به شما می‌گوییم که آر اف فرکشنال صورت چیست و چگونه انجام می‌شود، انواع آر ف کدامند، آر اف فرکشنال چه عوارض و مزایایی دارد، سن مناسب انجام آر اف و ماندگاری آر اف چقدر است، مراقبت‌های قبل و بعد از rf چیست و قیمت و هزینه آر اف فرکشنال چقدر است.

روش کار لیزر آر اف فرکشنال به چه صورت است؟

با بالا رفتن سن روند پیری پوست نیز آغاز می‌شود. درواقع آنچه که باعث حالت کشسانی و سفتی پوست است دو ماده «کلاژن» و «الاستین» هستند که با گذشت زمان استحکام خود را از دست می‌دهند. با تحلیل رفتن این رشته‌های پروتئینی، پوست هم شروع به شل شدن می‌کند و حالت افتاده و لکه‌دار، چروک، خشک و کم آب پیدا می‌کند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. در این موارد تنها چاره کار شکستن ساختار رشته‌ای کلاژن‌های قدیمی و ساخت کلاژن جدید است. برای این کار نیاز داریم که کلاژن با گرما شکسته شود. از آنجایی که کلاژن‌ها انواع مختلفی دارند برای شکستن نیاز به درجه حرارت‌های متفاوت داریم. پس باید انرژی گرمایی به صورت هدفمند به نقاط عمقی پوست برسد تا بافت کلاژن‌های قدیمی شکسته شود و در عین حال بافت پوست هم آسیب نبیند.

لیزر آر اف فرکشنال یکی از روش‌های غیرتهاجمی جوانسازی پوست برای حل این مشکل است. در روش آر اف فرکشنال صورت امواج رادیویی در بافت پوست نفوذ می‌کنند و تولید گرما می‌کنند. این تولید گرما سبب شکستن بافت کلاژن‌های قدیمی و تحریک کلاژن‌سازی و بازسای سلولی می‌شود. در نتیجه ساخت کلاژن‌های جدید و تازه‌نفس به اصطلاح زیر پوستتان آب می‌رود و ظاهر پوست سفت و درخشان می‌شود.

از امواج RF برای گرم کردن لایه درم پوست بین ۵۰ تا ۷۵ درجه سانتیگراد استفاده می‌شود. نتایج برخی مطالعات صورت گرفته در این زمینه حاکی از آن است که اگر بیش از ۳ دقیقه دمای پوست را در دمای بالای ۴۶ درجه سانتیگراد حفظ کنید، بدن شما پروتئین‌های شوک حرارتی تولید می‌کند، در واقع سازوکار اصلی آر اف برای جوانسازی پوست صورت و گردن هم همین گرماست. در سال‌های قبل دستگاه‌های آر اف معمولی به زمان زیادی برای بازسازی پوست و درمان آن نیاز داشتند. معمولا درمان کامل آر اف فرکشنال حدود ۱۰ جلسه یک ساعته طول می‌کشید تا نتیجه مطلوب برای کلاینت حاصل شود. در حال حاضر و با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های آر اف جدید، تاثیر بیشتر و عوارض کمتر را در این پروسه جوانسازی غیرتهاجمی پوست شاهد هستیم. . درواقع این روش درمان غیرتهاجمی جوانسازی علاوه بر کاهش چین و چروک پوست صورت و گردن، باعث سفت شدن پوست، از بین بردن جای زخم و آکنه و افتادگی پوست، بستن منافذ باز پوست، درمان جوش و آکنه فعال و جوانسازی و شفاف شدن پوست می‌شود.

انواع آر اف فرکشنال برای جوانسازی پوست

میکرونیدل آر اف (آر اف فرکشنال سوزنی)

در روش آر اف میکرونیدل یا آر اف فرکشنال سوزنی مثل روش جوانساز میکرونیدلینگ، هدف جوانسازی پوست و از بین بردن جای زخم‌، جای جوش، منافذ باز پوست و درمان افتادگی و چین و چروک پوست و … از طریق دسترسی به لایه‌های زیرین آن است. در این روش جوانسازی آر اف برای پوست صورت و گردن که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود از انرژی امواج رادیویی استفاده می‌شود. این امواج گرمای کنترل شده‌ای را در بافت‌های عمیق پوست ایجاد می‌کند تا تولید کلاژن را در پوست صورت و گردن تحریک کند. سازوکار این روش به این صورت است که از سوزن‌های بسیار ظریفی (با قطر ۱۲۰ میکرون) استفاده می‌شود. سوزن تنها تا عمق ۲ میلی‌متری پوست وارد می‌شود تا امواج رادیویی به داخل پوست تا عمق ۴ میلی‌متری نفوذ پیدا کند. درواقع این روش درمانی با ایجاد زخم در سطح پوست و تابش امواج آر اف به عمق بافت پوست باعث تحریک، کلاژن‌سازی و بازسازی سلول‌های پوستی می‌شود. در آر اف فراکشنال سوزنی تعدادی سوزن همزمان بسیار آرام و بدون درد وارد پوست می‌شود و مدت بسیار کوتاهی (یک دهم ثانیه) بعد از ورود سوزن‌ها به زیر پوست و در چند صدم ثانیه امواج رادیوفرکانسی مستقیم وارد پوست می‌شود.

 به این ترتیب این روش جوانسازی ترکیبی از آر اف و میکرونیدلینگ است که به تولید هر چه بیشتر کلاژن در پوست کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: کربن تراپی

آر اف کونتراج

 این روش آر اف یکی از جدید‌ترین فناوری‌های مبتنی بر امواج رادیویی است. در این روش برای تولید امواج آر اف از بخش‌های ویژه‌ای به نام «الکترود» استفاده می‌شود. الکترودها قطب‌های مثبت و منفی الکتریکی را می‌سازند و امواج از یک قطب به سمت قطب دیگر حرکت می‌کنند تا کار نفوذ به لایه‌های زیرین پوست و تحریک کلاژن‌سازی را انجام دهند. دستگاه‌های آر اف تک قطبی و دو قطبی هستند. در دستگاه‌های تک قطبی فاصله قطب‌های مثبت و منفی از هم زیاد است به همین دلیل عمق نفوذ امواج به زیر پوست عمیق است. امواج رادیویی از لایه سطحی پوست (اپیدرم) لایه میانی (درم) و لایه عمقی پوست (هیپودرم) و چربی‌های زیر پوست رد می‌شود تا به یک قطب دیگر برسد. به همین دلیل این دستگاه‌های تک قطبی بیشتر مناسب لیفت پوست و سوزاندن چربی‌های موضعی هستند. دستگاه‌های دو قطبی هم دو قطب منفی و مثبت نزدیک به هم دارند و در نتیجه عمق نفوذ امواج به پوست سطحی‌تر و حدود ۱ میلی‌متر است. آر اف کونتراج جوانسازی پوست را به صورت سطحی انجام می‌دهد و صرفا جهت درمان جای جوش و زخم و ترمیم بافت، سلولیت و چربی‌های موضعی، افتادگی غبغب و اصلاح رنگ سطحی پوست مناسب است و به درد کلاژن سازی و لیفت عمیق پوست نمی‌خورد.

مقایسه آر اف با هایفو؛ کدام روش جوانسازی پوست بهتر است؟

در پاسخ به این سوال که روش هایفو بهتر است یا آر اف باید گفت که قطعا برای سنین بالای ۴۰ سال هایفو یک روش جوانسازی پوست غیرتهاجمی موثرتر و مناسب‌تر است. در روش هایفو از انرژی اولتراسوند برای ایجاد گرما در لایه‌های عمقی پوست استفاده می‌شود. اگر چه عمق نفوذ امواج هایفو به پوست بیشتر است و مثل آر اف با ایجاد گرما لایه‌های پوست را تحریک می‌کند اما باید بگوییم که نسبت به آر اف یک روش جدیدتر و قوی‌تر است. اگر پوست شما افتادگی بیشتری دارد و می‌خواهید این افتادگی و شل شدن پوست را برطرف و پوست صورت و گردن را لیفت کنید روش هایفو برای شما مناسب است. اما اگر هدف از بین بردن لکه‌های پوستی، شفاف شدن پوست، بسته شدن منافذ باز پوست، از بین بردن جای جوش، جای بریدگی و اسکار ناشی از بریدگی و تصادف و چین و چروک‌های ریز و سطحی است آر اف برای شما روش مناسب‌تری است.

آیا امواج آر اف فرکشنال ایمن است؟

امواج رادیو فرکانسی مورد استفاده در روش جوانسازی آر اف از انواع امواج الکترومغناطیسی است که در ابزارها و وسایل مختلفی مثل رادیو، تلویزیون و مایکروویو استفاده می‌شوند. استفاده از این امواج توسط FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده) تایید شده است.

کاربردها و مزایای آر اف فرکشنال برای جوانسازی پوست

آر اف فرکشنال روش نسبتا جدیدی برای ساخت کلاژن و جوانسازی پوست است. بعد از 20 سالگی، لایه درم پوست هر سال 1٪ کمتر کلاژ تولید می‌کند. طبق سازوکاری که در ابتدای این مطلب گفتیم rf باعث تولید کلاژن می‌شود و در نتیجه پوست سفت‌تر، پرتر و جوان‌تر به نظر می‌رسد. برخی از مزایای آر اف برای جوانسازی و لیفت پوست عبارتند از:

۱-درمان استرچ مارک ناشی از کاهش وزن و زایمان (در این روش امواج rf سبب کمرنگ شدن این ترک‌ها می‌شوند ولی به‌طور کامل ترک را از بین نمی‌برند)

۲-سفت کردن پوست؛

۳-درمان شلی و افتادگی پوست؛

۴-سفت کردن غبغب و ناحیه فک بدون نیاز به روش‌های تهاجمی مثل لیپولیز؛

۵-جوانسازی و درمان چین و چروک‌های ریز ناشی از افزایش سن در اطراف چشم‌ها، اطراف لب، پیشانی و گردن؛

۶-درمان منافذ باز پوست؛

۷-درمان ترشح بیش از حد چربی پوست؛

۸-درمان جوش فعال (آر اف می‌تواند غدد چربی زیر پوست را کوچک یا مسدود کند و از تولید بیش از حد چربی پوست که منجر به آکنه می‌شود، جلوگیری کند)؛

۹-درمان جای جوش، آکنه، اسکار و زخم؛

۱۰-درمان تعریق بیش از حد به خصوص در ناحیه زیر بغل؛

۱۱-درمان لکه‌های ناشی از افزایش سن و لکه‌های آفتاب سوختگی و روشن شدن پوست؛

۱۲-لیفت صورت، بالا بردن ابروها و رفع افتادگی پلک؛

۱۳-درمان فرورفتگی‌های پوستی در اثر جوش، آکنه، اسکار و سایر موارد.

بیشتر بخوانید: میکرودرم ابریژن چیست؟

مزایای RF فرکشنال برای جوانسازی پوست  (عکس قبل و بعد از آر اف فرکشنال)

قبل و بعد آر اف فرکشنال

۱-یک روش ایمن و موثر برای همه طیف‌های رنگ‌های پوست است که به لایه‌های سطحی پوست آسیب نمی‌رساند.

۲-یک روش غیرتهاجمی و راحت‌تر از درمان‌های سنتی بازسازی پوست است.

۳-جلسات درمانی سریع انجام می‌شود (۳ تا ۴ جلسه).

۴-بر روی تمام قسمت‌های پوست و گردن موثر است.

۵-میزان حرارت و عمق نفوذ سوزن‌های دستگاه، قابل کنترل است. بدین ترتیب با تغییر فرکانس و عمق نفوذ امواج در افراد مختلف و در نواحی مختلف می‌توان از سوختگی پوست جلوگیری کرد. برای مثال در نواحی حساس مثل دور چشم، اطراف دهان و نواحی استخوانی مثل پیشانی با کمتر کردن میزان نفوذ سوزن می‌توان از سوختگی پوست جلوگیری کرد. البته توجه داشته باشید که اگر عمق نفوذ امواج خیلی کم باشد درمان بدون نتیجه باقی می‌ماند و اگر عمق نفوذ و میزان قدرت امواج زیاد باشد پوست می‌سوزد، به همین دلیل توصیه اکید انجام این روش جوانسازی پوست در کلینیک‌های معتبر و زیر نظر پزشک متخصص است).

عوارض و معایب آر فرکشنال برای پوست صورت و گردن

سفت کردن پوست با فرکانس رادیویی یک روش نسبتاً ایمن است. ممکن است بعد از عمل مقداری قرمزی و تورم خفیف (ادم) داشته باشید. این عوارض آر اف فرکشنال باید در عرض 24 ساعت از بین بروند.

۱-در موارد نادر، گرمای شدید ناشی از درمان‌های فرکانس رادیویی می‌تواند باعث سوختگی شود. بنابراین مهم است که این کار را در کلینیک‌ها و مراکز درمانی معتبر انجام دهید.

۲- انجام آر اف فقط باید با دستگاه‌های فرکانس رادیویی مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای استفاده روی پوست انجام شود. این دستگاه‌ها ایمن بوده و خطر سوختگی را به حداقل می‌رسانند.

۳-در صورت انجام این روش توسط افراد غیرمتخصص و در مکان‌هایی مثل آرایشگاه‌ها و مراکز زیبایی ممکن است مواردی مثل گوشت اضافه در صورت و گردن ایجاد شود.

۴-این روش جوانسازی برای تمام افراد کارایی ندارد.

چه کسانی نباید آر ف انجام دهند؟

آر اف برای جوانسازی پوست از سن ۳۵ الی ۴۰ سالگی که سرعت کلاژن‌سازی کند می‌شود توصیه می‌گردد اما برخی افراد کاندیدای مناسبی برای انجام آر اف فرکشنال نیستند:

۱-بانوان باردار و شیرده؛

۲-افراد مبتلا به سرطان و کسانی که شیمی درمانی انجام می‌دهند؛

۳-افراد مبتلا به دیابت؛

۴-افراد مبتلا به بیماری اسکولار قلبی یا کسانی که از باتری قلب یا دفیبریلاتور قلب استفاده می‌کنند؛

۵-افرادی که به تازگی پوست خود را با سولار یا آفتاب برنزه کرده‌اند؛

۶-افرادی که در نواحی مورد نظر ژل و بوتاکس تزریق کرده‌اند (با پزشک خود مشورت کنید)؛

۷-افراد مبتلا به بیماری فشارخون بالا؛

همچنین افرادی که دچار افتادگی، شل شدگی و چروک بیش از حد پوست هستند هم برای آر اف و نتیجه‌گیری از آن کاندیدای مناسبی نیستند.

بیشتر بخوانید: اسید تراپی پوست چیست؟

قبل از انجام آر اف باید چه مراقبت‌هایی انجام داد؟

۱-پوست خود را بشویید،‌ تمیز و خشک کنید؛

۲- خانم‌ها هیچ‌گونه آرایش و کرم روی پوست خود نداشته باشند. لازم است که آقایان هم ریش خود را اصلاح کنند؛

۳-دو هفته قبل از انجام آر اف از رفتن به سولار، آفتاب گرفتن و ایستادن زیر نور خورشید خودداری کنید؛

۴- اگر سابقه جراحی زیبایی پوست شامل بلفاروپلاستی، تزریق بوتاکس یا ابتلا به بیماری‌های عفونی از جمله هپاتیت و … را دارید، حتماً قبل از انجام آر اف با پزشک خود در میان بگذارید؛

۵-از داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن و دیکلوفناک ۵ تا ۷ روز قبل از آر اف استفاده نکنید؛

۶- اگر به خاطر بیماری داروی خاصی استفاده می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید؛

۷-اگر به خاطر مشکلات پوستی مثل جوش و آکنه شدید داروی خاصی (مثل رواکوتان) مصرف می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید.

مراقبت‌های بعد از انجام آر اف فرکشنال

همانطور که گفتیم آر اف فرکشنال یک روش غیر‌تهاجمی لیفت و جوانسازی پوست است که با تاباندن امواج RF انجام می‌شود به ‌همین دلیل این روش، دوره نقاهت چندانی ندارد و عموما بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت طول می‌کشد. اما برای مراقبت از پوست بعد از آر اف برای گرفتن نتیجه دلخواه لازم است تا موارد زیر را رعایت کنید.

۱-تا ۲۴ ساعت بعد از انجام آر اف به صورت و گردن آب نزنید و استخر و سونا نروید؛

۲-به مدت ۲ هفته از کرم ضدآفتاب بی‌رنگ استفاده کنید؛

۳-از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب تا برطرف شدن التهاب پوست بپرهیزید؛

۴-از کرم ترمیم کننده نسخه پزشک تا یک هفته بعد از انجام آر اف استفاده کنید؛

۵-تا یک هفته بعد از انجام آر اف از شوینده ملایم تجویز پزشک برای شستن پوست خود استفاده کنید؛

۷-تا زمان رفع التهاب پوست از کرم‌های شب،‌ ضدچروک و لایه‌بردار قوی استفاده نکنید؛

۸-تا زمان رفع التهاب و البته بلافاصله بعد از اتمام جلسه آر اف از پماد زینک اکسید استفاده کنید؛

۹-از مصرف الکل و داروهای ضدانعقاد خون بپرهیزید (مگر اینکه زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید).

بیشتر بخوانید: اس پی اف ضد آفتاب مناسب

آر اف فرکشنال چند جلسه طول می‌کشد؟

تعداد جلسات آر اف فرکشنال به نوع و مشکلات پوستی شما بستگی دارد که این موارد توسط پزشک تعیین می‌شود. افرادی که دارای چین و چروک‌های عمیق‌تر و مشکلات پوستی جدی‌تر هستند به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند. معمولا ۳ الی چهار جلسه برای انجام آر اف توسط پزشک تعیین می‌شود. هر جلسه هم حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

ماندگاری rf چقدر است؟

نتایج مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته حاکی از آن است که لیفت و جوانسازی صورت با آر اف حدود ۲ سال ماندگار است. به این نکته توجه داشته باشید که ماندگاری آر اف به مواردی مثل سن، مقدار و عمق چین و چروک، مشکلات پوستی، تعداد جلسات درمانی و مراقبت‌های بعد از انجام RF هم بستگی دارد.

نتایج آر اف بعد از چه مدتی مشخص می‌شود؟

معمولا نتایج آر اف در لیفت و جوانسازی پوست ۲ ماه بعد از انجام آن نمایان می‌شود.

هزینه آر اف فرکشنال چقدر است؟

یکی از سوالات پرتکرار هزینه آر اف فرکشنال است. در واقع قیمت آر اف فرکشنال شامل هزینه تهیه سری دستگاه و تعداد جلسات درمان است. از آنجایی که سری هر دستگاه برای هر فرد به صورت اختصاصی استفاده می‌شود فرد باید شخصا این سری را تهیه کند که البته این سری برای تمام جلسات درمان استفاده می‌شود و یک‌بار مصرف نیست. هزینه درمان فرکشنال آر اف هم با توجه به مشکلات پوستی فرد و بعد از مشورت با پزشک متخصص تعیین می‌شود و عموما برای افراد مختلف با اندکی تغییر متفاوت است.

بیشتر بخوانید: دلایل ایجاد لک ها پوستی

سخن پایانی

در این مقاله از سایت صندلی به شما گفتیم که آر اف فرکشنال به عنوان یک روش درمان غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست صورت چه مزایا و معایبی دارد. فراموش نکنید که این روش جوانسازی باید حتما در کلینیک‌های معتبر و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. آیا شما تجربه استفاده از این روش برای جوانسازی پوست را دارید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های این مطلب با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید