مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

معرفی انواع میکاپ صورت و سبک های آن

فهرست مطالب

آرایش صورت به معنای نشان دادن هرچه بیشتر زیبایی‌ها و رفع نواقصات صورت است. انواع مختلفی از آرایش به‌دلیل فرهنگ‌های مختلف و سلیقه‌های متنوع وجود دارد. شما می‌توانید در منزل و با داشتن علمی اندک دربارۀ هارمونی رنگ‌ها و ایجاد تعادل، چهره خود را بیارایید. اما در اغلب شرایط برای مراسم‌های خاص نیاز به میکاپ آرتیست حس می‌شود. میکاپ آرتیست با اطلاع از انواع میکاپ و فرم و رنگ چهره شما بهترین و حرفه‌ای ترین سبک را انتخاب کرده و روی چهره شما اجرا می‌کند.

میکاپ چیست؟

میکاپ در اصطلاح به آرایش صورت اطلاق می‌شود که با هدف برطرف کردن نقص و ایرادات صورت و همچنین افزودن زیبایی انجام می‌شود. به شخصی که عمل آرایش را روی صورت دیگران انجام می‌دهد، میکاپ آرتیست یا آرایشگر می‌گویند.

استایل آرایش در میکاپ انواع مختلفی دارد که بر اساس عمق، رنگ، تعادل و توزان در آرایش دسته‌بندی می‌شود. موقعیت فرد و همچنین فرم چهره در انتخاب میکاپ اثر زیادی دارد. در ادامه انواع سبک میکاپ را با هم بررسی می‌کنیم.

انواع سبک های میکاپ صورت

ممکن است برای شما سؤال ایجاد شود که چند نوع میکاپ داریم؟ هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند؟ برای اطلاع از پاسخ این سؤالات با ما همراه باشید تا انواع مدل میکاپ صورت را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: گریم و میکاپ صورت

سبک میکاپ کلاسیک

اولین مدل از انواع سبک میکاپ، آرایش کلاسیک است. این مدل آرایش از دیرباز وجود داشته است و نه تنها از بین نرفته که بلکه طرفداران زیادی نیز دارد. در آرایش کلاسیک با تعادل در رنگ‌ها و طرح مواجه هستیم. آرایش در این سبک نه آنقدر زیاد است که مصنوعی برسد و نه آنقدر کم که چهره را بی‌روح نشان دهد.

در میکاپ کلاسیک از خط چشم گربه‌ای استفاده می‌شود. در واقع این آرایش چشم برای همه مناسب است و اغلب افراد نیز دوست دارند چشمانی کشیده داشته باشند. همچنین  استفاده از خط چشم سفید نیز برای بزرگتر نشان دادن چشم‌ها در این مدل آرایش به‌کار می‌رود.

یکی دیگر از اصول سبک آرایش کلاسیک، استفاده از رژ لب قرمز است. در واقع کمتر کسی است که رژ لب قرمز را دوست نداشته باشد. این رژ با هر چهره و آرایشی هم‌خوانی دارد و حالت زیباتر و جذاب‌تری به چهره می‌بخشد. ابروهای مرتب و پررنگ نیز ویژگی‌های مهم این سبک میکاپ است و قابی زیبا برای چشم محسوب می‌شود.

مدل میکاپ اسموکی

اگر به آرایش چشم علاقه دارید از انواع سبک آرایش، میکاپ اسموکی برای شما مناسب است. در این سبک، توجه و تمرکز روی آرایش چشم‌ها است و سایر قسمت‌های چهره‌ای آرایشی مات و محو خواهند داشت. لازم به ذکر است که در آرایش اسموکی، زیرسازی پوست نیز اهمیت ‌ویژه‌ای دارد و باید از مقدار مناسب مرطوب‌کننده قبل از میکاپ استفاده کنید. پس از زیرسازی کامل، بهتر است آرایش چشم را شروع کنید. چشم گربه‌ای در این مدل محبوبیت بیشتری دارد. همچنین استفاده از سایه دودی در گوشه خارجی چشم و سایه‌ای براق و درخشان در ناحیه داخلی چشم‌ها مرحله بعدی از آرایش اسموکی است. استفاده از ریمل و مژه مصنوعی نیز برای حجیم‌تر کردن چشم و در معرض دید قرار دادن آن، از ضروریات این سبک است.

توجه داشته باشید در انتخاب رژلب و رژگونه حساسیت به‌خرج دهید؛ زیرا انتخاب نامناسب رنگ رژ لب می‌تواند تمامی توجه‌ها را از چشم‌ به لب منتقل کند. استفاده از ملایم‌ترین رنگ‌ها برای رژ لب و رژگونه بهترین انتخاب است.

سبک آرایش صورت عربی

میکاپ عربی، یکی دیگر از انواع سبک های آرایش صورت است که توجه ویژه‌ای به چشم‌ها دارد. در واقع می‌توان گفت آرایش عربی با میکاپی غلیظ به‌ویژه در قسمت چشم‌ها شناخته شده است. در حالی که این سبک می‌تواند در سه مدل تیره و تند، خفیف و متوسط، ساده و ملایم باشد. مدل میکاپ عربی بیشتر برای آرایش عروس یا در جشن‌ها کاربرد دارد. در این سبک می‌توان از هر رنگ‌بندی استفاده کرد. استفاده از رنگ اصلی و مکمل در کنار هم یکی از روش‌هایی است که می‌توانید استفاده کنید.

افرادی که چشمان ریزتری دارند و می‌خواهند از این سبک میکاپ استفاده کنند، بهتر است لنزهای رنگ روشن استفاده کنند تا ‌چشمان‌شان درشت‌تر به‌نظر برسد. همچنین استفاده از رژلب ملایم در میکاپ عربی هم‌خوانی بیشتری با سلیقه و فرهنگ ایرانیان‌ دارد.

برای انتخاب سایه در آرایش عربی آزادی عمل دارید و می‌توانید رنگ سایه را با رنگ چشم یا لباس‌تان ست کنید. خط چشم‌های کشیده و ضخیم در بالا و پایین چشم، یکی از رازهای جذاب‌تر و زیباتر شدن چشم‌ها و آرایش شما است.

مدل آرایش اروپایی

یکی از پرکاربردترین انواع میکاپ، مدل اروپایی است. این مدل که به اسم آرایش لایت نیز معروف است، آرایشی ملایم و دخترانه است که برای موقعیت‌ها و مکان‌های متنوع مناسب است. در این سبک میکاپ، آرایشی سبک و طبیعی روی صورت  پیاده می‌شود و چهره حالت نچرال خود را حفظ می‌کند. رژ لب‌های پررنگ، مژه‌های بزرگ مصنوعی، آرایش چشم غلیظ و سایه‌های آنچنانی، در سبک لایت جایی ندارند. تمامی رنگ‌های که در این سبک استفاده می‌شود با هم تعادل دارند و متناسب هستند و از خط‌ چشم‌های کشیده و پهن استفاده نمی‌شود. در واقع این سبک آرایش، چهره را جذاب‌تر و زیبا‌تر نشان می‌دهد؛ اما تغییری در آن ایجاد نمی‌کند.

از اصول این میکاپ می‌توان به آرایش چشم لایت و ملایم، خط چشم ظریف، استفاده محدود از ریمل و رژ لب ملایم اشاره کرد.

 سبک آرایش هندی

سبک آرایش هندی در سرتاسر جهان طرفداران زیادی دارد؛ اما بیشتر در مجالس عروسی و این قبیل مراسمات اجرا می‌شود. میکاپ هندی انواع مختلفی دارد. در ساده‌ترین مدل آن از خط چشم باریک، ریمل کم و رژلب به رنگ صورتی استفاده می‌شود. به‌نظر می‌رسد این مدل میکاپ به دلیل سادگی در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف مناسب است.

اما اگر قصد دارید برای عروس از این میکاپ استفاده کنید، بهتر است آرایش چشم‌ها و مژه‌های ریمل زده را فراموش نکنید. همچنین رژلب قرمز نیز حرارت و جذابیت خاصی به چهره عروس می‌بخشد. همچنین استفاده از سایه با رنگی متناسب با رنگ لباس می‌تواند در زیباتر نشان دادن میکاپ عروس اثرگذار باشد.

مدل میکاپ مصری

به عنوان یکی از سنگین‌ترین و غلیظ‌ترین انواع میکاپ، می‌توان به میکاپ مصری اشاره کرد. در واقع در این سبک آرایش از رنگ‌های مسی آتشین و طلایی براق استفاده می‌شود وجذابیتی خاص به چهره می‌بخشد. یکی از نکات مهم در آرایش مصری که باید اهمیت ویژه‌ای برای آن قائل شد، یکدستی در رنگ پوست صورت و گردن است. در صورتی که این دو ناحیه با هم اختلاف رنگ داشته باشند، اثر سوئی بر آرایش می‌گذارد.

آرایش چشم یکی دیگر از قسمت‌های مهم در آرایش مصری است. خط‌ چشم موازی و بی‌حالت در بالا و پائین چشم نگاه شما را نافذ و متمرکز نشان می‌دهد. ایجاد زاویه در فک و گونه‌ها از اصول اصلی آرایش مصری است و گونه‌ها باید دو درجه تیره‌تر از زیرسازی صورت باشند. برای انتخاب رنگ رژ در این سبک میکاپ، چالش خاصی نخواهید داشت و از رژلب‌های مسی روشن یا تیره استفاده کنید.

لازم به ذکر است میکاپ مصری نیاز به مهارت دارد و یکی از سخت‌ترین میکاپ‌ها است. در صورتی که اصول آن را ندانید، ممکن است آرایش بسیار غلیظ و مصنوعی به‌نظر برسد و نتیجه کار به دل‌خواه شما نباشد.

مدل آرایش استروبینگ

یکی از انواع مدل آرایش که هنرمندان زیادی از آن استفاده می‌کنند، سبک استروبینگ است. این سبک زیرمجموعه سبک هالیوودی و به نوعی هایلایت کردن صورت است. در این سبک، پوست درخشان‌تر شده و چهره نیز جوان‌تر نشان‌ داده می‌شود. برای اجرای میکاپ استروبینگ باید پوست را آبرسانی کنید. در واقع استفاده از کرم آبرسان نکته کلیدی درخشندگی پوست است. همچنین استفاده از هایلایتر متناسب با رنگ پوست به زیباتر و درخشان شدن بیشتر پوست کمک می‌کند. البته توجه داشته باشید هایلایتر را به تمامی قسمت‌های صورت‌تان نزنید. هایلایتر برای نقاطی مانند گونه، نوک بینی و گوشه چشم است. رعایت این نکته زیبایی شما را دو چندان می‌کند.

مدل آرایش هالیوودی

یکی از انواع میکاپ که برای مراسم‌ شب و رسمی کاربرد دارد، سبک آرایش هالیوودی است. اغلب افراد مشهور مانند بازیگران و خواننده‌ها از این سبک آرایش استفاده می‌کنند. این مدل میکاپ صورت را درخشان‌تر جلوه می‌دهد. استفاده از آبرسان و مرطوب‌کننده برای زیرسازی آرایش در این زمینه، تأثیر زیادی در درخشندگی پوست دارد. همچنین برای زاویه‌سازی صورت باید از کانتور و رژگونه استفاده کنید. در حالت کلی، کانتور را کمی بالاتر از خط گونه و به صورت مورب می‌زنند. همچنین در چندین نقطه روی پیشانی، کنار تیغه بینی، کنار چشم و روی زاویه فک از کانتینر استفاده می‌کنند.

پرطرفدارترین مدل میکاپ ۲۰۲۳

انواع میکاپ و آرایش در طول زمان تغییرات زیادی داشته است و باتوجه به شرایط و سلایق افراد در هر دوره، سبک خاصی ترند شده است. در سال‌های اخیر اغلب خانم‌ها رو به آرایش ملایم و مینیمال آورده‌اند و طرفدار این سبک شده‌اند. استفاده از ضد آفتاب به‌جای کرم‌پودر و همچنین رنگ رژ‌های ملایم به جای رنگ‌های غلیظ و پررنگ از تغییرات مثبت آرایش در سال‌های اخیر است.

هرچند میکاپ‌های عربی و غلیظ در موقعیت‌های خاص، هنوز طرفداران زیادی دارد؛ اما در حالت کلی از آرایش لایت و ساده بیشتر استقبال می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله درباره میکاپ و انواع آن صحبت کردیم و خصوصیات هرکدام را توضیح دادیم. شما، کدام سبک آرایش را ترجیح می‌دهید؟ لطفا پیشنهادات خود را در بخش نظرات با سایر کاربران به  اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید